Najnowsze

Najnowsze

Co dalej ze „złotym pociągiem”? Sprzeczne wnioski po badaniach gruntu

Złoty pociąg z okolic Wałbrzycha odjechał w sferę fantazji i mitów – taka jest opinia naukowców z krakowskiej AGH, którzy po kilku tygodniach badań przygotowali w tej sprawie raport. Wynika z niego, że we wskazanym miejscu być może jest tunel, ale nie pociąg. Znalazcy, Piotr Koper i Andreas Richter, podtrzymują jednak swoją tezę, że pociąg istnieje.

Polska barierkami stoi. Skąd ten wysyp metalowych przeszkód?

Polska za barierką – to wygląda już na jakąś przedziwną modę, bo trudno znaleźć racjonalne i rozsądne uzasadnienie, by stawiać całe kilometry barierek szpecących krajobraz lub miasto. A na pewno trzeba o to uzasadnienie zapytać. W Łomży, Poznaniu, Wrocławiu i nie tylko.

Prognoza pogody na środę 16 grudnia

W środę rano na ogół pochmurno i mglisto. Później, szczególnie na zachodzie, większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Temperatura maksymalna od 0 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, 4 stopnie Celsjusza w centrum kraju do 7 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr południowy, słaby i umiarkowany, na zachodzie okresami dość silny.

Skaczący Roman Giertych gwiazdą internetowych przeróbek wideo

Skoczny jak mecenas Giertych – to porównanie ma szansę na stałe miejsce w potocznej polszczyźnie. Obecnie adwokat, kiedyś minister edukacji i wicepremier w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, w czasie sobotniego marszu „Obywatele dla demokracji” zagrzewał do manifestowania. Krzyczał „kto nie skacze, ten za PiS-em” i sam też skakał. W ciągu 18 sekund podskoczył 28 razy. Nieświadomie wskoczył też do kilku internetowych klipów.

Marsz PiS w Warszawie. Jarosław Kaczyński ostro o Trybunale Konstytucyjnym i przeciwnikach

„Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego to garstka ludzi zaprzedanych obcym. Ci, którzy byli tutaj wczoraj i inni, mówią, że chodzi o wypełnianie przez TK jego przewidzianej przez prawo roli. To szanowni państwo, żart. Ten Trybunał ma być redutą, ma być pozycją broniącą tego układu, tego wszystkiego, co w ciągu ostatnich 26 lat było złe” – to dzisiejsze słowa Jarosława Kaczyńskiego. To było wyjątkowo ostre polityczne wystąpienie. Podczas manifestacji w Warszawie prezes PiS przedstawił swoje polityczne plany na przyszłość: wielka przebudowa Polski, na której drodze stoi Trybunał.

Prognoza pogody na poniedziałek 14 grudnia

W poniedziałek na ogół pochmurno. W centrum i na wschodzie lokalnie deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 5 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z południa i z zachodu. Ciśnienie rośnie. W Warszawie, w południe, ciśnienie 1013 hPa.

Prognoza pogody na niedzielę 13 grudnia

W niedzielę pochmurno z przejaśnieniami na zachodzie. Okresami opady deszczu do 10mm, a na północnym-wschodzie i wschodzie kraju deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Podlasiu, 7 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 9 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr z kierunków zachodnich, umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający prędkość do 60-90 km/h, a w górach powyżej 100 km/h.

Dopalaczowy biznes pod sąd. Dawid B. na ławie oskarżonych

Pięć lat po tym, jak masowo zamykano jego sklepy z dopalaczami, a on sam ostentacyjnie znowu je otwierał, Dawid B. zasiada na ławie oskarżonych. Karę obiecywał mu w 2010 roku premier Donald Tusk. Teraz prokuratorzy chcą dla tzw. króla dopalaczy ośmiu lat więzienia.

Decyzją komornika mieszkaniec Głogowa stracił samochód za obce długi

Komornik z Głogowa zajął samochód pana Wojtka, który nie ma żadnych długów. Długi ma warsztat samochodowy, pod którym pan Wojtek zostawił pojazd. Ale to dla komornika nieistotny drobiazg. Twierdzi, że swoją pracę wykonuje najlepiej, jak to możliwe. A może nawet lepiej, bo niemożliwe staje się możliwe...

Impas w Trybunale Konstytucyjnym. Kto w końcu wejdzie w jego skład?

„Prezydent jak policjant, który dogadał się ze złodziejami” – mówi poseł PO i były rzecznik rządu Cezary Tomczyk. Nie słabną ciosy w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. PiS chce głowy prezesa Rzeplińskiego, a opozycja reakcji głowy państwa. Trybunał wyda w tym tygodniu kolejny wyrok. Ciekawe, czy znów PiS uda się go nie zauważyć.

Polscy lekarze za własne pieniądze i w czasie urlopu będą pomagać mieszkańcom Tanzanii

Ze złotym sercem na Czarny Ląd, czyli historia trzech polskich chirurgów spieszących z pomocą mieszkańcom Tanzanii. W ramach urlopu i głównie za własne pieniądze pomagać będą tym, którzy na co dzień nie mają szans na leczenie chirurgiczne. Polacy wyruszą na początku stycznia i planują przeprowadzić około 100 operacji. W zeszłym roku z podobną misją byli w Ghanie. Wspominając tamten wyjazd podkreślają, że potrzeby w tamtym rejonie świata są niewyobrażalnie większe niż w Polsce.

Rodzice zagłodzonej Magdy z Brzeznej winni, ale wolni

Rodzice małej Magdy z Brzeznej winni nieumyślnego spowodowania śmierci swojej córki i znęcania się nad nią. Tak uznał sąd i skazał ich na pół roku bezwzględnego więzienia, ale za kraty nie trafią, bo tyle właśnie czasu spędzili w areszcie, zanim stanęli przed sądem. Mają również wpłacić po 13 tysięcy złotych na fundacje i odbyć prace społeczne. Na wyrok w swojej sprawie czeka teraz znachor z Nowego Sącza.

Niemcy będą wspierać walkę z dżihadystami

To może być tydzień przełomowych decyzji w sprawie wojny z Państwem Islamskim w Syrii. Niemcy będą wspierać walkę z dżihadystami, a Brytyjczycy są o krok od nalotów. Na dodatek pojawiają się pogłoski o planowanej ofensywie lądowej w wykonaniu... Rosji. Należy podkreślić, że to pogłoski, ale z drugiej strony jest coraz więcej opinii, że bez akcji na lądzie z terrorystami nie da się wygrać.

To najinteligentniejsze skrzyżowanie w Polsce? Kierowcy mówią, że to drogowy „Big Brother”

Każdy kierowca marzy o tym, aby na skrzyżowaniu – szczególnie w godzinach szczytu – nigdy nie stać dłużej, niż to konieczne. Najczęściej te nadzieje są płonne. Może jednak się to zmienić – przynajmniej dla poruszających się po drogach Łodzi. Ruszył tam nowy system kierowania ruchem – dzięki niemu ruch na drogach ma być płynny. Pomóc w tym ma system kamer, specjalne czujniki i kilometry kabli. Za system miasto zapłaciło 80 milionów złotych, a już teraz mówi się, że to drogowy „Big Brother”.

Srebrna Góra: odkryto kopalnię srebra z XVII wieku. W jej głębinach nikt nie był od ponad 100 lat

Na początku natknięto się na mapy z 1858 roku, które pochodzą z Archiwum Górniczego w Katowicach. Po ich analizie badacze postanowili sami szukać przygód. Po kilku latach poszukiwań udało się – odnaleziono kopalnię srebra z XVII wieku. Co w niej jest? Na razie nie wiadomo, ponieważ wewnątrz kopalni nikt nie był od ponad 100 lat. Wiadomo jednak, że część kopalni jest zalana, ale zachowały się elementy drewnianej zabudowy i narzędzia. Lokalne władze chcą na kopalni zarobić – nie na srebrze, a na turystach.

Chorzów: straż miejska na tropie… chomików

Jeśli chorzowscy strażnicy miejscy będą mieli chociaż cień podejrzeń, że mają do czynienia z bezpańskimi chomikami, królikami, krowami czy innymi zwierzętami, i je złapią, to za ich zatrzymanie dostaną nagrodę. Od 15 do 50 złotych. O wydanym w tej sprawie specjalnym zarządzeniu Robert Jałocha.

Wizyta prezydenta Dudy w Chinach „bardzo udana”. Podsumowanie

W piątek przed południem prezydent Andrzej Duda wrócił z kilkudniowej wizyty w Chinach. W Pekinie spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, a z premierem Li Keqiangiem – w Suzhou, gdzie wziął także udział w szczycie gospodarczym państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin – „16+1”. Prezydent Duda otworzył również Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze i spotkał się z Polakami mieszkającymi w Państwie Środka. Wizytę prezydenta w Chinach relacjonowała dla TVN24 i Faktów z zagranicy Agata Adamek. Chociaż – jak mówi reporterka – było wiele sytuacji, których nie można było pokazać, delegacja była bardzo udana zarówno pod względem merytorycznym, jak i gospodarczym. W sobotę na antenie TVN24 Adamek podsumowała wyjazd polskiego prezydenta do Chin.

Zmarł poseł Tomasz Tomczykiewicz

Nie żyje Tomasz Tomczykiewicz, poseł Platformy Obywatelskiej, były wiceminister gospodarki. Szefował śląskiej Platformie. Śląsk to był jego Dom. Od wielu lat dzielnie walczył z poważną chorobą. Miał 54 lata.

Najlepszy polski narciarz alpejski trenuje za granicą. Działacze w Polsce skąpią pieniędzy, sportowiec robi zbiórkę… w sieci

Narciarz alpejski Maciej Bydliński ma w Polsce najlepsze wyniki od 13 lat, ale na treningi przyjmują go Kanadyjczycy i Włosi. Polski Związek Narciarski zakręca kurek z pieniędzmi, więc zawodnik bierze sprawy w swoje ręce i robi zbiórkę w internecie. Zrzucają się i kibice, i konkurenci ze stoku, a kciuki trzyma sam Adam Małysz, który wie, jak to jest.