To nie tylko problem showbiznesu. Media: przypadki molestowania w unijnych instytucjach


W środę Parlament Europejski debatował na temat molestowania seksualnego w kontekście ogólnoeuropejskim i globalnym. Debata była śledzona przez media głównie ze względu na najnowsze doniesienia o przypadkach molestowania w unijnych instytucjach. - Musimy zacząć od oczyszczenia własnego domu - mówią eruoposłanki.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

To nie tylko problem Hollywoodu. Ukrywane przez lata przypadki molestowania seksualnego dotyczą też unijnych instytucji. - Tworzymy prawo, zajmujemy się polityką. My, w tej izbie, możemy wprowadzić zmiany. Musimy zacząć od oczyszczenia własnego domu - grzmiała szwedzka deputowana Malin Bjork w trakcie środowej debaty w Parlamencie Europejskim.

Debata na temat napastowania kobiet na tle seksualnym w krajach unijnych nieoczekiwanie zmieniła się w dyskusję o podobnych przypadkach w samym parlamencie. Dziesiątki taki spraw nagłaśnia europejska prasa. Pojawiają się historie asystentek posłów, którym proponowano kontrakt w zamian za stosunek seksualny, czy historie dotyczące masturbowana się deputowanych w obecności młodych asystentek.

W większości sprawcy są anonimowy, ale nie w sprawie 71-letniego europosła z Francji. Yves Cochet do asystentki innego posła miał pisać takie SMS-y:

"Kochana, gratuluję ci elegancji, z jaką odmówiłaś zjedzenia ze mną kolacji. Czy obawiasz się, co powiedzą inni? A może boisz się mnie? Przeszywa cię teraz niepokojące, a zarazem słodkie drżenie? (...) Proponuję ci, bez zbytniego nacisku, zastanowić się nad tym jeszcze raz i odpowiedzieć przed 19.30, czy tak (marzę o tym), czy nie (szloch). YC."

"Nigdy więcej milczenia"

Portal "Politico" stworzył nawet specjalną stronę dedykowaną pracownikom z Brukseli. Ofiary molestowania mogą zgłaszać się tu anonimowo. Do tej porty zrobiło to już kilkadziesiąt osób. Dwa przypadki dotyczą gwałtu.

- Nigdy więcej milczenia i odwracania wzroku. Bo nie jesteśmy same. Ja też - oświadczyła hiszpańska deputowana Iratxe Garcia Perez. - Ja też byłam molestowana seksualnie. Jak miliony kobiet w całej Unii Europejskiej. Najwyższy czas, żeby głośno i wyraźnie powiedzieć: nie my powinnyśmy się wstydzić, ale ci, którzy nam to zrobili - dodała niemiecka deputowana Terry Reintke.

Ofiar jest zdecydowanie więcej. Większość milczy. Dlatego do głośnego mówienia o tym namawia unijna komisarz ds. równości płci, która dodaje, że ją też to dotknęło. - Nie trzymajcie tego w sobie, znajdźcie pomoc, nie wstydźcie się o tym mówić - radzi Vera Jourova. - Ja sama, w przeszłości, byłam ofiarom takiej przemocy - dodaje.

13 pracowników na rok

- Istnieje osobna komisja, która zajmuje się takimi przypadkami. Komisja już w zeszłym roku wysłała do wszystkich urzędników ulotki i dokumenty - mówi szef PE Antonio Tajani. - Miałem nadzieję, że takich spraw będzie niewiele, ale obawiam się, że jest ich sporo - ocenia.

Komisja Europejska oświadczyła, że w ciągu ostatnich pięciu lat co roku średnio 13 pracowników zgłaszało odpowiednim instytucjom przypadki molestowania. Tylko cztery zakończyły się zastosowaniem środków dyscyplinarnych.

W czwartek posłowie będą głosować nad specjalną rezolucją. Potępia ona przypadki molestowania w instytucjach unijnych i wzywa do zwiększenia kar za przestępstwa na tle seksualnym w krajach członkowskich.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS