Dwa lata i sztandarowa zapowiedź. "Nie jest to to, co prezydent obiecywał"

06.08.2017 | Dwa lata i sztandarowa zapowiedź. "Nie jest to to, co prezydent obiecywał"
06.08.2017 | Dwa lata i sztandarowa zapowiedź. "Nie jest to to, co prezydent obiecywał"
Paweł Płuska | Fakty TVN
06.08.2017 | Dwa lata i sztandarowa zapowiedź. "Nie jest to to, co prezydent obiecywał"Paweł Płuska | Fakty TVN

Prezydent obchodzi rocznicę zaprzysiężenia na urząd i ma prezentem dla wyborców. Dwa lata po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy jest kolejny pomysł prezydenta na to, jak pomóc frankowiczom.

Grupą, która chyba najbardziej czekała na spełnienie wyborczych obietnic Andrzeja Dudy byli tak zwani frankowicze. Lecz to właśnie oni najszybciej przekonali się, że obietnice to nie to samo co realia.

Przez dwa lata padały różne propozycje ze strony pałacu prezydenckiego. Różne także od składanych w kampanii obietnic.

Najnowszy pomysł to modyfikacja tego sprzed roku, który zakładał pomoc dla najsłabszych. - Niestety nie jest to to, co prezydent obiecywał rok temu i dwa lata temu. Rok temu mówił, że banki mają rok na dobrowolne porozumienie się z klientami i przez ten rok banki nie wyszły z żadną propozycją - podkreśla Arkadiusz Szcześniak, Stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu".

"Wiem, że skala oczekiwań jest tu ogromna i moje działania są krytykowane jako niewystarczające, ale proszę zauważyć, że jestem pierwszym i jedynym politykiem, który w praktyce, a nie tylko słownie, zajął się tą sprawą i traktuje ją poważnie, a nie tylko jako sferę politycznych deklaracji" - podkreśla jednak Andrzej Duda w rozmowie z portalem 300polityka.pl.

Nowe pomysły

Nowy projekt zakłada ułatwienia w korzystaniu z istniejącego funduszu wsparcia kredytobiorców. W korzystaniu z nieoprocentowanej pożyczki na spłatę kredytu mieszkaniowego. Oprócz podniesienia minimum dochodowego, by więcej osób mogło z tej pomocy skorzystać prezydent zaproponował zwiększenie możliwego wsparcia i wydłużenie czasu tego wparcia oraz wydłużenie czasu na spłatę pożyczki z funduszu. Część zobowiązań będzie mogła zostać umorzona.

Jednak frankowiczom chyba nie o to chodziło. - Jest kilka określeń, które tu cisną mi się na usta. Po pierwsze to jest fałszywe. Po drugie to jest zbyt późno, a po trzecie to wszystko powierzchowne. Prezydent obiecywał coś innego w kampanii - mówi Wojciech Saloni, kredytobiorca.

Dodatkowo prezydent chce powołania nowego funduszu - restrukturyzacyjnego - dzięki któremu banki mają chętniej rozmawiać z klientami o przewalutowaniu kredytów, nie tylko frankowych.

- Fundusz restrukturyzacyjny będzie służył na pokrycie części kosztów, które poniesie bank - tłumaczy profesor Tadeusz Kowalski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. - Jest to fundusz, na którego składki również maja być wpłacane przez banki. Według wyliczeń ma to być kwota około trzech miliardów dwustu milionów złotych rocznie - dodaje Szymon Gałkowski, adwokat z kancelarii "Kochański, Zięba i Partnerzy".

Szczegóły, kto i na jakich zasadach będzie mógł z tego skorzystać, ma ustalić Komisja Nadzoru Finansowego.

Banki nie komentują

Na razie banki propozycji prezydenta nie mówią nie. Przypominają, że raty kredytów w walutach obcych wprawdzie przez jakiś czas przewyższały raty kredytów w złotych, ale dziś są już praktycznie takie same, choćby dlatego, że frank tanieje.

- Mamy rekordowo niski kurs franka. Mamy dobrą obsługę tych kredytów. Więc pomagajmy tym, którzy naprawdę potrzebują pomocy, czyli najsłabszym rodzinom finansowym, które z różnych przyczyn mają problemy z obsługa kredytu, a nie wszystkim - apeluje Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

Projekt prezydenta trafił do Sejmu.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W tym wyścigu - jeśli można takiego słowa użyć - na razie wygrywa prezydencki projekt ustawy. Chodzi o wyjątkowo ważną dla osób z niepełnosprawnościami ustawę o asystencji osobistej. Projektu rządowego nie ma, więc Sejm zajął się złożonym wcześniej prezydenckim.

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Źródło:
Fakty TVN

Na powiece pacjenta została jedynie niewielka i niewidoczna blizna, a zabieg się udał - lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku usunęli 71-letniemu pacjentowi guza mózgu przez oczodół. Z reguły w takich sytuacjach wykonuje się kilkunastocentymetrowe nacięcie w czaszce. 

Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wyjęto wielkiego guza przez oczodół

Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wyjęto wielkiego guza przez oczodół

Źródło:
Fakty TVN

Dwie ustawy, dwie próby reformy Trybunału Konstytucyjnego, zostały - zdaje się - całkowicie przekreślone przez prezydenta. Na pewno zablokowane. Andrzej Duda mówi o groźbie chaosu ustrojowego i kieruje je do Trybunału Julii Przyłębskiej. To oznacza, że ich los jest praktycznie przesądzony. Koalicja rządząca przyznaje, że ze zmianami trzeba poczekać do ewentualnej zmiany w Pałacu Prezydenckim.

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest lepiej, jeśli chodzi o świadomość społeczną, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie.

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zgodnie z przepisami prawa uchwała dotycząca Dariusza Barskiego bezpośrednio wiąże sąd pytający - przekazał w "Faktach po Faktach" Zbigniew Kapiński, były sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, powołany do Sądu Najwyższego na wniosek neo-KRS. Mówił, że "teraz inni sędziowie czy prokuratorzy będą podejmować w konkretnych sprawach określone decyzje procesowe" i "od nich będzie zależało, czy będą respektować tę uchwałę".

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Źródło:
TVN24

- Jarosław Kaczyński ostrzega przed tym, co sam chciał zrobić. To on skończył III Rzeczpospolitą w takim rozumieniu, że właściwie podważył działanie konstytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezesa PiS, w której ten mówił o potrzebie uchwalenia nowej konstytucji i o "systemie, który nie będzie tak łatwy do podważenia".

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

Źródło:
TVN24

W wojnie w Strefie Gazy zginęło ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, jak podaje kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia. Wiele dzieci straciło całe rodziny. To właśnie zwykli ludzie, którzy żyją w nieludzkich warunkach, ponoszą ciężar tej wojny. Sytuacja humanitarna jest katastrofalna. Palestyńczycy cierpią nie tylko z powodu chorób i obrażeń odniesionych na skutek ostrzałów. Wielu z nich mierzy się ze stanami lękowymi czy zespołem stresu pourazowego.

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Główny dzień głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA to 5 listopada. Sondaże wskazują na niezwykle wyrównany pojedynek obojga kandydatów. Donald Trump głownie pokazuje się na wiecach - na jednym z ostatnich towarzyszył mu miliarder i przedsiębiorca Elon Musk. Natomiast Kamala Harris odwiedza miejsca, które najbardziej ucierpiały po przejściu huraganu Helene i udziela wywiadów.

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łeb

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łeb

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS