Prezydent czeka na wyjaśnienia od MON już pół roku. "Próba dyskredytowania gen. Kraszewskiego służy osłabieniu ludzi prezydenta"

04.08.2017 | Prezydent czeka na wyjaśnienia od MON już pół roku. "Próba dyskredytowania gen. Kraszewskiego służy osłabieniu ludzi prezydenta"
04.08.2017 | Prezydent czeka na wyjaśnienia od MON już pół roku. "Próba dyskredytowania gen. Kraszewskiego służy osłabieniu ludzi prezydenta"
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
04.08.2017 | Prezydent czeka na wyjaśnienia od MON już pół roku. "Próba dyskredytowania gen. Kraszewskiego służy osłabieniu ludzi prezydenta"Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

Jest próba sił: Belweder kontra MON, Andrzej Duda vs Antoni Macierewicz. Generał Jarosław Kraszewski dla prezydenta jest jak wojskowe uszy i oczy, ale dla szefa MON nagle jest podejrzany. Prezydent ponad pół roku czeka już na wyjaśnienia i nie może się doczekać.

Generał Jarosław Kraszewski jest najważniejszym wojskowym w otoczeniu prezydenta. To szef departamentu zwierzchnictwa nad silami zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, czyli kieruje on najważniejszą komórką, która w kwestii obronności i wojska doradza prezydentowi.

To właśnie on jest powodem kolejnego konfliktu prezydenta z szefem resortu obrony. - Minister obrony narodowej musi szanować prezydenta. Eliminowanie jego doradcy jest po prostu skandalem - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej.

Tym razem w sprawę zaangażowani są nie tylko Andrzej Duda i Antoni Macierewicz. Prezydent na działania ministra poskarżył się do premier i koordynatora służb specjalnych.

Jakie są przyczyny tego konfliktu?

Podległa ministrowi obrony narodowej Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie sprawdzające wobec generała. To skutkuje odebraniem mu dostępu do informacji niejawnych.

W piśmie do szefa Ministerstwa Obrony Narodowej prezydenckie biuro bezpieczeństwa pisze, że takie działania "uniemożliwiają generałowi wykonywanie w pełnym zakresie obowiązków służbowych". Biuro Bezpieczeństwa Narodowego stwierdza, że "od dłuższego czasu formułowane były przez ministra nieformalne zarzuty, mające podważyć wiarygodność generała".

Prezydent pytał o te zastrzeżenia Antoniego Macierewicza, ale na odpowiedź czeka już pół roku.

- Próba dyskredytowania generała Kraszewskiego służy osłabieniu ludzi, którzy otaczają pana prezydenta i służą mu merytorycznym doradztwem - uważa generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przypomina, że rok temu SKW nie miała żadnych zastrzeżeń do doradcy prezydenta. Otrzymał on certyfikat dostępu do informacji niejawnych, a w ubiegłym roku na wniosek ministra otrzymał tez generalski awans.

Konflikt powoli narastał

Ale nieoficjalnie wiadomo, że konflikt wybuchł, gdy generał Kraszewski skrytykował część strategicznego przeglądu obronnego, czyli dokumentu, który określa cele dla polskiej armii. Krytykował reformę dowodzenia, politykę kadrową, a ostatnio kwestionował generalskie awanse, proponowane przez MON.

- To pokazuje, że Antoni Macierewicz, w sprawach obronności kraju, w ogóle nie liczy się ze zdaniem pana prezydenta - mówił poseł Marek Sowa z Nowoczesnej. - Ja widzę w relacjach obu panów doskonałe porozumienie i wspólnotę celów - ocenił Ryszard Czarnecki z Prawa i Sprawiedliwości.

Politycy PiS tłumaczyli te relacje w podobnym tonie, gdy resort obrony miesiącami nie odpowiadał na pisma z Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Pałacu Prezydenckiego.

Wcześniej, między Pałacem a Ministerstwem Obrony Narodowej, trwał spór o nominacje generalskie. Wtedy prezydentowi nie podobały się niektóre kandydatury oficerów, zgłoszonych przez resort obrony.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS