Rosja się demokratyzuje? „Historia daje podstawy do optymizmu”

05.12.2016 | Rosja się demokratyzuje? „Historia daje podstawy do optymizmu”
05.12.2016 | Rosja się demokratyzuje? „Historia daje podstawy do optymizmu”
Jacek Stawiski | TVN24 BiS
05.12.2016 | Rosja się demokratyzuje? „Historia daje podstawy do optymizmu”Jacek Stawiski | TVN24 BiS

– Putin będzie dążył do udobruchania społeczeństwa przed wyborami – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Michaił Chodorkowski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych rosyjskich opozycjonistów. Uznawany za najbogatszego obywatela Rosji i współzałożyciela przedsiębiorstwa naftowego „Jukos” wielokrotnie krytykował politykę ówczesnego prezydenta Rosji, Władimira Putina. Wielu spekuluje, że to właśnie z powodu krytyki Chodorkowski 25 października 2003 został oskarżony o nieprawidłowości przy prywatyzacji przedsiębiorstw i aresztowany. Przedsiębiorca i opozycjonista, a także założyciel Fundacji Open Russia, rozmawiał z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS o tym, jak trzy lata po wyjściu z tzw. więzienia Putina żyje się na emigracji. Rozmowa odbyła się w Warszawie, dokąd Chodorkowski przyjechał na zaproszenie Europejskiej Akademii Dyplomacji.

Putinowi po blisko 20 latach sprawowania władzy „powinno się dać spokojnie odejść”, stwierdził Michaił Chodorkowski w rozmowie z Jackiem Stawiskim. Jednak jak sam przyznał –„trudno mówić o takim scenariuszu”. – Stworzyło się zbyt wiele bolesnych punktów, które mogłyby dla niego skutkować zbyt przykrymi konsekwencjami – powiedział Chodorkowski.

– Zbyt wiele osób twierdzi, że nie można spokojnie dać odejść człowiekowi, który dokonał takich czynów. Chodzi o to, że wiele osób straciło swoje majątki i mienie, wielu zostało pozamykanych w więzieniach i oczywiście o wojnę na Ukrainie. Gdyby się jednak okazało, że prezydent zamierza odejść bez rozlewu krwi, to powinniśmy mu dać odejść bez rozlewu krwi – dodał gość TVN24 BiS. Zaznaczył jednak, że „dla niego samego może to się skończyć przykrymi konsekwencjami”.

Zdaniem rozmówcy Jacka Stawiskiego „Putin będzie dążył do udobruchania społeczeństwa przed wyborami” i „będzie wolał odejść spokojnie” – w innym wypadku może dojść do rewolucji. – Rewolucja niekoniecznie musi być demokratyczna. Może to być przewrót pałacowy (…) ale prędzej czy później dojdzie do demokratyzacji – stwierdził Chodorkowski, podkreślając, że „historia daje podstawy do optymizmu”, ponieważ Rosja idzie drogą europejską. Porównując sytuację swojej ojczyzny do Hiszpanii z lat 50. oraz autorytaryzmu XXI w., nie ukrywał optymizmu, myśląc o jej przyszłości – zdaniem Chodorkowskiego fakt, że rosyjska telewizja jest nasycona propagandą, a opozycjoniści nadal padają ofiarami politycznych rozgrywek nie oznacza, że suma summarum Rosja nie stanie się krajem demokratycznym.

Relacje Kreml – reszta świata

– Uważam, że bardzo uważnie powinniśmy śledzić relacje Kremla z Białym Domem – przyznał Chodorkowski dodając, że według niego „Kreml będzie aktywnie uczestniczył w wyborach w Niemczech”. Jego zdaniem kremlowska „polityka hybrydowa” będzie aktywna również we Francji i w Polsce. – Putin będzie dążył do udobruchania społeczeństwa, by w możliwie jak najlepszym świetle dotrwać do wyborów – stwierdził na antenie TVN24 BiS i dodał, że „Putin będzie bronił swoich władz”, m.in. nadal stosując propagandę. – Na Kremlu mówią o tym, że 86 proc. społeczeństwa popiera Putina, a to nie do końca prawda – stwierdził. – Putin i jego media robią co tylko mogą, żeby pokazać opozycję jako głupich i śmiesznych – zauważył. – Ludzie są tym zmęczeni – skwitował Chodorkowski, który otrzymał w tym roku nagrodę „Rycerza Wolności”. Wyróżnienie jest co roku przyznawane za wybitne osiągnięcia w promocji wartości demokratycznych.

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Możliwe, że 500 lat temu na miastenię cierpiała Mona Lisa. Może podstawowy kłopot to ten, że choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Czasem mijają lata, zanim zacznie się właściwe leczenie. Miastenia to bardzo rzadka choroba, której oblicze w jakiś sposób znają miliardy ludzi na świecie.

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli mówimy o tym, co dzieje się na granicy, to raczej są to dramatyczne historie. Tym razem po raz pierwszy jest to historia miłosna, o ile główny bohater tej opowieści mówił pogranicznikom prawdę. Sprawa wygląda tak - pewien Anglik pokochał w internecie pewną Rosjankę mieszkającą w Petersburgu. Niestety, nie jest to łatwy czas na takie uczucie.

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Źródło:
Fakty TVN

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ruch prokuratury w sprawie Ryszarda Czarneckiego. Śledczy chcą uchylenia immunitetu, a potem rozliczenia afery dotyczącej tzw. kilometrówki. Według ich ustaleń w latach 2009-2013 eurodeputowany PiS miał przyczynić się do nieprawidłowego dysponowania majątkiem Parlamentu Europejskiego na kwotę ponad dwustu tysięcy euro.

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN