Mała Nikola musi dostać "najdroższy lek na świecie". NFZ go nie refunduje

06.08.2017 | Mała Nikola musi dostać "najdroższy lek na świecie". NFZ go nie refunduje
06.08.2017 | Mała Nikola musi dostać "najdroższy lek na świecie". NFZ go nie refunduje
Renata Kijowska | Fakty TVN
06.08.2017 | Mała Nikola musi dostać "najdroższy lek na świecie". NFZ go nie refundujeRenata Kijowska | Fakty TVN

Mała Nikola, bardzo rzadka choroba i bardzo drogi lek. Jedna jego dawka wystarczy na tydzień, a jest warta tyle, co samochód. Rodzice Nikoli proszą o pomoc i błagają Ministerstwo Zdrowia o refundację. Kolejne stadia choroby uszkadzają nerki, wątrobę, serce i mózg. Czekanie na decyzję NFZ to wyścig z czasem.

Babcia obsypuje Nikolę całusami, choć to nie uciszy strachu, w którym cała rodzina żyje od roku. - Najgorszą rzeczą było jak przyjechałam ze szpitala od Nikoli i Wiktoria przyszła i mówi: babciu, ale nasza Nikola nie umrze? Powiedziałam, że nie umrze, chociaż nie wiedziałam czy ja prawdę mówię - wspomina Halina Kępka, babcia Nikoli.

Dwuletnia Nikola cierpi na atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy, bardzo rzadką, genetyczną chorobę nerek, która wyniszcza cały organizm. - Kolejne rzuty tej choroby uszkadzają nerki, wątrobę, serce, mózgu... Wszystko - tłumaczy Beata Leszczyńska z Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitalu Klinicznego w Warszawie.

By przeżyć, Nikola musi być dializowana 16 godzin na dobę. Dziewczynka też nie je - mama karmi ją dojelitowo. Spóźnienie, niedopatrzenie może skończyć się zatruciem organizmu.

Zbierają na pierwsze dawki

Nikola właściwie powinna być na oddziele intensywnej terapii. Jej serce pracuje tylko na trzydzieści procent możliwości. Ratunkiem mógłby być przeszczep nerki i podawanie leku. - Jest to najdroższy lek na świecie z grupy leków sierocych. To jest ultrarzadka choroba - podkreśla dr Leszczyńska.

Jedna dawka leku kosztuje 25 tysięcy złotych. Na początku Nikola powinna powinna dostawać cztery dawki w miesiącu, później jedną co dwa tygodnie. I tak przez całe życie.

- Jest potrzebny ten lek, by dziecko doprowadzić do możliwości przeszczepu nerki. Później, żeby ten przeszczep nerki był skuteczny, jest potrzebna kontynuacja - mówi dr Leszczyńska.

Lek w Polsce nie jest refundowany. Tylko cztery kraje w Europie nie opłacają go chorym. Nim uda się przekonać urzędników, że to kwestia życia i śmierci, rodzina Nikoli w fundacji "SiePomaga" zbiera milion trzysta tysięcy złotych na podanie pierwszych dawek.

Informacje o tym jak pomóc Nikoli można znaleźć TUTAJ.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS