W życie wchodzi właśnie nowa ustawa, która ma zakończyć reklamową samowolkę. Samorządy będą musiały teraz napisać kodeksy, w których określą, na jakie reklamy się zgadzają, a na jakie nie. Jak będzie wyglądać ta zmiana i kiedy będzie ją widać?

Szczecińskie nietoperze miesiąc wcześniej niż zwykle poszły spać. Znawcy tych zwierząt ostrzegają – to może oznaczać, że w tym roku czeka nas sroga zima. W podziemiach Centrum Informacji Turystycznej „Szmaragdowe-Zdroje” zimowego snu szuka już wyjątkowo dużo nietoperzy. Pojawiły się także gatunki, które nie były spotykane w tym miejscu od 20 lat.

Żołnierze z oddziałów saperskich i chemicznych wykonali w okolicach Wałbrzycha wstępny rekonesans miejsca, gdzie mógł zostać ukryty tzw. złoty pociąg z czasów II wojny światowej. Tymczasem w internecie pojawiło się rzekome zdjęcie z georadaru, które ma potwierdzać owiane już międzynarodową sławą odkrycie.

Polski podróżnik Marcin Gienieczko przepłynął na canoe najdłuższą rzekę świata – od Pacyfiku po Atlantyk. Ekstremalna wyprawa, o której na bieżąco informowaliśmy w porannym programie Wstajesz i Wiesz, trwała 94 dni. Gienieczko pokonał blisko 6 tysięcy kilometrów, ale to tylko część dłuższej wyprawy. 37-letni Polak podczas swojej ekspedycji zbiera pieniądze dla dzieci z Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.

Wałbrzyski tajemniczy i nadal mityczny pociąg rozpalił wyobraźnię. Marzą o nim poszukiwacze skarbów, a mieszkańcy Wałbrzycha nieustannie rozmawiają, powstają o nim nawet piosenki i wiersze. „Złoty pociąg” postawił też służby na równe nogi – minister obrony do akcji wysyła wojsko, bo skoro prezydent Wałbrzycha prosi, to żołnierze zbadają teren. Jest także zakaz wstępu do lasu i zakaz mówienia o szczegółach. I choć nikt pociągu jeszcze nie widział, to już stał się gwiazdą: Dolnego Śląska i Kuli Ziemskiej.

Pani Ewa spacerowała ze swoim psem, kiedy nagle Reksia zaatakował błąkający się po Limanowej owczarek niemiecki. „Nie myślałam o sobie, tylko myślałam o swoim psie, bo tak go kocham, że walczyłam, rzuciłam się na psa i walczyłam” – wspomina właścicielka kundelka. Kobieta, która próbowała rozdzielić zwierzęta, również została pogryziona. Z ranami i siniakami trafiła do szpitala. Po pewnym czasie okazało się, że owczarek należy do policji. Sprawą zajęła się prokuratura. Jednocześnie policja wyjaśnia, kto ponosi odpowiedzialność za niedopilnowanie owczarka.

Trwa ustalanie list wyborczych i pojawiają się nazwiska osób, które będą chciały walczyć o głosy Polaków. Jednym z ciekawszych politycznych starć może być to, które zapowiada się w Kielcach. Tam właśnie startować będzie z pierwszego miejsca na listach PO Grzegorz Schetyna, jego konkurentem może być Zbigniew Ziobro, a także Piotr „Liroy” Marzec, który poinformował, że będzie reprezentował ruch Kukiz’15. Raper długo się zastanawiał, czy przyjąć propozycję Pawła Kukiza. „Podjąłem decyzję, że to jest ten moment, w którym mogę przyjąć na siebie odpowiedzialność i wystąpić do ludzi. Nie jestem zwolennikiem walki. Nie idę, żeby walczyć. Ja chcę pomóc pewnym ludziom rozwiązać ich problemy dnia codziennego” – mówił muzyk w rozmowie z Piotrem Marciniakiem. Muzyk na polskiej scenie jest obecny od ponad 20 lat. „Coś wiem na temat polityki, ale przede wszystkim poznałem problemy społeczne. Chcę walczyć z patologią, którą obserwuję w wielu dziedzinach życia” – mówił Liroy. Co konkretnie zamierza zrobić? Zobaczcie całą rozmowę z Liroyem, a więcej informacji i opinie na temat kieleckich list będziecie mogli zobaczyć i usłyszeć o 19:00 w Faktach na antenie TVN.

Pierwszy raz pokazujemy zdjęcia, które zrobił Arkadiusz Podniesiński. Fotograf właśnie wrócił z Japonii, gdzie dokumentował miasta-widma. Pozostawione przez ewakuowanych mieszkańców domy dosłownie zatrzymały się w czasie, ale we wrześniu – po kosztownym odkażaniu radioaktywnej strefy – do swoich domów wrócą pierwsi mieszkańcy ewakuowanych terenów. Z fotografem rozmawiał Mateusz Kudła

Tragiczna śmierć wielbłąda w mini-zoo we Wrześni. Padła wielbłądzica Balbina, bo prawdopodobnie ktoś ją otruł. Może nieświadomie. Co gorsze, to już czwarta taka śmierć w tym miejscu. Za każdym razem zwierzęta zjadały coś, co w ogóle nie powinno się pojawić w ich zagrodzie. O szczegółach Przemysław Kaleta.

Jak nie bać się trąbiących samochodów, jak włączać się do ruchu i co to jest śluza rowerowa – tego wszystkiego można nauczyć się w Wyższej Szkole Rowerowej Jazdy we Wrocławiu. Działa ona w ramach kampanii „Kocham Wrocław. Wybieram Rower”. Zajęcia są całkowicie za darmo, a wiedza, która poprawi bezpieczeństwo rowerzystów – bezcenna.

Kilka miesięcy temu przed drzwiami Jastrzębskiej Spółki Węglowej związkowcy walczyli z policją. Dziś spółka walczy o przetrwanie. Ceny węgla lecą na łeb na szyję, ale nowe inwestycje dodają skrzydeł. Jednym z miejsc, gdzie górnicy pracują w pocie czoła, jest Kopalnia Węgla Kamiennego „Budryk”, w której znajduje się najgłębsze miejsce w Polsce. Robert Jałocha odwiedził szyb 6, który kończy się na głębokości 1300 metrów pod powierzchnią ziemi.

Podopieczni wrocławskiego ośrodka dla osób niesłyszących i niedosłyszących postanowili uwodnić innym, że śpiewać każdy może. Nagrali płytę pod tytułem „Bajka bez barier” i teledysk, który nawet największą barierę mógłby zburzyć.

Stolica Estonii to zagraniczny numer jeden Andrzeja Dudy. Najważniejszymi tematami podczas wizyty w Tallinie mają być przestrzeganie prawa międzynarodowego i solidarność krajów bałtyckich. Do Estonii prezydent Duda jedzie w niedzielę.

Chociaż długotrwałe upały sprawiły, że poziom Wisły znacząco się obniżył, w Beskidzie Śląskim nieprzerwanie biją źródła najdłuższej rzeki w Polsce. Jak w czasie suszy wygląda Wisła, kiedy jest jeszcze Wisełką – sprawdzał Mateusz Kudła.

To nie jest najlepsza wiadomość dla niektórych wczasowiczów. Tak zwany parawaning, czyli rezerwowanie miejsca na plaży i wytyczanie granic przez turystów parawanami, jest – zdaniem prawników – nielegalny. – W miejscach publicznych nie ma stref prywatnych – mówi adwokat Piotr Kaszewiak. Jeśli więc rano przychodzimy na plażę i widzimy rozstawiony „bezpański” parawan, możemy bez problemu potraktować go jak rzecz znalezioną i zdemontować.

Kto zrealizuje obietnice wyborcze Andrzeja Dudy? Prezydent i rząd spierają się o to coraz goręcej. W jednych sprawach nowy prezydent szykuje własne projekty ustaw, w innych nie, bo oczekuje, że zrobi to za niego rząd. Rząd jednak wszystkie te obietnice traktuje po pierwsze jako cudze, nie własne, więc nie ma zamiaru ich spełniać, a po drugie – jako szkodliwe dla polskiej gospodarki.

W środę informowaliśmy o groźnej jeździe autostradą pod prąd. 78-letnia Niemka zgubiła się w drodze do domu. Przejechała A2 prawie 60 kilometrów pod prąd, narażając na śmiertelne niebezpieczeństwo siebie i innych ludzi. Policja ukarała ją mandatem w wysokości stu złotych. Teraz sami policjanci mają w tej sprawie wątpliwości – tym bardziej, że takie zagrożenia zdarzają się coraz częściej.

Plaga sinic i pozamykane plaże w Trójmieście. Nie można się kąpać od Rewy aż po gdańskie Brzeźno. Od kilku dni jest bardzo upalnie, woda w Bałtyku bardzo się ociepliła, a do tego nie ma wiatru ani fal. To idealne warunki do namnażania się sinic, które dla człowieka są niebezpieczne. Sanepid apeluje, by respektować zakaz i nie wchodzić do wody.

Tylko dzięki czujności personelu szpitala we Wrocławiu, udało się prawdopodobnie zapobiec próbie nielegalnej adopcji. Sytuacja była z pozoru niewinna. Kobieta przyszła odebrać dopiero co narodzone dziecko. Personel zauważył jednak, że urodziła je inna kobieta, która wcześniej zniknęła ze szpitala. Nieprawdziwa matka przekonywała usilnie, że to jednak ona jest biologicznym rodzicem. Dopiero po interwencji policji prawda wyszła na jaw. Prawdziwa – 18-letnia – matka przyznała, że oddała dziecko, ale zapewniała także, że nie za pieniądze.

Piękna i słoneczna pogoda zachęca turystów do górskich wycieczek. Ratownicy ostrzegają, że – wbrew pozorom – to złudne i bardzo złowieszcze warunki pogodowe. Upał jest wielkim niebezpieczeństwem dla wszystkich, którzy wybierają się na szlaki. W poniedziałek między Sokolicą a Kępą w Beskidzie Żywieckim 65-letni mężczyzna stracił przytomność. Mimo natychmiastowej pomocy ratowników, mężczyzna zmarł. „Przestrzegam ludzi, którzy mają jakiekolwiek dolegliwości kardiologiczne, ponieważ to jest duży wysiłek dla organizmu. To jest duże obciążenie” – przestrzega Andrzej Maciata, ratownik TOPR.

W ciele pana Krzysztofa rtęci było sto razy więcej niż być powinno. Oznacza to paraliż, zakażenie i zanik mięśni. Śledczy wznawiają śledztwo, a reporterka programu Blisko Ludzi telewizji TTV dociera do innych zatrutych pracowników tych samych zakładów chemicznych i do nagrania, które pokazuje, w jakich warunkach się tam pracuje. O szczegółach Przemysław Kaleta.

Rozpędzony tir uderza w jedno auto i przewraca się o włos od drugiego na jednym ze skrzyżowań w Lublinie. Mało brakowało, a przygniótłby pełnego ludzi poloneza. Kierowca ciężarówki chciał uniknąć zderzenia, pasażerowie aut cudem uniknęli śmierci. Siedem osób jest rannych, ale szczęśliwych, że żyją. Wszystko zarejestrowała samochodowa kamera. Materiał przygotował Mateusz Kudła.

Na jednym z największych pokazów lotniczych wielkie wrażenie na zebranych zrobił polski pilot w rosyjskiej maszynie. Za sterami samolotu MiG-29 siedział kapitan pilot Adrian Rojek z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Swoimi umiejętnościami zrobił furorę na dorocznym pokazie Royal International Air Tattoo w bazie RAF-u na południu Anglii. Nagranie z jego przelotu trafiło również do internetu i zachwyciło ludzi z całego świata.

Nagranie z monitoringu ujawniło zaskakującą i niezwykle smutną dla właścicieli sytuację. Mężczyzna wskakuje na teren posesji i przerzuca psa przez ogrodzenie. Labrador Messi został już kolejny raz porwany. Rodzina liczy, że może tym razem w jego odnalezieniu też pomogą internauci. Policja już przegląda nagrania i przypomina: sprawca może trafić nawet na 5 lat do więzienia. Materiał Przemysława Kalety.

Piloci podnieśli alarm, bo nad łódzkim lotniskiem w powietrzu było coś, co wyglądało jak dron. Z takimi zabawami nie ma żartów, więc znów na równe nogi stanęły wszystkie służby. Po wyczynach dronów w Warszawie i w Krakowie, policja, prokuratura i ABW mają co robić.

W minioną niedzielę pod jednym z mostów kolejowych znaleziono ciało ciężarnej 38-latki. Kobieta wyszła na spacer z dwiema koleżankami, spadła z mostu kolejowego i zginęła na miejscu. Prokuratura podejrzewa, że została zepchnięta przez jedną z koleżanek. Renata N. usłyszała zarzut zabójstwa, a najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie. Wszystkie kobiety były pijane.