Rewolucja podatkowa. Polski Ład wszedł w życie

Wraz z 1 stycznia 2022 roku w życie wszedł Polski Ład, czyli pakiet zmian podatkowych. Wielu emerytów odczuje ulgę, ale już większość przedsiębiorców, nawet tych mikro, zapłaci więcej. Nowy rok ciągnie na swoich barkach rekordową inflację, a to oznacza, że niemal za wszystko Polacy zapłacą więcej. Na horyzoncie są też podwyżki cen prądu i gazu.

W piątek rząd odnotował 638 zgonów z powodu COVID-19

Rok 2021 był najgorszym rokiem pod względem śmiertelności Polaków od II wojny światowej. Zmarło ponad pół miliona spośród nas. Czwarta fala wciąż zbiera śmiertelne żniwo. Tylko w piątek Ministerstwo Zdrowia odnotowało 638 zgonów z powodu COVID-19.

Pożary we wsi Unewel i w Opolu. Śledczy wyjaśniają ich przyczyny

Dwa pożary i dwie tragedie. We wsi Unewel w województwie łódzkim w pożarze domu zginęli 39-letnia matka i jej trzech synów w wieku trzech, pięciu i dziewięciu lat. Policja sprawdza, czy w tragedii nie było udziału osób trzecich. W Opolu w pożarze mieszkania w bloku zginęły trzy osoby. Ogień błyskawicznie rozprzestrzeniał się na inne piętra. Ewakuowano ponad 40 osób.

Afera mailowa w znacznym stopniu naznaczyła polską politykę w 2021 roku

Rok 2021 stał pod znakiem wielu afer. Jedną z nich była afera mailowa, czyli wyciek poczty z prywatnej skrzynki mejlowej szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Rząd przekonuje, że stać za tym może któraś ze wschodnich służb, ale jednocześnie nie chce się tłumaczyć z tego, że minister w korespondencji z premierem i urzędnikami nie korzystał z poczty służbowej.

To działo się w Polsce w 2021 roku

Ostatni dzień roku to czas różnych podsumowań. W Polsce wiele się działo. To był ciężki rok - pandemia, inflacja, drożyzna, kryzys na granicy, rządowe spory z Unią. To tylko wycinek tego, co działo się w naszym kraju w 2021 roku.

Ewa Wrzosek: oddanie telefonu przed wszczęciem postępowania jest niezgodne z procedurą

Prokurator Ewa Wrzosek złożyła zawiadomienie do warszawskiej prokuratury o wszczęcie postępowania w sprawie domniemanego włamania na jej telefon przy pomocy oprogramowania Pegasus. Jednak śledczy odmówili, tłumacząc swoją decyzję między innymi tym, że Ewa Wrzosek nie chciała oddać swojego telefonu. Sama zainteresowana odpowiada, że oddanie telefonu przed wszczęciem postępowania jest niezgodne z procedurą.

W czwartek rząd odnotował śmierć 709 osób z powodu COVID-19

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w czwartek ponad 14 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem oraz 709 zgonów z powodu COVID-19. Opozycja mówi o niechlubnych statystykach i za brak strategii rządu na froncie walki z pandemią domaga się dymisji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Donald Tusk o słowach premiera w sprawie Pegasusa: ponury żart

Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że nie ma wiedzy na temat inwigilacji przeciwników rządu Pegasusem przez polskie służby. Szef rządu oraz inni politycy obozu władzy idą nawet o krok dalej i sugerują, że za włamaniami mogą stać obce służby. Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk stwierdził, że wypowiedzi premiera Morawieckiego to "ponury żart".

Rodzice mieli znęcać się nad czwórką swoich dziećmi. Trafili na trzy miesiące do aresztu

Dzieci w wieku 15, 11 i 8 lat były maltretowane przez rodziców w domu w Świdnicy. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia rodzeństwo nie wytrzymało i zdecydowało się poprosić swojego pełnoletniego brata o pomoc. Gdy w mieszkaniu pojawiła się policja, okazało się, że matka ma 2,5 promila alkoholu we krwi. Pijany był też ojciec, którego złapano tuż po tym, jak uciekł z domu. Niepełnoletnie dzieci, a także ich roczny braciszek, trafiły pod opiekę rodziny zastępczej, rodzice na trzy miesiące do aresztu.

Opozycja domaga się komisji śledczej w sprawie Pegasusa. Rzecznik rządu: nie widzę powodu, by miała powstawać

Opozycja domaga się powołania w Sejmie komisji śledczej oraz kontroli służb przez NIK w sprawie Pegasusa. Z informacji Citizen Lab wynika, że przed wyborami w 2019 roku inwigilowany był między innymi szef sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej senator Krzysztof Brejza. Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że nic o tym nie wie, służby zapewniają, że nie złamały prawa, a rzecznik rządu Piotr Mueller mówi, że nie widzi powodu, żeby powstała w tej sprawie komisja śledcza.

Podwyżki cen gazu w nadchodzącym roku. W niektórych przypadkach sięgają nawet kilkaset procent

Rządowa tarcza antyinflacyjna jest dziurawa, a osłona przed wzrostem opłat za gaz nie wszystkich chroni - alarmują eksperci. W przypadkach niektórych wspólnot mieszkaniowych zdarzają się nawet podwyżki cen gazu o kilkaset procent. Zdesperowani mieszkańcy warszawskich Włoch, Ursusa czy Ursynowa pytają, kogo na to stać, a samorząd warszawski wzywa rząd, by dotrzymał słowa i wywiązał się z obietnic.

Ostatniej doby zmarły w Polsce 794 osoby z powodu COVID-19. To najwięcej w obecnej fali epidemii

15 571 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 794 zgony z powodu COVID-19 odnotował w środę resort zdrowia. Lekarze podkreślają, że w czwartej fali umiera zatrważająco wiele osób, głównie niezaszczepionych. W związku z tym nasilają się pytania o obostrzenia, ale rząd czeka na rozwój wydarzeń. Ten jednak może być jeszcze gorszy, bo wariant omikron coraz szybciej rozprzestrzenia się w Europie.

Robert Lewandowski z dwiema nagrodami w plebiscycie Globe Soccer Awards

Robert Lewandowski nie otrzymał głównej nagrody w plebiscycie Globe Soccer Awards, bo najlepszym piłkarzem został Kylian Mbappe. Kapitan reprezentacji Polski jednak nie wyszedł z gali z pustymi rękami. Lewandowski został wyróżniony jako piłkarz roku według fanów na platformie TikTok oraz wręczono mu Nagrodę imienia Diego Maradony.

Zima to ciężki czas dla bezdomnych. Do ogrzewalni i noclegowni zgłasza się coraz więcej osób

Z jednej strony pandemia, z drugiej mróz - osobom w kryzysie bezdomności jest teraz wyjątkowo trudno. Do ogrzewalni i noclegowni zgłasza się coraz więcej osób. Tam jednak też obowiązują rygory reżimu sanitarnego - by spędzić noc w schronisku czy noclegowni, trzeba być nie tylko trzeźwym, ale też przejść obowiązkową kwarantannę. W wielu miastach patrole straży miejskich ciągle dyżurują, ale pomóc może każdy.

Zima pokazuje niebezpieczne oblicze. Służby apelują o rozwagę

Kruchy lód, zdradliwe zaspy, śliska nawierzchnia ukryta pod warstwą śniegu - zimowa aura może być także bardzo niebezpieczna. Ostatnie godziny przynoszą co najmniej kilka przykładów zimowych wypadków w Polsce. Ponadto synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alerty pierwszego stopnia dotyczące marznących opadów dla 12 województw.