Coraz więcej więźniów idzie do pracy

Do schronisk, przy produkcji okien czy sprzątaniu – więźniowie coraz częściej pracują w trakcie odbywania kar. Pracodawcy chcą przekonać, że można im zaufać i mogą się przydać. W zakładach karnych podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Gdańsku pracuje już około 40 procent osadzonych, a ta liczba ciągle rośnie. Co im daje praca?

Poseł, który walczy z rakiem, zapowiada złożenie „ustawy Kality”

Były rzecznik SLD Tomasz Kalita, który zmaga się ze złośliwym guzem mózgu walczy o dostęp do medycznej marihuany. Polityk wystąpił na konferencji prasowej swojej partii. Sojusz zapowiedział, że złoży u marszałka Sejmu w formie petycji projekt "ustawy Kality". Miałaby ona dopuścić leczenie medyczną marihuaną oraz substancjami zawierającymi olej konopny.

Rewelacyjny efekt nowej kuracji. Udało się wybudzić będącego w śpiączce 35–latka

W maju w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie przeprowadzono pionierskie operacje wszczepienia stymulatorów ośrodkowego układu nerwowego u czworga pacjentów w śpiączce. Dwa tygodnie później można mówić o ogromnym sukcesie. Pacjent, 35-letni Tomek, wybudził się: porusza rękami, nogami i głową oraz rozumie, co się do niego mówi. Wszystko dzięki lekarzom z Olsztyna, którzy wcześniej zoperowali także między innymi córkę Ewy Błaszczyk. Rodziny pacjentów mają nadzieję, że to nie jedyne, a pierwsze z wielu przebudzenie.

Bitwa o Bartosza Kapustkę. Polskie kluby walczą o… pieniądze z transferu

Rewelacyjny polski kadrowicz wciąż wzbudza zainteresowanie w kraju. Bartosz Kapustka gra już w angielskim Leicester, a w tym samym czasie kluby polskie, w których grał, wkroczyły na wojenną ścieżkę. Poszło oczywiście o pieniądze. Tarnovia obawia się, że Cracovia nie zapłaci jej za to przejście. Klub z Tarnowa – gdzie pomocnik naszej reprezentacji stawiał pierwsze kroki – przekonuje, że należy mu się 10 proc. z kolejnego definitywnego transferu. Jest o co walczyć, ponieważ może chodzić o bagatela 2,5 miliona złotych.

Wrocław: nielegalne wysypisko na jednym z osiedli. „Śmieci biorą się w czarodziejski sposób znikąd”

Mieszkańcy jednego z wrocławskich osiedli mają ogromny problem – ludzie z pobliskich miejscowości od kilku miesięcy wyrzucają odpady w niedozwolonym miejscu. Choć służby porządkowe regularnie je sprzątają, problem ciągle powraca. – Jesteśmy śmietnikiem dla podwrocławskich miejscowości – oburzają się mieszkańcy osiedla. Tam, gdzie władze miasta i straż miejska pozostają bezradne, wkraczają mieszkańcy i ich telefony komórkowe. Publiczne napiętnowanie może okazać się jedynym sposobem na rozwiązanie problemu dzikich wysypisk.

Tysiące ładunków, lasery i muzyka. Największy pokaz fajerwerków w Polsce

Ponad siedem tysięcy ładunków i lasery, a to wszystko „doprawione” doskonale zsynchronizowaną muzyką. Widowisko można było podziwiać przez kilka godzin nad gdańskim stadionem. To największy taki pokaz w Polsce i jeden z największych w Europie. Przez ostatni rok nad jego przygotowaniem pracowało około pół tysiąca specjalistów.

Sezon grzybowy w pełni. To niestety także sezon za zatrucia grzybami

Kurki są już od kilku tygodni, coraz łatwiej o borowiki i kozaki, pojawiają się także podgrzybki. Grzybiarze ruszyli na łowy – sezon w lasach trwa. Niestety także sezon na zatrucia grzybami. Bywa, że śmiertelne. Czteroosobowa rodzina ze świętokrzyskiego uraczyła się ostatnio muchomorami sromotnikowymi. Mimo apeli i ostrzeżeń – ludzie wciąż ryzykują. Choć nie trzeba wiele, by ryzyka uniknąć.

Groźne burze znów zaatakowały. Zerwane dachy i zniszczone domy

Wiatr wyrywał drzewa z korzeniami, zrywał dachy i niszczył domy. Ulice zamieniły się w rzeki. Taki scenariusz wielokrotnie już powtarzał się tego lata. Tym razem burzowy front najmocniej dał się we znaki na Warmii, Mazurach, na Mazowszu i w woj. kujawsko-pomorskim . Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Rio 2016: kto z Polaków może zdobyć medal na igrzyskach?

W piątek startują letnie igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Pierwszy raz odbywają się one w Ameryce Południowej. O medale będzie walczyć 11 tysięcy sportowców z ponad 200 krajów, w tym 242 Polaków. Mamy ogromne nadzieje, bo mamy mistrzów, a mistrzowie są w formie, więc czas trzymać kciuki za lekkoatletów, kolarzy, wioślarzy, siatkarzy i piłkarzy ręcznych.

Jesienna ramówka TVN pełna nowości

Wszystko, co najważniejsze i najlepsze w TVN od wielu sezonów oraz wiele nowości – tak prezentuje się jesienna ramówka TVN. Pojawi się między innymi program „Na noże”, „Azja Express”, „Ślub od pierwszego wejrzenia” czy „Dziewiętnastolatkowie plus”. Nowości nie będzie za to w „Faktach” TVN, które w lipcu były liderem oglądalności wśród programów informacyjnych. Średnio oglądało nas blisko 2 miliony 400 tysięcy widzów. Drugie miejsce zajęły „Wiadomości” TVP a na trzecie spadł z pierwszego „Teleexpress”. Na czwartym miejscu były „Wydarzenia” Polsatu.

Jego historia to opowieść o walce o niepodległość. Kim jest generał Zbigniew Ścibor-Rylski?

Warszawa tradycyjnie już 1 sierpnia uczciła pamięć ofiar Powstania Warszawskiego i upamiętniła tych, którzy przeżyli, a dzisiaj są świadectwem męstwa. Tegoroczne obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania odbywają się jednak w cieniu sporu o proces lustracyjny gen. Ścibora-Rylskiego. Historią 99-letniego powstańca zainteresował się IPN, który zarzuca generałowi kłamstwo lustracyjne. Kim jest człowiek, którego powstańcy darzą wyjątkowym szacunkiem?

Towarzyszyli papieżowi w locie do Rzymu. „Zafundowaliśmy mu dłuższy lot nad Krakowem”

W niedzielę papież Franciszek opuścił Polskę – do Rzymu odleciał na pokładzie specjalnie wyekspediowanego dreamlinera. Jak wyglądała podróż? Kapitan i stewardessy troszczyli się o bezpieczny i spokojny lot papieża, a także zafundowali mu nieco dłuższy przelot nad Krakowem. Franciszek nie miał specjalnych wymagań, poprosił jedynie, aby wszyscy na pokładzie dostali taki sam posiłek.

Zamknęli psa na balkonie i pojechali na urlop. „Szukała cienia pod rowerami i wody w doniczkach”

Wycieńczona i odwodniona suczka trafiła do miejskiego schroniska w Suwałkach. Właściciel – lub właściciele – na urlop wyjechali bez psa. Zostawili go na 3 dni zamkniętego na balkonie, bez wody i jedzenia w czasie upałów. – Szukała cienia pod rowerami, wody w doniczkach – opowiadała mieszkanka bloku. Policji w Suwałkach wciąż nie udało się z nimi skontaktować. Gdy „opiekun” zwierzaka już się znajdzie to za swoje nieodpowiedzialne i okrutne zachowanie odpowie przed sądem.

Nie samą modlitwą żyją pielgrzymi. Na ŚDM świetna zabawa trwa nawet mimo barier językowych

Światowe Dni Młodzieży to przede wszystkim spotkanie o charakterze religijnym. Setki tysięcy pielgrzymów przyjechały do Polski, żeby spotkać się z papieżem oraz aby przeżywać tajemnice wiary. Czas, który spędzają głównie na Błoniach i w centrum Krakowa, upływa im także na zabawie. Energiczne kręcenie biodrami w takt gorących rytmów, wspólne śpiewanie, a także międzykulturowa wspólnota muzyczna, która rozumie się mimo barier językowych – tak potrafią bawić się tylko pielgrzymi.

W tle ŚDM wciąż trwa spór o Trybunał Konstytucyjny. Komisja Europejska czeka na odpowiedź polskiego rządu

Uwagę polskich władz, obecnie skupioną na wizycie Franciszka, wkrótce „przejmie” 22-stronicowy dokument. Tyle właśnie stron ma wystosowane do polskiego rządu pismo Komisji Europejskiej, która wszczęła drugi etap procedury ochrony praworządności. W dokumencie Komisja Europejska zwraca uwagę m.in. na przyjętą ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, która w ocenie Brukseli nie tylko nie rozwiązuje kluczowych problemów, a wręcz je pogłębia i stanowi "systemowe zagrożenie dla państwa prawa". Na zastosowanie się do zaleceń Komisji Polska ma trzy miesiące. Co w sytuacji, gdyby się Komisja nie doczekała?

Na razie pielgrzymi opanowali Kraków. Kiedy uczestnicy ŚDM wyjadą, mieszkańcy miasta za nimi zatęsknią?

Czas spędzają głównie na Błoniach i w centrum, ale kolorowe peleryny i plecaki – ich znak rozpoznawczy – można zobaczyć w całym mieście. Pielgrzymi przybyli na Światowe Dni Młodzieży opanowali Kraków. Śpiewają, tańczą , zwiedzają i chwalą: polską gościnność, polską kuchnię i organizację Światowych Dni Młodzieży. Mieszkańcy już mówią, że – mimo całego zamieszkania – kiedy wyjadą, będzie ich bardzo brakowało.

ŚDM: na spotkanie z papieżem Franciszkiem pielgrzymi przybywają z najdalszych krańców świata

Papież Franciszek w czwartek po raz pierwszy oficjalnie spotka się z pielgrzymami, którzy przybyli do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. W kolorowym wielotysięcznym tłumie na Błoniach jest grupa z Kiribati, niewielkiego państwa na Oceanie Spokojnym. Swoją wyspę znają jak własną kieszeń. I tylko ją. Bo nigdy nie wypuszczali się poza jej granice. A Polska to dla nich kraina odległa nie tylko geograficznie.

Papież Franciszek: świat jest w stanie wojny

Już w drodze do Polski, na pokładzie samolotu, padły mocne słowa papieża Franciszka. „Świat jest w stanie wojny”. Papież nawiązał min. do ostatnich krwawych zamachów w Europie. Kilka godzin później, na Wawelu, kolejny wyraźny akcent – apel o pomoc uchodźcom. I apel o jedność i zgodę. Także o solidarność z biednymi. Jasne przekazy, wyraźne wskazówki.

MON chce negocjować z powstańcami? W poniedziałek spotkanie ws. apelu smoleńskiego

Negocjacje czy próba szantażu? I jedno, i drugie dla wielu jest niedopuszczalne. W poniedziałek w Ministerstwie Obrony Narodowej odbędzie się spotkanie z powstańcami. W centrum sporu – apel smoleński. Dla Antoniego Macierewicza niezbędny, by rocznica wybuchu powstania miała asystę wojskową. Dla powstańców – nie na miejscu i niepotrzebny. Nie w tym czasie, nie przy tej okazji. I stanowiska nie zmienią bez względu na argumenty, jakie padną. A skoro tak – po co rozmowy i po co cały polityczny zgiełk?

Polsko-czeska sztafeta przepłynęła Bałtyk wpław. Dokonali tego pierwszy raz w historii

Ośmiu pływaków, 170 km i prawie trzy doby na morzu – tak można podsumować pionierską wyprawę, która zakończyła się nad Bałtykiem. Grupa śmiałków – tylko w strojach kąpielowych – wpław przepłynęła Morze Bałtyckie z Polski do Szwecji. Trzy kobiety i czterech mężczyzn co godzinę zmieniało się w wodzie. Najtrudniej było w nocy – zawodnicy zamiast pałeczki przekazywali sobie świecącą bojkę. Żadna sztafeta nigdy wcześniej nie przepłynęła Bałtyku. To wielki sukces polsko-czeskiej sztafety.

Lublin: 14-latek wśród zatrzymanych w związku z próbą zabójstwa taksówkarza

Chcieli poderżnąć gardło taksówkarzowi, by ukraść mu tablet i nawigację. Do brutalnego napadu doszło w Lublinie. Zaatakowany nożem kierowca zdołał uciec z samochodu. Z poważnymi ranami ciętymi przebywa w szpitalu. Policja zatrzymała trzy osoby – 25-letniego mężczyznę, 14-letniego chłopca i jego matkę. Nastolatek w trakcie napadu miał za zadanie odwrócić uwagę mężczyzny.

Zakończył się 22. Przystanek Woodstock. Czy to była ostatnia edycja festiwalu?

W Kostrzynie nad Odrą przez ostatnie dni odbywał się 22. Przystanek Woodstock. Festiwal już na starcie został uznany za imprezę podwyższonego ryzyka. Wbrew obawom niektórych – przebiegł spokojnie. Było bezpiecznie – co podkreślali i organizatorzy, i służby. Incydentów i przestępstw było mniej niż w latach ubiegłych. Czy te statystyki będą miały jakiekolwiek znaczenie dla przyszłości imprezy?

Pod Grunwaldem Polacy znów pokonali Krzyżaków. Za co Polacy kochają inscenizacje bitewne?

Kilkadziesiąt tysięcy osób przyglądało się w sobotę inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. W tym roku na Polach Grunwaldzkich niespodzianki nie było: wojska polsko-litewskie wraz ze sprzymierzonymi – tak jak w 1410 roku – triumfowały nad Zakonem Krzyżackim. Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem jest największa i najbardziej widowiskowa. Inscenizacje organizowane z mniejszym rozmachem spotykają się wśród Polaków z równie wielkim entuzjazmem. Grupy rekonstrukcyjne skupiają i starszych, i całkiem młodych miłośników historii, którzy swoja pasją potrafią zarazić tysiące widzów. Jaka jest tajemnica historycznych widowisk i za co tak je kochamy?