"Niemcy mają formę, która przetrzymuje moc w czasie"

Schetyna: musimy się zastanowić co dalej
Schetyna: musimy się zastanowić co dalej
Fakty z zagranicy
Schetyna: musimy się zastanowić co dalejFakty z zagranicy

Niemcy chcą być liderem Europy. Niemcy chcą być razem z Paryżem, rozdawać polityczne karty w Europie - powiedział w specjalnym wydaniu "Faktów z Zagranicy" na antenie TVN24 i TVN24 BiS lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. - Widać pewną labilność w postawach elektoratu niemieckiego, ale generalnie rzecz biorąc ani szoku, ani trzęsienia ziemi nie ma - ocenił z kolei były marszałek Sejmu Ludwik Dorn.

Angela Merkel po raz czwarty zostanie kanclerzem, choć wynik jest znacznie gorszy niż 4 lata wcześniej. Zdaniem Grzegorza Schetyny taki wynik nie jest zaskoczeniem. - Myślę, że sensacji nie ma, ale też nie ma eksplozji radości - powiedział lider Platformy Obywatelskiej - Spodziewaliśmy się rozstrzygnięcia i jasnych odpowiedzi od razu, ale tych odpowiedzi nie ma, bo z jednej strony CDU-CSU potwierdza, że miała wygrać te wybory Angela Merkel i je wygrywa, ale z drugiej strony to jest bardzo dobry wynik Alternatywy dla Niemiec (AfD) - ocenił Schetyna.

Zdaniem Grzegorza Schetyny najważniejsze będzie to, jaka koalicja powstanie w Niemczech. Według polityka Angela Merkel nie zmieni swojego politycznego kursu i że Merkel postawi na zacieśnianie relacji z Paryżem. - Na pewno przejmie inicjatywę, to jest oczywiste. Ona zawsze to robi - ocenił były szef MSZ.

Rozmowa z Grzegorzem Schetyną
Rozmowa z Grzegorzem SchetynąFakty z zagranicy

Zdaniem Schetyny kurs Niemiec będzie przez następne 4 lata bardziej proeuropejski, prointegracyjny, ale i propolski.

- Ona na pewno przejmie inicjatywę razem z Paryżem, i taka koalicja daje jej wsparcie na bardzo twardy kurs proeuropejski - ocenił i dodał "i to jest bardzo duże wyzwanie dla nas". Schetyna podkreślił takżę, że jest to istotne, zwłaszcza, że "bardzo dobry" wynik osiągnęła populistyczna partia AfD. Według lidera PO to "nowa jakość" i "trzecia siła" w Bundestagu, z którą nowa koalicja będzie walczyć wzmacniając proeuropejską pozycję Niemiec. - Tylko to ograniczy wzrastającą pozycję alternatywy dla Niemiec, bo dzisiaj to jest zagrożenie dla polityki niemieckiej, europejskiej, relacji z sąsiadami, także z Polską - ocenił.

- Uważam, że dominująca rola CDU-CSU i Angeli Merkel nie jest zagrożeniem. Zbudowanie nowej polityki wschodniej będzie, tak naprawdę, potwierdzeniem twardej polityki wobec Rosji - ocenił i dodał, że wpływy koalicji raczej tego nie zmienią.

Pierwsza część rozmowy z Ludwikiem Dornem
Pierwsza część rozmowy z Ludwikiem DornemFakty z zagranicy

Nie tylko AfD zaskoczyło

- Tak dobry wynik AfD jest pewnym zaskoczeniem - tak wyniki ocenia były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Zdaniem Dorna do przewidzenia było, że ta skrajnie prawicowa partia przekroczy próg wyborczy, ale "czymś, na co mniej się zwraca uwagi, jest powrót Wolnych Demokratów do Bundestagu, i to z bardzo dobrym wynikiem". - Widać pewną labilność w postawach elektoratu niemieckiego, ale generalnie rzecz biorąc ani szoku, ani trzęsienia ziemi nie ma - ocenił.

- Jeżeli spojrzeć na ostatnie 25 lat od 1989 roku, to ciągłość systemu politycznego oznacza, że Niemcy są oazą spokoju i stabilności w Europie, co wzmacnia ich wagę - powiedział Dorn. W tym czasie Niemcami przewodziło jedynie trzech kanclerzy. - Niemcy mają formę, która przetrzymuje moc w czasie - dodał.

Już po ogłoszeniu przez Martina Schulza, że SPD nie wejdzie do koalicji z SPD Dorn stwierdził, że "jest to naturalne".

- Ponieważ AfD uzyskało dobry wynik, to - moim zdaniem - chadecja i rząd będą z lekka konsumować niektóre elementy (wyborczych postulatów AfD - przyp. red.). Przede wszystkim, antyuchodźczych postulatów AfD - stwierdził. - Natomiast SPD będzie się zajmowało głównie demaskowaniem uległości chadecji wobec AfD i to ma, z punktu widzenia SPD, polityczny sens - ocenił.

Druga część rozmowy z Ludwikiem Dornem
Druga część rozmowy z Ludwikiem DornemFakty z zagranicy

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS