Biegną dla najsłynniejszego wolontariusza WOŚP. "To dopiero początek, początek czegoś wielkiego"

Bieg charytatywny dla chłopca, który do tej pory sam pomagał innym. Łukasz Berezak - najsłynniejszy wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - od urodzenia cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Codziennie walczy z bólem, ale jak twierdzi, nie może się poddać. Taką postawę doceniają inne osoby, które postanowiły wesprzeć Łukasza i specjalnie dla niego przekroczyć metę biegu. Dla chłopca to nie tylko wsparcie finansowe, ale także bodziec do dalszej walki.

34 metry bezcennych doświadczeń. Pierwsza taka ścieżka w Polsce

Ścieżka sensoryczna - wyostrza zmysły i oswaja z różnego rodzaju podłożem osoby niewidome. Czterystu dwudziestu uczniów krakowskiego ośrodka szkolno-wychowawczego testuje właśnie pierwszy odcinek takiej ścieżki. Na więcej dłuższą trasę na razie nie ma pieniędzy. Ale są ludzie dobrej woli, więc zbiórka trwa.

Debaty, gwizdy i okrzyki. Gorące obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży

1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka. W wielu przedszkolach, szkołach i oczywiście domach rodzinnych składane są życzenia, pojawiają się prezenty i rozrywki. Ale w Sejmie było politycznie i ostro. Obradującej tam, jak co roku, młodzieży zaproponowano tym razem temat dekomunizacji przestrzeni publicznej. Młodzież chętnie podjęła temat, jednak mogło nawet dojść do zerwania obrad.

Zatrucia na basenie w Kaliszu. Zawinić mogły wentylacja i dozownik chloru

Awaria wentylacji i urządzenia dozującego chlor do wody - to prawdopodobne przyczyny podtrucia chlorem na basenie w Kaliszu. Podczas zajęć pływackich dzieci zaczęły odczuwać duszności, a sześcioro z nich trafiło do szpitala. Z budynku basenu w sumie ewakuowano kilkadziesiąt osób. Do momentu ustalenia przyczyn awarii, basen będzie zamknięty.

Blokują ciężki sprzęt w Puszczy Białowieskiej. "Będziemy tu tak długo, aż powstrzymamy wycinkę"

Masowej wycince drzew w Puszczy Białowieskiej mówią zdecydowane "nie" i po raz kolejny blokują maszyny, które codziennie wycinają setki drzew. Jeśli wycinka będzie postępowała w obecnym tempie nadleśnictwa Białowieża i Browsk przekroczą swoje roczne limity trzykrotnie. Nie chcą do tego dopuścić działacze Greenpeace i Dzikiej Polski. Sprawie bacznie przygląda się Komisja Europejska.

Powalczą o medale w sumo, lacrosse i petanque. The World Games we Wrocławiu

Wrocław przygotowuje się do The World Games, czyli igrzysk sportów nieolimpijskich. Do startu imprezy pozostały niecałe dwa miesiące. W rywalizacji o medale zmierzą się miedzy innymi zawodnicy uprawiający sumo, futbol amerykański, czy przeciąganie liny. Będą też takie sporty, jak rock'n'roll akrobatyczny, petanque i lacrosse. Na 24 arenach w 31 dyscyplinach będzie rywalizować w sumie około cztery tysiące sportowców.

Zajmują się każdym, najmniejszym nawet elementem konstrukcji. Rozpoczęto prace konserwatorskie w Auschwitz

Powstał globalny plan konserwacji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, który ma na celu zachowanie miejsca pamięci tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej. Prace na początek objęły dwa murowane baraki, nad którymi wzniesiono dwie hale namiotowe. Konserwacja obejmuje każdy, najmniejszy nawet element konstrukcji. Pracom przyglądał się reporter TVN24.

Wykonywano rutynową kontrolę, odkryto toksyczne składowisko

Co dalej z toksycznymi beczkami w Przyjmie? Na terenie byłej żwirowni koło Konina odkryto pojemniki, w których są toksyczne materiały. Między innymi lakiery, rozpuszczalniki, aceton i odpady szpitalne. Mieszkańcy okolicznych miejscowości alarmowali od lat o tym, że powstaje nielegalne wysypisko. Policja mówi, że związek z tymi substancjami mogą mieć właściciele terenu.

"To jest sport dla każdego". Sezon padla otwarty w Wilanowie

Padel to gra dla każdego, chociaż łatwiej będą mieli ci, którzy grali wcześniej w tenisa albo w squasha. Bo, jak mówią sami zawodnicy, padel to połączenie właśnie tych dwóch dyscyplin. Jednak podstawowa różnica to brak naciągu w rakiecie. Tegoroczny sezon został właśnie otwarty - na warszawskim Wilanowie.

Dać wiele, mając niewiele

Ośrodek interwencyjny w Otwocku- to tu trafiają dzieci niechciane - porzucone w oknie życia, czy odebrane rodzicom. Maluchy potrzebują miłości, czułości, opieki i tego żeby ktoś z nimi był. Ośrodek im to zapewnia, ale instytucja też potrzebuje pomocy - m.in. stałych wolontariuszy. Rocznie do ośrodka preadopcyjnego w Otwocku trafia 80 dzieci, w którym "ciocie" i specjaliści starają się niwelować negatywne skutki sieroctwa.

Marsz matek-feministek w Łodzi. Kobiety domagają się egzekwowania praw

Ulicami Łodzi przeszedł marsz matek - feministek. Kobiety demonstrują, by przypomnieć innym, że należy docenić ich rolę. Matki spotkały się, by wspólnie walczyć o lepsze warunki wychowania dzieci. Domagają się m.in. większej liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach, skutecznego egzekwowania prawa alimentacyjnego oraz reagowania na przemoc w rodzinie. - Problemy matek w Polsce są bardzo ważne. O nich się głośno mówi, ale w dalszym ciągu nie ma żadnych realnych rozwiązań systemowych. Myślę, że to jest takie zwrócenie społecznej uwagi na to, że po prostu jesteśmy ważne - mówi jedna z uczestniczek marszu.

Ma 22 lata i rewolucjonizuje polską medycynę. "Geniusz tego pomysłu polega na prostocie"

Student z Krakowa po cichu wprowadza rewolucję w polskiej medycynie. 22-latek stworzył najtańszy na świecie model wątroby 3D. Dzięki niemu lekarze operujący pacjentów z nowotworami wątroby będą mogli leczyć lepiej i skuteczniej. Model Polaka już cieszy się wielką popularnością wśród chirurgów. Kosztuje zaledwie 400 złotych i jest niemal 30-krotnie tańszy od innych tego typu rozwiązań.

Okaleczył dwie dziewczyny. Grozi mu dożywocie

Dotkliwie okaleczył dwie dziewczyny i przez blisko dwa miesiące był nieuchwytny. W końcu odnalazły go same poszkodowane. Sebastian K. został zatrzymany i usłyszał zarzuty. Ten najpoważniejszy dotyczy usiłowania zabójstwa. Na trzy miesiące trafił do aresztu, ale grozi mu nawet dożywocie.

Naloty, aresztowania, ewakuacje i kolejne teorie. Strach na Wyspach po ataku w Manchesterze

Zagrożenie w Wielkiej Brytanii nie mija po ataku w Manchesterze. Służby zatrzymują kolejne osoby, uzbrojeni policjanci patrolują ulice, a media spekulują, że terroryści mogą mieć jeszcze jedną bombę. Brytyjczycy łączą się w bólu z rodzinami ofiar i rannymi, a libijskie władze mówią, że zamachowiec zadzwonił do swojej mamy tuż przed tym, jak dokonał ataku.

Komisja weryfikacyjna bez posła Nowoczesnej. Zarzucono mu konflikt interesów

Kandydatura Jerzego Meysztowicza z Nowoczesnej do komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji została odrzucona przez Sejm. Politycy PiS i KUKIZ'15 zarzucali mu konflikt interesów. Wybór Roberta Kropiwnickiego z PO także nie obył się bez kontrowersji. Początkowo większość posłów PiS wyjęła karty, jednak Marszałek Sejmu nakazał powtórne głosowanie i ostatecznie polityk Platformy wszedł w skład komisji. Będzie ona pracować w niepełnym składzie, do czasu wyboru nowego członka rekomendowanego przez Nowoczesną.

"Wspaniała", "najwspanialsza na świecie". Dziś wszyscy dziękują mamom

Maciek ma 26 lat, jest autystycznym dzieckiem, ale mimo to skończył studia. Nie udało by mu się, gdyby nie wsparcie jego mamy, pani Danuty. W Dzień Matki warto mówić o niej i każdej innej, gdyż są to ciche bohaterki. Fundacja Dr Clown zamieniła sale szpitalne w Gdańsku i 11 innych miastach w salony fryzjerskie i kosmetyczne, by mamy opiekujące się chorymi dziećmi, mogły zrobić coś dla siebie.

Gwałtowne nawałnice i gradobicia w południowej Polsce

Przez południową część kraju przetoczyły się gwałtowne burze. Zostawiły po sobie zalane posesje, podtopione gospodarstwa i pola. Śląsk, Lubelszczyzna i Małopolska to regiony, w których sytuacja była najpoważniejsza, tam też najwięcej pracy mieli strażacy. Synoptycy nie mają dobrych wieści - to nie koniec burz i gradobić.

Wybijał szyby i rzucał smołą w kamienicę w Toruniu. Zatrzymanemu grozi 5 lat więzienia

Kamery monitoringu na toruńskiej starówce zarejestrowały mężczyznę, który co kilka dni wybijał szyby w upatrzonej przez siebie kamienicy. Na elewacji budynku chuligan rozbijał także słoiki z lepką substancją. W kamienicy znajdują się apartamenty do wynajęcia. Policja nie wyklucza, że mężczyzna działał na zlecenie. Został on zatrzymany i przyznał się do winy. Mimo to, grozi mu 5 lat więzienia.

Nie będzie drugiego czytania projektu reformy KRS. "PiS uwielbia chaos, zamieszanie"

Reforma Krajowej Rady Sądownictwa wciąż pod znakiem zapytania. Miało być drugie czytanie projektu, ale nie będzie - zniknęło z porządku obrad. Opozycja mówi o chaosie, PiS tłumaczy, że to przez skrócenie posiedzenia Sejmu. Pytań o kierunki zmian w wymiarze sprawiedliwości nie brakowało także w trakcie wtorkowego posiedzenia komisji sprawiedliwości.

Druga Rospuda? Ekolodzy w obronie Puszczy Białowieskiej

Była skarga do Komisji Europejskiej i protesty przed Ministerstwem Środowiska. Teraz ekolodzy przechodzą do kolejnego etapu walki o Puszczę Białowieską. Przedstawiciele 5 organizacji pojawili się w środę na miejscu wycinki drzew i utrudniali drwalom pracę. Zapowiadają, że jeśli ministerstwo nie zrezygnuje z działań w lesie, to ich protesty mogą przybrać podobny kształt do tych, które miały miejsce w dolinie Rospudy przed 10 laty. Zdaniem Lasów Państwowych, wycinka jest niezbędna, by chronić drzewa przed kornikami.