Zmiany w rządzie pewne. Czy obejmą również samą premier? "Nikt z nas nie jest przywiązany do swoich stołków"

24.10.2017 | Zmiany w rządzie pewne. Czy obejmą również samą premier? "Nikt z nas nie jest przywiązany do swoich stołków"
24.10.2017 | Zmiany w rządzie pewne. Czy obejmą również samą premier? "Nikt z nas nie jest przywiązany do swoich stołków"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
24.10.2017 | Zmiany w rządzie pewne. Czy obejmą również samą premier? "Nikt z nas nie jest przywiązany do swoich stołków"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

- Decyzja została podjęta, będą zmiany w rządzie - przyznała premier Beata Szydło na antenie TVN24. Przy okazji nie podaje nazwisk ministrów oraz nie mówi czy skończy się także jej misja. Pytanie na co czekać, jeśli decyzje zapadły?

Co najmniej kilkoro ministrów podawało we wtorek rękę Beacie Szydło bez kurtuazyjnego uśmiechu. W sali im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego przed posiedzeniem rządu stali pewniacy. Ale stali i ci, którzy od rozmowy w TVN24 we wtorkowy poranek są już pewni lub prawie pewni, że kończą rządową karierę i że "akcja rekonstrukcja" nie będzie się ciągnąć tygodniami.

- Ta decyzja została podjęta. Będą zmiany w rządzie. W ciągu najbliższych kilkunastu dni poinformuję Państwa o decyzjach, które podjęłam - zapewniła Beata Szydło. Ogłaszając w miarę precyzyjną datę i zaznaczając "to moja decyzja", premier próbuje wysłać wyraźny sygnał, że w duecie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim odgrywa rolę, nie abdykowała ze swojej funkcji, rozlicza ministrów i nie czeka, aż rządowe zmiany narzuci szef partii rządzącej oraz że pogłoski o wymianie premiera są przedwczesne, a wszystkie personalne decyzje zapadają wspólnie i w porozumieniu z prezesem PiS.

- Nikt z nas nie jest przywiązany do swoich stołków - zapewniła premier. Po chwili dodała, że ona również nie jest przyspawana do stanowiska.

Rośnie grono ministrów, którzy nie mogą spać spokojnie

Z grona, które regularnie bywa w gabinecie prezesa, kilkoro polityków namawia Jarosława Kaczyńskiego by został premierem. Argumentem mają być konflikty wewnątrz rządu, z którymi Beata Szydło ma sobie nie radzić. Prezes ma się jednak obawiać, że taka zmiana zachwiałaby sondażami, które dla PiS są dziś wymarzone. Podobnie wysokie jest dziś zaufanie dla samej Beaty Szydło.

Poseł PiS Tadeusz Cymański na pytanie, czy premier pozostanie na swoim stanowisku odpowiedział, że "myśli, że tak". Natomiast Ryszard Terlecki, szef klubu parlamentarnego PiS milczy, bo wiele decyzji waży się do ostatniej chwili.

Jak informowały "Fakty" w poniedziałek, pracę ma stracić minister budownictwa i infrastruktury Andrzej Adamczyk. Niewykluczone, że zadania tego resortu przejmie resort wicepremiera Morawieckiego.

Powitanie premier z minister cyfryzacji Anną Streżyńską przed wtorkowym posiedzeniem rządu było jednym z najchłodniejszych. O jej prawdopodobnej dymisji także mówiły "Fakty".

We wtorek dziennik "Fakt" napisał, że kompetencjami Anny Streżyńskiej podzielą się szef resortu obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Premier apeluje o wstrzemięźliwość

Dymisja ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego też jest możliwa, ale on sam wierzy jeszcze, że ocaleje. - Każda nasza funkcja podlega ocenie. Nic nam się nie należy. Mówił o tym prezes Kaczyński, jeszcze przed wyborami - zapewniał Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA doskonale wie, że jest, był i będzie w grupie tych, którzy na 100 procent nie stracą pracy w rządzie. Ale jest grono, które przez najbliższych kilkanaście dni będzie się zastanawiać i zadawać sobie pytania "czy jestem na czarnej liście? czy mam szykować kartony i sprzątać biurko?"

Premier, ogłaszając decyzję o rekonstrukcji, ale odkładając jej wykonanie o kilkanaście dni, radykalnie obniżyła kilku ministrom komfort pracy.

- Życzyłabym sobie i to jest mój apel, także do moich kolegów polityków, publicystów, abyśmy zachowali wstrzemięźliwość i przestali te spekulacje mnożyć - dodała Beata Szydło. Te słowa z pewnością nie uspokoiły, na przykład ministrów rolnictwa Krzysztofa Jurgiela i zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS