Głosowania w niedzielę ma nie być. Co z kampanią?

Kampania wyborcza nadal trwa. Aktywnie prowadzi ją prezydent Andrzej Duda. Plusów obecnej sytuacji raczej nie widzą pozostali kandydaci na prezydenta. Bo trudno spokojnie kandydować, gdy z pewnością nie można powiedzieć, kiedy i jak odbędzie się głosowanie.

"Rząd stygmatyzuje medyków i pracowników domów opieki społecznej"

To dyskryminacja i podsycanie nieufności - mówią lekarze i zapowiadają pikietę. Chodzi o rządowe rozporządzenie, które zniosło obowiązek odbycia kwarantanny dla większości pracowników transgranicznych z wyjątkiem personelu medycznego. Dlatego ci, którzy zdecydowali się nie opuszczać pacjentów, nie mogą wrócić do swoich rodzin.

Senatorowie apelują o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

Senat przyjął uchwałę wzywającą rząd do natychmiastowego wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej - poinformowała kancelaria Senatu. Podkreślono w niej, że związane z tym przesunięcie wyborów umożliwi koncentrację wszystkich sił politycznych, administracji państwowej i samorządowej na walce z epidemią koronawirusa.

Co po 10 maja? Możliwe scenariusze

10 maja na stronie PKW to ciągle data wyborów prezydenckich. Ale w politycznych scenariuszach mnożą się kolejne. Pewnie już nie w maju, ale może w czerwcu lub w lipcu. Pewne nie jest nic. Może poza ciszą wyborczą, która ma być, choć nie będzie wyborów w niedziele.

Wyborów 10 maja ma nie być. "Doszło do antykonstytucyjnego dealu"

Wybory pocztowe zostały uchwalone przez Sejm. Umowa Kaczyńskiego z Gowinem zadziałała, a Zjednoczona Prawica przetrwała. To właśnie o Zjednoczona Prawicę - co przyznał w czwartek - najbardziej niepokoił się prezydent Andrzej Duda. Tylko po co ta ustawa, skoro ci, którzy głosowali "za", już zapowiedzieli, że przepisy będą chcieli nowelizować. Pytanie "kiedy odbędą się wybory?" wciąż pozostaje bez odpowiedzi.

"Znaleźliśmy się w jakimś bagnie legislacyjnym"

Wybory 10 maja pewnie się nie odbędą, ale mimo to cisza wyborcza będzie obowiązywać. O wyniku "wyborów" ma powiadomić PKW, a Sąd Najwyższy ma stwierdzić, czy to, co się nie odbyło, było legalne, czy nie. Prawnicy otwarcie mówią o "legislacyjnym bagnie", w jakim znajduje się obecnie Polska.

Stworzyli grę o pandemii COVID-19

Nowa polska gra "COVID: The Outbreak” ma edukować graczy i pokazać, jak ważne jest przestrzeganie kwarantanny czy zasad higieny. Każdy będzie mógł też sprawdzić, jak by sobie poradził, gdyby w czasie pandemii zarządzał globalną organizacją zdrowia.

Zdjęcia "z podróży" bez wychodzenia z domu

Przez pandemię świat niemal się zatrzymał, ale jednocześnie uruchomiły się zupełnie nowe pokłady kreatywności. Artystka z Los Angeles odtworzyła wspomnienia swoich podróży. I bez wychodzenia z domu stworzyła niezwykłe fotograficzne obrazy.

"Chcecie przeprowadzić wybory w sposób kuriozalny"

Kolejny polityk z obozu władzy przyznaje, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja jest ciężkie do zrealizowania. - Termin wyborów prezydenckich 10 maja jest bardzo zagrożony - powiedział we wtorek wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jednocześnie wskazał, że pozostają dwa terminy: 17 i 23 maja. W politycznej grze o wybory prezydenckie pojawiają się także kolejne możliwe scenariusze - wybory tradycyjne, korespondencyjne i hybrydowe. Adam Bielan przekonuje, że wybory korespondencyjne są najbezpieczniejsze. Choć zaledwie trzy lata temu mówił, że sprzyjają fałszerstwom. Nie tylko on jeden w Prawie i Sprawiedliwości zmienił w tej sprawie zdanie.

Spór o głosowanie w Senacie. "To była typowa gra na czas"

Były kolejne wnioski, przedłużane przerwy i proceduralne przeciąganie liny. Senatorowie PiS grali na czas podczas posiedzenia w sprawie ustawy o wyborach korespondencyjnych. Koniec końców Senat przyśpieszył głosowanie i projekt "głosowania kopertowego" odrzucił. Sejm ustawą ma zająć się w czwartek.

Ruszyły przygotowania do wznowienia Ekstraklasy

Piłkarski sezon ma zostać wznowiony 27 maja. Wracający na boiska zawodnicy i sztabowcy poddawani są badaniom. W kilku klubach Ekstraklasy ich wyniki są alarmujące - u niektórych wykryto przeciwciała koronawirusa. Niezbędne są dodatkowe, szczegółowe badania.

Pierwszy dzień działalności przedszkoli i żłobków w nowym reżimie

Przedszkola i żłobki dostały zielone światło do ponownego otwarcia. Od środy dzieci mogły wrócić do placówek, ale na nowych zasadach i w nowym reżimie sanitarnym. Nie wszystkie przedszkola i żłobki zdążyły się przygotować. Samorządy z największych miast już przedłużają termin powrotu o kolejne tygodnie.

"Do wyborów blisko, a nic pewnego nie ma"

10 maja jest wciąż obowiązującym i jedynym ogłoszonym terminem wyborów prezydenckich. Na cztery dni przed głosowaniem ani politycy, ani eksperci, ani kandydaci, ani wyborcy nie mają pewności, co dalej. Wciąż nie wiadomo, jaką decyzję podejmie Sejm w sprawie ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. Oficjalnie Poczta Polska przekonuje, że przygotowania przebiegły zgodnie z harmonogramem. Jednak szeregowi pracownicy mówią, że wytycznych i realnych instrukcji brakuje.

"Przeprowadzenie wyborów 10 maja 2020 r. jest niemożliwe". Co dalej?

Po odrzuceniu przez Senat ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwróciła się z pytaniem do Trybunału Konstytucyjnego, czy przesunięcie przez nią terminu wyborów prezydenckich będzie zgodne z konstytucją. Marszałek skierowała również pismo do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej z pytaniem, czy PKW jest w stanie zorganizować i przeprowadzić wybory prezydenckie 10 maja. Na odpowiedź Witek nie musiała długo czekać, bo zdaniem PKW głosowania nie da się przeprowadzić w najbliższą niedzielę.

Senat odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym, marszałek Witek wnioskuje do TK

We wtorek wieczorem Senat w całości odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich. Teraz ustawa ma zostać poddana głosowaniu w Sejmie, które zaplanowane jest na czwartek. Zarówno politycy opozycji, jak i politycy partii rządzącej mówią, że scenariusze mogą być różne, z wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej włącznie. Jednocześnie, na cztery dni przed oficjalnym terminem wyborów prezydenckich, marszałek Sejmu Elżbieta Witek pyta Trybunał Konstytucyjny, czy przesunięcie przez nią terminu wyborów będzie zgodne z konstytucją.

Województwo śląskie z najwyższą liczbą potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 244 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Resort przekazał też informację o śmierci pięciu osób. Najwięcej zachorowań odnotowano w województwie śląskim, co przekłada się nie tylko na sytuację szpitali. Choruje tam ponad 200 górników, a ponad tysiąc zostało objętych kwarantanną. W wyniku czego dwie kopalnie musiały wstrzymać wydobycie. Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 u 13 937 osób, spośród których 683 zmarły.

Co z wyborami? Możliwe scenariusze

10 maja to termin trudny do zrealizowania, a inny scenariusz jest trudny do przewidzenia. Do planowanego terminu wyborów prezydenckich zostało kilka dni, jednak wciąż nie wiemy jak i kiedy będziemy głosować. Rządzący nie kryją swoich wątpliwości, choć karty do głosowania już są drukowane. W Senacie wciąż nie zakończyła się praca nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym.