Zmiany w rządzie pewne. Czy obejmą również samą premier? "Nikt z nas nie jest przywiązany do swoich stołków"

24.10.2017 | Zmiany w rządzie pewne. Czy obejmą również samą premier? "Nikt z nas nie jest przywiązany do swoich stołków"
24.10.2017 | Zmiany w rządzie pewne. Czy obejmą również samą premier? "Nikt z nas nie jest przywiązany do swoich stołków"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
24.10.2017 | Zmiany w rządzie pewne. Czy obejmą również samą premier? "Nikt z nas nie jest przywiązany do swoich stołków"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

- Decyzja została podjęta, będą zmiany w rządzie - przyznała premier Beata Szydło na antenie TVN24. Przy okazji nie podaje nazwisk ministrów oraz nie mówi czy skończy się także jej misja. Pytanie na co czekać, jeśli decyzje zapadły?

Co najmniej kilkoro ministrów podawało we wtorek rękę Beacie Szydło bez kurtuazyjnego uśmiechu. W sali im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego przed posiedzeniem rządu stali pewniacy. Ale stali i ci, którzy od rozmowy w TVN24 we wtorkowy poranek są już pewni lub prawie pewni, że kończą rządową karierę i że "akcja rekonstrukcja" nie będzie się ciągnąć tygodniami.

- Ta decyzja została podjęta. Będą zmiany w rządzie. W ciągu najbliższych kilkunastu dni poinformuję Państwa o decyzjach, które podjęłam - zapewniła Beata Szydło. Ogłaszając w miarę precyzyjną datę i zaznaczając "to moja decyzja", premier próbuje wysłać wyraźny sygnał, że w duecie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim odgrywa rolę, nie abdykowała ze swojej funkcji, rozlicza ministrów i nie czeka, aż rządowe zmiany narzuci szef partii rządzącej oraz że pogłoski o wymianie premiera są przedwczesne, a wszystkie personalne decyzje zapadają wspólnie i w porozumieniu z prezesem PiS.

- Nikt z nas nie jest przywiązany do swoich stołków - zapewniła premier. Po chwili dodała, że ona również nie jest przyspawana do stanowiska.

Rośnie grono ministrów, którzy nie mogą spać spokojnie

Z grona, które regularnie bywa w gabinecie prezesa, kilkoro polityków namawia Jarosława Kaczyńskiego by został premierem. Argumentem mają być konflikty wewnątrz rządu, z którymi Beata Szydło ma sobie nie radzić. Prezes ma się jednak obawiać, że taka zmiana zachwiałaby sondażami, które dla PiS są dziś wymarzone. Podobnie wysokie jest dziś zaufanie dla samej Beaty Szydło.

Poseł PiS Tadeusz Cymański na pytanie, czy premier pozostanie na swoim stanowisku odpowiedział, że "myśli, że tak". Natomiast Ryszard Terlecki, szef klubu parlamentarnego PiS milczy, bo wiele decyzji waży się do ostatniej chwili.

Jak informowały "Fakty" w poniedziałek, pracę ma stracić minister budownictwa i infrastruktury Andrzej Adamczyk. Niewykluczone, że zadania tego resortu przejmie resort wicepremiera Morawieckiego.

Powitanie premier z minister cyfryzacji Anną Streżyńską przed wtorkowym posiedzeniem rządu było jednym z najchłodniejszych. O jej prawdopodobnej dymisji także mówiły "Fakty".

We wtorek dziennik "Fakt" napisał, że kompetencjami Anny Streżyńskiej podzielą się szef resortu obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Premier apeluje o wstrzemięźliwość

Dymisja ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego też jest możliwa, ale on sam wierzy jeszcze, że ocaleje. - Każda nasza funkcja podlega ocenie. Nic nam się nie należy. Mówił o tym prezes Kaczyński, jeszcze przed wyborami - zapewniał Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA doskonale wie, że jest, był i będzie w grupie tych, którzy na 100 procent nie stracą pracy w rządzie. Ale jest grono, które przez najbliższych kilkanaście dni będzie się zastanawiać i zadawać sobie pytania "czy jestem na czarnej liście? czy mam szykować kartony i sprzątać biurko?"

Premier, ogłaszając decyzję o rekonstrukcji, ale odkładając jej wykonanie o kilkanaście dni, radykalnie obniżyła kilku ministrom komfort pracy.

- Życzyłabym sobie i to jest mój apel, także do moich kolegów polityków, publicystów, abyśmy zachowali wstrzemięźliwość i przestali te spekulacje mnożyć - dodała Beata Szydło. Te słowa z pewnością nie uspokoiły, na przykład ministrów rolnictwa Krzysztofa Jurgiela i zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS