Wielkie manifestacje i negatywne raporty. Za co krytykowany jest PiS?

25.10.2017 | Wielkie manifestacje i negatywne raporty. Za co krytykowany jest PiS?
25.10.2017 | Wielkie manifestacje i negatywne raporty. Za co krytykowany jest PiS?
Maciej Knapik | Fakty TVN
25.10.2017 | Wielkie manifestacje i negatywne raporty. Za co krytykowany jest PiS?Maciej Knapik | Fakty TVN

Na półmetku rządów PiS w Warszawie lądują przedstawiciele Komisji Weneckiej. Bo wolne media, niezawisłe sądy i państwo prawa to nie są puste slogany, lecz zasady wolnego świata. Ile z nich zostało złamanych w ciągu ostatnich dwóch lat?

Gdy pytamy polityków PiS-u, jak jest ze stanem praworządności w Polsce po dwóch latach rządów, odpowiadają: znakomicie. Zapewnia o tym choćby Jacek Sasin.

Co innego mówi organizacja Human Rights Watch. W ostatnim raporcie zarzuca polskiemu rządowi między innymi naruszenie niezależności sądownictwa i mediów publicznych, a także wolności słowa, ograniczanie praw reprodukcyjnych kobiet, ograniczenie swobody zrzeszania się i praw uchodźców do azylu. Skąd tyle zarzutów? - Prawdopodobnie z niewiedzy i złej woli - odpowiada Andrzej Matusiewicz (PiS). - Do tego się przyczynia opozycja totalna - dodaje.

Zdaniem polityków rządzącej partii organizacje międzynarodowe nigdy nie mają racji, także w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej, a opozycja to "targowica".

Głosy sprzeciwu

Opozycja z kolei bije na alarm. Trybunał Konstytucyjny jest całkowicie podporządkowany PiS-owi - mówią politycy. - Z trzema dublerami, z pseudoprezes i pseudowiceprezesem, z Trybunałem, który de facto trzy razy wolniej orzeka - wymienia Borys Budka (PO). Ilustracją tego stanu rzeczy może być ogłaszanie ostatniego wyroku TK tylko w obecności kamer samego Trybunału, bo dziennikarzom wstęp był wzbroniony. Nie wiadomo, dlaczego.

W sprawie Trybunału, sądów powszechnych, ale też przeciwko zaostrzaniu prawa do aborcji na ulice wychodziły tysiące osób. Manifestowano także przeciwko miesięcznicom smoleńskim, które - zdaniem opozycji - były seansami politycznej nienawiści. Teraz, jak obliczają Obywatele RP, w sądach jest około ośmiuset spraw przeciwko manifestującym pokojowo ludziom.

Najbardziej rażącym przykładem jest sprawa zasłużonej opozycjonistki z okresu PRL, która po demonstracjach została wezwana na drobiazgowe przesłuchanie.

Prokuratura zajęła się też między innymi dziennikarzem Tomaszem Piątkiem za książkę o Antonim Macierewiczu a także Andrzejem Stankiewiczaem po artykułach o SKOK-ach. - Jeżeli ktoś w SKOK-ach poczuł się dotknięty, od tego są pozwy cywilne. Nie bardzo rozumiem, dlaczego wykorzystuje się do tego prokuraturę - mówi Stankiewicz.

Spór o sądy

W Sejmie na celowniku jest Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar za krytykę władzy i obronę praw mniejszości seksualnych. W tym samym czasie senatorowie PiS-u przekonują obserwatora ONZ, że polskie sądy są obecnie niesprawiedliwe. Taki sam wydźwięk miała prowadzona ostatnio kampania Polskiej Fundacji Narodowej.

Sędziowie alarmowali, że kampania "Sprawiedliwe sądy" jest przekłamana, a zmiany nie mają na celu poprawy sytuacji, a tylko przejęcie władzy w sądach przez PiS. - W polskim sejmie są procedowane ustawy, które są literalnie sprzeczne z polską konstytucją - przekonuje Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Zmiany w sądach to sprawa wewnętrzna Polski - mówi jednak prezydent Andrzej Duda, co może być sygnałem zbliżenia z PiS-em. - Nowo wybrany rząd i nowo wybrany prezydent po prostu realizują swoje zobowiązania - podkreśla.

Obecną wizytę Komisji Weneckiej skomentowała posłanka Pawłowicz. "Będą węszyć i zbierać amunicję dla kolejnych ataków Unii Europejskiej i podobnych dziwolągów na nasze władze" - napisała na Facebooku. Dla niej Unia Europejska jest dziwolągiem, dla Unii Europejskiej - niestety - dziwolągiem staje się Polska.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS