Plama niezgody na wojewódzkiej drodze

Plama oleju swoistą "kością niezgody" - między zarządcą drogi a strażakami. Obie strony przerzucają się odpowiedzialnością i żadna z nich nie chce usunąć rozlanego oleju na drodze wojewódzkiej nr 367 w okolicach Kamiennej Góry. Spór trwa - kierowcy muszą więc uzbroić się w cierpliwość. Od trzech dni jeden pas ruchu jest nieprzejezdny. Zarządca drogi ogrodził plamę barierkami, postawił znak ograniczenia prędkości do 30 kilometrów na godzinę i nic więcej zrobić nie zamierza. A kierowcy pytają: kto tu daje plamę? Ale na to pytanie odpowiedzieć chyba będzie musiał prokurator.

Komornik w dawnej kwaterze Adolfa Hitlera. Zajął Wilczy Szaniec

Po batalii sądowej nadzór nad zabytkiem przejmują Lasy Państwowe. Mają podnieść walory edukacyjne dawnej kwatery Adolfa Hitlera - Wilczego Szańca. Komornik wszedł na teren, gdyż dotychczasowy prywatny dzierżawca nie płacił czynszu i w związku z tym urzędnik rozpoczął czynności zmierzające do odzyskania od dzierżawcy majątku Skarbu Państwa w kwaterze Wilczy Szaniec w Gierłoży. Co to w tej chwili oznacza dla turystów?

Umowa wadliwa, ale ważna. Będą samoloty dla polskich VIP-ów

Obarczona wadami i naruszająca zasady uczciwej konkurencji, ale ważna - mówi Krajowa Izba Odwoławcza o umowie z Boeingiem na samoloty dla polskich VIP-ów. Przetarg budzi spore wątpliwości opozycji. Dłużej trwa przetarg na wodę mineralną - mówi były szef MON i zarzuca ekspresowe tempo transakcji wartej 2 miliardy dolarów jest szkodliwe.

Te dzieci nie płaczą, gdy odbiera im się zabawki. Robią je same

Z półek tego przedszkola zniknęły lalki, klocki i samochody - w ich miejsce pojawiły się kartony, butelki i taśma klejąca. Jedno ze szczecińskich przedszkoli już kolejny rok przeprowadza akcję Tydzień Bez Zabawek. Dzieci bez marudzenia odkładają do magazynu to, czym bawią się na co dzień i uruchamiają wyobraźnię, samodzielnie tworząc zabawki. I maluchy, i ich rodzice są tym zachwyceni.

Ostra konkurencja, etapowa rekrutacja. Niełatwo zostać wolontariuszem

Dziesięciu kandydatów na jedno miejsce, które aby zdobyć, trzeba pomyślnie przejść nie tylko rozmowę kwalifikacyjną, ale także egzaminy. To nie opis rekrutacji na prestiżową uczelnię, ale nabór na wolontariuszy do poznańskiego schroniska dla zwierząt. Wolontariusze wyprowadzają na spacer psy i koty, bawią się z nimi i przygotowują zwierzęta do tego, aby kiedyś znalazły własny dom.

Walczył o życie, teraz walczy o zdrowie. Zagrali dla Lewego

Zagrali dla Lewego. Nie Roberta, tylko Szymona Lewandowskiego. 12-latek ze Szczecina jest wielkim fanem piłki nożnej, trenuje od dziecka. Ale w Sylwestra miał poważny wypadek. Walczył o życie, teraz walczy o powrót do zdrowia. I na boisko. Pomagają mu w tym piłkarze ze Szczecina. W sobotę grali, by zebrać pieniądze na leczenie i rehabilitację chłopca.

To oni skutecznie walczyli z piractwem. Wręczono "Złote Blachy"

Policjanci odebrali "Złote Blachy". Nagrody przyznawane są od 17 lat przez koalicję Antypiracką. Nagradzani są ci funkcjonariusze, którzy szczególnie wyróżnili się skuteczną walką z piractwem muzycznym, telewizyjnym i komputerowym. Uroczystość odbyła się w Komendzie Głównej Policji w Warszawie.

"Boże chroń królową, ona nie jest ludzką istotą". Niezwykła książka na 40-lecie punka

Na 40-lecie punka nie lada gratka - wyjątkowa książka lidera zespołu Sex Pistols, Johna Lydona. "Śpiewnik Pana Rottena" to jego teksty, komentarze i rysunki. W maju minie 40 lat od premiery singla z utworem "God Save The Queen", w którym śpiewał: "Boże chroń królową, ona nie jest ludzką istotą". To był jeden z najgłośniejszych przykładów buntu skierowanego przeciwko brytyjskiemu establishmentowi.

Uciekła przed wojną, urzędnicy kazali jej wyjechać. Zmiana decyzji

W ciągu miesiąca miała opuścić Polskę i wrócić na Ukrainę z której uciekła razem z dziećmi. Urząd do spraw Cudzoziemców nie chciał przyznać kobiecie statusu uchodźcy. Ale po licznych interwencjach urzędnicy zmienili zdanie, a pani Ludmiła odetchnęła z ulgą. Będzie mogła zostać w Polsce, a jej dzieci nie będą musiały przypominać sobie o wojnie.

W Afganistanie pomagał polskim żołnierzom, teraz sam potrzebuje pomocy

W Ghazni współpracował z Polakami, ratował życie naszych żołnierzy. Dzisiaj sam potrzebuje pomocy. Kapitan afgańskiej policji Ahmad Zia ponownie przyleciał do Polski. Cztery lata temu, po ataku talibów, stracił obie nogi. Wtedy pomogli polscy żołnierze. Dzisiaj też pomagają, bo posterunek, w którym pracuje Ahmad, został ponownie ostrzelany. Kapitan w szpitalu w Bydgoszczy przechodzi rehabilitację i czeka na nowe protezy.

Pod nosem mieszkańców Górzykowa rosną góry śmieci. Cuchną i zagrażają ich zdrowiu

Miała być rekultywacja i oaza zieleni - jest składowisko odpadów. Mieszkańcy lubuskiego Górzykowa mają uzasadnione powody do obaw i niezadowolenia - pod nosem rosną im góry z odpadów chemicznych, medycznych i tekstylnych. Odór, jaki wydzielają, jest nie do wytrzymania, a co najgorsze - rośnie wraz z temperaturą. Kto zawinił i kto poniesie odpowiedzialność i kto wreszcie naprawi szkodę? Sprawą zajął się Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska - niewykluczone, że dołączy do niego prokuratura.

Chuligaństwo, niepodporządkowanie się, stawianie oporu. Reżim rozprawia się z protestującymi

Wyroki za weekendowe protesty. Białoruski reżim rozprawia się z uczestnikami prodemokratycznych demonstracji, jakie odbyły się z okazji Dnia Wolności. Sądy w Mińsku rozpatrzyły prawie 150 spraw. Kary to głównie areszty - od kilku do kilkunastu dni - oraz grzywny. W sobotę i w niedzielę zatrzymano około 900 osób. Przed wymiarem sprawiedliwości w swoim kraju odpowiadają za chuligaństwo, niepodporządkowanie się milicji i stawianie oporu.

Picie nad Wisłą legalne po wyroku sądu? Niekoniecznie

Chciał udowodnić, że należy korzystać ze swoich praw. Także prawa do obrony. Dwa lata temu otworzył na bulwarach wiślanych butelkę z piwem i czekał na przyjazd policji. Potem był, mandat, proces a teraz sąd uniewinnił Marka Tatałę od zarzutu spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym. Nie oznacza to jednak, że osoby spożywające alkohol nad Wisłą nie będą karane.

Bohaterska akcja strażaka. "To jest nasza codzienność"

Mieszkanie w ogniu a na balkonie 77-letnia przerażona kobieta. W oknie obok balkonu pojawia się strażak, przeskakuje do kobiety i podaje maseczkę z tlenem. Później było już nieco bardziej standardowo. Podnośnik, sprowadzenia na dół i karetka do szpitala. Ten pożar w Słupcy w Wielkopolsce mógł skończyć się dużo gorzej, gdyby nie ten strażak.

Komenda Wojewódzka Policji poszukuje rekrutów. Wymóg: cztery łapy i nie więcej, niż dwa lata

Wyjątkowy nabór do policji - kandydaci chcący wziąć udział w castingu muszą spełnić kilka wymogów. Po pierwsze - mieć cztery łapy, czuły węch i słuch. Po drugie - być w odpowiednim wieku. Komenda Wojewódzka Policji poszukuje czworonogów w wieku od roku do dwóch lat. Wyszkolone psy potrafią pomóc policjantom w sytuacjach niemal beznadziejnych - tam, gdzie człowiek jest bezradny ich nos wciąż jest niezawodny, wyczuwając ponad dziesięć tysięcy zapachów. Naturalnie są wyposażone w zabójczo skuteczną broń - zęby. Najbardziej cenionymi rasami są owczarek niemiecki i belgijski. Ale sama rasa i wiek nie wystarczy - pies będzie musiał tak zwany test charakteru, a następnie odbyć półroczne szkolenie. A na tym wcale nie koniec - do służby będzie gotowy dopiero po trzech latach nauki. Co roku i tak psiak będzie musiał podchodzić do egzaminu by udowodnić, że nadal jest skuteczny.

Razem z wiosną na świat przyszły cztery białe tygrysy

Piękny początek wiosny - wraz z nią na świat w ZOO Safari w Borysewie przyszły aż cztery tygrysy. Nie byle jakie - wszystkie białe jak śnieg. To sensacja na skalę światową, ponieważ dotychczas nigdzie, w żadnym ogrodzie zoologicznym, nie było tak licznego miotu. Maluchy maja się dobrze - co do tego nie ma wątpliwości. Osobiście sprawdziła to reporterka "Faktów" TVN Katarzyna Pasikowska-Poczopko.

Ten bieg zapamięta do końca życia. Na mecie zastała romantyczną niespodziankę

Podium dla Kenijczyków - ale to akurat nic dziwnego. Na starcie były tłumy - co także nikogo już nie dziwi. Bo bieganie to bezdyskusyjnie jedna z najchętniej uprawianych przez Polaków dyscyplin sportowych. W XII Półmaratonie Warszawskim udział wzięło ponad 12 tys. uczestników. Nie wszyscy jednak biegli tak po prostu, byle do mety - i nie wszyscy byli tego do ostatniej chwili świadomi.

Niepełnosprawność im na murawie nie przeszkadza. Talent będą szlifować we Włoszech

Choć w piłkę grają o kulach, bez problemu trafiają do bramki. To piłkarze, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Mowa o juniorach Akademii Amp-Futbol Varsovia - pierwszej w Polsce szkółki piłkarskiej dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi. Dopiero od niedawna są na boisku, a już zdobyli uznanie - i jadą do Włoch. Czekają ich szkolenia i treningi z rówieśnikami. Bezcenne doświadczenie w codziennej walce z uprzedzeniami.

Ma szesnaście lat i rekord Guinnessa. W 35 sekund rozbił głową 111 cegieł

Rozbił głową 16 stosów cegieł - będąc precyzyjnym, dokładnie aż 111 sztuk. Zajęło mu to nieco ponad pół minuty - dokładnie 35 sekund. Szesnastoletni mistrz taekwondo z Bośni i Hercegowiny ustanowił nowy rekord Guinnessa. Rozbijanie twardych przedmiotów w sztukach walki to test na siłę. Ale to nie siła sama w sobie jest kluczem do sukcesu - chodzi o technikę uderzania.

Niepełnosprawny chłopczyk utonął w wannie. Będzie kontrola w ośrodku

9-letni niepełnosprawny chłopczyk utonął w wannie podczas zabiegów terapeutycznych. Do wypadku doszło w środę w Domu Pomocy Społecznej w Brzesku. Fizjoterapeutka twierdzi, że tylko na chwilę spuściła dziecko z oczu - by zająć się innym pacjentem. Wstępne wyniki sekcji zwłok potwierdziły, że przyczyną śmierci chłopczyka, było utonięcie.