Najnowsze

Najnowsze

4 miliardy złotych na rekompensaty za prąd

Ceny prądu zelektryzują domowe budżety i firmowe wydatki. Na podwyżkę reaguje minister energii i obiecuje rekompensaty dla gospodarstw domowych i małych i średnich przedsiębiorstw. Pójdzie na ten cel około 4 miliardów złotych. To wydatek tylko na przyszły rok. Tymczasem prezydent podkreśla, że Polska posiada zasobów węgla na 200 lat i dodaje, że polska gospodarka na węglu dalej będzie się opierała.

Wyspy Marshalla po prostu znikną? "Węglowy król jest nagi"

Na COP24 w Katowicach dyskusja w pełni. Delegacje z całego świata i obrońcy klimatu przekonują o konieczności natychmiastowych i radykalnych działań w celu zatrzymania emisji gazów cieplarnianych i podwyższania się temperatury na Ziemi. Co trzeba zrobić, by ochronić Ziemię i czy wszyscy są na to gotowi?

Morderstwo w Cerekwicy. Prokurator żąda dożywocia

Dożywocia będzie się domagał prokurator dla Eryka J., który zabił rodziców swojej partnerki, a ją i jej siostrę ciężko ranił. Motywem, zdaniem prokuratury, była niechęć do podjęcia obowiązków rodzicielskich i spełniania się w roli ojca. Dlatego prokurator zakwalifikował to zdarzenie jako wypełniające znamiona zbrodni popełnionej w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie.

Świadczenia tylko na zaszczepione dziecko. Pomysł minister budzi kontrowersje

Fińska minister nauki i szkolnictwa oświadczyła, że szczepienie dziecka nie jest sprawą prywatną. Zapowiedziała projekt ustawy, który przewiduje uzależnienie dodatków na dziecko od tego, czy było ono szczepione. To reakcja na wykrycie w ostatnich dniach przypadku odry u dziecka na zachodzie Finlandii. Chociaż szczepienia są w Finlandii całkowicie dobrowolne, to aż 95 procent fińskich dzieci jest zaszczepionych.

"Według prognoz w 2030 roku możemy mieć najdroższą energię w UE"

- Podstawą naszej energetyki powinien być węgiel, bo to jest podstawa naszej konkurencyjności - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej. Jego zdaniem inne źródła energii, w tym energia jądrowa i odnawialne źródła energii, podrażają prąd, więc obniżają konkurencyjność gospodarki. Drugi gość programu, ekonomista Witold Orłowski, przypomniał jednak, że za emisję CO2 się płaci w Unii Europejskiej. - Według prognoz w 2030 roku możemy mieć najdroższą energię w Unii Europejskiej, zakładając, że nie odejdziemy od węgla, dlatego że dojdą dodatkowe opłaty za emisję dwutlenku węgla - tłumaczył Orłowski.

Sławomir Neumann w prokuraturze. "Wygląda to wszystko na zemstę"

Prokuratorski zarzut dla Sławomira Neumana. Chodzi o zarzut przekroczenia uprawnień, gdy był wiceministrem zdrowia. Za to grozi mu od roku do 10 lat. Według prokuratury Neumann miał sprzyjać konkretnej klinice przy zawieraniu kontraktu z NFZ-em. Sam zrzekł się immunitetu. Mówi, że procesu się nie obawia.

Słowa arcybiskupa i reakcja polityków PiS. Wraca temat zakazu aborcji

Premier i ministrowie na urodzinach Radia Maryja. Były wspólne tańce i śpiewy. Była modlitwa za Polaków, którzy "nie kochają Polski aż tak mocno" jak rodzina Radia Maryja. Na uroczystości, na której pojawili się najważniejsi w kraju politycy, został poruszony też temat zakazu aborcji. Pojawia się więc pytanie, czy ten temat wróci w Sejmie.

Uderzenie CBŚP w agencje towarzyskie. Rozbito grupy "Gosi" i "Tomka"

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło dwie zorganizowane grupy przestępcze, które prowadziły agencje towarzyskie. Grupa "Gosi" działała na terenie willi w warszawskiej dzielnicy Włochy. Druga grupa prowadziła agencję w centrum Torunia. W sumie zatrzymano 11 osób podejrzanych między innymi o zmuszanie do prostytucji.

Prognoza pogody na wtorek 4 grudnia

We wtorek pochmurno z przejaśnieniami, zwłaszcza w zachodniej części kraju. Słabe opady deszczu do 5 mm. Pod wieczór na Suwalszczyźnie śnieg. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 8 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich. Ciśnienie rośnie, w południe 995 hPa.

Kilka tysięcy pluszaków zaczyna służbę. Mają pomagać dzieciom

Ponad cztery tysiące pluszowych ratowników wstąpiło w szeregi szczecińskich służb. Maskotki pomogą maluchom uporać się na przykład z powypadkową traumą. Misie będą rozdawane w czasie interwencji przeprowadzanych przez policjantów, strażaków, strażników miejskich, ale także ratowników medycznych. Pluszowi ratownicy pracę zaczną dokładnie w Wigilię.

Zaatakował siekierą żonę i synów. Edward D. usłyszał wyrok

W czerwcu 2017 roku pijany 60-letni Edward D. kilka razy uderzył siekierą w głowę żonę i dwóch nastoletnich synów, natomiast 5-letnią córkę dusił. Sąd Okręgowy w Suwałkach skazał go w poniedziałek na 20 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa. Wyrok nie jest prawomocny.

E-zwolnienia nie bez problemów. "Rano było spowolnienie"

Od 1 grudnia w całej Polsce lekarze mogą wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej, papierowe są wykorzystywane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii systemu. W poniedziałek rano media donosiły o przeciążeniu platformy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i problemach związanych z wystawianiem e-zwolnień. Takie utrudnienia miały dotknąć około 3 procent lekarzy w całej Polsce.

Premier i ministrowie na urodzinach Radia Maryja. "Rząd pokazuje swoją zależność"

Jubileusz z ministerialną obsadą. Na urodzinach Radia Maryja byli obceni między innymi premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Joachim Brudziński, szef MON Mariusz Błaszczak oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zabrakło. Opozycja komentuje jednak przede wszystkim te słowa premiera o "tych, którzy nie kochają jeszcze Polski w takim stopniu jak my tutaj".

"Stanęliśmy w obliczu katastrofy na skalę globalną". Ruszył COP24

- Mamy naprawdę poważny problem, jeśli chodzi o zmiany klimatyczne. Nadal nie robimy wystarczająco dużo, ani nie działamy wystarczająco szybko, aby je zatrzymać - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas oficjalnego otwarcia szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

Prognoza pogody na poniedziałek 3 grudnia

W poniedziałek na zachodzie będzie pochmurno. Okresami wystąpią opady deszczu, a na wschodzie także deszczu ze śniegiem oraz marznącego deszczu, który będzie powodował gołoledź. Temperatura wyniesie od 4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, do 10 stopni Celsjusza na zachodzie. Wiatr będzie umiarkowany, południowo-zachodni.