Rosja się demokratyzuje? „Historia daje podstawy do optymizmu”

05.12.2016 | Rosja się demokratyzuje? „Historia daje podstawy do optymizmu”
05.12.2016 | Rosja się demokratyzuje? „Historia daje podstawy do optymizmu”
Jacek Stawiski | TVN24 BiS
05.12.2016 | Rosja się demokratyzuje? „Historia daje podstawy do optymizmu”Jacek Stawiski | TVN24 BiS

– Putin będzie dążył do udobruchania społeczeństwa przed wyborami – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Michaił Chodorkowski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych rosyjskich opozycjonistów. Uznawany za najbogatszego obywatela Rosji i współzałożyciela przedsiębiorstwa naftowego „Jukos” wielokrotnie krytykował politykę ówczesnego prezydenta Rosji, Władimira Putina. Wielu spekuluje, że to właśnie z powodu krytyki Chodorkowski 25 października 2003 został oskarżony o nieprawidłowości przy prywatyzacji przedsiębiorstw i aresztowany. Przedsiębiorca i opozycjonista, a także założyciel Fundacji Open Russia, rozmawiał z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS o tym, jak trzy lata po wyjściu z tzw. więzienia Putina żyje się na emigracji. Rozmowa odbyła się w Warszawie, dokąd Chodorkowski przyjechał na zaproszenie Europejskiej Akademii Dyplomacji.

Putinowi po blisko 20 latach sprawowania władzy „powinno się dać spokojnie odejść”, stwierdził Michaił Chodorkowski w rozmowie z Jackiem Stawiskim. Jednak jak sam przyznał –„trudno mówić o takim scenariuszu”. – Stworzyło się zbyt wiele bolesnych punktów, które mogłyby dla niego skutkować zbyt przykrymi konsekwencjami – powiedział Chodorkowski.

– Zbyt wiele osób twierdzi, że nie można spokojnie dać odejść człowiekowi, który dokonał takich czynów. Chodzi o to, że wiele osób straciło swoje majątki i mienie, wielu zostało pozamykanych w więzieniach i oczywiście o wojnę na Ukrainie. Gdyby się jednak okazało, że prezydent zamierza odejść bez rozlewu krwi, to powinniśmy mu dać odejść bez rozlewu krwi – dodał gość TVN24 BiS. Zaznaczył jednak, że „dla niego samego może to się skończyć przykrymi konsekwencjami”.

Zdaniem rozmówcy Jacka Stawiskiego „Putin będzie dążył do udobruchania społeczeństwa przed wyborami” i „będzie wolał odejść spokojnie” – w innym wypadku może dojść do rewolucji. – Rewolucja niekoniecznie musi być demokratyczna. Może to być przewrót pałacowy (…) ale prędzej czy później dojdzie do demokratyzacji – stwierdził Chodorkowski, podkreślając, że „historia daje podstawy do optymizmu”, ponieważ Rosja idzie drogą europejską. Porównując sytuację swojej ojczyzny do Hiszpanii z lat 50. oraz autorytaryzmu XXI w., nie ukrywał optymizmu, myśląc o jej przyszłości – zdaniem Chodorkowskiego fakt, że rosyjska telewizja jest nasycona propagandą, a opozycjoniści nadal padają ofiarami politycznych rozgrywek nie oznacza, że suma summarum Rosja nie stanie się krajem demokratycznym.

Relacje Kreml – reszta świata

– Uważam, że bardzo uważnie powinniśmy śledzić relacje Kremla z Białym Domem – przyznał Chodorkowski dodając, że według niego „Kreml będzie aktywnie uczestniczył w wyborach w Niemczech”. Jego zdaniem kremlowska „polityka hybrydowa” będzie aktywna również we Francji i w Polsce. – Putin będzie dążył do udobruchania społeczeństwa, by w możliwie jak najlepszym świetle dotrwać do wyborów – stwierdził na antenie TVN24 BiS i dodał, że „Putin będzie bronił swoich władz”, m.in. nadal stosując propagandę. – Na Kremlu mówią o tym, że 86 proc. społeczeństwa popiera Putina, a to nie do końca prawda – stwierdził. – Putin i jego media robią co tylko mogą, żeby pokazać opozycję jako głupich i śmiesznych – zauważył. – Ludzie są tym zmęczeni – skwitował Chodorkowski, który otrzymał w tym roku nagrodę „Rycerza Wolności”. Wyróżnienie jest co roku przyznawane za wybitne osiągnięcia w promocji wartości demokratycznych.

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS