To nie tylko problem showbiznesu. Media: przypadki molestowania w unijnych instytucjach


W środę Parlament Europejski debatował na temat molestowania seksualnego w kontekście ogólnoeuropejskim i globalnym. Debata była śledzona przez media głównie ze względu na najnowsze doniesienia o przypadkach molestowania w unijnych instytucjach. - Musimy zacząć od oczyszczenia własnego domu - mówią eruoposłanki.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

To nie tylko problem Hollywoodu. Ukrywane przez lata przypadki molestowania seksualnego dotyczą też unijnych instytucji. - Tworzymy prawo, zajmujemy się polityką. My, w tej izbie, możemy wprowadzić zmiany. Musimy zacząć od oczyszczenia własnego domu - grzmiała szwedzka deputowana Malin Bjork w trakcie środowej debaty w Parlamencie Europejskim.

Debata na temat napastowania kobiet na tle seksualnym w krajach unijnych nieoczekiwanie zmieniła się w dyskusję o podobnych przypadkach w samym parlamencie. Dziesiątki taki spraw nagłaśnia europejska prasa. Pojawiają się historie asystentek posłów, którym proponowano kontrakt w zamian za stosunek seksualny, czy historie dotyczące masturbowana się deputowanych w obecności młodych asystentek.

W większości sprawcy są anonimowy, ale nie w sprawie 71-letniego europosła z Francji. Yves Cochet do asystentki innego posła miał pisać takie SMS-y:

"Kochana, gratuluję ci elegancji, z jaką odmówiłaś zjedzenia ze mną kolacji. Czy obawiasz się, co powiedzą inni? A może boisz się mnie? Przeszywa cię teraz niepokojące, a zarazem słodkie drżenie? (...) Proponuję ci, bez zbytniego nacisku, zastanowić się nad tym jeszcze raz i odpowiedzieć przed 19.30, czy tak (marzę o tym), czy nie (szloch). YC."

"Nigdy więcej milczenia"

Portal "Politico" stworzył nawet specjalną stronę dedykowaną pracownikom z Brukseli. Ofiary molestowania mogą zgłaszać się tu anonimowo. Do tej porty zrobiło to już kilkadziesiąt osób. Dwa przypadki dotyczą gwałtu.

- Nigdy więcej milczenia i odwracania wzroku. Bo nie jesteśmy same. Ja też - oświadczyła hiszpańska deputowana Iratxe Garcia Perez. - Ja też byłam molestowana seksualnie. Jak miliony kobiet w całej Unii Europejskiej. Najwyższy czas, żeby głośno i wyraźnie powiedzieć: nie my powinnyśmy się wstydzić, ale ci, którzy nam to zrobili - dodała niemiecka deputowana Terry Reintke.

Ofiar jest zdecydowanie więcej. Większość milczy. Dlatego do głośnego mówienia o tym namawia unijna komisarz ds. równości płci, która dodaje, że ją też to dotknęło. - Nie trzymajcie tego w sobie, znajdźcie pomoc, nie wstydźcie się o tym mówić - radzi Vera Jourova. - Ja sama, w przeszłości, byłam ofiarom takiej przemocy - dodaje.

13 pracowników na rok

- Istnieje osobna komisja, która zajmuje się takimi przypadkami. Komisja już w zeszłym roku wysłała do wszystkich urzędników ulotki i dokumenty - mówi szef PE Antonio Tajani. - Miałem nadzieję, że takich spraw będzie niewiele, ale obawiam się, że jest ich sporo - ocenia.

Komisja Europejska oświadczyła, że w ciągu ostatnich pięciu lat co roku średnio 13 pracowników zgłaszało odpowiednim instytucjom przypadki molestowania. Tylko cztery zakończyły się zastosowaniem środków dyscyplinarnych.

W czwartek posłowie będą głosować nad specjalną rezolucją. Potępia ona przypadki molestowania w instytucjach unijnych i wzywa do zwiększenia kar za przestępstwa na tle seksualnym w krajach członkowskich.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS