Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie o zmianach w liście lektur

Będzie szkoła po nowemu, z nową listą lektur dla dzieci i młodzieży na każdym szczeblu nauczania. Na dwa tygodnie przed rozpoczęcie roku szkolnego minister edukacji Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie o zmianach w lekturach obowiązkowych i uzupełniających. Nie będzie już na przykład wierszy Marcina Świetlickiego, będzie za to więcej dzieł Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest jeszcze jedna zmiana - lekcje wychowania do życia w rodzinie będą mogły odbywać się o dowolnej porze.

Marszałek Elżbieta Witek posłużyła się opiniami sprzed trzech lat

Jest coraz więcej informacji o opiniach prawnych, na które powoływała się marszałek Sejmu Elżbieta Witek, uzasadniając konieczność reasumpcji głosowania. Marszałek mówiła wtedy, że zasięgnęła opinii pięciu prawników, którzy potwierdzili, że nad wnioskiem można głosować na "tym posiedzeniu", ponieważ "ono trwa". Teraz okazuje się, że te opinie były dokumentami sprzed trzech lat i dotyczyły zupełnie innej sprawy. Autorzy tamtych opinii są zbulwersowani wplątywaniem ich w sprawę reasumpcji, a politycy opozycji łączą siły, by odwołać marszałek Sejmu Elżbietę Witek.

Polska wysłała odpowiedź w sprawie Izby Dyscyplinarnej i wyroku TSUE

Polska odpowiedziała Komisji Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej i wyroku TSUE. Unijne organy zostały poinformowane, że rząd ma w planach likwidację Izby Dyscyplinarnej, ale nie w ogóle, a w obecnej postaci. Komisja Europejska potwierdziła, że odpowiedź otrzymała, że ją analizuje i podejmie decyzje o dalszych krokach. Na końcu tej drogi są sankcje finansowe.

Napięcie na linii Polska-Izrael. "Polska dyplomacja jest w ruinie"

Podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego uruchomił lawinę. Posypały się ostre słowa i daleko idące konsekwencje dyplomatyczne. Ostry kryzys na linii Polska-Izrael trwa. Jest on najpoważniejszy - jak oceniają eksperci - od momentu zerwania stosunków dyplomatycznych w 1967 roku.

Czy Andrzej Duda zawetuje lex TVN?

Koncesja dla TVN24 to jedno, a sprawa lex TVN to zupełnie coś innego. Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji uderza we wszystkie nasze kanały - w tym w TVN - podważając wolność słowa, niezależność mediów oraz własność prywatną. Czy prezydent Andrzej Duda sygnalizuje weto? W trakcie wystąpienia z okazji Święta Wojska Polskiego powiedział, że będzie cały czas stał na straży konstytucyjnych zasad, w tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady prawa własności i wszystkich innych zasad konstytucyjnych.

Ponad 100 żaglowców na Motławie. Baltic Sail 2021 dobiegło końca

Baltic Sail to międzynarodowa impreza, która odbywa się w różnych krajach regionu Morza Bałtyckiego. Niedziela była ostatnim dniem tej imprezy w Gdańsku, zakończonym paradą żaglowców. Na Motławę wypłynęło ich ponad 100. Przez trzy dni mieszkańcy mogli podziwiać żaglowce, a także wejść na pokład.

"Jestem oburzona tym, co się dzieje w naszym kraju". Protesty przeciwko lex TVN w całej Polsce

Od gór do morza Polacy protestują przeciwko lex TVN. Protestujący uważają, że w ustawie nie chodzi tylko o to, żeby zaszkodzić jednej stacji, czy żeby wywłaszczyć Amerykanów. Polacy boją się, że to wstęp do dalszego odbierania im ich praw, naruszaniu pluralizmu, wolności mediów i zasady swobody działalności gospodarczej. Za wsparcie bardzo dziękujemy. Jest to także dla nas zobowiązanie, aby kontynuować naszą misję.

Andrzej Duda: będę stał na straży wolności słowa i swobody prowadzenia działalności gospodarczej

Cztery dni po tym, jak sejmowa większość przyjęła ustawę anty-TVN, poznajemy stanowisko prezydenta dotyczące wartości, którym ustawa zagraża. - Będę stał cały czas na straży konstytucyjnych zasad, w tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady prawa własności i wszystkich innych zasad konstytucyjnych, równego traktowania, zasady proporcjonalności - powiedział Andrzej Duda w czasie obchodów Święta Wojska Polskiego.

Wzrasta liczba nowych zakażeń koronawirusem i jednocześnie spada tempo szczepień

Stosunkowo wolno, ale jednak w ostatnich tygodniach wzrasta w Polsce liczba nowych zakażeń koronawirusem. Na początku lipca nowych zakażeń odnotowywano poniżej 100 dziennie, a teraz jest ich około 200 dziennie. Tymczasem dotychczas w pełni zaszczepionych zostało w Polsce nieco ponad 18 milionów osób, a tempo szczepień od czerwca wyraźnie spada. To nie gwarantuje osiągnięcia odporności zbiorowej.

Opozycja chce dymisji marszałek Sejmu Elżbiety Witek, szuka większości

Po środowym posiedzeniu Sejmu opozycja zaczęła przygotowywać wniosek o odwołanie marszałek Elżbiety Witek. Opozycja jest oburzona reasumpcją głosowania po tym, jak Sejm podjął decyzję o odroczeniu posiedzenia do 2 września. Reasumpcję można zarządzić wówczas, kiedy są uzasadnione wątpliwości co do wyników głosowania. W środę takich wątpliwości nie było - oficjalnym powodem było to, że marszałek nie podała daty odroczenia.

Koncesja dla TVN24 i lex TVN to dwie różne sprawy. "Celem nie jest TVN24, tylko TVN"

W lutym 2020 roku, długo przed wymaganym terminem, TVN S.A. złożyła wniosek do KRRiT o odnowienie koncesji satelitarnej dla TVN24. Wniosek powinien być rozpatrzony bez zbędnej zwłoki. To powinna być formalność. Takiego zdania są byli szefowie KRRiT. Sprawa koncesji dla TVN24 jest teoretycznie odrębną sprawą od lex TVN, a KRRiT powinna się kierować obowiązującym prawem. TVN S.A. jest spółką zależną od spółki z siedzibą w Europejskim Obszarze Gospodarczym - Polish Television Holding BV. Może zatem uzyskać koncesję. - Ta bardzo grubymi nićmi szyta sprawa ustawy pojawiła się dlatego, że wprowadzenie takiej ustawy zniweczyłoby decyzję KRRiT, nawet jeżeli by ona w tym momencie była korzystna dla TVN24, no bo wszyscy wiedzą przecież o tym, że celem nie jest TVN24, tylko TVN - uważa profesor Dariusz Adamski z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie lotu prezydenta Andrzeja Dudy z Zielonej Góry

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze wszczęła śledztwo w sprawie lotu z prezydentem Andrzejem Duda na pokładzie, który miał miejsce 2 lipca 2020 roku. Samolot z prezydentem z lotniska w Zielonej Górze wystartował pomimo zamknięcia wieży kontroli lotów. Jeden z wątków śledztwa dotyczy miedzy innymi spowodowania bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym.

Rzucił się na ratunek tonącym. Znane są wyniki sekcji zwłok 14-latka

Znane są już wyniki sekcji zwłok 14-latka, który wskoczył do wody na ratunek tonącym żeglarzom. Z informacji prokuratury wynika, że bezpośrednią przyczyną śmierci chłopca było utonięcie. Do tragicznego wypadku doszło we wtorek. Załoga żaglówki płynąca rzeką Pisa zahaczyła o linię wysokiego napięcia, w wyniku czego dwie osoby z łodzi wpadły do wody. Na pomoc poszkodowanym ruszył nastolatek. Ciało chłopca znaleziono na dnie rzeki.

Przyszedł na posterunek i przyznał, że zabił swoich dziadków. 23-latek z zarzutami

23-latek, który zgłosił się w czwartek na posterunek policji w Kamieniu Krajeńskim, poinformował funkcjonariuszy, że zabił swoich dziadków. Policjanci natychmiast udali się na miejsce zdarzenia i po wejściu do mieszkania zastali zwłoki 74-letniej kobiety oraz 88-letniego mężczyzny. Funkcjonariusze znaleźli również zwłoki psa. 23-latek miał przyznać się do tego, że dokonał zbrodni przez kilkukrotne ugodzenie swoich dziadków różnymi nożami. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty.

Podwyżki dla polityków i zamrożenie płac w budżetówce

Związkowcy z budżetówki dowagą się podwyżek płac. Pytają, dlaczego o dziesiątki procent mają wzrosną tylko wynagrodzenia władzy. W środę Sejm przegłosował nowelizację ustawy przewidującą podwyżki dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych, a także dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i byłych prezydentów. Próba wprowadzenia podwyżek dla polityków była już podjęta przez Sejm rok temu, ale projekt przepadł w Senacie. Wówczas opozycja podkreślał, że to nie czas na podwyżki dla władz, gdy szaleje pandemia. Teraz jednak PiS mówi o rzekomym wyrównaniu inflacji, ale inflacja uderzyła we wszystkich, także w budżetówkę, która podwyżek nie otrzymała.

Nie milkną komentarze w sprawie lex TVN

Światowe media krytykują przyjęcie ustawy anty-TVN przez Sejm. Wobec władzy padają zarzuty o autorytarnej walce z wolnością słowa i prób ograniczenia wolnego dostępu do informacji. W sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wypowiadają się amerykańscy, unijni oraz brytyjscy politycy i dyplomaci. Głos zabierają również stowarzyszenia dziennikarzy i przedstawiciele biznesu.

Protesty w Polsce po przyjęciu ustawy anty-TVN

Protesty po przyjęciu przez Sejm ustawy anty-TVN nie ustają. Mimo wakacji demonstranci w czwartek, podobnie jak w poprzednich dniach, zbierali się w centrach wielkich i małych miast. Protestują przede wszystkim w obronie wolnych mediów, prawa do zróżnicowanych informacji, ale także przeciw temu, jak w środę procedował Sejm.

"Czarna owca" wchodzi do kin. "To historia o poszukiwaniu własnej tożsamości"

Już w piątek trafi do kin nowa produkcja TVN - film "Czarna owca" w reżyserii Aleksandra Pietrzaka. To historia o więzach rodzinnych. Niespodziewanie życie głównych bohaterów wywraca się do góry nogami i każdy z nich musi je poukładać na nowo. W filmie zobaczymy gwiazdorską obsadę. Występują w nim między innymi Magdalena Popławska, Arkadiusz Jakubik, Kamil Szeptycki oraz debiutująca na dużym ekranie Agata Różycka.