Ekwador: zerwał się most wiszący, kilkadziesiąt osób rannych

Co najmniej 30 osób zostało rannych, kiedy zawalił się most wiszący w Ekwadorze. Moment zdarzenia został nagrany przez świadka wypadku. Na moście w prowincji Manabi na zachodzie Ekwadoru stało 150 osób. Oglądali występy na lokalnym festynie. W pewnym momencie most się zerwał i kilkadziesiąt osób wpadło do wody. Niektórzy z nich zostali ciężko ranni. Według władz, główny powód katastrofy to przeciążenie konstrukcji. Lokalne media poinformowały, że most nie był konserwowany w odpowiedni sposób.

Nowa metoda leczenia wzroku komórkami macierzystymi

Szansa na rewolucyjne leczenie wzroku za pomocą komórek macierzystych z rogówki zdrowego oka. Pionierską operację właśnie wykonali polscy lekarze - specjaliści z Klinicznego Oddziału Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. To pierwsza na świecie taka terapia komórkami macierzystymi. W kolejce są następni pacjenci, między innymi 9-letni Kuba.

Policjanci skarżą się, że zarabiają za mało. Związkowcy grożą strajkiem

Sygnał ostrzegawczy w policji. Na alarm biją sami policjanci, bo mówią, że służba potrzebuje gruntownej naprawy. Jest coraz gorzej: funkcjonariusze zwalniają się ze służby, żeby pracować w supermarketach, a system szkoleń jest najkrótszy w Europie. Policyjni związkowcy przygotowali program naprawczy, przekażą go ministrowi spraw wewnętrznych. Jeśli nie wprowadzi go w życie, to ma odbyć się ogólnopolski strajk.

Wystartował festiwal "Memphis in Poland" w Sopocie

Tydzień wyjątkowych wydarzeń zakończony koncertem w sopockiej Operze Leśnej i pokazem kulinarnym - to wszystko z okazji festiwalu "Memphis in Poland" w Sopocie. W poniedziałek wydarzenie zainaugurowała wystawa "Freedom Award" w Europejskim Centrum Solidarności poświęcona laureatom Nagrody Wolności.

Jechał pewnie, ale egzaminator wyczuł alkohol. Obywatel Niemiec ukarany

Obywatel Niemiec próbował zdać egzamin na prawo jazdy w Szczecinie. Najpierw bez problemu zaliczył łuk, ale kiedy egzaminator wszedł do samochodu, natychmiast wyczuł alkohol. I chociaż kursant jeszcze w samochodzie zapewniał, że nic nie pił, to w trakcie badania alkomatem przyznał, że już jedno prawo jazdy w Niemczech stracił. Właśnie za jazdę pod wpływem. Sąd ukarał go ekspresowo.

Rusza komisja ds. reprywatyzacji w stolicy. Wezwana ma zostać Gronkiewicz-Waltz

Ruszyły prace komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji w Warszawie. Na razie komisja kierowana przez Patryka Jakiego ustaliła harmonogram prac i już wiadomo, że pierwsze rozprawy odbędą się w sprawie ulicy Twardej. Na świadka zostanie wezwana prezydent Warszawy, ale Hanna Gronkiewicz-Waltz już wcześniej zapowiadała, że stawić się nie zamierza.

Warszawa, Kraków i Rzeszów w czołówce. Zaskakujący ranking bezpieczeństwa w polskich miastach

Najbezpieczniej w Warszawie, niewiele gorzej w Krakowie i Rzeszowie. To wnioski z raportu Polskiej fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera przygotowanego przez "Politykę Insight", a dotyczącego bezpieczeństwa w polskich miastach. Pod lupę wzięto ponad 60 z nich. Miasta oceniano nie tylko przez pryzmat liczby przestępstw i działań organów ścigania. Pod uwagę wzięto także czynniki związane m.in. z szansami na znalezienie pracy.

Chcą być jak Lewandowski. Młode talenty piłkarskie w Warszawie

Być jak Lionel Messi czy Robert Lewandowski to marzenie wielu początkujących piłkarzy. Aby stać się naprawdę dobrym zawodnikiem, trzeba dużo pracować i to od najmłodszych lat. Do Warszawy przyjechało w ten weekend wiele dzieci z całej Polski. Jedni, żeby trenować i uczyć się gry od najlepszych z Ekstraklasy, a inni po to, żeby dostać się do szkoły piłkarskiej FC Barcelony - Escola Varsovia.

Niezwykłe urządzenie, które pozwala niemym komunikować się. Cyber-oko

Niezwykłe urządzenie, które pozwala chorym mówić. Cyber-oko to niepozornie wyglądający monitor, który śledzi ruch gałek ocznych. Pacjent wzrokiem wskazuje właściwą odpowiedź i dzięki temu nareszcie może wyrazić, co go boli, co chce zjeść, a nawet nauczyć się mówić i pisać. To wielki krok w rehabilitacji osób niepełnosprawnych i po udarach. Urządzenie stworzyli polscy naukowcy.

Niepełnosprawny fryzjer, dla którego nie ma żadnych przeszkód

Patryk Wnorowski z Białegostoku, mimo amputacji nogi i braku pracy, nie poddał się i nauczył nowego zawodu. Pasją do fryzjerstwa zaraziła go żona, która jednocześnie jest jego nauczycielką. Praca okazała się terapią dla niego i niepełnosprawnych klientów. Otrzymują oni dwudziestoprocentowe zniżki na usługi w salonie.

"Zabrońmy sądom wydawać wyroki, będzie weselej". Prawnicy o wnioskach do Trybunału

Ubiegłotygodniowa uchwała Sądu Najwyższego w sprawie zastosowania przez prezydenta Andrzeja Dudę prawa łaski ma być wnikliwie zbadana przez Trybunał Konstytucyjny. Są aż trzy wnioski w tej sprawie - złożyli je marszałek Sejmu, Prokurator Generalny i grupa posłów PiS. Według opozycji to nic innego jak próba osłabienia pozycji Sądu Najwyższego i podważenie jego wiarygodności. Wioski krytycznie ocenia też środowisko prawnicze.

Poszedł na mecz z córkami, stracił dwa palce. Klub zapłacił 750 złotych kary

Czwartoligowy mecz zamienił się w dramat samotnego ojca. Pan Zbigniew poszedł kibicować z piętnastoletnimi córkami. Jednak gdy pseudokibice obrzucili trybunę dla rodzin petardami, jedna z nich pozbawiła mężczyznę dwóch palców prawej dłoni. Ojciec bliźniaczek przeżywa dramat, bo pracuje jako spawacz, a lekarze nie wykluczają dalszej amputacji.

Grosicki przed meczem z Rumunią: jesteśmy mocno skoncentrowani

W sobotę reprezentacja Polski zagra na Stadionie Narodowym w Warszawie z Rumunią mecz eliminacji piłkarskich Mistrzostw Świata. Trwa zgrupowanie reprezentacji, a kapitan przyznaje, że liczy na 3 punkty. O nadchodzącym meczu nasz reporter rozmawiał z Grzegorzem Krychowiakiem, Maciejem Rybusem i Kamilem Grosickim.

"Ten hałas go naprawdę uszczęśliwia". Motocykliści przyjechali na urodziny chorego chłopca

Kilkudziesięciu motocyklistów spełniło marzenie chorego nastolatka ze Stanów Zjednoczonych, który cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Jego pasją są szybkie auta i motocykle, a ryk silników jest jego ulubionym odgłosem. Przed szesnastymi urodzinami rodzice w mediach społecznościowych poprosili okolicznych kierowców o przejazd przed ich domem. Odzew przeszedł najśmielsze oczekiwania.

Spotkanie młodych na polach Lednicy. Przybywają tysiące katolików

Spotkania młodych w Lednicy kończą właśnie 20 lat. Wszystko zaczęło się od pielgrzymki papieża do Polski w 1997 roku i przygotowań do wielkiego jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa. Co roku, od kilkudziesięciu do ponad stu tysięcy młodych katolików z całej Polski przyjeżdża na pola, gdzie miał odbyć się chrzest Polski.

Biegną dla najsłynniejszego wolontariusza WOŚP. "To dopiero początek, początek czegoś wielkiego"

Bieg charytatywny dla chłopca, który do tej pory sam pomagał innym. Łukasz Berezak - najsłynniejszy wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - od urodzenia cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Codziennie walczy z bólem, ale jak twierdzi, nie może się poddać. Taką postawę doceniają inne osoby, które postanowiły wesprzeć Łukasza i specjalnie dla niego przekroczyć metę biegu. Dla chłopca to nie tylko wsparcie finansowe, ale także bodziec do dalszej walki.

34 metry bezcennych doświadczeń. Pierwsza taka ścieżka w Polsce

Ścieżka sensoryczna - wyostrza zmysły i oswaja z różnego rodzaju podłożem osoby niewidome. Czterystu dwudziestu uczniów krakowskiego ośrodka szkolno-wychowawczego testuje właśnie pierwszy odcinek takiej ścieżki. Na więcej dłuższą trasę na razie nie ma pieniędzy. Ale są ludzie dobrej woli, więc zbiórka trwa.

Debaty, gwizdy i okrzyki. Gorące obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży

1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka. W wielu przedszkolach, szkołach i oczywiście domach rodzinnych składane są życzenia, pojawiają się prezenty i rozrywki. Ale w Sejmie było politycznie i ostro. Obradującej tam, jak co roku, młodzieży zaproponowano tym razem temat dekomunizacji przestrzeni publicznej. Młodzież chętnie podjęła temat, jednak mogło nawet dojść do zerwania obrad.