Wybierają jeden temat, robią zdjęcia tych samych rzeczy, ale wychodzą z tego zupełnie inne fotograficzne spojrzenia na świat. Fotograf amator i jego córka z zespołem Downa stworzyli projekt, który ojca uczy świeżego spojrzenia na świat, a niemal 18-letniej Kai daje pewność siebie. Zdjęcia opublikowali w internecie, bo – jak mówi ojciec – chce pokazać innym, co potrafią osoby z zespołem Downa. Potrafią bardzo dużo!

Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego znaleziono martwego wilka. Młode, 30-kilogramowe zwierzę zostało śmiertelnie postrzelone w lewy bok. Ponieważ wilki są w Polsce gatunkiem objętym ścisłą ochroną, a polowania na nie są zakazane, sprawą zajęła się już policja i prokuratura. Sprawca jest poszukiwany. Grożą mu dwa lata więzienia. Szacuje się, że w okolicy Wigierskiego Parku Narodowego żyją dwie watahy, a w całej Polsce – około tysiąca wilków.

Niezwykła historia zawinięta w setkach rolek filmu fotograficznego. Bohater reportażu Mateusza Kudły odkrył zapomniane klisze, które przez pół wieku niszczały na strychu jednego z domów w Walimiu na Dolnym Śląsku. Gdy opublikował czarno białe fotografie, udało się rozpoznać kilkadziesiąt pozujących na nich osób. Podczas nagrywania materiału przez naszego reportera, odkryto kolejne taśmy – z nieznanymi do tej pory fotografiami Warszawy, Krakowa, Poznania, Wadowic, Zakopanego i wielu innych polskich miast. Co na nich się znalazło? Kto wykonał niesamowite fotografie?

W środę w Zalasewie w Wielkopolsce rozpędzone BMW wjechało na chodnik i staranowało grupę uczniów pobliskiego gimnazjum. Auto zatrzymało się dopiero na parkingu, gdzie uderzyło w inny samochód. Nikomu na szczęście nic się nie stało. O krok od tragedii było też w czwartek w Szczecinie na jednym z przejść dla pieszych na al. Wyzwolenia, gdzie kierowca nie zatrzymał się przed przejściem i prawie potrącił pieszego. Do podobnych sytuacji dochodzi niemal codziennie w całej Polsce, a liczba wypadków z udziałem pieszych na samych przejściach jest alarmująca.

W listopadzie ubiegłego roku radni Nysy zdecydowali, że każda rodzina będzie dostawała od burmistrza po 500 złotych na drugie i każde kolejne dziecko. Teraz urząd stanu cywilnego przeżywa prawdziwe oblężenie. A wszystko przez to, że jednym z warunków przyznania bonu jest bycie w związku małżeńskim. Rok temu o tej porze przez cały miesiąc o ślub pytało 10 par. Teraz chętnych jest cztery razy więcej.

Wszystko zaplanowała – jak twierdzą śledczy – 46-letnia kobieta. Miała dosyć domowych kłótni z konkubentem, więc postanowiła się go pozbyć. Do morderstwa namówiła swojego 16-letniego syna i jego dwóch kolegów. 48-latek zginął od ciosów nożem. W czwartek w Gdańsku ruszył proces w sprawie tej zbrodni. Na ławie oskarżonych zasiadła kobieta, jej syn i starszy z dwóch jego kolegów.

Ta decyzja ucieszy wszystkich miłośników zwierząt, którzy nie akceptują występów tresowanych tygrysów lub słoni w pokazach cyrkowych. Prezydent Wrocławia postanowił, że na miejskich gruntach nie będzie tresury zwierząt. To jest przede wszystkim jednak wola mieszkańców i ekologów. Obrońcy praw zwierząt chcą iść dalej i już zbierają podpisy pod petycją, która wzywa Sejm do zakazania w całym kraju wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Z kolei właściciele cyrków mówią, że to dyskryminacja i ograniczenie swobody gospodarczej.

Radni z Łodzi chcą wprowadzić program miejski, zgodnie z którym dofinansowywanie zabiegów in vitro ma pokryć nawet 50% kosztów. To odpowiedź miasta na zapowiedź ministra zdrowia o tym, że podobny program rządowy zostanie zakończony. Łódź to kolejne miasto po Częstochowie, które chce pomagać bezpłodnym parom. Urzędnicy teraz liczą, ile pieniędzy w miejskim budżecie uda się na ten cel znaleźć.

Z ciężarkami na nogach, w zniekształcających goglach, w tłumiących dźwięki słuchawkach i w grubych rękawicach – uczniowie jednego z poznańskich gimnazjów zakładali specjalny symulator, dzięki któremu mogli poczuć się jak ich dziadkowie. Wśród elementów tego „postarzającego” ubioru znalazły się na przykład specjalne rękawice, które powodują drżenie rąk, symulując w ten sposób chorobę Parkinsona. „Naprawdę nie chciałabym się znaleźć w takiej sytuacji, ale wiem, że będę kiedyś musiała. Myślę, że trzeba pomagać takim ludziom” – mówi jedna z uczennic. Jak wyglądała prawdziwa lekcja starości? O tym w materiale Tomasza Ostacha z programu „Fakty po Południu”.

Żałoba w świecie heavy metalu. Nie żyje Lemmy Kilmister. Kilka dni temu skończył 70 lat i przez całe swoje muzyczne życie dla wielu był legendą. Był wokalistą, basistą i założycielem słynnej grupy Motörhead. Przegrał walkę z rakiem. – Nie ma słów, aby wyrazić nasz szok i smutek (...) Grajcie Motörhead głośno, grajcie Hawkwind głośno, grajcie muzykę Lemmy'ego głośno. Wychylcie kieliszek lub kilka. Opowiadajcie sobie historie. Uczcijcie życie tego cudownego, wspaniałego człowieka tak, jak intensywnie czcił je on sam. Właśnie tego by chciał – czytamy na oficjalnej stronie grupy na Facebooku.

Demolka w szkole w Dubeninkach na Warmii i Mazurach. Dwóch nastolatków niszczyło wszystko, co napotkali na drodze i zrobili to tak skutecznie, że uczniowie nie mają gdzie się uczyć. Remont będzie kosztował ponad 50 tysięcy złotych. Starszy z nastolatków usłyszał już prokuratorskie zarzuty. Zanim „odwiedzili” szkołę, uszkodzili ponad 20 aut.

Skoczny jak mecenas Giertych – to porównanie ma szansę na stałe miejsce w potocznej polszczyźnie. Obecnie adwokat, kiedyś minister edukacji i wicepremier w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, w czasie sobotniego marszu „Obywatele dla demokracji” zagrzewał do manifestowania. Krzyczał „kto nie skacze, ten za PiS-em” i sam też skakał. W ciągu 18 sekund podskoczył 28 razy. Nieświadomie wskoczył też do kilku internetowych klipów.

Pięć lat po tym, jak masowo zamykano jego sklepy z dopalaczami, a on sam ostentacyjnie znowu je otwierał, Dawid B. zasiada na ławie oskarżonych. Karę obiecywał mu w 2010 roku premier Donald Tusk. Teraz prokuratorzy chcą dla tzw. króla dopalaczy ośmiu lat więzienia.

Ze złotym sercem na Czarny Ląd, czyli historia trzech polskich chirurgów spieszących z pomocą mieszkańcom Tanzanii. W ramach urlopu i głównie za własne pieniądze pomagać będą tym, którzy na co dzień nie mają szans na leczenie chirurgiczne. Polacy wyruszą na początku stycznia i planują przeprowadzić około 100 operacji. W zeszłym roku z podobną misją byli w Ghanie. Wspominając tamten wyjazd podkreślają, że potrzeby w tamtym rejonie świata są niewyobrażalnie większe niż w Polsce.

Rodzice małej Magdy z Brzeznej winni nieumyślnego spowodowania śmierci swojej córki i znęcania się nad nią. Tak uznał sąd i skazał ich na pół roku bezwzględnego więzienia, ale za kraty nie trafią, bo tyle właśnie czasu spędzili w areszcie, zanim stanęli przed sądem. Mają również wpłacić po 13 tysięcy złotych na fundacje i odbyć prace społeczne. Na wyrok w swojej sprawie czeka teraz znachor z Nowego Sącza.

Każdy kierowca marzy o tym, aby na skrzyżowaniu – szczególnie w godzinach szczytu – nigdy nie stać dłużej, niż to konieczne. Najczęściej te nadzieje są płonne. Może jednak się to zmienić – przynajmniej dla poruszających się po drogach Łodzi. Ruszył tam nowy system kierowania ruchem – dzięki niemu ruch na drogach ma być płynny. Pomóc w tym ma system kamer, specjalne czujniki i kilometry kabli. Za system miasto zapłaciło 80 milionów złotych, a już teraz mówi się, że to drogowy „Big Brother”.

Na początku natknięto się na mapy z 1858 roku, które pochodzą z Archiwum Górniczego w Katowicach. Po ich analizie badacze postanowili sami szukać przygód. Po kilku latach poszukiwań udało się – odnaleziono kopalnię srebra z XVII wieku. Co w niej jest? Na razie nie wiadomo, ponieważ wewnątrz kopalni nikt nie był od ponad 100 lat. Wiadomo jednak, że część kopalni jest zalana, ale zachowały się elementy drewnianej zabudowy i narzędzia. Lokalne władze chcą na kopalni zarobić – nie na srebrze, a na turystach.

Jeśli chorzowscy strażnicy miejscy będą mieli chociaż cień podejrzeń, że mają do czynienia z bezpańskimi chomikami, królikami, krowami czy innymi zwierzętami, i je złapią, to za ich zatrzymanie dostaną nagrodę. Od 15 do 50 złotych. O wydanym w tej sprawie specjalnym zarządzeniu Robert Jałocha.

Wyrok dożywotniego pozbawienia wolności wymierzył Sąd Okręgowy w Gdańsku Grzegorzowi G. za zabójstwo 23-letniej mieszkanki Gdańska. 32-latek miał zabić z zemsty za to, że dziewczyna z nim zerwała. Mężczyzna nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Sprawa była nietypowa ze względu na podwójne DNA oskarżonego. Początkowo wydawało się, że sprawców może być dwóch. Okazało się jednak, że oskarżony przeszedł transplantację szpiku kostnego i to zaburzyło wyniki badań.

Rok więzienia w zawieszeniu dla profesora Andrzeja K., prezesa dolnośląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, za przyczynienie się do śmierci dziecka. Drugi oskarżony lekarz został uniewinniony. Dramat rozegrał się w 2007 roku, gdy mimo donoszonej ciąży lekarz prowadzący zdecydował, by poczekać z porodem. Dziecko zmarło, a kobieta przez dwa tygodnie leżała w śpiączce. Później przeszła sześć operacji i nie może już mieć dzieci.

Do niecodziennej sytuacji doszło na jednej z łódzkich dróg. Kierowca autobusu zauważył na drodze jeża. Zamiast przejechać dalej – zatrzymał autobus, wysiadł z niego i przeniósł zwierzę w bezpieczne miejsce. Całą sytuację zarejestrowały kamery, nagranie pojawiło się w sieci, a internauci ślą pochwały do łódzkiego MPK. Sam kierowca przyznaje, że nie jest żadnym bohaterem. „Nie jestem bohaterem, bo to nie jest bardzo duży wyczyn. Bohaterem można nazwać kogoś, kto udziela pierwszej pomocy i ratuje życie drugiej osoby. To może pokazać, że potrafimy dosyć miło podejść do zwierząt” – mówi bohaterski kierowca.

Miało być świątecznie, ale lecą pióra. Z okazji Święta Niepodległości w Polsce najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa przygotowała specjalną grafikę, tzw. doodle. W swoje logo Google wpasował obrazek… bociana. W ten sposób amerykański gigant informatyczny chciał uczcić święto obchodzone w Polsce. To nie spodobało się m.in. posłance Krystynie Pawłowicz, której zdaniem przedstawiony ptak jest stary i zgarbiony, z poszarpanymi skrzydłami. Zadała publicznie pytanie: „Gdzie jest dumny orzeł?”. Internetowy gigant odpowiedział, internauci też.

„Nie ma żadnych poważnych dowodów, które poparłyby te oskarżenia” – mówi oburzony rosyjski minister sportu Witalij Mutko. Zdaniem Rosjan raport Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) to fikcja, polityka i część nakładanych na ich kraj sankcji. Rosyjscy lekkoatleci mieli kupować „czyste” wyniki badań i nieuczciwie zdobywać medale. Agencja żąda wykluczenia Rosji z Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Lekkoatletycznych (IAAF) i dożywotniego zawieszenia zawodników na dopingu.

W Ośrodku Rehabilitacji Jeży „Jerzy dla Jeży” w Kłodzku brakuje karmy, środków czystości i gazet na wysłanie legowisk. Brakuje także miejsca dla nowych podopiecznych, ponieważ lecznica prowadzona przez Jerzego Garę jest niezwykle popularna. Zwierzęta otrzymują tam nie tylko pomoc medyczną, ale także dużo miłości.

Mają wyroki na koncie i ogromny zapał do muzyki. Ta zaś ma być ich sposobem na udaną resocjalizację. Czterej skazani i osadzeni założyli w więzieniu w Strzelcach Opolskich zespół Paragraf 64, co w Kodeksie Karnym oznacza recydywę. Koncerty pomagają im przeżyć za kratami, ale nie tylko. To próba przeprosin za popełnione zbrodnie i w jakiejś formie zadośćuczynienia, by świat stał się lepszy. Dzięki pomocy Fundacji „Sławek”, która wspiera osoby przebywające w zakładzie karnym, zespół wydał płytę pod tytułem „Mój Anioł Stróż”. Więźniowie sami pokryli ponad połowę kosztów wydania albumu, a resztę pieniędzy zebrali dzięki akcji crowdfundingowej. „Jeżeli dzięki tej płycie, chociaż jeden procent ludzi zmieni zdanie o nas – więźniach, to było warto” – mówi wokalista Maciej J. „Święty”.

Archeolodzy, którzy od kilku tygodni badają stoki wawelskiego wzgórza, odkryli szereg skarbów, głównie przedmiotów codziennego użytku. Wśród znalezisk jest buteleczka z pentagramem, pamiątkowy smok, erotycznie zdobione fajki, a także średniowieczny wał i rynsztok. Archeolodzy mają za zadanie zbadać, jak dawniej wyglądało wawelskie wzgórze. Dzięki ich pracy będzie można dokonać korekty stoków, by bardziej odsłonić Wawel.

Cmentarz w Płotnie w województwie zachodniopomorskim szuka nowego właściciela. Przetarg ogłosiło nadleśnictwo Choszczno, bo kiedy wyszło na jaw, że cmentarz należy do nich, uznali, że taka nieruchomość nie jest im potrzebna.