To nie tylko problem showbiznesu. Media: przypadki molestowania w unijnych instytucjach


W środę Parlament Europejski debatował na temat molestowania seksualnego w kontekście ogólnoeuropejskim i globalnym. Debata była śledzona przez media głównie ze względu na najnowsze doniesienia o przypadkach molestowania w unijnych instytucjach. - Musimy zacząć od oczyszczenia własnego domu - mówią eruoposłanki.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

To nie tylko problem Hollywoodu. Ukrywane przez lata przypadki molestowania seksualnego dotyczą też unijnych instytucji. - Tworzymy prawo, zajmujemy się polityką. My, w tej izbie, możemy wprowadzić zmiany. Musimy zacząć od oczyszczenia własnego domu - grzmiała szwedzka deputowana Malin Bjork w trakcie środowej debaty w Parlamencie Europejskim.

Debata na temat napastowania kobiet na tle seksualnym w krajach unijnych nieoczekiwanie zmieniła się w dyskusję o podobnych przypadkach w samym parlamencie. Dziesiątki taki spraw nagłaśnia europejska prasa. Pojawiają się historie asystentek posłów, którym proponowano kontrakt w zamian za stosunek seksualny, czy historie dotyczące masturbowana się deputowanych w obecności młodych asystentek.

W większości sprawcy są anonimowy, ale nie w sprawie 71-letniego europosła z Francji. Yves Cochet do asystentki innego posła miał pisać takie SMS-y:

"Kochana, gratuluję ci elegancji, z jaką odmówiłaś zjedzenia ze mną kolacji. Czy obawiasz się, co powiedzą inni? A może boisz się mnie? Przeszywa cię teraz niepokojące, a zarazem słodkie drżenie? (...) Proponuję ci, bez zbytniego nacisku, zastanowić się nad tym jeszcze raz i odpowiedzieć przed 19.30, czy tak (marzę o tym), czy nie (szloch). YC."

"Nigdy więcej milczenia"

Portal "Politico" stworzył nawet specjalną stronę dedykowaną pracownikom z Brukseli. Ofiary molestowania mogą zgłaszać się tu anonimowo. Do tej porty zrobiło to już kilkadziesiąt osób. Dwa przypadki dotyczą gwałtu.

- Nigdy więcej milczenia i odwracania wzroku. Bo nie jesteśmy same. Ja też - oświadczyła hiszpańska deputowana Iratxe Garcia Perez. - Ja też byłam molestowana seksualnie. Jak miliony kobiet w całej Unii Europejskiej. Najwyższy czas, żeby głośno i wyraźnie powiedzieć: nie my powinnyśmy się wstydzić, ale ci, którzy nam to zrobili - dodała niemiecka deputowana Terry Reintke.

Ofiar jest zdecydowanie więcej. Większość milczy. Dlatego do głośnego mówienia o tym namawia unijna komisarz ds. równości płci, która dodaje, że ją też to dotknęło. - Nie trzymajcie tego w sobie, znajdźcie pomoc, nie wstydźcie się o tym mówić - radzi Vera Jourova. - Ja sama, w przeszłości, byłam ofiarom takiej przemocy - dodaje.

13 pracowników na rok

- Istnieje osobna komisja, która zajmuje się takimi przypadkami. Komisja już w zeszłym roku wysłała do wszystkich urzędników ulotki i dokumenty - mówi szef PE Antonio Tajani. - Miałem nadzieję, że takich spraw będzie niewiele, ale obawiam się, że jest ich sporo - ocenia.

Komisja Europejska oświadczyła, że w ciągu ostatnich pięciu lat co roku średnio 13 pracowników zgłaszało odpowiednim instytucjom przypadki molestowania. Tylko cztery zakończyły się zastosowaniem środków dyscyplinarnych.

W czwartek posłowie będą głosować nad specjalną rezolucją. Potępia ona przypadki molestowania w instytucjach unijnych i wzywa do zwiększenia kar za przestępstwa na tle seksualnym w krajach członkowskich.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS