105 procent zakładanych celów. Orkiestra jeszcze nigdy tak nie grała

Rekordowo wysoki wynik jubileuszowego 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i gigantyczne emocje. Finał Orkiestry, zagrany dla najmłodszych i najstarszych, zakończył się kwotą ponad 105 milionów 570 tysięcy złotych. Jerzy Owsiak powtarza, że kwota jest kosmiczna, a sukces jest zasługą Polaków, którzy działali ponad podziałami.

Złota piła dla ministra. "Janowi Szyszce - wdzięczni deweloperzy i drwale"

Złota piła łańcuchowa dla ministra Szyszki. Pomnik, który stanął przed Sejmem, ma przypomnieć o drzewach, które w przeciwieństwie do niego już nie stoją. Prawo i Sprawiedliwość bije się w piersi, ale ustawa - na razie - pozostaje w niezmienionej formie. Opozycja chciałaby zmienić ministra, ale chęci jest więcej, niż głosów.

Nowelizacja na dwóch stronach, ale minister jej nie zna

Minister Jan Szyszko nie zna nowelizacji ustawy dotyczącej prawa do wycinania drzew na prywatnych działkach. Nowelizacja jest w Sejmie od piątku i ma ukrócić nadużywanie prawa do wycinki. Opozycja twierdzi, że to kolejna już kompromitacja ministra.

Chwalił Tuska, krytykował PiS. Saryusz-Wolski wczoraj i dziś

Jacek Saryusz-Wolski już poza Europejską Partią Ludową (EPP). Sam mówił, że chce w niej zostać, ale frakcyjni koledzy nie pozostawiali złudzeń, że nie ma już tam dla niego miejsca. Saryusz-Wolski w końcu zabrał też głos - oświadczył, że z członkostwa sam zrezygnował, ale na pytania dziennikarzy już nie miał ochoty odpowiadać. O minionych latach politycznej kariery Saryusz-Wolskiego i kilku dniach, które - według kolegów z byłej partii - źle podsumowują jego dorobek.

Oddaj zamiast wyrzucać. Foodsharing opanowuje kolejne polskie miasta

Polacy każdego roku marnują blisko dziewięć milionów ton żywności. A zamiast wyrzucać, czyli zmarnować jedzenie, można się nim podzielić oddając potrzebującym. Idea foodsharingu - od angielskiego "food" (jedzenie) i "sharing" (dzielenie) - opanowuje kolejne polskie miasta. Dzięki temu żywność zamiast trafić do kosza, trafia na przykład do "Jadłodzielni". Zasady są proste - każdy może stołówkę zaopatrzyć i każdy może z niej skorzystać.

"Nie" dla rasizmu. Jasny sygnał prosto z teatralnych desek

Teatr przeciwko rasizmowi. Legnicki Teatr Modrzejewskiej przygotował koncert, który jest reakcją na rasistowskie ataki na obcokrajowców. Takowe miały bowiem i tutaj miejsce - pobity został chłopak pochodzący z Bangladeszu. W repertuarze pojawiły się więc utwory z przesłaniem - komunikującym jednoznacznie, że nie ma zgody na rasistowskie zachowania, a człowieka nie można oceniać po kolorze skóry. Na scenie pojawili się m. in. Renata Przemyk i Jarek Janiszewski, znany m. in. z zespołów Bielizna czy Czarno-Czarni.

Polak kontra Polak. Polityczny pojedynek na europejskiej arenie

Kadencja Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej kończy się w maju. Czy pozostanie on na tym stanowisku na kolejną kadencję? O tym zdecydują na najbliższym szczycie (9-10 marca) przywódcy krajów członkowskich. Do wczoraj Tusk był jedynym kandydatem - teraz w grze jest drugi Polak. Czy ostatnie wydarzenia nie zainspirują innych krajów do wysunięcia swoich kandydatów? Jak mogą wyglądać kolejne rundy w tej dyplomatycznej grze? Materiał "Faktów po Południu".

Obowiązek zgłoszenia, zakaz sprzedaży działki, kary administracyjne. To zakłada nowelizacja prawa do wycinki

Będą ograniczenia w wycince drzew. Liberalna ustawa zostanie poprawiona. PiS ma już projekt nowelizacji ustawy. Zakłada on, że każdy, kto zechce wyciąć drzewo na swojej działce, będzie musiał to zgłosić do urzędu gminy. Właściciel działki, na której zostały wycięte drzewa, nie będzie jej mógł sprzedać deweloperom przez pięć lat. Za nieprzestrzeganie tych nakazów będą kary administracyjne. Opozycja zmiany i sposób ich wprowadzania krytykuje.

Nowa płyta legendarnego zespołu. Na początek "Środa"

W najbliższy wtorek, 7 marca, ukaże się najnowszy album zespołu Voo Voo, zatytułowany "7". A na nim 7 utworów jak 7 dni tygodnia. Płytę promuje singiel "Środa". Choć muzycy obchodzili niedawno 30-lecie istnienia, w studiu TVN24 mówili, że nagrywając nowy krążek, mocno podnieśli sobie poprzeczkę.

Prezydencki wypad na narty. Duda z Kiską szusowali na Kasprowym

Głowy dwóch państw - Polski oraz Słowacji - zjechały z Kasprowego Wierchu. Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Andrejem Kiską pomiędzy zjazdami znaleźli chwilę dla mediów. Dziennikarze dopytywali ich między innymi o połączenie obu krajów tunelem i o to, który z nich lepiej jeździ na nartach.

"Nie ma rzeczy niemożliwych". Po dekadzie bycia bezdomnym odbudował swoje życie

Po dziesięciu latach bycia bezdomnym, w wieku 39 lat, pan Wojciech Baran-Stawski zaczyna wszystko od nowa. Pracuje jako konserwator w jednym z łódzkich hoteli, gdzie dorobił się przydomka "złota rączka", będąc w stanie naprawić niemalże wszystko. Przez lata nie umiał jednak naprawić własnego życia - to trudniejsze, "szczególnie, jak je sobie człowiek sam spaskudzi", jak sam przyznaje. - Jest ciężko, ale nie ma rzeczy niemożliwych - dodaje, będąc żywym dowodem swoich słów. Program aktywizacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym pomaga wyjść z bezdomności, znaleźć pracę i utrzymać mieszkanie. A jest komu pomagać - w Łodzi na początku lutego naliczono 1035 bezdomnych osób.

"Lekarzowi przedstawiono zarzut zgwałcenia badanej przez niego pacjentki"

60 letni lekarz urolog z Radomska usłyszał zarzut zgwałcenia 22 letniej pacjentki. Nie przyznaje się do winy, złożył wyjaśnienia, ale prokuratura ze względu na delikatność sprawy nie ujawnia szczegółów. Wiadomo jedynie, że do przemocy seksualnej miało dojść we wtorek, w gabinecie lekarza podczas wizyty. Kobieta natychmiast powiadomiła policję.

Pociął pielęgniarki i uciekł z zakładu psychiatrycznego

Atak na pielęgniarki w szpitalu psychiatrycznym w Bolesławcu. 16-letni pacjent wybił szybę, a kawałkami szkła poranił dwie kobiety, które były w dyżurce. Wymusił na nich, by oddały mu klucze do oddziału. Uciekł do Legnicy, skąd został przywieziony z powrotem. Razem z nim próbował uciec inny 16-latek, ale jego zdążono zatrzymać jeszcze w szpitalu.

Tatry bez nocnych wędrówek. Dla bezpieczeństwa turystów

Koniec z nocnym wędrówkami po Tatrach. Ze snu zimowego budzą się niedźwiedzie i inne dzikie zwierzęta, a to oznacza, że lepiej usunąć się im z drogi. Zakaz chodzenia po tatrzańskich szlakach nocą obowiązuje już od pierwszego marca, a nie jak dotychczas od pierwszego kwietnia. Jak zapewniają władze parku - chodzi przede wszystkim o dobro zwierząt, ale też i o bezpieczeństwo turystów.

Milczenie Saryusz-Wolskiego. "Od dwóch lat jest mentalnie poza Platformą"

Milczy jak zaklęty, a wokół polityczna burza. Jacek Saryusz-Wolski nie potwierdza, nie zaprzecza. Po prostu nic nie mówi w sprawie jego ewentualnej kandydatury na przewodniczącego Rady Europejskiej. Natomiast koledzy z Platformy Obywatelskiej pytają swego eurodeputowanego, czy to prawda, że Prawo i Sprawiedliwość gra jego kartą próbując przeszkodzić Donaldowi Tuskowi w pozostaniu na stanowisku na drugą kadencję.

Wrocław: chirurdzy przeszczepili dłoń 32-latkowi. Pacjent urodził się bez ręki

Po 75 dniach od operacji ze szpitala wyszedł pacjent po pionierskim przeszczepie dłoni. Przeprowadzili go wrocławscy chirurdzy - pacjentem był 32-letni mężczyzna. Teoretycznie przeszczep w medycynie nie jest czymś nowym - lekarze z powodzeniem od lat przyszywają kończyny, utracone np. podczas wypadku. Jednak pacjent, u którego przeprowadzono pionierski zabieg, nie uległ wypadkowi - po prostu urodził się bez ręki.

Amerykańscy żołnierze zamienili poligon na szkołę

Stacjonujący w Żaganiu Amerykanie po raz kolejny udowodnili, że ich misja w Polsce nie ogranicza się jedynie do ćwiczeń na poligonie. Kilku żołnierzy US Army odwiedziło miejscową szkołę. Bariery językowe nie były przeszkodą w nawiązaniu przyjacielskich relacji z uczniami.

Łódzkimi wcześniakami zaopiekuje się "Otulinka". Bezpłatnie, kompleksowo i bez kolejek

Rodzice wcześniaków nie będą już tygodniami czekali na wizytę dziecka u fizjoterapeuty, czy u neonatologa. W Łodzi szybko znajdą pomoc i lekarza - w miejscu zwanym Otulinka. To nie tylko nazwa nowo otwartego ośrodka, ale także całego projektu - wieloprofilowego programu opieki nad wcześniakami oraz noworodkami, które są zagrożone wadami rozwoju. Programem pilotażowym na najbliższe dwa lata zostało objęte województwo łódzkie. Docelowo ma objąć cały kraj, a świadczona w ośrodku pomoc będzie bezpłatna.

Ponad rok kradli wózki. Straty brzeskich marketów sięgają 18 tys. zł

Nie liczyli wózków, bo liczyli na uczciwość klientów. Markety w małopolskim Brzesku przez rok nie zorientowały się, że ze sklepów zniknęło ponad 60 wózków o wartości 18 tysięcy złotych. Zostały wywiezione przez 37-letnią kobietę i jej wspólnika. Zrobili na tym niezły interes, bo wózki oddawali na złom. Teraz grozi im pięć lat więzienia.

Nie wierzyli, że przeżyje. Teraz szukają dla Tippiego nowego domu

Mały kundelek doświadczył ogromnego okrucieństwa. Zwierzak trafił do schroniska w Piotrkowie Trybunalskim z ranami na całym ciele, urazem kręgosłupa i niedowładem tylnych łap. Mimo tego wciąż lgnie do ludzi - znaleźli się bowiem tacy, którzy postanowili małemu Tippiemu pomóc. Jego przyjaciele zorganizowali zbiórkę i kupili specjalny wózek, dzięki któremu psiak będzie mógł sam się poruszać. Poszukują także rehabilitanta, z którym zwierzę będzie ćwiczyć - by zapobiec zanikowi mięśni. Obecni opiekunowie Tippiego liczą także, że psiak prędko znajdzie nowy dom.

Najstarsze kino na świecie jest w Szczecinie. Działa od ponad stu lat

Jest uważane za najstarsze, nieprzerwanie działające kino na świecie. Mieści się... w Szczecinie. Mowa o kinie "Pionier", które świętuje 110 urodziny. Na koncie ma wpis do Księgi Rekordów Guinnessa, wiernych widzów i wciąż pełne sale. Co sprawia, że kino "Pionier" ma się świetnie i na czym polega tajemnica długowieczności tego miejsca?

Dwa czarne łabędzie trafiły do lecznicy. Niechcący zaszkodzili im ludzie

Dwa piękne czarne łabędzie trafiły do lecznicy. Ptaki pojawiły się na kołobrzeskiej plaży, wzbudzając ogromne zainteresowanie mieszkańców. Po kilku dniach poczuły się jednak gorzej - z winy ludzi, jak się okazało. W dobrej wierze były przez ludzi podkarmiane - chlebem, chrupkami i "wszystkim, co było pod ręką". Niestety - taka dieta ptakom szkodzi.

Wspinaczkowe derby Łodzi

Rywalizacja na wysokościach, czyli finał wspinaczkowych derbów Łodzi. Rywalizują członkowie Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego i Akademickiego Klubu Górskiego. Jest pokaz siły i umiejętności, ale i nawiązanie do tradycji. Zawodnicy wspinają się w leginsach - tak jak w latach 80.