Rosja się demokratyzuje? „Historia daje podstawy do optymizmu”

05.12.2016 | Rosja się demokratyzuje? „Historia daje podstawy do optymizmu”
05.12.2016 | Rosja się demokratyzuje? „Historia daje podstawy do optymizmu”
Jacek Stawiski | TVN24 BiS
05.12.2016 | Rosja się demokratyzuje? „Historia daje podstawy do optymizmu”Jacek Stawiski | TVN24 BiS

– Putin będzie dążył do udobruchania społeczeństwa przed wyborami – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Michaił Chodorkowski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych rosyjskich opozycjonistów. Uznawany za najbogatszego obywatela Rosji i współzałożyciela przedsiębiorstwa naftowego „Jukos” wielokrotnie krytykował politykę ówczesnego prezydenta Rosji, Władimira Putina. Wielu spekuluje, że to właśnie z powodu krytyki Chodorkowski 25 października 2003 został oskarżony o nieprawidłowości przy prywatyzacji przedsiębiorstw i aresztowany. Przedsiębiorca i opozycjonista, a także założyciel Fundacji Open Russia, rozmawiał z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS o tym, jak trzy lata po wyjściu z tzw. więzienia Putina żyje się na emigracji. Rozmowa odbyła się w Warszawie, dokąd Chodorkowski przyjechał na zaproszenie Europejskiej Akademii Dyplomacji.

Putinowi po blisko 20 latach sprawowania władzy „powinno się dać spokojnie odejść”, stwierdził Michaił Chodorkowski w rozmowie z Jackiem Stawiskim. Jednak jak sam przyznał –„trudno mówić o takim scenariuszu”. – Stworzyło się zbyt wiele bolesnych punktów, które mogłyby dla niego skutkować zbyt przykrymi konsekwencjami – powiedział Chodorkowski.

– Zbyt wiele osób twierdzi, że nie można spokojnie dać odejść człowiekowi, który dokonał takich czynów. Chodzi o to, że wiele osób straciło swoje majątki i mienie, wielu zostało pozamykanych w więzieniach i oczywiście o wojnę na Ukrainie. Gdyby się jednak okazało, że prezydent zamierza odejść bez rozlewu krwi, to powinniśmy mu dać odejść bez rozlewu krwi – dodał gość TVN24 BiS. Zaznaczył jednak, że „dla niego samego może to się skończyć przykrymi konsekwencjami”.

Zdaniem rozmówcy Jacka Stawiskiego „Putin będzie dążył do udobruchania społeczeństwa przed wyborami” i „będzie wolał odejść spokojnie” – w innym wypadku może dojść do rewolucji. – Rewolucja niekoniecznie musi być demokratyczna. Może to być przewrót pałacowy (…) ale prędzej czy później dojdzie do demokratyzacji – stwierdził Chodorkowski, podkreślając, że „historia daje podstawy do optymizmu”, ponieważ Rosja idzie drogą europejską. Porównując sytuację swojej ojczyzny do Hiszpanii z lat 50. oraz autorytaryzmu XXI w., nie ukrywał optymizmu, myśląc o jej przyszłości – zdaniem Chodorkowskiego fakt, że rosyjska telewizja jest nasycona propagandą, a opozycjoniści nadal padają ofiarami politycznych rozgrywek nie oznacza, że suma summarum Rosja nie stanie się krajem demokratycznym.

Relacje Kreml – reszta świata

– Uważam, że bardzo uważnie powinniśmy śledzić relacje Kremla z Białym Domem – przyznał Chodorkowski dodając, że według niego „Kreml będzie aktywnie uczestniczył w wyborach w Niemczech”. Jego zdaniem kremlowska „polityka hybrydowa” będzie aktywna również we Francji i w Polsce. – Putin będzie dążył do udobruchania społeczeństwa, by w możliwie jak najlepszym świetle dotrwać do wyborów – stwierdził na antenie TVN24 BiS i dodał, że „Putin będzie bronił swoich władz”, m.in. nadal stosując propagandę. – Na Kremlu mówią o tym, że 86 proc. społeczeństwa popiera Putina, a to nie do końca prawda – stwierdził. – Putin i jego media robią co tylko mogą, żeby pokazać opozycję jako głupich i śmiesznych – zauważył. – Ludzie są tym zmęczeni – skwitował Chodorkowski, który otrzymał w tym roku nagrodę „Rycerza Wolności”. Wyróżnienie jest co roku przyznawane za wybitne osiągnięcia w promocji wartości demokratycznych.

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS