Rokita: Włochy są w stanie permanentnego kryzysu politycznego

05.12.2016 | Rokita: Włochy są w stanie permanentnego kryzysu politycznego
05.12.2016 | Rokita: Włochy są w stanie permanentnego kryzysu politycznego
Piotr Kraśko | Fakty TVN
05.12.2016 | Rokita: Włochy są w stanie permanentnego kryzysu politycznegoPiotr Kraśko | Fakty TVN

Prezydent Włoch prosił premiera Matteo Renziego, o „zamrożenie” dymisji złożonej po tym, jak przegrał referendum ws. zmian w konstytucji. Taki wynik uskrzydla populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grilla, który postuluje za wyjściem ze strefy euro. Czy czeka nas „Italexit”?

Premier Matteo Renzi sprawował władzę jak na Włochy wyjątkowo długo – przez aż 1000 dni. Zdaniem gościa Piotra Kraśko, Jana Rokity, wynika to z faktu, że „Włochy są w stanie permanentnego kryzysu politycznego”. Skutek jest taki, że po raz kolejny Włochy stanęły u progu zmian. Co wydarzy się dalej i jak będzie wyglądała przyszłość Unii Europejskiej?

– Włochy są krajem niereformowalnym w wyższym stopniu niż Polska – powiedział w studio w Krakowie Jan Rokita, były polityk i komentator TVN24 BiS. Zaznaczył, że „dymisja premiera oczywiście zostanie przyjęta, to nie ulega najmniejszej wątpliwości” – ponieważ Renzi jest „za wybitny, za dynamiczny”, jak na włoskiego premiera. – Włochy takiego premiera nie akceptują – skwitował, zaznaczając, że postulaty Renziego – tj. likwidacja senatu, powiatów, zmniejszenie ilości parlamentarzystów, ograniczenie administracji i przede wszystkim zniesienie „kompletnie dysfunkcjonalnego chaosu politycznego”, według którego obie izby rządzące mają „takie same kompetencje prawne, ale są inaczej wybierane” – zwyczajnie nie pasuje obywatelom Italii. – Włochy oczekują troski, a nie zbyt radykalnych kroków – uważa Rokita. Przypomniał, że „Renziemu zarzucano, że chce być dyktatorem”. Czy czeka nas Italexit – więcej na ten temat w rozmowie Piotra Kraśko z Janem Rokitą.

Autor: Piotr Kraśko / Martyna Stachowicz / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS