Aleksander Kwaśniewski: lepiej być internowanym przez generałów niż przez szeregowych

13.12.2016 | Aleksander Kwaśniewski: lepiej być internowanym przez generałów niż przez szeregowych
13.12.2016 | Aleksander Kwaśniewski: lepiej być internowanym przez generałów niż przez szeregowych
Katarzyna Kolenda-Zaleska | TVN24 BiS
13.12.2016 | Aleksander Kwaśniewski: lepiej być internowanym przez generałów niż przez szeregowychKatarzyna Kolenda-Zaleska | TVN24 BiS

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski krytycznie odniósł się do pomysłu rządu PiS, by pośmiertnie pozbawić Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka stopni generalskich. Jego zdaniem „lepiej być internowanym przez generałów, niż przez szeregowych lub cywilów”. Kwaśniewski, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS, wyraził również niepokój wysunięciem przez Donalda Trumpa kandydatury Rexa Tillersona na szefa amerykańskiej dyplomacji.

Amerykański prezydent elekt Donald Trump we wtorek desygnował na stanowisko sekretarza stanu USA Rexa Tillersona, szefa koncernu naftowego ExxonMobil. – Jest to zaskoczenie – stwierdził Aleksander Kwaśniewski w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS. Zdaniem byłego prezydenta obecnie trudno prognozować, jaka będzie polityka zagraniczna Rexa Tillersona poza tym, że „na pewno” nastąpi „reset” amerykańsko-rosyjski. – Ukraina to najprawdopodobniej największa możliwa ofiara resetu – dodał.

Z jednej strony, zdaniem Kwaśniewskiego, „jeśli ktoś był szefem Exxonu, to musi to być człowiek bardzo inteligentny”, a Donald Trump „jest przekonany, że twardy biznesmen da sobie radę z polityką zagraniczną”. Z drugiej strony, w ocenie byłego prezydenta, reset amerykańsko-rosyjski, którego można się spodziewać po Tillersonie, jest „ryzykiem”.

Stan wojenny wygodny także dla Reagana?

Gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej poruszył również temat stanu wojennego, którego 35. rocznica wypadła we wtorek 13 grudnia 2016 r. Zasugerował, że stan wojenny oddalił widmo interwencji wojsk radzieckich i z tego powodu był wygodny także dla Ronalda Reagana – dzięki temu nie musiał stanąć przed dylematem, jak zareagować na taki scenariusz. Chociaż Reagan potępił stan wojenny, to – jak przypomniał Kwaśniewski – USA nie zareagowały militarnie, gdy wojska Układu Warszawskiego zainterweniowały na Węgrzech w 1956 roku i w Czechosłowacji w 1968 roku.

„Tchórzliwy rewanżyzm”

Były prezydent krytycznie odniósł się do pomysłu rządu, który chce odebrać stopnie generalskie Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi. – Tchórzliwy rewanżyzm – ocenił. Uzasadnił to tym, że obaj komunistyczni dygnitarze już nie żyją, a wdowy po nich „są zbyt schorowane, by chronić dobre imię mężów”. Wyraził też opinię, że degradacja Jaruzelskiego i Kiszczaka powinna się spotkać z oporem byłych opozycjonistów, gdyż „lepiej być internowanym przez generałów, niż przez szeregowych lub cywilów”.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Filip Czerwiński / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS