Picie nad Wisłą legalne po wyroku sądu? Niekoniecznie

Chciał udowodnić, że należy korzystać ze swoich praw. Także prawa do obrony. Dwa lata temu otworzył na bulwarach wiślanych butelkę z piwem i czekał na przyjazd policji. Potem był, mandat, proces a teraz sąd uniewinnił Marka Tatałę od zarzutu spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym. Nie oznacza to jednak, że osoby spożywające alkohol nad Wisłą nie będą karane.

Bohaterska akcja strażaka. "To jest nasza codzienność"

Mieszkanie w ogniu a na balkonie 77-letnia przerażona kobieta. W oknie obok balkonu pojawia się strażak, przeskakuje do kobiety i podaje maseczkę z tlenem. Później było już nieco bardziej standardowo. Podnośnik, sprowadzenia na dół i karetka do szpitala. Ten pożar w Słupcy w Wielkopolsce mógł skończyć się dużo gorzej, gdyby nie ten strażak.

Komenda Wojewódzka Policji poszukuje rekrutów. Wymóg: cztery łapy i nie więcej, niż dwa lata

Wyjątkowy nabór do policji - kandydaci chcący wziąć udział w castingu muszą spełnić kilka wymogów. Po pierwsze - mieć cztery łapy, czuły węch i słuch. Po drugie - być w odpowiednim wieku. Komenda Wojewódzka Policji poszukuje czworonogów w wieku od roku do dwóch lat. Wyszkolone psy potrafią pomóc policjantom w sytuacjach niemal beznadziejnych - tam, gdzie człowiek jest bezradny ich nos wciąż jest niezawodny, wyczuwając ponad dziesięć tysięcy zapachów. Naturalnie są wyposażone w zabójczo skuteczną broń - zęby. Najbardziej cenionymi rasami są owczarek niemiecki i belgijski. Ale sama rasa i wiek nie wystarczy - pies będzie musiał tak zwany test charakteru, a następnie odbyć półroczne szkolenie. A na tym wcale nie koniec - do służby będzie gotowy dopiero po trzech latach nauki. Co roku i tak psiak będzie musiał podchodzić do egzaminu by udowodnić, że nadal jest skuteczny.

Razem z wiosną na świat przyszły cztery białe tygrysy

Piękny początek wiosny - wraz z nią na świat w ZOO Safari w Borysewie przyszły aż cztery tygrysy. Nie byle jakie - wszystkie białe jak śnieg. To sensacja na skalę światową, ponieważ dotychczas nigdzie, w żadnym ogrodzie zoologicznym, nie było tak licznego miotu. Maluchy maja się dobrze - co do tego nie ma wątpliwości. Osobiście sprawdziła to reporterka "Faktów" TVN Katarzyna Pasikowska-Poczopko.

Ten bieg zapamięta do końca życia. Na mecie zastała romantyczną niespodziankę

Podium dla Kenijczyków - ale to akurat nic dziwnego. Na starcie były tłumy - co także nikogo już nie dziwi. Bo bieganie to bezdyskusyjnie jedna z najchętniej uprawianych przez Polaków dyscyplin sportowych. W XII Półmaratonie Warszawskim udział wzięło ponad 12 tys. uczestników. Nie wszyscy jednak biegli tak po prostu, byle do mety - i nie wszyscy byli tego do ostatniej chwili świadomi.

Niepełnosprawność im na murawie nie przeszkadza. Talent będą szlifować we Włoszech

Choć w piłkę grają o kulach, bez problemu trafiają do bramki. To piłkarze, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Mowa o juniorach Akademii Amp-Futbol Varsovia - pierwszej w Polsce szkółki piłkarskiej dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi. Dopiero od niedawna są na boisku, a już zdobyli uznanie - i jadą do Włoch. Czekają ich szkolenia i treningi z rówieśnikami. Bezcenne doświadczenie w codziennej walce z uprzedzeniami.

Ma szesnaście lat i rekord Guinnessa. W 35 sekund rozbił głową 111 cegieł

Rozbił głową 16 stosów cegieł - będąc precyzyjnym, dokładnie aż 111 sztuk. Zajęło mu to nieco ponad pół minuty - dokładnie 35 sekund. Szesnastoletni mistrz taekwondo z Bośni i Hercegowiny ustanowił nowy rekord Guinnessa. Rozbijanie twardych przedmiotów w sztukach walki to test na siłę. Ale to nie siła sama w sobie jest kluczem do sukcesu - chodzi o technikę uderzania.

Niepełnosprawny chłopczyk utonął w wannie. Będzie kontrola w ośrodku

9-letni niepełnosprawny chłopczyk utonął w wannie podczas zabiegów terapeutycznych. Do wypadku doszło w środę w Domu Pomocy Społecznej w Brzesku. Fizjoterapeutka twierdzi, że tylko na chwilę spuściła dziecko z oczu - by zająć się innym pacjentem. Wstępne wyniki sekcji zwłok potwierdziły, że przyczyną śmierci chłopczyka, było utonięcie.

Nergal i John Porter połączyli siły. "Dostałem telefon, spotkałem się i zakochałem się"

Wybuchowa muzyczna mieszanka i dowód na to, że przeciwieństwa się przyciągają. John Porter i Nergal stworzyli wyjątkowy projekt. Walijczyk z duszą romantycznego rockmana nagrał płytę z liderem deathmetalowego Behemotha. Dziś w Polsce ukaże się ich wspólna płyta, ale muzycy już podbili serca zagranicznej widowni. Ruszyli w europejską trasę koncertową, a bilety na londyński koncert rozeszły się w mgnieniu oka. Przed wyjazdem znaleźli jeszcze czas na wywiad dla "Faktów po południu". Spotkała się z nimi Ewelina Woźnica.

Będą leczyć astmę... ciepłem. Pod warunkiem, że NFZ wesprze projekt

Astmę chcą leczyć... ciepłem. Ta nowatorska w Polsce metoda ma pomóc w walce z dusznościami. Lekarze z Krakowa za pomocą specjalnego urządzenia wypalają przerośniętą warstwę mięśniową, dzięki czemu choremu lepiej i łatwiej jest oddychać. To jednak na razie projekt naukowy, ale pierwsze wyniki obiecujące. Lekarze mają nadzieję, że metoda, która jest już znana na świecie, zostanie sfinansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Bo jest komu pomagać - w Polsce na astmę choruje blisko trzy miliony osób.

Po alkoholu strzelił przez drzwi. Sąsiad stracił oko

Alkohol i brak wyobraźni to zawsze złe połączenie. Tak było w Będzinie. 35-letni mężczyzna strzelił z wiatrówki w drzwi mieszkania swojego sąsiada. Ten stał za nimi. Śrut trafił go w oko. Mimo szybko udzielonej pomocy oka nie udało się uratować. Tak zakończyło się zakrapiane alkoholem spotkanie dwóch sąsiadów.

Były zapowiedzi, wniosku nie ma. Tylko PSL chce rozmawiać z Platformą

Konsultacje mają być szerokie i objąć całą opozycję. Tyle, że na razie konsultujących się brak. Platforma Obywatelska chce zabiegać o poparcie dla wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec gabinetu Beaty Szydło. Lista zarzutów pod adresem rządu całkiem spora. I co do zasady - podzielają je wszystkie partie opozycyjne. Nie podzielają za to przekonania, że to Grzegorz Schetyna ma być twarzą zmiany. Póki co kolejne spotkania są odwoływane, a PiS komentuje.

"Dziwnowska masakra piła mechaniczną" wiceburmistrza gminy

To był cenny obszar siedliskowy, ponadto - chroniony literą prawa. Ale najwyraźniej to niewystarczająca ochrona, bo 119 drzew poszło pod topór. Takie porządki zarządził na swojej działce wiceburmistrz gminy Dziwnów. Zlecił wycinkę, choć zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na ten ruch nie było. Mieszkańcy mówią o "dziwnowskiej masakrze piłą mechaniczną", a urzędnik? Problemu nie widzi, zasłaniając się "lex Szyszko".

Chcą przebudować Senat. "Przejaw typowego dla nowej władzy bizantyjskiego myślenia o swojej pozycji"

Parlament do przebudowy - są już pomysły, jak miałby wyglądać nowy budynek Senatu. Dotychczasowy, zdaniem marszałka Stanisława Karczewskiego, jest za mały i nie odpowiada potrzebom. Sama idea wybudowania większego nowa nie jest - ma już kilka, jeśli nie kilkanaście lat. Po raz pierwszy jednak może stać się faktem. - Przejaw typowego dla nowej władzy bizantyjskiego myślenia o swojej pozycji - komentuje Bogdan Klich, senator Platformy Obywatelskiej.

Niezwykła więź matki i córki. Nie poddały się mimo choroby i przeciwności losu

Pomimo trudności, jakie przynosi im życie, nie poddają się. Stanisława Herda od kilku lat choruje na Parkinsona - w walce z chorobą wspiera ją córka. Oraz lek - apomorfina. To jedyny lek, który znacznie poprawił stan zdrowia pani Stanisławy. Jednak nie jest w Polsce refundowany, a miesięczny koszt kuracji to ponad trzy tysiące złotych. Materiał "Faktów po Południu" o ogromnej sile miłości matki i córki, nie poddającej się mimo przeciwności losu.

Polak wśród najlepszych na festiwalu sztuki 3D w Dubaju

Ryszard Paprocki jest czarodziejem obrazu i iluzjonistą malarstwa. Artysta tworzy niesamowite trójwymiarowe obrazy. Niedawno jako jedyny Polak malował je na ulicach Dubaju. Zorganizowano tam Dubai Art Award, będący najważniejszym festiwalem sztuki 3D na świecie. Wśród najlepszych z rodakiem spotkała się Aneta Regulska.

Rząd daje zielone światło dla zakazu handlu w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę. To jeszcze nie przesadzone, ale zielone światło dla obywatelskiego projektu w tej sprawie dał Komitet Stały Rady Ministrów. Teraz zajmie się nim rząd. Pytanie, ile zostanie z propozycji pod którymi podpisało się ponad pół miliona osób?

Ukradł renty i emerytury. List gończy za listonoszem

Zamiast dostarczyć pieniądze ukradł je i uciekł. Jest list gończy za listonoszem z Częstochowy. Cezary Posyłek przywłaszczył sobie emerytury i renty. W sumie ponad 70 tysięcy złotych. Policja szuka go od pół roku. A grozi mu do pięciu lat więzienia. Był nowy w pracy, zastępował urlopowiczów. Doświadczeni listonosze skarżą się, że brakuje szczegółowej weryfikacji zatrudnianych ludzi.

Oskarżony o gwałt na 8-latce. Matka miała to widzieć

Dramat w rodzinnym domu na oczach matki. 8-latka miała zostać zgwałcona przez konkubenta jej mamy. Mężczyzna usłyszał już zarzut gwałtu, a kobieta - pomocnictwa. On nie przyznał się do winy, ona - owszem. Widziała co się stało i nie zareagowała. Dziewczynka wychowywała się w rodzinie zastępczej. Do domu przyjechała w odwiedziny, na weekend. O tym, co ją wtedy spotkało opowiedziała ciotce. A ta zawiadomiła służby. Prokuratura wszczęła śledztwo. Dziecko zostało przesłuchane w obecności psychologa, który kategorycznie wykluczył, by dziewczynka miała skłonności do konfabulacji.

Śledczy chcą ekstradycji obywatela USA. Podejrzewają go o rozkaz wymordowania mieszkańców trzech wsi

Jest już wniosek o areszt, ale będzie też o ekstradycję. Pion śledczy IPN wystąpi do USA o wydanie Polsce podejrzanego o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości Michaela K., vel Mychajło K. Śledczy nie mają wątpliwości, że to właśnie na rozkaz dowódcy kompanii Ukraińskiego Legionu Samoobrony mieszkańcy wsi Chłaniów, Kolonii Chłaniów i Kolonii Władysławin zostali zamordowani. Podejrzewa się go również o branie udziału w tłumieniu powstania warszawskiego.

Szef europarlamentu ukarał polskiego europosła za seksistowskie uwagi

Za swoje wypowiedzi - jakoby kobiety są mniej inteligentne i dlatego powinny zarabiać mniej - Janusz Korwin-Mikke został nie tylko ostro skrytykowany. O tym, że na takie seksistowskie słowa nie ma zgody szefa Parlamentu Europejskiego, prędko się przekonał. Antonio Tajani ukarał Korwin-Mikkego, pozbawiając go między innymi diet poselskich przez 30 dni, zawieszając w działalności poselskiej na 10 dni i zakazując wypowiadania się w imieniu Parlamentu Europejskiego przez rok.

Psie zawody we Wrocławiu. Do rywalizacji stanęło 130 czworonogów

130 zawodników i tor przeszkód do pokonania w jak najkrótszym czasie. We Wrocławiu rywalizowały między sobą... psy. Czworonogi skakały przez przeszkody, biegiem pokonywały slalom i tunele. Zawodnicy byli przedni - w akcji podziwiać można było przedstawicieli takich ras, jak grzywacz chiński czy nagi pies peruwiański. Zwierzaki musiały wykazać się sprytem, sprawnością i dokładnością.

Krótkometrażowy polski film podbił serca jury w Wenecji

Obraz "Mój pierwszy raz" to prosta historia, która podbiła serca jury festiwalu filmowego w hiszpańskiej Walencji. Opowiada ona o panu Henryku z Dąbia, który po raz pierwszy w swoim życiu wybrał się do teatru. Jak tłumaczą twórcy krótkometrażowego obrazu, powstał on po to, aby z zupełnie innej strony pokazać ludzi, których często nie dostrzegamy.