Coraz więcej przypadków zakażeń wśród najmłodszych. Zapełniają się dziecięce oddziały covidowe

Coraz więcej przypadków zakażeń wśród najmłodszych. Zapełniają się dziecięce oddziały covidowe
Coraz więcej przypadków zakażeń wśród najmłodszych. Zapełniają się dziecięce oddziały covidowe
Marta Kolbus | Fakty po południu TVN24
Coraz więcej przypadków zakażeń wśród najmłodszych. Zapełniają się dziecięce oddziały covidoweMarta Kolbus | Fakty po południu TVN24

W Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie zaczyna brakować miejsc na dziecięcym oddziale zakaźnym. Oprócz sezonowej grypy przybywa także dzieci zakażonych koronawirusem. W podobnej sytuacji znalazł się szpital w Poznaniu, ale problem na razie udało się rozwiązać. W placówce powstał drugi oddział zakaźny dla dzieci.

Na oddział zakaźny do Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie w ciągu doby trafiło 16 dzieci. - 11 dzieci z potwierdzonym covidem, 5 dzieci z podejrzeniem covidu - przekazała dr Lidia Stopyra.

Pacjentów jest więcej niż miejsc, dlatego lekarze muszą dostawiać łóżka. Decyzją wojewody od teraz szpital Żeromskiego w Krakowie to jedna z trzech placówek w Małopolsce, która leczy dzieci z COVID-19, ale potrzeby - jak mówią lekarze - mogą być dużo większe.

- Sytuacja jest aktualnie analizowana pod kątem jeszcze dalszego zwiększenia liczby łóżek pediatrycznych - poinformowała Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.

Na oddziałach pediatrycznych, nie tylko w Krakowie, kulminacja. Oprócz sezonowej grypy i RSV jest coraz więcej dzieci zakażonych koronawirusem. Rok temu o tej porze nie było tylu infekcji wśród najmłodszych, jak zwracają uwagę lekarze.

- Lockdown znacznie ograniczył ilość infekcji wśród dzieci, ale w tym roku tych ograniczeń właściwie nie było, więc te zakażenia rzeczywiście wróciły i w tej chwili zaczyna brakować miejsc dla małych pacjentów - wyjaśnia dr Janusz Mielcarek z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

W Poznaniu problem na razie udało się rozwiązać - powstał drugi oddział dla zakażonych dzieci.

- Jeśli spojrzymy na dzisiejsze poranne dane ogólnopolskie, gdzie widać szybki wzrost (zakażeń koronawirusem - przyp. red.), to na pewno przełoży się na zachorowania dzieci, nie ma innej możliwości - uważa prof. Jacek Wysocki, kierownik Oddziału Zakaźnego SZOZ w Poznaniu.

Lekarze apelują do rodziców

Z obserwacji lekarzy wynika, że do szpitali najwięcej zakażonych dzieci trafia z rejonów, gdzie jest najmniej zaszczepionych mieszkańców.

- To są albo małe całkiem dzieci, kilkutygodniowe, albo kilkumiesięczne z zapaleniami płuc. Niestety, są również nastolatkowie, dzieci, które mogłyby być szczepione, ale nie zostały zaszczepione - mówi Lidia Stopyra ze szpitala Żeromskiego w Krakowie.

- Mieliśmy nastolatkę, która chorowała w taki sposób już, jak chorują dorośli, czyli z dużą dusznością, co normalnie się u małych dzieci zdarza znacznie rzadziej - dodaje prof. Jacek Wysocki.

Lekarze przypominają i apelują, że dzieci od 12. roku życia mogą przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19.

- Bardzo wszystkich rodziców proszę, żeby szczepiły swoje dzieci, bo to jest bezpieczeństwo dla dziecka, dla rodziców, dla dziadków i dla całego społeczeństwa - apeluje dr Stanisław Stępniewski, dyrektor Szpitala Dziecięcego św. Ludwika w Krakowie.

- To nie jest kwestia tylko tego, że ktoś umrze z powodu COVID-19, ale może mieć powikłania ze strony układu oddechowego czy układu krążenia, a zakładamy, że przed tym to szczepienie właśnie ochroni - zwraca uwagę dr Katarzyna Przybyszewska, pediatra.

MEiN nie planuje zamykania szkół

Lekarze twierdzą, że dzieci zakażają się od niezaszczepionych osób i w miejscach, gdzie się uczą. W Łodzi z powodu kwarantanny uczniowie i pracownicy szkolnej bursy nie mogą opuszczać budynku. Problemy także zgłasza jedno łódzkie przedszkole, w którym znów trzeba było zmienić grafik zajęć.

- Wypada nam pewna grupa dzieci i pracowników przedszkola, a pozostałym trzeba zapewnić odpowiednią opiekę, plus edukacja zdalna dla dzieci, które pozostają w domu - wyjaśnia Karolina Wawok-Marciniak, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 12 w Łodzi.

Puste korytarze i klasy to rzeczywistość wielu szkół i przedszkoli. Z danych Związku Nauczycielstwa Polskiego wynika, że 10 procent szkół prowadzi zajęcia w trybie zdalnym lub hybrydowym.

- Jedne szkoły schodzą z hybrydy, a inne wchodzą. Mamy sytuację lekkiego wzrostu, to należy podkreślić - mówi Waldemar Frajszer, łódzki kurator oświaty.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zapewnia, że nie ma w planach zamykania szkół i wprowadzenia dla wszystkich nauki zdalnej.

- We wtorek spotykam się z ministrem Niedzielskim, żeby szczegółowo omówić, co można jeszcze zrobić. Mogą być w planach najbliższych przesiewowe badania na obecność koronawirusa w szkołach - mówił szef resortu edukacji.

O przesiewowe badania w kierunku obecności koronawirusa Związek Nauczycielstwa Polskiego dopomina się od dawna. - Należy testować nauczycieli, należy to robić systematycznie i należy testować także uczniów - podkreśla Broniarz Sławomir, prezes ZNP.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Przeszły piekło rosyjskiej niewoli. Horror, który trudno sobie w ogóle wyobrazić, a co dopiero przeżyć. Nie chcą dłużej milczeć. Cztery Ukrainki dały świadectwo bestialstwu wroga, by świat usłyszał ich historie. By nigdy nie zapomniał i kiedyś rozliczył. Szczegóły są naprawdę drastyczne.

Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumie

Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumie

Źródło:
Fakty TVN

Fachowo to się nazywa prehabilitacja i jest niczym innym jak przygotowaniem pacjenta do leczenia. Na pytanie, po co mnożyć terapie i męczyć chorego dodatkowymi zabiegami, orędownicy tej metody z Poznania mają prostą odpowiedź: może zdziałać cuda.

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Źródło:
Fakty TVN

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS