Najnowsze

Najnowsze

Sterowce znów podbiją przestworza?

Prawie 80 lat po tragicznym pożarze legendarnego „Hindenburga” sterowce znowu rozpalają wyobraźnie. Konstruktorzy bujają w obłokach, by sprostać oczekiwaniom klientów, którzy twardo stąpają po ziemi. Wyzwaniem dla producentów powietrznych statków jest także przeniesienie zeppelinów do XXI wieku.

Słowacja: powyborczy pat, w parlamencie m.in. skrajni nacjonaliści. Będą znów wybory?

Słowacki prezydent Andrej Kiska powierzył w poniedziałek dotychczasowemu premierowi Robertowi Fico misję utworzenia nowego rządu. Misja nie jest łatwa, ponieważ socjaldemokratyczna partia SMER-SD wygrała sobotnie wybory, ale zdobyła zaledwie 49 mandatów na 150. W parlamencie znaleźli się m.in. skrajni nacjonaliści. Media na Słowacji nazywają wynik wyborów patem i przewidują kolejne, przedterminowe wybory.

„To jest choroba, która jest związana z bólem”. Kora otwarcie o swojej walce z rakiem

Olga Sipowicz, czyli piosenkarka Kora, po raz pierwszy w wywiadzie telewizyjnym otwarcie mówi o swojej walce z rakiem. Artystka cierpi na genetycznego raka jajnika. W rozmowie z reporterką Faktów TVN Magdą Łucyan podkreśla, że nie jest to wyłącznie jej ból, ale także około 200 kobiet w Polsce, które mają tę chorobę. – Ja nie dlatego jestem tutaj, bo chcę, by ludzie dawali pieniądze do mojej skarbonki, tylko jestem tutaj po to, by jasno mówić, że ten lek powinien być refundowany – mówi Kora.

Andrzej Wajda kończy 90 lat. W wywiadzie zdradza m.in. dlaczego ufundował muzeum poświęcone sztuce japońskiej

Nie sposób wymienić wszystkie filmy, które nakręcił, bo jest ich ponad pięćdziesiąt, a wśród nich obrazy tak ważne jak „Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru”, „Popioły”, „Wesele” czy „Ziemia Obiecana”. Andrzej Wajda w niedzielę kończy 90 lat. Reporter Mateusz Kudła rozmawiał z reżyserem w Muzeum „Manggha” w Krakowie. Muzeum, które jest owocem fascynacji Wajdy sztuką japońską, i które zostało przez niego ufundowane za jedną z wielu otrzymanych przez niego nagród.

Częstochowa: coraz dłuższa lista miejsc zagrożonych przez bobry. Nie lada kłopot

Pozalewane piwnice, drzewa grożące tym, że runą na przejeżdżające samochody – tak coraz częściej wyglądają przedmieścia Częstochowy. Wszystko przez bobry i budowane przez nie tamy. – Są to miłe, ładne zwierzątka, natomiast (…) stwarzają bardzo konkretne zagrożenia – mówi wójt gminy Kłomnice w powiecie częstochowskim. Sprawa wygląda tym gorzej, że właśnie przyszły roztopy.

Porozrzucane ludzkie szczątki w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym w Płaszowie. Przez remont gazociągu

Inspekcja gazociągu przed Światowymi Dniami Młodzieży zamieniła się w grzebanie w grobach. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Płaszowie pojawił się ciężki sprzęt. Robiąc przekop tuż obok Szarego Domu – karceru i katowni SS w byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym – robotnicy wygrzebali z ziemi kości oraz fragmenty nagrobków na terenie żydowskiego cmentarza. Gdy dowiedział się o tym przewodniczący żydowskiej gminy wyznaniowej, natychmiast powiadomił policję. Rozkopany żydowski cmentarz pojawił się w kręgu zainteresowań prokuratury.

Didi – bohater z klubu Bataclan, który chce pozostać w cieniu

Ma 35 lat, jest Algierczykiem i nazywa się Didi. Nic więcej o sobie publicznie nie chce mówić. Dla wielu Francuzów pozostanie więc anonimowym bohaterem. To on w listopadzie w zaatakowanej przez terrorystów sali koncertowej Bataclan, gdzie doszło do masakry, uratował setki ludzi. Nie mają oni wątpliwości, że nie zginęli tylko dzięki przytomności i opanowaniu Didiego.

.Nowoczesna traci, PiS i PO zyskują. Najnowszy sondaż poparcia partyjnego

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się teraz, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Deklarowane poparcie dla partii rządzącej wzrosło od ostatniego sondażu o dwa punkty procentowe. Trzy punkty więcej niż w poprzednim badaniu ma Platforma Obywatelska, ale wciąż jest na trzecim miejscu. Spadek poparcia o pięć punktów procentowych odnotowała natomiast .Nowoczesna. Oto najnowszy sondaż poparcia partyjnego, przygotowany przez Millward Brown S.A. dla Faktów TVN i TVN24.

Radom: ostatni lot pasażerskiego samolotu. Lotnisko jednak będzie… rozbudowane

Kolejne twarde lądowanie na radomskim lotnisku. W poniedziałek odleciał z niego ostatni pasażerski samolot, bo jedyny przewoźnik właśnie wycofał połączenie. Z infrastruktury za miliony korzystają tylko prywatne samoloty, bo pasażerów brak. Po pustym terminalu przechadza się tylko obsługa. Mimo ciemnych chmur, władze zapowiadają spektakularną… rozbudowę.

„Wybaczam, mam gdzieś”. Lech Wałęsa o swoich krytykach, teczkach i szafie Kiszczaka w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską

„Jest wolność, a nie ma prawa” – mówi Lech Wałęsa w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską. Były prezydent udzielił reporterce Faktów TVN wywiadu, w którym odniósł się do zawartości dokumentów zabezpieczonych przez IPN w domu wdowy po Czesławie Kiszczaku. Z informacji Instytutu wynika, że generał przechowywał teczkę personalną i teczkę pracy TW Bolka oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa „Bolek”. Były prezydent i przywódca Solidarności po raz kolejny zapewnia, że nie współpracował z SB, nie brał od służb żadnych pieniędzy i że nie „sypał” kolegów. „Ja wiem, co zrobiłem” – mówi Wałęsa i dodaje, że w stu procentach był oddany walce. Z Katarzyną Kolendą-Zaleską Lech Wałęsa spotkał się w Miami w USA.

Tajemnicza polska kopalnia srebra zostanie wpisana na listę UNESCO? „27 lat tu chodzę i jeszcze wszędzie nie byłem”

Jeśli wszystko się uda, kopalnia srebra i jej obiekty będą 15 polską pozycją na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Liczący ponad 1000 stron wniosek o wpisanie na listę, który przygotowali entuzjaści ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, jest już w Paryżu. Ważniejsze jednak od tego, co na papierze, jest to, co eksperci UNESCO zobaczą podczas wizyty w Tarnowskich Górach. Jednym z jej punktów będą niedostępne dla turystów podziemne chodniki. „27 lat chodzę po tych podziemiach i jeszcze wszędzie nie byłem” – mówi Zbigniew Pawlak. Razem z Panem Zbigniewem i innymi członkami Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej tajemniczą kopalnię odwiedziła ekipa Faktów.

Kraków: studenci skonstruowali pojazd, który może zrewolucjonizować motoryzację. Ich auto samo jeździ, a człowiek jest tylko pasażerem

Ma być inteligentny, samodzielny i prowadzić się... lepiej niż człowiek. Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie konstruują „samojazd”, czyli autonomiczny samochód, który rozpoznaje przeszkody i znaki drogowe. Ich plan zakłada, że pojazd za kilka miesięcy będzie mógł przewozić studentów po kampusie Akademii. W tym technologicznym wyścigu studenci z Krakowa konkurują z międzynarodowymi koncernami motoryzacyjnymi.

Chorzów: nastolatkowie chcieli się odurzyć odświeżaczem, spowodowali eksplozję

Bombowy „odjazd” z odświeżaczem powietrza. Młodzi ludzie w wieku od 16 do 18 zamknęli się w niewielkim pomieszczeniu w jednym z nieczynnych lokali użytkowych w Chorzowie i rozpylili odświeżacz powietrza, chcąc się nim odurzyć. Kiedy jeden z nastolatków postanowił zapalić papierosa, doszło do silnego wybuchu. Cztery osoby z poważnymi poparzeniami trafiły do szpitala.

Wybory w USA: zdeklarowany socjalista idzie łeb w łeb z Hillary Clinton. Kim jest Bernie Sanders?

Na pierwszy rzut oka ta kandydatura nie ma sensu. Sam o sobie mówił, że jest socjalistą – a są kręgi w Stanach Zjednoczonych, gdzie trudno o gorszą obelgę. Do tego, gdyby wygrał, zostałby najstarszym człowiekiem wybranym na urząd prezydenta USA w historii. Ale to tylko pozorny nonsens. Młodzi Amerykanie Berniego Sandersa szczerze pokochali, bo to człowiek, który od kilkudziesięciu lat ma jeden, jedyny cel – walkę z nierównościami społecznymi, Wall Street i establishmentem. A Polacy powinni również zwrócić na niego uwagę – Sanders jest synem polskiego imigranta.

Lubuskie: w tej wsi wilki siedzą w ogródkach, chodzą między mieszkańcami. „Merdały ogonkami”

Mieszkańcy niewielkiej wsi Olbrachtowo w województwie lubuskim boją się niespodziewanych gości i patrzą na nich… wilkiem. I słusznie, ponieważ do wiejskich zabudowań przychodzą właśnie wilki. Zwierzęta są jednak ciekawskie i przyjazne: siedzą w ogródkach, chodzą między mieszkańcami. Wilki przyszły do Olbrachtowa prawdopodobnie z niemieckich poligonów. Nadleśniczy uspokaja, że drapieżniki są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem. Jednocześnie doradzają instalowanie elektrycznych pastuchów.

Specjalna kamizelka uratowała życie mężczyźnie z problemami serca

Jest niepozorna, waży nieco ponad pół kilograma, ale potrafi zdziałać cuda. To specjalna kamizelka z kardiowerterem – defibrylatorem serca. Z takiego urządzenia już korzystają m.in. pacjenci w łódzkiej klinice elektrokardiologii. Jeden z nich, pan Jerzy, przeżył właśnie dzięki niej. Miał migotanie komór serca, śmiertelną arytmię, która może prowadzić do zgonu w ciągu kilku minut. Jedynym ratunkiem jest natychmiastowe leczenie defibrylujące. Pan Jerzy przeżył, bo miał na sobie taką specjalną kamizelkę.

Epilog wyprawy na Nanga Parbat. „Były dni, kiedy nie chciałem wyjść ze śpiwora”

Polskim himalaistom nie udało się dokonać historycznego, zimowego wejścia na szczyt Nanga Parbat. 17 stycznia uczestnicy wyprawy „Nanga Stegu Revolution 2015/2016” podjęli decyzję o jej zakończeniu. „Pierwsze dni były bardzo trudne. Były takie dni, w których nie chciałem w ogóle wyjść ze śpiwora. Wiele normalnych czynności sprawiało ogromne trudności” – mówił na antenie TVN24 Robert Jałocha.

Fotograficzny pojedynek ojca i córki. Jeden temat, różne zdjęcia

Wybierają jeden temat, robią zdjęcia tych samych rzeczy, ale wychodzą z tego zupełnie inne fotograficzne spojrzenia na świat. Fotograf amator i jego córka z zespołem Downa stworzyli projekt, który ojca uczy świeżego spojrzenia na świat, a niemal 18-letniej Kai daje pewność siebie. Zdjęcia opublikowali w internecie, bo – jak mówi ojciec – chce pokazać innym, co potrafią osoby z zespołem Downa. Potrafią bardzo dużo!

Ktoś zabił wilka w Wigierskim Parku Narodowym. Prawdopodobnie kłusownik

Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego znaleziono martwego wilka. Młode, 30-kilogramowe zwierzę zostało śmiertelnie postrzelone w lewy bok. Ponieważ wilki są w Polsce gatunkiem objętym ścisłą ochroną, a polowania na nie są zakazane, sprawą zajęła się już policja i prokuratura. Sprawca jest poszukiwany. Grożą mu dwa lata więzienia. Szacuje się, że w okolicy Wigierskiego Parku Narodowego żyją dwie watahy, a w całej Polsce – około tysiąca wilków.

Beata Szydło w PE: nasze rozwiązania prawne nie odbiegają od rozwiązań w innych państwach Unii

„Rozwiązania w polskim Trybunale Konstytucyjnym są takie same, jak w wielu państwach europejskich, a zmiany w mediach publicznych wprowadzą standardy apolityczności i bezstronności” – przekonywała w europarlamencie Beata Szydło. Polska premier, występując na poświęconej Polsce debacie w Strasburgu dodała, że ataki pod adresem Warszawy wynikają z niedoinformowania i złej woli. Unijni krytycy polskiego rządu zapewnili, że Europa potrzebuje Polski – ale takiej, która przestrzega wspólnych wartości i nie oddala się na wschód.

Na strychu odkrył setki zapomnianych zdjęć. Udało mu się odnaleźć bohaterów fotografii

Niezwykła historia zawinięta w setkach rolek filmu fotograficznego. Bohater reportażu Mateusza Kudły odkrył zapomniane klisze, które przez pół wieku niszczały na strychu jednego z domów w Walimiu na Dolnym Śląsku. Gdy opublikował czarno białe fotografie, udało się rozpoznać kilkadziesiąt pozujących na nich osób. Podczas nagrywania materiału przez naszego reportera, odkryto kolejne taśmy – z nieznanymi do tej pory fotografiami Warszawy, Krakowa, Poznania, Wadowic, Zakopanego i wielu innych polskich miast. Co na nich się znalazło? Kto wykonał niesamowite fotografie?

Najnowszy sondaż poparcia partyjnego: 3 punkty proc. dzielą .Nowoczesną i PiS. SLD znów w Sejmie

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się teraz, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość, chociaż poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego zmniejszyło się od ostatniego badania o trzy punkty procentowe. Trzy punkty procentowe to także dystans, który dzieli PiS od depczącej mu po piętach .Nowoczesnej. W Sejmie znalazłyby się poza tym Platforma Obywatelska, Kukiz’15 i SLD. Oto najnowszy sondaż poparcia partyjnego, przygotowany przez Millward Brown S.A. dla Faktów TVN i TVN24.

O krok od tragedii. Raport z zaśnieżonych i śliskich dróg w Polsce

W środę w Zalasewie w Wielkopolsce rozpędzone BMW wjechało na chodnik i staranowało grupę uczniów pobliskiego gimnazjum. Auto zatrzymało się dopiero na parkingu, gdzie uderzyło w inny samochód. Nikomu na szczęście nic się nie stało. O krok od tragedii było też w czwartek w Szczecinie na jednym z przejść dla pieszych na al. Wyzwolenia, gdzie kierowca nie zatrzymał się przed przejściem i prawie potrącił pieszego. Do podobnych sytuacji dochodzi niemal codziennie w całej Polsce, a liczba wypadków z udziałem pieszych na samych przejściach jest alarmująca.

USA: ostatnie w prezydenturze Baracka Obamy orędzie o stanie państwa

W tradycyjnym, dorocznym wystąpieniu „State of The Union” tym razem Barack Obama być może w ogóle nie będzie przedstawiał listy zadań do wspólnego wykonania z Kongresem. Tam władzę mają Republikanie i o współpracę – zwłaszcza w roku wyborczym – po prostu trudno. Na dodatek to będzie jego ostatnie orędzie o stanie państwa i dlatego będzie wyjątkowe. Prezydent USA skupi się raczej na tym, co będzie chciał zrobić sam.

Radni rozdają po 500 złotych na dziecko. Urząd stanu cywilnego przeżywa oblężenie

W listopadzie ubiegłego roku radni Nysy zdecydowali, że każda rodzina będzie dostawała od burmistrza po 500 złotych na drugie i każde kolejne dziecko. Teraz urząd stanu cywilnego przeżywa prawdziwe oblężenie. A wszystko przez to, że jednym z warunków przyznania bonu jest bycie w związku małżeńskim. Rok temu o tej porze przez cały miesiąc o ślub pytało 10 par. Teraz chętnych jest cztery razy więcej.