Psie zawody we Wrocławiu. Do rywalizacji stanęło 130 czworonogów

130 zawodników i tor przeszkód do pokonania w jak najkrótszym czasie. We Wrocławiu rywalizowały między sobą... psy. Czworonogi skakały przez przeszkody, biegiem pokonywały slalom i tunele. Zawodnicy byli przedni - w akcji podziwiać można było przedstawicieli takich ras, jak grzywacz chiński czy nagi pies peruwiański. Zwierzaki musiały wykazać się sprytem, sprawnością i dokładnością.

Krótkometrażowy polski film podbił serca jury w Wenecji

Obraz "Mój pierwszy raz" to prosta historia, która podbiła serca jury festiwalu filmowego w hiszpańskiej Walencji. Opowiada ona o panu Henryku z Dąbia, który po raz pierwszy w swoim życiu wybrał się do teatru. Jak tłumaczą twórcy krótkometrażowego obrazu, powstał on po to, aby z zupełnie innej strony pokazać ludzi, których często nie dostrzegamy.

Kierowca wpadł do dziury w drodze. Po wypadku policja zabezpieczyła wyrwę słupkami

Osuwisko na zakręcie - wielka wyrwa kruszy asfalt, niszcząc drogę. Nie ma z nią żartów - o tym, jak bardzo jest niebezpieczna, przekonał się pewien kierowca. Jadąc drogą do małopolskiej wsi nie zauważył zapadniętej jezdni i wpadł w przepaść. Na szczęście nic mu się nie stało. Policja po wypadku ustawiła barierki, ale kierowcy mają wątpliwości, czy to wystarczy i czy za chwilę nie dojdzie tu do prawdziwej tragedii.

"Wielki skok na wodę". Polska niechlubnym rekordzistą

Przemysł węglowy w Polsce pożera ogromne ilości wody. Od kopalni po elektrownie. Polska jest w światowej niechlubnej czołówce, bo jak wynika z raportu Greenpeace, na produkcję energii z węgla idzie aż siedemdziesiąt procent krajowego poboru wody. Na wyobraźnie działają przykłady. W ciągu godziny tylko jeden z kilku bloków elektrowni potrzebuje tyle wody, ile mieści się w 10 basenach olimpijskich.

"Pan Andrzej Wajda nam opowiadał Polskę"

Są filmy mistrza i spotkania z ludźmi, z którymi filmy tworzył. W Gdańsku trwa festiwal "Według Wajdy". O pracy z reżyserem opowiadają aktorzy, scenarzyści, autorzy muzyki czy scenografii. Wśród nich są Agnieszka Holland i Robert Więckiewicz. Wspominają wybitnego artystę, ale też ciepłego człowieka.

Wystarczy wypełnić i włożyć do lodówki. To może uratować życie

Pomysł genialny w swej prostocie, a może uratować życie. Śląscy urzędnicy promują "kopertę życia" dla seniorów. W kopercie powinny się znaleźć informacje na temat stanu zdrowia pacjenta. Dla ratowników - gdy pacjent jest nieprzytomny - to niezwykle cenne informacje, a dla pacjenta szansa na szybszą pomoc. Wypełnienie formularza to raptem kilka minut. Później kopertę wystarczy włożyć ją do lodówki.

Pustymi ławkami w plany rządu. Nie chcą "deformy" edukacji

Przeciwni reformie edukacji. Część rodziców w piątek nie posłało dzieci szkoły. W sobotę w dalszym ciągu trwała zbiórka podpisów pod wnioskiem o referendum edukacyjne. A do strajku szykują się nauczyciele. Minister Edukacji przekonuje szkolnictwo czeka dobra zmiana - powrót 8-letnich podstawówek i 4-letnich liceów.

Miss Polski nagradzała kierowców za przepisową jazdę

Zwyciężczyni konkursu piękności towarzyszyła policjantom kontrolującym ruch drogowy w Radomiu. Z okazji Dnia Mężczyzny miss Paulina Maziarz wręczała prezenty tym kierowcom, którzy zapinali pasy i nie przekraczali dozwolonej prędkości. Akcja ma zachęcić kierowców do przestrzegania przepisów drogowych.

Wampir z Bytowa pod obserwacją. Biegli określą, czy nadal jest groźny

Leszek Pękalski, znany jako Wampir z Bytowa, trafił na obserwację do ośrodka w Gostyninie. Biegli z zakresu psychiatrii, psychologii i seksuologii podczas trwającej około trzy tygodnie obserwacji będą musieli stwierdzić, czy mężczyzna może wyjść na wolność, czy nie, nadal stanowiąc bardzo duże zagrożenie. Jeżeli stwierdzą, że morderca może ponownie zaatakować, po odbyciu wyroku na stałe zamieszka w ośrodku Gostyninie. Jeżeli uznają inaczej - wyjdzie na wolność 11 grudnia 2017 roku.

Polska misja w Brukseli. Będzie decyzja o "opcji atomowej"?

Polska premier do Brukseli pojechała z jasną misją - zablokować kandydaturę Donalda Tuska. Wszelkimi możliwymi sposobami. Jest tez plan B - czyli zerwanie obrad Rady. Nie ma zgody na to, żeby przewodniczącym została osoba bez poparcia kraju, z którego pochodzi. To kwestia zasad - mówiła tuż przed szczytem Beata Szydło. O strategii Polskiej delegacji mówił także rano w "Jeden na jeden" w TVN24 szef MSZ.

Hollywoodzkie gwiazdy w Warszawie. Przedpremierowy pokaz filmu o polskiej rodzinie

Aktorzy hollywoodzkiego formatu na czerwonym dywanie w Warszawie. Do Polski przyciągnęła ich historia Antoniny i Jana Żabińskich, którzy w czasie II wojny światowej ukrywali w stołecznym zoo setki Żydów. Na kanwie ich losów powstała amerykańska produkcja "Azyl". Do kin wchodzi pod koniec marca, ale przedpremierowy pokaz już się odbył. Odtwórczyni głównej roli - Jessica Chastain - strajkowała wraz z warszawiankami na Międzynarodowym Strajku Kobiet.

105 procent zakładanych celów. Orkiestra jeszcze nigdy tak nie grała

Rekordowo wysoki wynik jubileuszowego 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i gigantyczne emocje. Finał Orkiestry, zagrany dla najmłodszych i najstarszych, zakończył się kwotą ponad 105 milionów 570 tysięcy złotych. Jerzy Owsiak powtarza, że kwota jest kosmiczna, a sukces jest zasługą Polaków, którzy działali ponad podziałami.

Złota piła dla ministra. "Janowi Szyszce - wdzięczni deweloperzy i drwale"

Złota piła łańcuchowa dla ministra Szyszki. Pomnik, który stanął przed Sejmem, ma przypomnieć o drzewach, które w przeciwieństwie do niego już nie stoją. Prawo i Sprawiedliwość bije się w piersi, ale ustawa - na razie - pozostaje w niezmienionej formie. Opozycja chciałaby zmienić ministra, ale chęci jest więcej, niż głosów.

Nowelizacja na dwóch stronach, ale minister jej nie zna

Minister Jan Szyszko nie zna nowelizacji ustawy dotyczącej prawa do wycinania drzew na prywatnych działkach. Nowelizacja jest w Sejmie od piątku i ma ukrócić nadużywanie prawa do wycinki. Opozycja twierdzi, że to kolejna już kompromitacja ministra.

Chwalił Tuska, krytykował PiS. Saryusz-Wolski wczoraj i dziś

Jacek Saryusz-Wolski już poza Europejską Partią Ludową (EPP). Sam mówił, że chce w niej zostać, ale frakcyjni koledzy nie pozostawiali złudzeń, że nie ma już tam dla niego miejsca. Saryusz-Wolski w końcu zabrał też głos - oświadczył, że z członkostwa sam zrezygnował, ale na pytania dziennikarzy już nie miał ochoty odpowiadać. O minionych latach politycznej kariery Saryusz-Wolskiego i kilku dniach, które - według kolegów z byłej partii - źle podsumowują jego dorobek.

Oddaj zamiast wyrzucać. Foodsharing opanowuje kolejne polskie miasta

Polacy każdego roku marnują blisko dziewięć milionów ton żywności. A zamiast wyrzucać, czyli zmarnować jedzenie, można się nim podzielić oddając potrzebującym. Idea foodsharingu - od angielskiego "food" (jedzenie) i "sharing" (dzielenie) - opanowuje kolejne polskie miasta. Dzięki temu żywność zamiast trafić do kosza, trafia na przykład do "Jadłodzielni". Zasady są proste - każdy może stołówkę zaopatrzyć i każdy może z niej skorzystać.

"Nie" dla rasizmu. Jasny sygnał prosto z teatralnych desek

Teatr przeciwko rasizmowi. Legnicki Teatr Modrzejewskiej przygotował koncert, który jest reakcją na rasistowskie ataki na obcokrajowców. Takowe miały bowiem i tutaj miejsce - pobity został chłopak pochodzący z Bangladeszu. W repertuarze pojawiły się więc utwory z przesłaniem - komunikującym jednoznacznie, że nie ma zgody na rasistowskie zachowania, a człowieka nie można oceniać po kolorze skóry. Na scenie pojawili się m. in. Renata Przemyk i Jarek Janiszewski, znany m. in. z zespołów Bielizna czy Czarno-Czarni.

Polak kontra Polak. Polityczny pojedynek na europejskiej arenie

Kadencja Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej kończy się w maju. Czy pozostanie on na tym stanowisku na kolejną kadencję? O tym zdecydują na najbliższym szczycie (9-10 marca) przywódcy krajów członkowskich. Do wczoraj Tusk był jedynym kandydatem - teraz w grze jest drugi Polak. Czy ostatnie wydarzenia nie zainspirują innych krajów do wysunięcia swoich kandydatów? Jak mogą wyglądać kolejne rundy w tej dyplomatycznej grze? Materiał "Faktów po Południu".

Obowiązek zgłoszenia, zakaz sprzedaży działki, kary administracyjne. To zakłada nowelizacja prawa do wycinki

Będą ograniczenia w wycince drzew. Liberalna ustawa zostanie poprawiona. PiS ma już projekt nowelizacji ustawy. Zakłada on, że każdy, kto zechce wyciąć drzewo na swojej działce, będzie musiał to zgłosić do urzędu gminy. Właściciel działki, na której zostały wycięte drzewa, nie będzie jej mógł sprzedać deweloperom przez pięć lat. Za nieprzestrzeganie tych nakazów będą kary administracyjne. Opozycja zmiany i sposób ich wprowadzania krytykuje.

Nowa płyta legendarnego zespołu. Na początek "Środa"

W najbliższy wtorek, 7 marca, ukaże się najnowszy album zespołu Voo Voo, zatytułowany "7". A na nim 7 utworów jak 7 dni tygodnia. Płytę promuje singiel "Środa". Choć muzycy obchodzili niedawno 30-lecie istnienia, w studiu TVN24 mówili, że nagrywając nowy krążek, mocno podnieśli sobie poprzeczkę.

Prezydencki wypad na narty. Duda z Kiską szusowali na Kasprowym

Głowy dwóch państw - Polski oraz Słowacji - zjechały z Kasprowego Wierchu. Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Andrejem Kiską pomiędzy zjazdami znaleźli chwilę dla mediów. Dziennikarze dopytywali ich między innymi o połączenie obu krajów tunelem i o to, który z nich lepiej jeździ na nartach.

"Nie ma rzeczy niemożliwych". Po dekadzie bycia bezdomnym odbudował swoje życie

Po dziesięciu latach bycia bezdomnym, w wieku 39 lat, pan Wojciech Baran-Stawski zaczyna wszystko od nowa. Pracuje jako konserwator w jednym z łódzkich hoteli, gdzie dorobił się przydomka "złota rączka", będąc w stanie naprawić niemalże wszystko. Przez lata nie umiał jednak naprawić własnego życia - to trudniejsze, "szczególnie, jak je sobie człowiek sam spaskudzi", jak sam przyznaje. - Jest ciężko, ale nie ma rzeczy niemożliwych - dodaje, będąc żywym dowodem swoich słów. Program aktywizacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym pomaga wyjść z bezdomności, znaleźć pracę i utrzymać mieszkanie. A jest komu pomagać - w Łodzi na początku lutego naliczono 1035 bezdomnych osób.

"Lekarzowi przedstawiono zarzut zgwałcenia badanej przez niego pacjentki"

60 letni lekarz urolog z Radomska usłyszał zarzut zgwałcenia 22 letniej pacjentki. Nie przyznaje się do winy, złożył wyjaśnienia, ale prokuratura ze względu na delikatność sprawy nie ujawnia szczegółów. Wiadomo jedynie, że do przemocy seksualnej miało dojść we wtorek, w gabinecie lekarza podczas wizyty. Kobieta natychmiast powiadomiła policję.

Pociął pielęgniarki i uciekł z zakładu psychiatrycznego

Atak na pielęgniarki w szpitalu psychiatrycznym w Bolesławcu. 16-letni pacjent wybił szybę, a kawałkami szkła poranił dwie kobiety, które były w dyżurce. Wymusił na nich, by oddały mu klucze do oddziału. Uciekł do Legnicy, skąd został przywieziony z powrotem. Razem z nim próbował uciec inny 16-latek, ale jego zdążono zatrzymać jeszcze w szpitalu.