PiS planuje kolejne zmiany w sądownictwie. Na celowniku Sąd Najwyższy

Po uchwaleniu przez Sejm zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa i sądach powszechnych, PiS idzie o krok dalej i przygotowuje także wygaszenie kadencji sędziów Sądu Najwyższego. O tym, kto w SN zostanie, a kto nie, decydować miałby minister sprawiedliwości, a to ogromna władza. PiS przekonuje, że kadencje można przerwać w szczególnych okolicznościach i ignoruje protesty prawników, którzy mówią, że to już kolejne złamanie konstytucji.

Rosną koszty ochrony miesięcznic. Minister Błaszczak proponuje: zapłacą ci, którzy deklarują blokowanie

2 tysiące uczestników marszu PiS, 2,5 tysiąca przeciwników ustawy o zgromadzeniach i 2 tysiące policjantów do ochrony - tak wyglądała poniedziałkowa miesięcznica smoleńska. Liczby robią wrażenie, a opozycja zwraca uwagę na rosnące koszty comiesięcznych manifestacji. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak zapowiada zmianę ustawy o zgromadzeniach. Za ich ochronę mieliby zapłacić ci, którzy deklarują, że zamierzają je blokować. Prawnicy już wskazują, że jest to niegodne z konstytucją.

Policja ostrzega: sezon wakacyjny sprzyja kradzieżom

Ruszyły wakacje, a wraz z nimi sezon na kradzieże. Kieszonkowcy i złodzieje grasują w autobusach, tramwajach i na przystankach. Wykorzystują naszą nieuwagę i roztargnienie. Złodziei nie odstrasza nawet monitoring, dlatego policja apeluje o czujność.

MON chce pośmiertnie pozbawić Jaruzelskiego i Kiszczaka stopni wojskowych. "Lizusostwo wobec Kaczyńskiego"

Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak będą mogli zostać pośmiertnie pozbawieni stopni wojskowych. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej, który pozwoli, zdaniem Ministerstwa Obrony Narodowej, na symboliczne rozliczenie twórców stanu wojennego. - To ściganie się z duchami - odpowiada opozycja i mówi, że takie pomysły trzeba było realizować wcześniej.

Morawiecki chce niezależności energetycznej. "Bardzo miła bajka"

Wicepremier Morawiecki kreśli energetyczne plany. W ciągu pięciu następnych lat chce pełnej niezależności energetycznej Polski. Warszawa ma szukać gazu poza Rosją i być w regionie jego dystrybutorem. W tym tygodniu zielone światło dla niebieskiego paliwa zza oceanu dali prezydent Trump i prezydent Duda. Szczegółów jednak brak.

Zamienili szpital na plan filmowy. Mali pacjenci tworzą specjalny film

Podopieczni łódzkiej Fundacji Krwinka zamienili szpital na plan filmowy. Dzieci walczące z chorobą nowotworową mogły na chwilę zapomnieć o bólu dzięki specjalnemu projektowi filmowemu. Powstaje właśnie nowa filmowa wersja "Alicji w Krainie Czarów" pod tytułem "Lokomotywa w krainie czarów. Przy pisaniu scenariusza pomagali rodzice podopiecznych Fundacji. Ekranizacją zajął się Robert Gliński - reżyser takich filmów jak "Cześć Tereska", czy "Świnki".

Specjalne znaki na plażach. Mają pomagać dzieciom

Wakacje w pełni, choć aura mało wakacyjna. Mimo kapryśnej pogody wielu Polaków wypoczywa nad morzem - także wiele rodzin z dziećmi. I to z myślą o nich na części plaż pojawiły się specjalne tablice. Mają być pomocne w przypadku, gdy najmłodsi plażowicze się zgubią.

Zostawili bezdomnego w lesie, mężczyzna zmarł. Policjanci usłyszeli zarzuty

Jest akt oskarżenia przeciw policjantom, którzy mieli pomóc bezdomnemu, ale zostawili go samego w lesie pod Wałbrzychem, bo dostali inne zgłoszenie. Kiedy wrócili na miejsce, mężczyzna już nie żył. Funkcjonariusze usłyszeli zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci, niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień, za co grozi im nawet 5 lat więzienia.

Rowerzyści na chodnikach. O czym muszą pamiętać?

Łódzki rowerzysta, mijając matkę spacerującą z synem, nie zachował bezpiecznej odległości i wywrócił wózek, z którego wypadł trzymiesięczny chłopiec. Upadek dziecka z takiej wysokości mógł być tragiczny w skutkach, ale na szczęście skończyło się tylko na potłuczeniach. Rowerzysta miał prawo jechać po chodniku w parku, ale nie z tak dużą prędkością. O czym muszą pamiętać użytkownicy jednośladów, kiedy nie ma ścieżek rowerowych?

Uchwała miała to zmienić, ale dziewczyny jak stały, tak stoją

Wrocław wytoczył wojnę nocnym klubom, ale ją przegrywa. Od czerwca obowiązuje uchwała, która w ścisłym centrum miasta zabrania między innymi "nagabywania czy informowania o towarach, usługach lub imprezach". Jest też przepis, który zakazuje "prowadzenia działalności usługowej o charakterze erotycznym". Tymczasem po miesiącu od wejścia w życie przepisów, na wrocławskim Rynku pracownice nocnych klubów cały czas zachęcają do skorzystania z ich usług.

Od wypadku Maja nie chodzi, nie mówi i nie widzi. Sprawca usłyszał wyrok

Młody kierowca bez prawa jazdy zamienił ich życie w piekło. Półtora roku temu uderzył w auto, którym podróżowała rodzina Golimowskich. W samochodzie była kobieta w ciąży, jej mąż i dwójka dzieci. Od czasu wypadku Maja nie chodzi, nie mówi i nie widzi. W środę młody kierowca usłyszał w tej sprawie wyrok.

Nocny pościg za piratem drogowym w Lublinie

Pirat drogowy z Lublina. 36-latek bez uprawnień pędził ulicami miasta. Lekceważył przepisy ruchu drogowego oraz policję. Nocny pościg zakończył się strzałami i uszkodzeniem radiowozów, a dla kierowcy - za kratami. Trafił na trzy miesiące do aresztu. Oprócz szeregu wykroczeń, odpowie on za ucieczkę i niezatrzymanie się do kontroli drogowej, a także za czynną napaść na funkcjonariuszy.

Platforma chce wspólnych list opozycji. "Gwarancja wygranej z PiS"

Zjednoczona Prawica stawia na jedność. Czy odpowiedzią będzie zjednoczona opozycja? Taką konsolidację pod własnymi skrzydłami proponuje Platforma Obywatelska. Wspólne listy wyborcze do wyborów samorządowych mają być szansą na odsunięcie PiS od władzy. To jest wspólny cel ugrupowań opozycyjnych, ale entuzjazmu wobec takiego porozumienia na razie nie widać. PSL mówi wprost, że partii tej nie interesuje bycie opozycją totalną, a Nowoczesna najpierw chce rozmawiać o programie.

Atak na ratownika medycznego w Rogowie Górowskim

Kolejny dowód na to, że ratownik medyczny to zawód wysokiego ryzyka, tym razem z Rogowa Górowskiego na Dolnym Śląsku. Pijany mężczyzna szarpał i wyzywał załogę karetki. Medycy zostali wezwani do jego żony, jednak nie byli w stanie zająć się pacjentką. Wezwali więc policję i napastnik został zatrzymany. Odpowie za znieważenie i naruszenie nietykalności ratowników.

"Ktoś musi reprezentować ratusz". Reprywatyzacja problemem Platformy Obywatelskiej i Hanny Gronkiewicz-Waltz

Hanna Gronkiewicz-Waltz konsekwentnie mówi "nie" i nie zamierza się stawić na wezwania przed komisję weryfikacyjną do spraw reprywatyzacji w Warszawie. Za podwójną odmowę ma zapłacić 6 tysięcy złotych kary. Pytanie czy zapłaci także politycznie. W Platformie Obywatelskiej coraz głośniej mówi się o tym, że sprawa obciąża nie tylko wiceprzewodniczącą osobiście, ale całą partię.

Wolontariusze wyruszyli w Tatry, by je posprzątać

Nie odstraszył ani deszcz, ani chłód - rozpoczęło się wielkie sprzątanie Tatr. Plastikowe butelki, puszki i papiery zbyt często zamiast do kosza trafiają do przydrożnych rowów. Dlatego na szlaki wyszli w sobotę wolontariusze, by je posprzątać. Do przejścia mają ponad 200 kilometrów. Pierwszy raz wolontariusze sprzątali góry w 2012 roku. Jednym z inicjatorów akcji "Czyste Tatry" jest Rafał Sonik, znany przedsiębiorca i kierowca rajdowy.

Zarzuty dla Ukraińca, który w Sylwestra śmiertelnie potrącił dwie nastolatki

Jest akt oskarżenia przeciwko 28-letniemu Vladyslavowi K. z Ukrainy, który w noc sylwestrową śmiertelnie potrącił dwie nastolatki w Jeleniej Górze. Miał we krwi blisko 2 promile alkoholu i pędził przez miasto z dużą prędkością. Nagle zjechał na chodnik i uderzył w idące dziewczyny - 14- i 16-latkę. Obie zginęły na miejscu. Samochód wpadł do rzeki, kierowcę wyciągnęli strażacy. Obywatelowi Ukrainy grozi mu do 12 lat więzienia.

Niezwykła wizyta sprzed 40 lat. "Te zdjęcia są unikatowe"

Trwają przygotowania do zbliżającej się wizyty w Polsce brytyjskiej pary książęcej - Wiliama i Kate. To nie będzie jednak pierwsza taka wizyta. W 2010 roku Polskę odwiedził książę Karol z małżonką, a ponad 40 lat temu w Sopocie gościł książę Filip. O nieoficjalnej wizycie męża królowej Elżbiety II mało kto pamięta. Zachowało się z niej kilka zdjęć.

Lokalna wojna o poligon. W tle grube miliony z MON

Wojna terytorialna o podatek poligonowy. Największy poligon w Europie leży na terenie Drawska Pomorskiego i Kalisza Pomorskiego. Gminy czerpią z niego niezłe zyski, ale na tak zwany podatek poligonowy chrapkę ma sąsiednie Ińsko. Burmistrz tej gminy mówi, że mieszkańcy cierpią od huku wystrzałów, a drogi są rozjeżdżane przez wojskowy sprzęt, więc należy im się zadośćuczynienie. Władze Drawska i Kalisza nazywają to żądanie kuriozalnym żartem. Mówią, że nie oddadzą ani skrawka ziemi, a właściwie pieniędzy.

Fale wciągnęły całą rodzinę. Ratowało ich 40 plażowiczów

Gdyby nie pomoc plażowiczów, 11-letni chłopiec i jego rodzice mogliby utonąć. Choć wszystkich udało się wyciągnąć na brzeg, życie chłopca nadal jest zagrożone. Do dramatycznej akcji ratowniczej doszło na plaży w Niechorzu. Ratownicy pojawili się dopiero po kilkunastu minutach, bo kąpielisko nie było strzeżone.