Każdy może być jak Bond. Służby specjalne rekrutują przez internet

Każdy może być jak Bond. Służby specjalne rekrutują przez internet
Każdy może być jak Bond. Służby specjalne rekrutują przez internet
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
Każdy może być jak Bond. Służby specjalne rekrutują przez internetDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Być jak James Bond - kiedyś niedościgłe marzenie, dziś - praca, jak wiele innych. Agencje wywiadowcze otwierają się na chętnych. Kandydatów szukają nawet przez internet. Polskie służby też werbują w sieci.

Zazwyczaj o ich pracy wiadomo niewiele. Nie zdradzają, kim są, czym się zajmują, jakie zdobywają informacje. Agenci specjalni mają działać w ciszy, ale ostatnio w prasie czy w mediach społecznościowych coraz głośniej jest o tym, że służby szukają agentów.

Ogłoszenie zamieściła w międzynarodowej prasie amerykańska agencja CIA, reklamując służbę hasłem: "Misja jedyna w swoim rodzaju".

- Problem zagrożeń dla bezpieczeństwa i zewnętrznego, i wewnętrznego jest tak niezwykle złożony, że trzeba naprawdę natrudzić się, żeby znaleźć ludzi, którzy po pierwsze są zmotywowani i chcą w służbach pracować. Po drugie - mają odpowiednią wiedzę i kwalifikacje - mówi były szef Wojskowych Służb Informacyjnych gen. Marek Dukaczewski.

Rekrutacja

Tak jak każda służba na świecie, CIA szuka ludzi mających wyjątkowe cechy i umiejętności. Co ciekawe, nie jest wymagane wyższe wykształcenie, nie trzeba mieć konkretnego zawodu. Mile widziani są menadżerowie, przedsiębiorcy czy specjaliści od nieruchomości.

- Umożliwiają tzw. szeroki nabór, czyli zgłaszanie się kandydatów, o których służby wcześniej by nawet nie wiedziały, że istnieją - tłumaczy Paweł Wojtunik, były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Po ten sposób szukania agentów sięga nie tylko CIA. Coraz częściej światowe agencje wywiadowcze starają się zachęcać do służby oraz prowadzić wstępną rekrutację, wykorzystując najnowsze środki przekazu.

Kilka miesięcy temu australijski wywiad uruchomił w sieci interaktywną kampanię. To kilkuminutowa gra, podczas której można sprawdzić swoje predyspozycje do bycia oficerem wywiadu. Można dowiedzieć się, jak wygląda ta służba.

- To jest jedno z narzędzi, które dzisiaj oferuje świat, technologia dla służb specjalnych do tego, żeby tę sprawność, profesjonalizm swojej działalności radykalnie podnieść - wyjaśnia płk Grzegorz Małecki, były szef agencji wywiadu i prezes Instytutu Bezpieczeństwa i Strategii.

Zmiany na rynku

Która z tych osób pracuje w agencji wywiadu? To pytanie, również w sieci zadaje polska agencja wywiadu, która również stworzyła kampanię informującą i zachęcającą do służby.

Jak mówią eksperci takie internetowe akcje to znacząca zmiana w działaniu wywiadu. Jeszcze niedawno służby specjalne nie chciały zatrudniać osób, które same się do nich zgłaszały. To oficerowie typowali i werbowali przyszłych agentów.

- Uważano, że osoby, które same się zgaszają do służb specjalnych, żeby się tam zatrudnić, są podejrzane i podstawiane przez przeciwnika. Natomiast z czasem się to musiało zmieniać, bo zaczęły zawodzić tradycyjne formy rekrutacji przez uczelnie, korporacje - wyjaśnia Piotr Niemczyk, były funkcjonariusz Biura Ochrony Państwa.

Zmienił się rynek pracy i zarobki. Służba w wywiadzie nie jest już tak atrakcyjna - szczególnie dla ekspertów w wąskich specjalizacjach.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Youtube/Agencja Wywiadu

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS