„Szczególnie dobrze rozumiemy wagę Czech oraz Polski”

15.12.2016 | „Szczególnie dobrze rozumiemy wagę Czech oraz Polski”
15.12.2016 | „Szczególnie dobrze rozumiemy wagę Czech oraz Polski”
Fakty z zagranicy
15.12.2016 | „Szczególnie dobrze rozumiemy wagę Czech oraz Polski”Fakty z zagranicy

Myślę, że polityka zagraniczna USA stanie się o wiele bardziej proaktywna, niż miało to miejsce w przeszłości – powiedział w wywiadzie dla „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS Rudy Giuliani, były burmistrz Nowego Jorku i bliski współpracownik Donalda Trumpa.

Giuliani zaznaczył jednak, że prezydent-elekt woli relacje bezpośrednie z państwami, a nie poprzez organizacje zrzeszające, takie jak UE, czy NATO. – Myślę, że on (Trump – przyp. red.) wierzy w to, że część tych dużych organizacji odebrała ludziom część ich praw, narzucając zbyt szeroko ramy w jakich mają funkcjonować kraje – powiedział Giuliani i dodał, że jego zdaniem Trump to bardziej „bilateralista - preferuje poszczególne stosunki dwustronne pomiędzy krajami". Świadczy o tym chociażby fakt, że Trump popierał Brexit.

– Myślę, że polityka zagraniczna USA stanie się o wiele bardziej proaktywna, niż miało to miejsce w przeszłości – powiedział Giuliani. Doradca Trumpa dodał przy tym, że – jego zdaniem – za czasów prezydenta Obamy polityka zagraniczna USA była „reaktywna”.

Giuliani mówił także o wstrzymywaniu przez administrację Baracka Obamy programu rakietowego w Polsce i Czechach. Zdaniem Giulianiego oczekiwanie, że Putin odpłaci się za to gestem dobrej woli, „to zupełnie nierealistyczne podejście do świata”. – Zamiast tego dostaliśmy agresywne działania na Ukrainie, konflikt w Syrii i szereg innych punktów zapalnych – ocenił były burmistrz Nowego Jorku. Giuliani zapowiedział też, że za kadencji Donalda Trumpa będzie to wyglądało inaczej. – Jeśli coś wynegocjujemy i zdecydujemy się na ustępstwa, to druga strona będzie musiała poczynić analogiczne ustępstwa dla nas – powiedział i dodał, że „Donald Trump jest doskonałym negocjatorem”.

„Trump chciałby się z Putinem dogadać”

Giuliani mówił także szerzej relacjach jakie będą panowały pomiędzy Rosją a USA za kadencji Trumpa. Pytany o kwestie resetu w stosunkach między tymi krajami, były burmistrz Nowego Jorku przyznał, że „Trump chciałby się z Putinem dogadać”, ale raczej na równie korzystnych warunkach. – Mam też wrażenie, że to będzie o wiele bardziej związane z Bliskim Wschodem niż z Europą Wschodnią. Co się tyczy sankcji, to pozostaną one niewzruszone tak długo, aż Rosja się ugnie – zapewnił Giuliani.

Podkreślił także, że jego zdaniem kwestia Rosji na Bliskim Wschodzie jest bardzo niebezpieczna. – Prezydent Obama popełnił potworny błąd, ponownie wpuszczając Rosję na Bliski Wschód – ocenił . Dodał, że takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla reżimu Assada. – Tę sytuację trzeba będzie rozwiązać, bo w przeciwnym razie ryzykujemy wojną pomiędzy północną a południową częścią całego Bliskiego Wschodu – powiedział akcentując, że z Rosją należy w tej sprawie negocjować.

Ukraina i Europa Wschodnia za Syrię? „Absolutnie nie”

Giuliani był również pytany o to, czy możliwy jest scenariusz, w którym USA rezygnuje ze wspierania Ukrainy, przyzwala na rosyjską aneksję Krymu, a w zamian Rosja ustępuje w sprawach syryjskich – Absolutnie nie – zapewnił. – Rozumiemy właściwie wagę republik nadbałtyckich, szczególnie dobrze rozumiemy wagę Czech oraz Polski – podkreślił mówiąc o Europie Wschodniej. Dodał, że w tej sprawie chodzi również o bezpieczeństwo obywateli USA.

Były burmistrz Nowego Jorku zapowiedział także, że możliwe jest zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w NATO, chociaż nie wszystkim Amerykanom może się to podobać. Zwłaszcza, że sam Trump mocno krytykował tę organizację w trakcie kampanii. – Trump jeszcze jako kandydat wytknął fakt, że nie ma w ramach NATO realnego pionu walki z terroryzmem. I co? Po dwóch tygodniach NATO utworzyło taką strukturę – przypomniał Giuliani z uśmiechem i dodał, że Ameryka na pewno będzie respektować artykuł piąty, czyli fundament traktatu o Sojuszu Północnoatlantyckim.

Doradca Trumpa został zapytany o kontrowersyjną kandydaturę Rexa Tillersona – biznesmena, wielokrotnie odznaczanego przez Putina – na sekretarza stanu. – Będzie on musiał stanąć przed Komisją Spraw Zagranicznych – powiedział Giuliani i dodał, że „będzie musiał przekonać senatorów, że decyzje, które podejmował w imieniu i dla firmy, różnią się diametralnie od tych, jakie podjąłby w imieniu i dla USA".

Wizyta w Polsce

Były burmistrz Nowego Jorku i doradca prezydenta-elekta Doradca Trumpa przyjechał do Polski – jak sam mówi – aby uczcić 25-lecie funkcjonowania w naszym kraju jego wspólników z kancelarii prawnej.

Giuliani w trakcie wizyty spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Informację o tym podał na Twitterze senator PiS Adam Bielan. "2h bardzo dobrej rozmowy o stosunkach polsko-amerykańskich" – napisał.

Cała rozmowa z Rudym Giulianim w „Faktach z Zagranicy”
Cała rozmowa z Rudym Giulianim w „Faktach z Zagranicy”Fakty z zagranicy

Autor: dln / Źródło: Fakty z zagranicy

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS