Prezydent czeka na wyjaśnienia od MON już pół roku. "Próba dyskredytowania gen. Kraszewskiego służy osłabieniu ludzi prezydenta"

04.08.2017 | Prezydent czeka na wyjaśnienia od MON już pół roku. "Próba dyskredytowania gen. Kraszewskiego służy osłabieniu ludzi prezydenta"
04.08.2017 | Prezydent czeka na wyjaśnienia od MON już pół roku. "Próba dyskredytowania gen. Kraszewskiego służy osłabieniu ludzi prezydenta"
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
04.08.2017 | Prezydent czeka na wyjaśnienia od MON już pół roku. "Próba dyskredytowania gen. Kraszewskiego służy osłabieniu ludzi prezydenta"Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

Jest próba sił: Belweder kontra MON, Andrzej Duda vs Antoni Macierewicz. Generał Jarosław Kraszewski dla prezydenta jest jak wojskowe uszy i oczy, ale dla szefa MON nagle jest podejrzany. Prezydent ponad pół roku czeka już na wyjaśnienia i nie może się doczekać.

Generał Jarosław Kraszewski jest najważniejszym wojskowym w otoczeniu prezydenta. To szef departamentu zwierzchnictwa nad silami zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, czyli kieruje on najważniejszą komórką, która w kwestii obronności i wojska doradza prezydentowi.

To właśnie on jest powodem kolejnego konfliktu prezydenta z szefem resortu obrony. - Minister obrony narodowej musi szanować prezydenta. Eliminowanie jego doradcy jest po prostu skandalem - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej.

Tym razem w sprawę zaangażowani są nie tylko Andrzej Duda i Antoni Macierewicz. Prezydent na działania ministra poskarżył się do premier i koordynatora służb specjalnych.

Jakie są przyczyny tego konfliktu?

Podległa ministrowi obrony narodowej Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie sprawdzające wobec generała. To skutkuje odebraniem mu dostępu do informacji niejawnych.

W piśmie do szefa Ministerstwa Obrony Narodowej prezydenckie biuro bezpieczeństwa pisze, że takie działania "uniemożliwiają generałowi wykonywanie w pełnym zakresie obowiązków służbowych". Biuro Bezpieczeństwa Narodowego stwierdza, że "od dłuższego czasu formułowane były przez ministra nieformalne zarzuty, mające podważyć wiarygodność generała".

Prezydent pytał o te zastrzeżenia Antoniego Macierewicza, ale na odpowiedź czeka już pół roku.

- Próba dyskredytowania generała Kraszewskiego służy osłabieniu ludzi, którzy otaczają pana prezydenta i służą mu merytorycznym doradztwem - uważa generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przypomina, że rok temu SKW nie miała żadnych zastrzeżeń do doradcy prezydenta. Otrzymał on certyfikat dostępu do informacji niejawnych, a w ubiegłym roku na wniosek ministra otrzymał tez generalski awans.

Konflikt powoli narastał

Ale nieoficjalnie wiadomo, że konflikt wybuchł, gdy generał Kraszewski skrytykował część strategicznego przeglądu obronnego, czyli dokumentu, który określa cele dla polskiej armii. Krytykował reformę dowodzenia, politykę kadrową, a ostatnio kwestionował generalskie awanse, proponowane przez MON.

- To pokazuje, że Antoni Macierewicz, w sprawach obronności kraju, w ogóle nie liczy się ze zdaniem pana prezydenta - mówił poseł Marek Sowa z Nowoczesnej. - Ja widzę w relacjach obu panów doskonałe porozumienie i wspólnotę celów - ocenił Ryszard Czarnecki z Prawa i Sprawiedliwości.

Politycy PiS tłumaczyli te relacje w podobnym tonie, gdy resort obrony miesiącami nie odpowiadał na pisma z Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Pałacu Prezydenckiego.

Wcześniej, między Pałacem a Ministerstwem Obrony Narodowej, trwał spór o nominacje generalskie. Wtedy prezydentowi nie podobały się niektóre kandydatury oficerów, zgłoszonych przez resort obrony.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS