Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Migalski: w rezolucji Parlamentu Europejskiego są rzeczy sensowne i bezsensowne

- W tej rezolucji są rzeczy sensowne i bezsensowne - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były eurodeputowany Marek Migalski, komentując środową rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski. Za bezsensowne uznał oskarżenie Polski o łamanie praw kobiet z powodu braku powszechności aborcji oraz wzywanie polskiego rządu do potępienia demonstracji z 11 listopada. W ocenie Migalskiego, polski rząd już potępił rasizm. Z kolei zdaniem Marka Ostrowskiego z "Polityki", drugiego gościa programu, politycy PiS nie tyle potępili, co "zdystansowali się od niektórych haseł". - W takich sytuacja władza nie może sobie pozwolić na niejasności, to musi być klarowne stanowisko - przekonywał Ostrowski.

"Jarosław Kaczyński wie, że w Parlamencie Europejskim nie ma szans"

- Kwestia Trybunału Konstytucyjnego w Europie mało kogo podnieca. A z perspektywy przeciwników PiS, przedstawienie rządu jako broniących faszystów i neonazistów, jest świetnym posunięciem. To dzisiaj doprowadziło większość europosłów białej gorączki - ocenił w "Faktach z Zagranicy" komentator TVN24 BiS Jan Rokita. - Jarosław Kaczyński wie, że w Parlamencie Europejskim nie ma szans. To odwrócenie sytuacji w stosunku do tej w parlamencie polskim. W Polsce ma tyle szabel, że może przeprowadzić wszystko, w PE - nic - dodał, podkreślając, że błędem PiS było wyjście z Europejskiej Partii Ludowej. - Możliwości oddziaływania na PE przez Kaczyńskiego byłyby większe, gdyby jego partia tam pozostała - ocenił.

Hasła rasistowskie wracają na salony. Europa ma problem z radykałami

II wojna światowa to największy taki konflikt w dziejach historii. Uczestniczyło w nim w sumie ponad półtora miliarda ludzi. Według różnych szacunków w trakcie wojny zginęło od 50 do 78 milionów ludzi. Po najstraszniejszej z wojen wydawało się, że nikt nie ośmieli się nawet choćby powtarzać niektórych haseł, w imię których mordowano. Okazuje się, że tak nie jest. W Europie są organizacje, które utożsamiają się z hasłami nazistowskimi. Część z nich tworzy partie, a niektóre wchodzą nawet do parlamentów.

"Państwa Międzymorza nie mają wspólnych interesów"

- Gdybyśmy się zgodzili na przyjmowanie "kwotowe", to przegralibyśmy całą politykę imigracyjną - chwaliła politykę zagraniczną rządu PiS była szefowa gabinetu politycznego Lecha Kaczyńskiego Elżbieta Jakubiak, która była gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. - Na szczęście Polska się zgodziła, na nieszczęście rząd Kaczyńskiego tego nie zrobił - oponował drugi gość programu Ryszard Kalisz. O ile zdaniem Elżbiety Jakubiak Polska realizuje wspólne interesy z takimi krajami jak Norwegia czy państwa bałtyckie, o tyle w opinii Ryszarda Kalisza rząd PiS nie jest w stanie zbudować żadnych sojuszy w Europie. - Państwa Międzymorza nie mają wspólnych interesów - ocenił.

Marsz narodowców "to klęska 25 lat pracy dyplomatycznej dla Polski"

- Trzeba o tym mówić, a nawet głośno, bo mamy do czynienia z przyzwoleniem na to - mówił o rasistowskich sloganach na Marszu Niepodległości były ambasador Polski w USA Ryszard Schnepf, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. Zdaniem dyplomaty hasła, które pojawiły się na sobotniej manifestacji bardzo zaszkodziły wizerunkowi Polski. - Miałem poczucie, że to klęska 25 lat mojej pracy dyplomatycznej dla Polski - ocenił.

Smolar: Warszawa stać się może stolicą europejskiej skrajnej prawicy

- Ten marsz organizowany jest spontanicznie. To, że jakieś środowiska skrajne próbują się na nim promować, to jest inna rzecz - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS historyk i były polityk PiS dr Zbigniew Girzyński. - Media zachodnie, zwłaszcza o charakterze liberalnym, które próbują nadać zupełnie inną narrację dotyczącą Polski, wykorzystują takie fakty - mówił Girzyński, odnosząc się do rasistowskich transparentów na sobotnim marszu. Drugi gość programu, prezes fundacji Batorego Aleksander Smolar podkreślił, że manifestacja był organizowany przez trzy skrajne organizacje nacjonalistyczne i zaproszono wielu gości z zagranicy. - Ci ludzie są znani na Zachodzie. Warszawa stać się może stolicą europejskiej skrajnej prawicy i to jest postrzegane jako zagrożenie - uważa Smolar. Dodał także, że PiS zdaje sobie sprawę ze swojej słabości wobec nacjonalizmu. - Jarosław Kaczyński był w Krakowie z powodu świadomości słabości organizacyjnej wobec skrajnej prawicy, która raz do roku potrafi się zebrać - stwierdził.

"Wśród dużej części Polaków nie jest wstydem przyznać, że jest się rasistą"

- Organizatorzy wiedzieli, że oni tam przyjdą i nie przeciw działali temu - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prezes Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Konrad Dulkowski, mówiąc o obecności osób z transparentami z rasistowskimi hasłami na sobotnim marszu narodowców w Warszawie. - Wśród dużej części Polaków nie jest wstydem przyznać, że jest się rasistą. To jest przerażające - ocenił.

Donald Tusk przyjął zaproszenie na obchody 11 Listopada

Jak co roku Kancelaria Prezydenta RP wystosowała zaproszenie do wszystkich byłych premierów i prezydentów na uroczystości Święta Niepodległości. Po raz pierwszy od 2015 roku postanowił na nie pozytywnie odpowiedzieć przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Informacja o tym, że były premier z PO postanowił wziąć udział w obchodach zaskoczyła wielu, ale przede wszystkim polityków Prawa i Sprawiedliwości. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Londyński Instytut Piłsudskiego walczy o przetrwanie i prosi o wsparcie

Polski Instytut Piłsudskiego w Londynie stoi na skraju bankructwa. Znajdują się w nim bezcenne zbiory np. wersja Enigmy skonstruowana przez polskich matematyków, świadectwo maturalne marszałka Józefa Piłsudskiego i inne jego rzeczy osobiste. Teraz Instytut bardzo poważnie rozważa sprzedaż eksponatów. Bo nie ma pieniędzy nawet na podstawową działalność. Dotychczasowe fundusze, pochodzące między innymi od tradycyjnej brytyjskiej Polonii zaczynają się kończyć. A dla młodszego pokolenia Polaków, którzy mieszkają na Wyspach, Instytut nie ma już tak wielkiego znaczenia, więc nie wspierają go już tak hojnie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Sikorski: Polska jest najbardziej krytykowanym krajem UE

- To powinna być rzecz najbardziej naturalna w świecie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Radosław Sikorski, komentując wizytę szefa RE Donalda Tuska w Warszawie w trakcie uroczystości z okazji Dnia Niepodległości. Zdaniem byłego szefa MSZ, w Polsce za politykę zagraniczną odpowiada nie MSZ, a prezes Kaczyński, co skutkuje tym, że "Polska jest najbardziej krytykowanym krajem UE".

Pierwszy taki przypadek w historii. Spacey usunięty z filmu na miesiąc przed premierą

Sytuacja bez precedensu w historii kina. Aktor grający jedną z głównych ról zostanie usunięty z filmu, który już za miesiąc miał mieć swoją kinową premierę. Kto jest tym aktorem? Oskarżany o molestowanie seksualne Kevin Spacey. Film "Wszystkie pieniądze świata" będzie montowany raz jeszcze. Dograne zostaną też nowe sceny. A miejsce Spacey'ego zajmie Christopher Plummer. Wszyscy aktorzy, którzy będą musieli ponownie pojawić się na planie, zgodzili się od razu.

Szydło: Szymański i Waszczykowski to filary polskiej dyplomacji

Pozycja polski jest mocniejsza niż dwa lata temu - mówiła premier Beata Szydło na Forum Polityki Zagranicznej. Mówiła też o filarach, na których polska dyplomacja stoi - to ministrowie Szymański i Waszczykowski. Rekonstrukcji w resorcie spraw zagranicznych chyba więc nie będzie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

W Polsce zbrodniarze, na Ukrainie bohaterowie. "Obie te wersje pamięci są prawdziwe"

"Prawda historyczna" - to hasło powtarzane zarówno przez polską, jak i ukraińską stronę. Polska zapowiada ustami szefa dyplomacji, że nasza polityka wobec Ukrainy, jeśli chodzi o historię, będzie skorygowana. Minister oczekuje od Kijowa m.in. zaangażowania w ekshumację Polaków zamordowanych przez UPA. "Fakty z Zagranicy" przypominają złożoną historię Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Kampanie przypominające o cierpieniu dzieci. Poruszają serca, niczego nie zmieniają

Kampania chwytająca za serce. Kilkuletni chłopczyk szykuje się do szkoły. Zakłada buty, pakuje tornister. Uśmiechnięty wychodzi z domu. I nagle spada bomba. Tak wygląda życie w strefie wojny i przypomina o tym najnowsza kampania Czerwonego Krzyża. Najnowsza, ale nie jedyna. Podobnych w historii było wiele. Ruszały serca, ale chyba nie sumienia, bo realnie niewiele się zmieniało. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Nie ma sukcesów i nie ma polityki zagranicznej"

- Trudno wyciągnąć z tego "bla, bla, bla" cokolwiek sensownego - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz komentując czwartkowe wystąpienie premier Szydło o polskiej polityce zagranicznej. - Grupa Wyszehradzka jest kompletnie podzielona i w każdej sprawie, zwłaszcza Słowacja i Czechy, mają inne zdanie niż Polska - ocenił Marcinkiewicz i dodał, że Polska "nie ma sukcesów i nie ma polityki zagranicznej". - To, co PiS robi na zewnątrz, to dziecinna gra wymierzona jedynie po to, by utrzymywać swój elektorat w stanie podniecenia - pokreślił Marcinkiewicz.

Nowy dom dla ludzkości? "Szukamy kolejnych granic do przekraczania"

Tacy ludzie jak Elon Musk czy Stephen Hawking mają rację mówiąc, że Ziemia przestanie być bezpieczna dla ludzi - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Karol Wójcicki, popularyzator astronomii z portalu "Z głową w gwiazdach", komentując pomysł nowego domu dla ludzkości. - Pomysł wysłania czegoś do innej gwiazdy jest czymś kompletnie zwariowanym - ocenił pomysł wykorzystania tzw. nanokraftów, czyli zminiaturyzowanych sond kosmicznych. - Szukamy kolejnych granic do przekraczania, żeby nasza perspektywa się zwiększała - wyjaśnił.

Minister ds. Brexitu dla "Faktów z Zagranicy": Polacy na Wyspach będą żyli jak dotychczas

W naszym kraju będzie również miejsce dla Polaków, którzy już tutaj są i którzy przyjadą w przyszłości - zapewnia w rozmowie z "Faktami z Zagranicy" TVN24 BiS brytyjski minister ds. Brexitu David Davis. Przedstawiciel brytyjskiego rządu dodaje, że Polacy, którzy już są na Wyspach, będą mieli takie same prawa i taki sam status jak do tej pory. Czyli Brexit w żaden sposób nie wpłynie na ich życie czy pracę, ma być wręcz prawie nieodczuwalny.

Polska chce wydać 10 miliardów na okręty podwodne. Trzy oferty na stole, Francuzi z poważnym atutem

W tej chwili polska marynarka wojenna nie dysponuje żadnym nowoczesnym okrętem podwodnym. Do przetargu na nowy sprzęt dla wojska za 10 miliardów złotych stanęły trzy firmy, w tym jedna z Francji. Francuska minister obrony Florence Parly zapowiada, że "nie wypuści z rąk tej sprawy". Podpisanie nowego kontraktu złagodziłoby napięcie powstałe po zerwaniu w ostatniej chwili umowy na dostawę caracali.

Papież wzywa: wznoście w górę serca, a nie telefony

Wznieście serca, a nie telefony - mówi papież Francisek i wzywa wiernych, ale też duchownych, aby podczas nabożeństw nie używali telefonów komórkowych. Papież doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak popularne stało się nagrywanie jego wystąpień czy robienie sobie z nim zdjęć. Doświadcza tego na każdym kroku. Z pozowania do selfie całkowicie rezygnują też państwo Obamowie. Zdaniem byłej pary prezydenckiej to bardzo negatywne zjawisko, bo ludzie podchodząc do nich wcale nie chcą rozmawiać, tylko odwracają się tyłem i robią zdjęcie z nimi w tle. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Spór na linii Warszawa-Kijów. "Awanturnicza i cyniczna polityka"

- Każdy rozumny człowiek zdaje sobie sprawę, że Ukraina jest przedmiotem agresji Rosji - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Leszek Balcerowicz. Skomentował w ten sposób rosnące napięcia na linii Warszawa-Kijów w sprawie polityki historycznej. Zdaniem przewodniczącego Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju widzimy teraz "awanturniczą i cyniczną politykę" PiS, która skutkuje "utratą kapitału uznania", jaki Polska miała na Zachodzie.

"To jest lawina ogólnoświatowa, której już nic nie zatrzyma"

- To jest lawina ogólnoświatowa, której już nic nie zatrzyma - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Karolina Korwin-Piotrowska komentując efekt domina w wyjawianiu afer dotyczących molestowania seksualnego. Zdaniem dziennikarki TVN Style "to afera, która uderza nie tylko w Hollywood, ale w media. W przyzwolenie, które było". - Coś w ludziach pękło - dodała.

Parada wojskowa w Moskwie. Oficjalnie niezwiązana z rocznicą rewolucji październikowej

Mija 100 lat od rewolucji październikowej. W Rosji wciąż są ludzie, dla których to powód do dumy i świętowania, a nie wspominania ofiar. Oficjalnych obchodów więc nie ma, bo Kreml też uznaje, że to temat zbyt kontrowersyjny i dzielący społeczeństwo. Zwykle uroczyście obchodzi je grupka komunistów, ale w tym roku na Placu Czerwonym były tłumy. Odbyła się wielka parada wojskowa, teoretycznie całkowicie niezwiązana z setną rocznicą rewolucji, ale z 76. rocznicą defilady z 1941 roku. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Wystawa w Paryżu poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie

Wyjątkowa wystawa w Paryżu, poświęcona wyjątkowej Polce. Wszystko z okazji 150. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Wystawa oficjalnie zostanie otwarta w środę i będzie czynna do marca przyszłego roku. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Jest dobra szansa, żeby sobie zepsuć stosunki z Niemcami"

- Nie ma szansy, by uzyskać reparacje wojenne. Natomiast jest dobra szansa, żeby sobie popsuć stosunki z Niemcami - tak prof. Ryszard Bugaj, były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ocenił reakcję polskich władz na wypowiedz niemieckiej minister obrony. Zdaniem gościa "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS, słowa Ursuli von der Leyen były ciepłe i przyjazne w stosunku do Polski. - Martwi mnie bezhołowie w polskiej polityce zagranicznej - ocenił. Ostatnie spięcie na linii Warszawa-Berlin określił jako "wymyślony konflikt", a jako prawdziwie problematyczne ocenił relacje naszego kraju z Kijowem. - Jeżeli Ukraina oczekuje, że w Polsce będą swobodnie stawiane pomniki Ukraińskiej Armii Powstańczej, to jest to problem - dodał prof. Bugaj.

"Władimir Putin kieruje polską polityką zagraniczną"

- Władimir Putin kieruje polską polityką zagraniczną - skomentował w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Michał Kamiński, poseł koła Europejskich Demokratów. - Jeżeli przyjrzymy się temu, jak wygląda nasza dyplomacja w Europie i na świecie, to jest to jest to polityka rosyjska - uważa Kamiński, który dodał, że "jesteśmy najbardziej prorosyjskim krajem w Europie". Zdaniem drugiego gościa programu, Marka Ostrowskiego z tygodnika "Polityka", prezes PiS Jarosław Kaczyński nie interesuje się polityką zagraniczną. - Dla niego jest to nieważne - uważa publicysta. Odniósł się także do kwestii rekonstrukcji rządu i spekulacji na temat możliwej zmiany premiera. - Pani Beata Szydło jest bardzo podporządkowana i zdyscyplinowana. Nie wykazuje żadnej samodzielnej inicjatywy. To posłuszna żołnierka partii, więc nie ma potrzeby jej zmieniać - wskazał Ostrowski.

"Widok tych dzieci. To boli najbardziej". Relacje świadków masakry w Teksasie

O tym, jak ogromna tragedia spotkała maleńkie miasteczko Sutherland Springs w Teksasie, świadczy to, że w strzelaninie w kościele zginął albo został ranny co dziesiąty mieszkaniec. 26 ofiar i prawie drugie tyle rannych. Uzbrojony napastnik miał na sobie kamizelkę kuloodporną, w rękach karabin szturmowy. Najpierw oddał strzały w kierunku budynku. Potem wszedł do świątyni i strzelał dalej. Jedna z ofiar miała 5 lat. Życie straciła też 14-letnia córka pastora oraz cała 8-osobowa rodzina. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Timmermans ostrzega: jeśli nie będzie żadnego postępu, nie będziemy mieli innej opcji

Prezydenckie projekty reformy sądownictwa mogą budzić poważne obawy jeśli chodzi o zasady i normy - mówi Frans Timmermans, który w Brukseli relacjonuje to, co dzieje się w Warszawie. I ostrzega. Jeśli nie będzie reakcji polskich władz na wnioski komisji w sprawie praworządności, to nie jest wykluczone użycie dostępnych Komisji instrumentów. Jakich? Jego Timmermans nie chce na razie ujawniać. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Problem USA z bronią. Lewicki: sytuacja nie do opanowania

Problem dostępu do broni jest daleko poza granicą opanowania. Nawet gdyby dziś wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży broni, to i tak w rękach ludzi jest paręset milionów sztuk broni - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Zbigniew Lewicki. Jego zdaniem wszelka inicjatywa obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa w tym i innych problemach, i tak spotka się z ostrą reakcją mediów. - Cokolwiek prezydent zrobi lub nie zrobi, to przez 90 procent mediów jest krytykowany - ocenił. Innego zdania był dr Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej", który szansę na zmianę w USA upatruje w metodzie małych kroków. - Polityk może wpływać na społeczeństwo. Jest wiele obszarów, które kilkadziesiąt la temu wydawały się niemożliwe do zmiany - podkreślił dr Pawłowski.

"Z punktu widzenia niemieckiego sprawa jest zamknięta"

Reakcje uważam za przewidywalne, ale sama wypowiedz pani minister nie była do końca szczęśliwa - tak Eugeniusz Smolar, ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych, ocenił zamieszanie wokół wypowiedzi szefowej niemieckiego resortu obrony o Polsce. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS dodał, że nasi zachodni sąsiedzi oraz pozostałe państwa europejskie nie są zaskoczone chłodnymi relacjami na linii Warszawa-Berlin. - Z punktu widzenia niemieckiego sprawa jest zamknięta - dodał Smolar.