Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Niemcy mają formę, która przetrzymuje moc w czasie"

Niemcy chcą być liderem Europy. Niemcy chcą być razem z Paryżem, rozdawać polityczne karty w Europie - powiedział w specjalnym wydaniu "Faktów z Zagranicy" na antenie TVN24 i TVN24 BiS lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. - Widać pewną labilność w postawach elektoratu niemieckiego, ale generalnie rzecz biorąc ani szoku, ani trzęsienia ziemi nie ma - ocenił z kolei były marszałek Sejmu Ludwik Dorn.

Wybory w Niemczech. Specjalne wydanie "Faktów z Zagranicy"

Czy Angela Merkel zostanie kanclerzem po raz czwarty? Na jaki wynik może liczyć antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec? Już w niedzielę Niemcy ruszą do urn i zagłosują w wyborach parlamentarnych. W TVN24 BiS komentarze, relacje korespondentów z Berlina, Monachium, Magdeburga i Drezna i najświeższe wiadomości. Specjalne wydanie "Faktów z Zagranicy" w niedzielę od 17:50 w TVN24 i TVN24 BiS i o 19:55 w TVN24 BiS.

"Polski rząd ma otwarty szereg frontów z Unią, Orban tylko jeden"

- Nie do końca w ten sojusz wierzę - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marcin Święcicki z PO, komentując wizytę premiera Węgier w Polsce i zapewnienia o sojuszu Budapesztu z Warszawą. - Polski rząd ma otwarty szereg frontów z UE, a Orban tylko jeden - stwierdził i dodał "rząd polski nie może tak bardzo liczyć na Orbana". - To jest polityka bardzo elastyczna, bardzo pragmatyczna - ocenił z kolei Piotr Strzembosz z Prawicy RP, zaznaczając, że politykę obu państw łączy wiele elementów.

Waszczykowski sugeruje koniec dostaw gazu z Rosji. Gazprom nie komentuje

Polska rocznie sprowadza trzy czwarte potrzebnego nam gazu. Prawie 60 procent importowanego surowca pochodzi ze wschodu. Zapowiedź uniezależnienia się od dostaw z Rosji powinna zainteresować rosyjski Gazprom. Czy słowa Witolda Waszczykowskiego spotkały się z reakcją Rosjan? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Ciosek: trzeba kupować gaz najtańszy

- Trzeba Rosję najzwyczajniej w świecie cywilizować. Zrobić wszystko by gaz z Rosji był bezpieczny i tani - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były ambasador RP w Rosji Stanisław Ciosek, komentując zapowiedzi uniezależnienia się Polski od rosyjskiego gazu. Zdaniem ambasadora Rosja się nie zmodernizowała, więc "popadła w agresję". - Problem jest nierozwiązany wschodniej części naszego kontynentu - ocenił i dodał, że "problem gazu jest tego pochodną", a "sankcje niewiele pomagają". Zdaniem ambasadora "nasza polityka jest krótkowzroczna", a trzeba "mieć pełne możliwości" i "kupować gaz najtańszy", by mieć rezerwy.

"Spełnia się czarny sen naukowców"

- Podnoszenie się temperatur oceanów wpływa na większe parowanie. Intensywność huraganów będzie coraz większa - tłumaczyła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS fizyk atmosfery Dr Joanna Remiszewska-Michalak, komentując tegoroczny sezon huraganowy na Atlantyku. W tym roku huragany były bardzo silne i liczne. Fizyk wyjaśniła, że odpowiadają za to zmiany klimatyczne. - Spełnia się czarny sen naukowców - oceniła. Dr Joanna Remiszewska-Michalak dodała, że na krótką metę zmian klimatycznych nie da się zatrzymać, więc do coraz silniejszych huraganów mieszkańcy Zatoki Meksykańskiej będą musieli się przyzwyczaić.

Staniszkis o reparacjach: otrzymaliśmy duży majątek

- Były odszkodowania dla indywidualnych osób, które były w obozach koncentracyjnych - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS socjolog prof. Jadwiga Staniszkis, zapytana, czy warto dochodzić reparacji wojennych od Niemiec. Zwróciła uwagę na to, że Polska uzyskała od Niemiec terytoria. - Myślę, żeśmy otrzymali coś, co było ważne dla Niemców, otrzymaliśmy duży majątek - oceniła, mówiąc o Ziemiach Odzyskanych. - Nie wiem, czy przy tych wszystkich niezręcznościach naszej polityki zagranicznej warto się za ten trudny problem w tej chwili brać - dodała.

Brytyjczycy wybierają najlepszego pilota spitfire'a. Na prowadzeniu Polak

Brytyjczycy wybierają najlepszego pilota spitfire'a z czasów II wojny światowej. W internetowym plebiscycie organizowanym przez Muzeum Królewskich Sił Powietrznych i "Daily Telegraph" na prowadzeniu jest Polak Franciszek Kornicki - ostatni żyjący polski pilot walczący w bitwie o Anglię. Jeżeli wygra, jego podobizna stanie na wystawie zorganizowanej na stulecie istnienia RAF.

Około 30 procent Niemców jeszcze nie zdecydowało. Kto wygra niedzielne wybory?

W niedzielę o godzinie 18:00 jasne stanie się, kto oficjalnie zostanie kanclerzem Niemiec. Czy potwierdzą się sondaże i na stanowisku zostanie Angela Merkel? Nasi reporterzy są już w Niemczech. Podróżują po kraju i wsłuchują się w opinii obywateli. Arkadiusz Wierzuk dziś był w Dreźnie - mieście, które według sondaży, nie jest wcale przychylne kanclerz Merkel. Jak wyglądają niemieckie sympatie polityczne?

Zandberg: wchodzenie do takiej strefy euro jak dziś, to nie byłby dobry pomysł

- Jeśli się pozbędziemy jednego z mechanizmów korekty (własnej waluty - przyp. red.), to w razie kryzysu mamy trudniejszą sytuację - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi. Jego zdaniem, ponieważ Polska jest "stosunkowo dużym krajem", to przyjęcie euro wiąże się z większym ryzykiem, niż dla małych krajów jak Łotwa czy Słowacja. Podkreślił, że w jego opinii nie euro jest złe, ale fakt, że "zarządza tym ktoś inny". Drugi gość programu, Adrian Zandberg z Partii Razem, podkreślił, że szybkie przyjęcie wspólnej waluty "to nie byłby dobry pomysł". - Wejście do zreformowanej strefy euro, posiadającej mechanizmy stabilizacyjne, takie jak duże europejskie publiczne inwestycje, miałoby sens - ocenił. - Dziś strefa euro pozostaje "kadłubkiem". Wejście do niej oznaczałoby wystawienie się na bardzo wysokie ryzyko - podkreślił polityk.

"Ciekawsze było wystąpienie Trumpa, ważniejsze Macrona"

- Hasło "America first" przebiło się w przemówieniu prezydenta USA - ocenił wystąpienie Donalda Trumpa w ONZ Bogdan Szafrański z Uczelni Łazarskiego, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. Jednocześnie przyznał, że Trump "jest zdania, że w każdym układzie powinny być korzyści dla USA". - W jego opinii, umowy wielostronne nie są dobre dla Stanów Zjednoczonych - zaznaczył Szafrański. - Ciekawsze było wystąpienie Trumpa, ważniejsze Macrona - skomentował z kolei drugi gość programu, Michał Kobosko z Atlantic Council, odnosząc się do porównań przemówień obydwu prezydentów. Jak podkreślił, Stany Zjednoczone są "kluczowym mocarstwem świata" i bez udziału USA nie jest możliwe żadne międzynarodowe działanie na skalę przekraczającą konflikt lokalny.

Wybory do Bundestagu już w niedzielę. Dadzą odpowiedzi na wiele pytań

Czy Unia Europejska będzie miała swoją armię? Czy strefa euro będzie miała swojego ministra? Tak brzmią kluczowe dla przyszłości UE pytania. Pytania na które odpowiedź poznamy w niedzielę, bo to, jak zagłosują Niemcy w wyborach do Bundestagu, będzie miało bezpośredni wpływ na los UE, a więc również Polski. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

Modelka w wannie wyjaśnia zasady głosowania. Tak Niemcy walczą o frekwencję

Modelka leżąca w wannie i wyjaśniająca zasady głosowania oraz aplikacja, która podpowiada na kogo oddać głos - to tylko niektóre z pomysłów na to, jak zachęcić do głosowania w Niemczech. Już w niedziele wybory do Bundestagu. Wszyscy walczą o głosy i frekwencję. Bo kiedy prawie pewne jest kto wygra, często niektórzy chcą zostać w domu. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Problemy Ryanaira. "Pilotów jest za mało"

Jest globalna licytacja, kto zapłaci pilotom więcej - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS kapitan Oskar Maliszewski, dyrektor operacji lotniczych w firmie Jet Store. - Zasadniczy kłopot polega na tym, że tych pilotów jest za mało. Należy pamiętać, że ruch lotniczy się bardzo dynamicznie zwiększa. Przez ostatnie 10 lat o 50 procent. Z ekspertyz wynika, że sam Ryanair dynamicznie się rozwijał. Rok rocznie o 20 procent więcej osób przewoził. A wszystko wskazuje na to, że nie zwiększał ilości pilotów - zauważył z kolei Zbigniew Roman, adwokat. Goście programu rozmawiali o problemach jednego z największych przewoźników w Europie - linii lotniczych Ryanair.

Piłka: reparacje służą Kaczyńskiemu do mobilizacji elektoratu

Oczywiste jest, że tych reparacji nie było i Polska ma moralne prawo do tych reparacji. Ale jeżeli by się to poważnie traktowało, to trzeba by było to robić w zupełnie inny sposób - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej. - Mam takie wrażenie, że kwestia reparacji bardziej Jarosławowi Kaczyńskiemu służy do mobilizacji elektoratu wewnątrz - dodał. Zgodził się z nim Paweł Zalewski, były eurodeputowany PO. Dodał jednak, że jego zdaniem problemem znacznie poważniejszym jest stanowisko Kaczyńskiego w sprawie Unii Europejskiej. - Jarosław Kaczyński chce ograniczyć udział Polski w Unii Europejskiej, dlatego że Unia Europejska dla niego jest przeszkodą, a nie szansą - stwierdził.

Raport: propaganda dżihadystów w sieci zagraża Wielkiej Brytanii

Brytyjczycy mają się czego obawiać. Powodem tego jest nie tylko kolejny zamach, do którego doszło w londyńskim metrze. Okazuje się, że Wielka Brytania jest tym europejskim krajem, w którym informacje poświęcone dżihadowi wyszukiwane są w internecie najczęściej.

Władze Francji wprowadzają "plan dla klimatu"

Donald Trump zdecydował, że USA nie podpiszą Porozumienia Paryskiego, a to sprawiło, że liderem kampanii na rzecz powstrzymania zmian klimatu nie są już Amerykanie, a Francuzi pod wodzą Emmanuela Macrona. Teraz w życie mają wejść konkretne rozwiązania. Francuski rząd gotów jest na ogromne wydatki, byle tylko zachęcać do ograniczenia zanieczyszczenia. Na wydatki będą musieli się zdecydować obywatele i kupić nowe samochody, bo starymi, które trują atmosferę, do centrów wielu miast już niedługo po prostu nie wjadą. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Leszek Miller o reparacjach: wszystko to jest humbug

- Nie było i nie będzie żadnych pieniędzy i myślę, że pan prezes Kaczyński o tym wie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Leszek Miller, komentując słowa Jarosława Kaczyńskiego o tym, że reparacje od Niemiec to "akt sprawiedliwości". Podkreślił, że w ekspertyzie Biura Analiz Sejmowych nie podano żadnej drogi, jak to osiągnąć, "mimo że poseł Mularczyk o to pytał". - Wszystko to jest humbug - ocenił i dodał, że "PiS nie prowadzi żadnej polityki zagranicznej. Wszystko jest podporządkowane polityce wewnętrznej". Zdaniem Millera, skutkiem tej dyskusji będzie jedynie osłabienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Prof. Dziak: Korea Północna jest na dobrej drodze, by być zagrożeniem globalnym

- Tego do końca nie wiemy, bo nie ma jednoznacznych ekspertyz w tej sprawie, ale faktem pozostaje, że ta ostatnia próba była naprawdę gigantyczna - powiedział prof. Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN, mówiąc o Korei Północnej i jej możliwości posiadania bomby wodorowej. - (Korea Północna - przyp. red.) jest na dobrej drodze, żeby być zagrożeniem globalnym - dodał. Prof. Dziak wierzy, że Korea może być jeszcze większym zagrożeniem wtedy, kiedy zacznie sprzedawać swoich technologii innym krajom, określanym jako "zbójeckie", a nawet organizacjom terrorystycznym. - Znając historie kontaktów Korei Północnej z ruchami ekstremistycznymi, takimi jak Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny, Czarny Wrzesień, Hezbollah czy Hamas, kto nam zagwarantuje, że w pewnym oni momencie nie przekażą tego? - zastanawiał się komentator TVN24 BiS.

Bomba wodorowa może być nawet 1000 razy silniejsza od atomowej

Bomba wodorowa nigdy nie została użyta podczas wojny. Atomową Stany Zjednoczone zrzuciły na Nagasaki i Hiroszimę w 1945 roku, zabijając ponad 200 tysięcy ludzi. Bomba wodorowa, zwana również termojądrową, może być nawet 1000 razy silniejsza. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Wielka Brytania to jest Wieża Babel terrorystów"

- Na szczęście w tym przypadku nikt nie zginął, najprawdopodobniej nie był to atak profesjonalnie przeprowadzony, bo niestety, pewnie musielibyśmy się liczyć z większą liczbą ofiar - powiedziała dr Katarzyna Maniszewska z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS, mówiąc o zamachu, który został przeprowadzony w piątek w pociągu londyńskiego metra. - Oczywiście, że najtrudniej jest walczyć z takimi terrorystami, którzy radykalizują się samodzielnie, którzy działają w pojedynkę, bądź w bardzo małych grupach. Oczywiście, że to jest duże wyzwanie dla służb, ale w moim przekonaniu Europa cały czas radzi sobie z tym zjawiskiem w miarę dobrze - dodaje dr Maniszewska. - Zgadzam się, że zamachów terrorystycznych jest wbrew pozorom coraz mniej, a nie coraz więcej więcej i coraz więcej jest przypadków zapobieżenia tym zamachom na obszarze całej Unii Europejskiej - powiedział Piotr Niemczyk, ekspert do spraw bezpieczeństwa, były dyrektor Biura Analiz i Informacji w UOP. - Wielka Brytania jest krajem, w którym jest najwięcej przestępstw z użyciem przemocy i to jest Wieża Babel terrorystów - podkreślił Niemczyk, wyliczając, że sprawcami zamachów byli tam nie tylko radykalni islamiści, ale również anarchiści, Irlandczycy, skrajna prawica i różnego rodzaju separatyści.

"Nie da się zrekompensować tego, co zostało utracone"

Nie da się zrekompensować tego, co zostało utracone. Przede wszystkim ludzi, którzy zginęli - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Andrzej Paczkowski z Polskiej Akademii Nauk. Zdaniem historyka podnoszenie tematu reparacji mogłoby wpłynąć między innymi na kwestię przesunięcia polskich granic. Prof. Paczkowski dodał, że międzynarodowe umowy zawarte w czasie, gdy Polska była już wolnym krajem, "wyznaczają pewien kierunek". Według Paczkowskiego "proces rozliczania II wojny światowej dobiegł końca dawno temu", a teraz należy "nie eksploatować dawnych konfliktów, ponieważ ważne jest teraz, żebyśmy się znów nie zaczęli bić".

Manewry Zapad'17 w liczbach

Według Kremla w ćwiczeniach bierze udział 12 tysięcy 700 wojskowych, w tym 3 tysiące rosyjskich żołnierzy. Będą mieli do dyspozycji 700 jednostek ciężkiego sprzętu. Między innymi ten najnowszy zakup rosyjskiej armii - czołg T-90. Łącznie w poligony wyjedzie 250 czołgów i 200 jednostek ciężkiej artylerii. Oto manewry Zapad'17 w liczbach. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Złamałam prawo, proszę mnie aresztować". Internet oszalał na punkcie policjantów pomagających po przejściu Irmy

Chcemy pokazać Państwu trzech policjantów, którzy biorą udział w wielkim sprzątaniu po Irmie. Dlaczego? Bo wyglądają i do zdjęć pozują jak prawdziwi modele. Ich zdjęcia z oficjalnego profilu komisariatu w Gainesville robią w internecie furorę - zdobyły już tysiące polubień i pełnych zachwytu komentarzy. Jedna z internautek napisała nawet, że jeśli policjanci wydrukują kalendarz ze swoimi zdjęciami, to za pieniądze uzyskane z jego sprzedaży spokojnie będzie można odbudować zniszczone huraganami Teksas i Florydę. W sprawie interweniować musiała nawet policja w Gainesville, która poprosiła, by "nie dzwonić pod numer alarmowy, by prosić o wysłanie tej grupy do zdarzenia". Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Prezydenci Polski i Niemiec rozmawiali na Malcie o reparacjach

Polsko-niemieckie rozmowy o reparacjach na szczycie i w ramach szczytu. Chodzi o spotkanie 12 europejskich przywódców na Malcie. Jest na nim prezydent Andrzej Duda. Jest też prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. To było pierwsze spotkanie obu przywódców od momentu, w którym PiS podniósł kwestię reparacji wojennych. I już wiemy, że ten temat w rozmowie obu prezydentów został poruszony. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Kowal: Polska może nie mieć dużo do powiedzenia w nowej koncepcji Unii Europejskiej

- Będzie prawdopodobnie tak, że jesienią, kiedy po wyborach w Niemczech, Angela Merkel będzie miała nowy, silny mandat polityczny w swoim kraju, prace nad jakąś nową koncepcją Unii Europejskiej ruszą. Wiele wskazuje na to, że my będziemy mieli faktycznie w tym procesie stosunkowo mało do powiedzenia - powiedział dr Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS, mówiąc o pozycji Polski w Unii Europejskiej. - Sądzę, że to będzie tak, że te procedury, które uruchamia UE, się zaczną, ale nie będą mogły się skończyć, ponieważ na ich końcu jest konieczność jednomyślności, a myślę, że jej nie będzie - dodał Kowal. Podkreślił także, że środowe wystąpienie Jean-Claude Junckera było "troszkę ugodowe". - Po pierwsze, może to oznaczać, że uważa on, iż, z różnych powodów, to nie jest dobry czas na zadrażnianie. Po drugie, że decyzje będą zapadać na linii Angela Merkel-Emmanuel Macron plus być może jeszcze przywódcy Włoch i Hiszpanii, czyli, że rozmowa toczy się w innym pokoju - ocenił.

Kwaśniewski o sporze rządu z Brukselą: myślę, że cierpliwości wystarczy obu stronom

- Myślę, że PiS jest w poważnym szpagacie - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem politycy PiS nie lubią Unii Europejskiej, ale jednocześnie kierują się sondażami, z których wynika, że większość Polaków ceni członkostwo w UE. Z kolei liderzy Unii Europejskiej "mają nas serdecznie dosyć", ale jednocześnie "wierzą w zasady solidarności europejskiej". Dlatego, jak ocenił Kwaśniewski, spór na linii Warszawa-Bruksela nie skończy się wyjściem Polski z UE, bo "cierpliwości wystarczy obu stronom".

Aleksander Smolar: temat reparacji jest wyłącznie na użytek polityki wewnętrznej

- To jest zatruwanie życia publicznego. To jest wpuszczanie szczura i wymuszanie na wszystkich, żeby mówić o temacie, który nie ma żadnych szans - tak ekspertyzę Biura Analiz Sejmowych, dotyczącą reparacji wojennych, ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prezes fundacji Batorego Aleksander Smolar. Zdaniem komentatora TVN24 BiS, sejmowa analiza nie zawiera danych o umowach podpisanych w roku 1990 i 2004 roku, ponieważ zawarcie tych wątków obaliłoby zasadność tego dokumentu oraz działań PiS. - To jest robione wyłącznie dla polityki wewnętrznej - ocenił. Dodał także, iż takie działania tłumaczył Jarosław Kaczyński podczas 89. miesięcznicy, gdy mówił, że Polska, idąc do wolności, może być osamotniona w Europie. - Ta władza może uczynić wiele rzeczy, które będą nas spychały na zewnętrzną orbitę Unii - stwierdził Smolar i podkreślił, że nie wierzy w wyjście Polski z UE.