Prawie 2,5 tysiąca ofiar współczesnego niewolnictwa w Wielkiej Brytanii. "To się odbywa na skalę przemysłową"


Wstrząsający materiał pokazała brytyjska telewizja Sky News. Jeśli ktoś myślał do tej pory, że ludzie zamieniani są w niewolników gdzieś daleko w Afryce albo Azji, to bardzo się mylił. Nie trzeba szukać daleko. Tylko w Wielkiej Brytanii praktycznie niewolnikami stało się prawie 2,5 tysiąca osób. Zniewalane były nawet całe rodziny.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Ratunek przychodzi pod osłoną nocy. Tym razem to rodzina, która padła ofiarą współczesnego niewolnictwa. Organizacja "Nadzieja na Sprawiedliwość" pomaga ludziom, którzy nie chcą angażować policji. To była polska rodzina. Agnieszka i Rafał byli okradani z wynagrodzenia i przydzielonego im zasiłku na dwójkę dzieci. Byli też zmuszani do otwierania kont w bankach na własne nazwisko. Kobieta twierdzi również, że oprawca posuwał się coraz dalej. Kazał im oddać dokumenty tożsamości i numer ubezpieczenia społecznego, bez którego nie można znaleźć legalnej pracy na Wyspach.

Tysiące ofiar handlarzy żywym towarem

Organizację, która pomaga, prowadzi emerytowany detektyw. - Ta sprawa jest niecodzienna. Ale z perspektywy oprawcy rodzina to towar, a każdy jej członek oznacza zarobek - przyznaje Gary Booth z organizacji "Nadzieja na Sprawiedliwość". Dziennikarze Sky News dotarli do danych z których wynika, że liczba przestępstw związanych ze współczesnym niewolnictwem na Wyspach Brytyjskich wzrosła o 200 procent w ciągu dwóch ostatnich lat.

Od kwietnia 2016 roku do marca 2017 ujawniono niemal 2400 takich przypadków. W tym okresie tylko 25 spraw zakończyło się wyrokiem skazującym.

Agnieszka i Rafał zaczęli nowe życie

Członkowie "Nadziei na Sprawiedliwość" uwolnili z rąk dręczycieli prawie 60 osób. Większość to ludzie zmuszani do pracy. - To się odbywa na skalę przemysłową - mówi Gary Booth. Mija 8 miesięcy od kiedy Agnieszka i Rafał uwolnili się od swojego oprawcy. Nadal ciężko przychodzi im przyznanie się do tego, że zostali wykorzystani. - Ja się na początku próbowałam nie dać, ale nie wyszło mi. Każdy się czuje, jak głupi - podkreśla Agnieszka. Jej i Rafałowi udało się uciec, ale setki osób nadal potrzebują pomocy.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS, Sky News

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS