Nerwowe reakcje ministrów i żarty opozycji. "Przyjedzie ktoś z kartką i tam będzie skład nowego rządu"


Ministrowie uciekają przed pytaniami o własną dymisję. To nie może dziwić, bo chyba nikt takich pytań nie lubi. Sytuację podgrzała sama premier, która we wtorek zapowiedziała, że zmiany są pewne. I teraz nikt nie jest pewien, o kim mowa.

- Pan zachowuje się bardzo niegrzecznie, nie wiem o co panu chodzi - mówi Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Nerwową reakcję u ministra wywołują pytania o to, czy czuje się pewnie na swoim stanowisku. - On często nie jest w humorze. Ale to jest pewny punkt rządu PiS. On trwa i trwać będzie - komentuje jednak były minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL).

Minister rolnictwa w partii i w rządzie ma i tak dużo silniejszą pozycję i większe wpływy niż minister zdrowia. Pozycję Konstantego Radziwiłła jednak paradoksalnie wzmacnia strajk lekarzy, bo żadna władza nie chce ulegać w obliczu protestów. Pomimo tego, że Jarosław Kaczyński dyscyplinował ministra zdrowia najczęściej.

Prezes PiS krytykował też szefa dyplomacji. Dzisiaj na najpoważniejszego potencjalnego następcę Witolda Waszczykowskiego wyrasta - obok Adama Bielana - Jacek Saryusz-Wolski. Premier Szydło we wtorek prosiła o ucięcie spekulacji o rekonstrukcji, ale sama skutecznie je podsyciła zapowiadając zmiany w rządzie i nie podając przy tym szczegółów.

Teraz chociażby minister infrastruktury ma taki problem, że na konferencji prasowej, na której miał się chwalić sukcesami, pierwsze cztery pytania dotyczyły rekonstrukcji rządu. Minister Adamczyk zapewnił, że rekonstrukcja "nie spędza mu snu z powiek".

"Władze PiS mają wpływ na kształt rządu"

- Giełda nazwisk jest dużo większa niż zmiany, które rzeczywiście nastąpią - komentuje z kolei minister rodziny Elżbieta Rafalska.

- To nie jest rząd autorski, to nie jest rząd techniczny, to jest rząd wyłoniony wokół programu Prawa i Sprawiedliwości, więc to władze PiS mają wpływ na kształt rządu - tłumaczy minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak.

To samo i tak samo mówił Błaszczak, gdy powstawał obecny rząd Beaty Szydło, gdy ona sama obiecywała, że ministrem obrony będzie Jarosław Gowin. Jarosław Kaczyński postawił jednak na Antoniego Macierewicza.

Opozycja: Szydło otrzyma skład rządu na kartce

Według opozycji teraz też nie Beata Szydło będzie decydować o zmianach w rządzie. - Przyjedzie ktoś z kartką, a może nawet osobiście (Szydło - przyp. red.) kartkę odbierze. I tam będzie skład nowego rządu - śmieje się Andrzej Halicki (PO).

- To będą zmiany bardzo kosmetyczne. Choć wyprzedzające wystąpienie pani premier, że to ona będzie o tym decydować, może być pewnego rodzaju profilaktyką, aby była ona nie do ruszenia - ocenia była premier Ewa Kopacz.

- Jarosław Kaczyński ma władzę, a premier Szydło - prędzej czy później - będzie miała Trybunał Stanu - prognozuje Marcin Kierwiński (PO).

Z sondażu dla Radia Zet jasno wynika, że według Polaków Jarosław Kaczyński nie powinien zostać premierem - tak odpowiada 57,6 procent pytanych. Niespełna jedna trzecia (31,5 proc.) odpowiada, że powinien.

Po tym, jak Jarosław Kaczyński wyraził wątpliwości, czy uda się udowodnić zamach w Smoleńsku, i po zapowiedzi rekonstrukcji rządu, zareagował Antoni Macierewicz. Znowu mówi o wybuchu, znowu bez dowodów. Przy okazji rekonstrukcji częściej się mówi jednak o wzmocnieniu pozycji Macierewicz niż o jej osłabieniu.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN