Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Brexit uruchomi efekt domina? Prof. Bugaj: inne kraje mogą stanąć przed pokusą

Co się stanie, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej? Zdaniem prof. Ryszarda Bugaja większym problemem byłoby wyjście ze Wspólnoty całkowicie zintegrowanego państwa. – Wielka Brytania nie jest w pełni zintegrowana, nie jest w strefie euro, nie jest w strefie Schengen, jest trochę osobna w tej Unii – wyjaśniał ekonomista w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS. Jego zdaniem z tego powodu „można się spodziewać, że wstrząs będzie trochę mniejszy”, jeśli rzeczywiście dojdzie do Brexitu, niż wtedy, gdyby z UE wychodziły Francja, Holandia czy Włochy. Jednocześnie gość Piotra Kraśki zauważył, że tak wyjście Wielkiej Brytanii z Unii, jak i pozostanie w niej stawia przed innymi krajami pokusę, by próbować załatwić sobie we Wspólnocie indywidualne warunki.

#WorochBrexitTour: dlaczego mieszkańcy Clacton-on-Sea nie lubią UE?

Maciej Woroch, brytyjski korespondent „Faktów” TVN i „Faktów z Zagranicy”, osobiście zaplanował podróż, w której odwiedzi m.in. najbardziej eurosceptyczne i euroentuzjastyczne zakątki Wielkiej Brytanii. Pierwszy dzień i pierwszy przystanek to odwiedziny w najbardziej eurosceptycznym miasteczku. Clacton-on-Sea leży na wschód od Londynu i liczy 55 tysięcy mieszkańców, a większość z nich Unii Europejskiej chce powiedzieć „nie”.

Rating papierkiem lakmusowym nastrojów na rynkach czy opinią pracowników prywatnej firmy?

Czemu rządy tak przejmują się ocenami agencji ratingowych? Na to pytanie starali się odpowiedzieć goście Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BIS. Zdaniem profesora Witolda Orłowskiego, głównego ekonomisty PwC i rektora Akademii Finansów i Biznesu Vistula ratingi stały się rodzajem papierka lakmusowego. – Papierek lakmusowy jest nie dlatego ważny, że jest kawałkiem papierka, tylko pokazuje coś głębszego – tłumaczył prof. Orłowski.

Bielecki: „audyt” rządu miał pewne braki. To raczej bilans otwarcia z opóźnieniem

– Jako osoba, która od 30 lat zawodowo ma do czynienia z audytem, odbieram to dość boleśnie. To był bilans otwarcia z opóźnieniem przedstawiony przez rząd. Co do jakości, to widać było, że były pewne braki – tak środową prezentację wyników audytu rządu ocenił były premier Jan Krzysztof Bielecki. Gość programu „Fakty z Zagranicy” w rozmowie z Jolantą Pieńkowską na antenie TVN24 BIS przyznał, że prawdą jest wzrost zadłużenia naszego kraju. – To prawda, ale zawsze odnosimy go do wielkości dochodu narodowego. Przez co najmniej 10 ostatnich lat wielkość naszego zadłużenia w stosunku do dochodu narodowego jest w miarę stabilna i wynosi około 50 proc. – dodał Bielecki.

Olbrychski o śmierci Marii Czubaszek: to bolesna strata, osobista. Była osobą niezwykle mądrą

Chociaż rozmowa Jolanty Pieńkowskiej z aktorem Danielem Olbrychskim zaczęła się od tematów politycznych, w czasie programu pojawiła się wiadomość o śmierci pisarki, dziennikarki i satyryk Marii Czubaszek. – To bolesna strata, osobista – powiedział Olbrychski na antenie TVN24 BiS. Ze smutkiem odnotował, że „musi się przyzwyczaić” do mówienia o niej w czasie przeszłym. – Była osobą niezwykle mądrą – dodał gość „Faktów z Zagranicy”.

Marcin Wrona o Donaldzie Trumpie: nie obowiązują go zasady, które wydawały się nieprzekraczalne

– Zarówno Sanders, jak i Trump pokazali, że nie obowiązują ich zasady, które wydawały się nie do przekroczenia – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Marcin Wrona. Amerykański korespondent Faktów TVN skomentował w ten sposób sukces miliardera Donalda Trumpa w republikańskich prawyborach przed wyborami prezydenckimi w USA. Został on jednym kandydatem w Partii Republikańskiej, chociaż jeszcze rok temu mało który komentator to przewidywał. Względnie duży sukces w prawyborach demokratów odniósł z kolei socjaldemokratyczny senator Bernie Sander, chociaż najpewniej i tak przegra z Hillary Clinton.

Wielowieyska o audycie rządów PO-PSL: PiS zrobiło bardzo dobrze Platformie

– Ja sama byłabym w stanie wymienić długą listę porażek i zaniechań rządu PO i PSL, tego jest naprawdę sporo – mówiła w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS dziennikarka „Gazety Wyborczej” Dominika Wielowieyska. Skomentowała w ten sposób przedstawiony w środę przez ministrów rządu Beaty Szydło audyt – tak PiS nazwał listę zaniedbań rządów PO-PSL. – PiS zrobiło bardzo dobrze Platformie, ponieważ przedstawiło coś, co w wielu punktach jest tak absurdalne, że nawet nie ma co poważnie z tym dyskutować. Dzięki temu PO nie jest zmuszona do tłumaczenia się z prawdziwych swoich przewin – oceniła Wielowieyska.

„Otwarcie sezonu łowieckiego”. Olechowski o audycie rządów PO-PSL

– Zmiana rządu jest bardzo dobrym momentem, żeby się zastanowić, co się stało, wyciągnąć wnioski co do rzeczy dobrych i do złych, i wtedy zastosować je w przyszłości – tak się wyciąga lekcje z historii – ocenił na antenie TVN24 BiS Andrzej Olechowski. Jak zauważył, każdy z ministrów w rządzie PiS, występując w środę w Sejmie w ramach audytu rządów PO-PSL, „wygrzebał jakąś aferę”. – I tu jest moje podejrzenie, że dzisiaj widzieliśmy otwarcie sezonu łowieckiego – stwierdził gość Jolanty Pieńkowskiej. – Że będziemy teraz świadkami spektaklu ciągnącego się przez miesiące – dodał. Były minister finansów i były szef MSZ powiedział też, że zwróciła jego uwagę kwota 340 mld zł, którą według Beaty Szydło „stracili Polacy” w czasie ośmiu lat rządów PO-PSL. – Opinia o premier i jej honor bardzo ucierpi, jeśli ona tej liczby nie uzasadni, czyli nie przedstawi rachunków – zauważył.

Polityczna przyszłość Tuska: w Brukseli czy w kraju? „Równanie z bardzo wieloma niewiadomymi”

Coraz głośniej mówi się o ewentualnej reelekcji Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Jednocześnie pojawiają się sugestie, jakoby były polski premier miał wrócić do kraju. Marek Ostrowski, z tygodnika „Polityka” oraz komentator TVN24 BIS uważa, że pozycja Donalda Tuska nie jest "tak mocna, jak mówimy". Paweł Wroński, dziennikarz Gazety Wyborczej, dodał także, że w nadchodzących miesiącach może wiele się zmienić, a przewidywanie przyszłości Tuska jest „równaniem z wieloma niewiadomymi, a nawet z niewieloma wiadomymi”.

Żyliński: zaczynamy budować polskie mocarstwo w Londynie

Książę Jan Żyliński, który był kandydatem w wyborach na burmistrza Londynu, stwierdził w wyborczy wieczór w rozmowie z Jolantą Pieńkowską, że nie chodziło mu o wygraną, tylko o zwrócenie uwagi brytyjskich polityków i mediów na Polaków mieszkających na Wyspach. Książę wróży Polakom w Wielkiej Brytanii „świetlaną przyszłość”. – Zaczynamy budować polskie mocarstwo w Londynie – powiedział Żyliński. Jak podkreślił, pozytywnym skutkiem jego startu w wyborach są obietnice, które złożył mu jeden z kontrkandydatów, że w londyńskim Hyde Parku stanie pomnik polskiego lotnika i że polskie szkoły sobotnie otrzymają wsparcie finansowe. Polityk ten wprawdzie przegrał, ale temat zaistniał medialnie. – Wiem, bo tak wygląda świat polityki, że Sadiq Khan, który wygrał te wybory, będzie nam się też chciał podlizać (…) i będzie chciał spełnić te dwa postulaty, bo wie, że dla nas są ważne – zauważył książę.

Rokita: nie poszedłbym na marsz KOD-u. Nie znoszę demagogii

– Nie wierzę w to, że chociaż jeden zwolennik opozycji – Platformy, .Nowoczesnej czy KOD-u – pod wpływem wystąpienia Kaczyńskiego zrezygnowałby z udziału w manifestacji 7 maja – powiedział Jan Rokita poproszony o komentarz do słów prezesa PiS o konieczności pozostania Polski w UE. Część polityków i komentatorów spekulowała, że Kaczyński chciał w ten sposób osłabić przesłanie marszu opozycji i zniechęcić do niego potencjalnych uczestników. Rokita zapytany o to, czy gdyby był w Warszawie, to sam wybrałby się na marsz, odpowiedział, że nie, pomimo że popiera członkostwo Polski w UE. Były polityk dodał, że na demonstracje obecnie nie chadza, ponieważ nie znosi „demagogii, która tam się leje” oraz „rozentuzjazmowanych i rozhisteryzowanych tłumów”. – Wolę dyskusje z ludźmi kierującymi się rozsądkiem niż tłum, który ulega demagogom. To nie jest w moim guście – komentował Rokita.

Ekonomiści o liście ministra finansów do prezesa TK: naiwność i żałosna próba

Minister finansów Paweł Szałamacha wykazał się naiwnością – ocenił w „Faktach z Zagranicy” ekonomista prof. Stanisław Gomułka. Wytłumaczył, że agencje ratingowe będą kierować się głównie opinią Komisji Weneckiej w ocenie polskiego sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego, a nie wypowiedziami szefa tej instytucji. Dlatego skrytykował list ministra do prezesa Rzeplińskiego, w którym minister finansów wzywa szefa Trybunału do milczenia do czasu zaktualizowania przez agencję Moody’s ratingu Polski. Podobną ocenę wyraził drugi gość Jolanty Pieńkowskiej, prof. Witold Orłowski. - Żałosna próba ze strony ministra – stwierdził.

Ujazdowski: terroryzm korzysta z nowej fali emigracji. Dzieci imigrantów w Europie się radykalizują

- Sam terroryzm ma źródło eugeniczne w krajach Europy Zachodniej – powiedział Kazimierz Michał Ujazdowski, poseł do Parlamentu Europejskiego. Gość Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” wyraził opinię, że imigranci do Europy pierwszego pokolenia bywają przykładnymi obywatelami, ale to ich dzieci ulegają radykalizacji. Kazimierz Michał Ujazdowski w rozmowie odniósł się także do aktualnej sytuacji w Polsce związanej z kryzysem konstytucyjnym. – Wierzę, że nadal istnieje szereg sposobów, dzięki którym można zażegnać trwający kryzys – powiedział Ujazdowski.

Kalisz i Poncyliusz zgodni: propozycja KE ws. uchodźców to akt rozpaczy

Komisja Europejska zaproponowała w środę reformę unijnej polityki azylowej. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zapisów jest ten, który zakłada niebotyczne kary za nieprzyjęcie uchodźcy. – W tej chwili w UE nie ma wizjonerów, którzy byliby w stanie rozwiązać kryzys migracyjny. Propozycja KE to zdecydowanie akt rozpaczy – ocenił Ryszard Kalisz, adwokat, były szef MSWiA i były szef kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego. Zgodził się z nim Paweł Poncyliusz, który także był gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy”.

Aleksander Smolar o Donaldzie Trumpie: on jest niebezpieczny, duża część elit tak uważa

- Donald Trump ma program daleko posuniętego izolacjonizmu, w zasadzie wycofania się z Europy. Jest pewnego rodzaju kokietowanie Putina – ocenił w „Faktach z Zagranicy” Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego. – Zważywszy na obecny chaos na świecie, brak takiego regulatora, jakim są USA, jest to niepokojące, grozi tylko pogłębieniem chaosu. On jest niebezpieczny, bardzo duża część republikańskich elit tak uważa – dodał. Gościem Piotra Kraśki był także prof. Paweł Śpiewak, publicysta i socjolog. – Scenariusze dla świata są bardzo pesymistyczne – uznał prof. Śpiewak.

Wałęsa o polskim rządzie: PiS doprowadzi kraj do ruiny

- Na zdecydowane działania wobec rządów PiS przyjdzie czas dopiero wtedy, kiedy po stronie opozycji będzie większość społeczeństwa - uważa były prezydent Lech Wałęsa. Jego zdaniem obecnie panuje „równowaga” między poparciem dla rządu a poparciem dla opozycji i dopiero po spadku poparcia dla PiS opozycja powinna wskazać swojego lidera.

Wrona: Barack Obama poległ na całej linii w kwestii ograniczenia prawa do posiadania broni

W czwartek doszło do tragedii na jednej z autostrad w USA. Dwuletni chłopiec zastrzelił – siedząc w samochodzie – własną matkę z broni, która leżała pod siedzeniem auta. Czy ta bezsensowna śmierć może zmienić zdanie mieszkańców Stanów Zjednoczonych na temat prawa do posiadania broni? „Odpowiedź na to pytanie nie jest optymistyczna. Nawet taka śmierć na pewno nie zmieni podejścia do posiadania broni. Tego nie zmieniły żadne dotychczasowe masakry w szkołach, gdzie np. szaleniec zastrzelił 20 dzieci” – tłumaczył w rozmowie z Piotrem Kraśką korespondent Faktów TVN Marcin Wrona. Przyznał, że Barack Obama poległ na całej linii w kwestii ograniczenia prawa do posiadania broni.

Kostrzewa-Zorbas: Trump nie ma prawie żadnej szansy wygrać wyborów

Kolejne prawybory w USA i kolejne zwycięstwo Donalda Trumpa. Ekscentryczny i kontrowersyjny miliarder wydaje się być nie do zatrzymania. Czy Donald Trump ma szansę na wygraną – w dużej mierze dzięki swoim szokującym wypowiedziom? Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, amerykanista z Wojskowej Akademii Technicznej, który był gościem Piotra Kraśki w programie „Fakty z Zagranicy”, uważa, że miliarder świadomie wybrał skandal, jako formę przebicia się do opinii publicznej.

PiS mściwym gangiem? Davies o swojej wypowiedzi dla „Guardiana”: rozmowa nieformalna, ale powiedziałem szczerze

„Jarosław Kaczyński zachowuje się jak bolszewik i paranoiczny awanturnik” – takie między innymi zdanie znalazło się w artykule opublikowanym przez brytyjski dziennik „The Guardian”. Autorem wypowiedzi jest historyk i znawca Polski Norman Davies. Profesor komentując bieżące wydarzenia w naszym kraju, powiedział również, że „Prawo i Sprawiedliwość jest najbardziej mściwym gangiem w Europie”.

Kwaśniewski: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli

– To jest mój podstawowy zarzut wobec ekipy Prawa i Sprawiedliwości, że nie mówi prawdy o naszych dotychczasowych osiągnięciach – mówił w programie „Fakty z Zagranicy” Aleksander Kwaśniewski. Zdaniem gościa Piotra Kraśki obecny rząd wręcz burzy wizerunek Polski, który już niedługo może wymagać „kosztownej i długotrwałej odbudowy”. Były prezydent nawiązał też do swojej rozmowy z Lechem Kaczyńskim i stwierdził, że ma dziś dla PiS taką samą radę, jaką wtedy miał dla obejmującego urząd prezydenta: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli.

Tak wyglądają prawybory w USA. Relacja z lokalu wyborczego w stanie Maryland

Nie ma zakazu agitacji, nie ma ciszy wyborczej. Obowiązują one dopiero w określonej odległości kilku metrów od lokalu wyborczego. Poza tym organizacja komisji wyborczej podczas prawyborów w Stanach Zjednoczonych wygląda dość podobnie do tego, co znamy z wyborów w Polsce. Z kamerą do jednego z lokali wyborczych w miejscowości Cloverly w stanie Maryland wybrał się korespondent Faktów TVN Marcin Wrona. Opowiedział też o porozumieniu, jakie zawarli pod koniec minionego tygodnia ubiegający się o prezydencką nominację Republikanów rywale Ted Cruz i John Kasich, by powstrzymać Donalda Trumpa.

Czy NATO nas obroni? Borowski: ale przed kim?

Rozpętać histerię wojenną jest bardzo łatwo. Potrafią to politycy, potrafi to także lobby wojskowe – mówi Marek Borowski, odpowiadając na pytanie o to, czy Polsce grozi coś ze strony Rosji. – Dzisiaj nie ma powodu twierdzić, że oto Rosja na nas czyha, gromadzi jakieś armie i może nas zaatakować albo jakieś zielone ludziki się pojawią w Polsce – zapewniał w „Faktach z Zagranicy” senator i były marszałek Sejmu. – Mamy za wschodnią granicą niewątpliwie problem (…). Zapędy rosyjskie mogą być o wiele dalej zakrojone niż tylko zajęty Krym – ripostował Paweł Poncyliusz. – Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny – dodał były wiceminister gospodarki w rządzie PiS i stwierdził, że tym, co obecnie jest Polsce potrzebne, jest wsparcie NATO przy modernizacji sił zbrojnych.

„Absolutnie budować” kontra „Polski nie stać na elektrownię atomową”. Ostry spór o polską atomistykę

Czy elektrownie atomowe są bezpieczne? - Na ogół powinniśmy być spokojni – odpowiadał w „Faktach z Zagranicy” prof. Łukasz Turski, fizyk. Jego zdaniem siłownię jądrową w Polsce należy „absolutnie budować”, ale jednocześnie wyraził przekonanie, że to się nie stanie – z powodu „indolencji” kolejnych polskich rządów. - Elektrownia atomowa to jest bardzo proste urządzenie techniczne, które zostało zdemonizowanie – przekonywał naukowiec.

Lider Ruchu Narodowego: Kaczyński zaczyna przejmować nasz język

– Myślę, że te kraje, w których są rzezie na ulicach dokonywane przez islamistów (…), potrzebują się obudzić – ocenił prezes Ruchu Narodowego i poseł Robert Winnicki. Skomentował w ten sposób rosnącą popularność Frontu Narodowego we Francji i podobnych antyimigranckich partii w innych krajach Europy Zachodniej. Komentując z kolei politykę krajową, z uznaniem odnotował, że Jarosław Kaczyński „zaczyna przejmować nasz (Ruchu Narodowego – przyp. red.) język, kiedy mówi o neokolonializmie w naszej gospodarce”. Wanda Nowicka, działaczka lewicy, stwierdziła natomiast, że „jeśli dojdzie do Brexitu (wyjścia Wielkiej Brytanii z UE – przyp. red.), to zacznie się rozpad UE”. Uznała to za niepokojące i zwróciła uwagę na sprzeczne interesy nacjonalistów z różnych krajów Europy, np. jeśli chodzi o dostęp do rynku pracy. Zachodnioeuropejscy nacjonaliści chcieliby go u siebie ograniczyć, co mogłoby negatywnie odbić się na Polakach pracujących za granicą.

„Elżbieta II cieszy się autentyczną, zasłużoną sympatią poddanych”

– Jej królewska mość, o której urodzinach dzisiaj mówimy, jest swego rodzaju wyjątkiem, bo cieszy się autentyczną i zasłużoną sympatią swoich poddanych, ogromną – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” Marek Ostrowski. Dziennikarz „Polityki” zauważył, że dzieci królowej nie są już tak lubiane, a pozycję monarchii brytyjskiej bardzo obniżyła cała seria skandali. Jan Lubomirski-Lanckoroński podkreślał tymczasem, że prywatnie członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej to ludzie bardzo otwarci, bezpośredni i zabawni. Zwrócił również uwagę na fakt, że istnienie aż 12 monarchii w samej Europie w 2016 roku jest prawdziwym fenomenem.