"Niemcy mają formę, która przetrzymuje moc w czasie"

Schetyna: musimy się zastanowić co dalej
Schetyna: musimy się zastanowić co dalej
Fakty z zagranicy
Schetyna: musimy się zastanowić co dalejFakty z zagranicy

Niemcy chcą być liderem Europy. Niemcy chcą być razem z Paryżem, rozdawać polityczne karty w Europie - powiedział w specjalnym wydaniu "Faktów z Zagranicy" na antenie TVN24 i TVN24 BiS lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. - Widać pewną labilność w postawach elektoratu niemieckiego, ale generalnie rzecz biorąc ani szoku, ani trzęsienia ziemi nie ma - ocenił z kolei były marszałek Sejmu Ludwik Dorn.

Angela Merkel po raz czwarty zostanie kanclerzem, choć wynik jest znacznie gorszy niż 4 lata wcześniej. Zdaniem Grzegorza Schetyny taki wynik nie jest zaskoczeniem. - Myślę, że sensacji nie ma, ale też nie ma eksplozji radości - powiedział lider Platformy Obywatelskiej - Spodziewaliśmy się rozstrzygnięcia i jasnych odpowiedzi od razu, ale tych odpowiedzi nie ma, bo z jednej strony CDU-CSU potwierdza, że miała wygrać te wybory Angela Merkel i je wygrywa, ale z drugiej strony to jest bardzo dobry wynik Alternatywy dla Niemiec (AfD) - ocenił Schetyna.

Zdaniem Grzegorza Schetyny najważniejsze będzie to, jaka koalicja powstanie w Niemczech. Według polityka Angela Merkel nie zmieni swojego politycznego kursu i że Merkel postawi na zacieśnianie relacji z Paryżem. - Na pewno przejmie inicjatywę, to jest oczywiste. Ona zawsze to robi - ocenił były szef MSZ.

Rozmowa z Grzegorzem Schetyną
Rozmowa z Grzegorzem SchetynąFakty z zagranicy

Zdaniem Schetyny kurs Niemiec będzie przez następne 4 lata bardziej proeuropejski, prointegracyjny, ale i propolski.

- Ona na pewno przejmie inicjatywę razem z Paryżem, i taka koalicja daje jej wsparcie na bardzo twardy kurs proeuropejski - ocenił i dodał "i to jest bardzo duże wyzwanie dla nas". Schetyna podkreślił takżę, że jest to istotne, zwłaszcza, że "bardzo dobry" wynik osiągnęła populistyczna partia AfD. Według lidera PO to "nowa jakość" i "trzecia siła" w Bundestagu, z którą nowa koalicja będzie walczyć wzmacniając proeuropejską pozycję Niemiec. - Tylko to ograniczy wzrastającą pozycję alternatywy dla Niemiec, bo dzisiaj to jest zagrożenie dla polityki niemieckiej, europejskiej, relacji z sąsiadami, także z Polską - ocenił.

- Uważam, że dominująca rola CDU-CSU i Angeli Merkel nie jest zagrożeniem. Zbudowanie nowej polityki wschodniej będzie, tak naprawdę, potwierdzeniem twardej polityki wobec Rosji - ocenił i dodał, że wpływy koalicji raczej tego nie zmienią.

Pierwsza część rozmowy z Ludwikiem Dornem
Pierwsza część rozmowy z Ludwikiem DornemFakty z zagranicy

Nie tylko AfD zaskoczyło

- Tak dobry wynik AfD jest pewnym zaskoczeniem - tak wyniki ocenia były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Zdaniem Dorna do przewidzenia było, że ta skrajnie prawicowa partia przekroczy próg wyborczy, ale "czymś, na co mniej się zwraca uwagi, jest powrót Wolnych Demokratów do Bundestagu, i to z bardzo dobrym wynikiem". - Widać pewną labilność w postawach elektoratu niemieckiego, ale generalnie rzecz biorąc ani szoku, ani trzęsienia ziemi nie ma - ocenił.

- Jeżeli spojrzeć na ostatnie 25 lat od 1989 roku, to ciągłość systemu politycznego oznacza, że Niemcy są oazą spokoju i stabilności w Europie, co wzmacnia ich wagę - powiedział Dorn. W tym czasie Niemcami przewodziło jedynie trzech kanclerzy. - Niemcy mają formę, która przetrzymuje moc w czasie - dodał.

Już po ogłoszeniu przez Martina Schulza, że SPD nie wejdzie do koalicji z SPD Dorn stwierdził, że "jest to naturalne".

- Ponieważ AfD uzyskało dobry wynik, to - moim zdaniem - chadecja i rząd będą z lekka konsumować niektóre elementy (wyborczych postulatów AfD - przyp. red.). Przede wszystkim, antyuchodźczych postulatów AfD - stwierdził. - Natomiast SPD będzie się zajmowało głównie demaskowaniem uległości chadecji wobec AfD i to ma, z punktu widzenia SPD, polityczny sens - ocenił.

Druga część rozmowy z Ludwikiem Dornem
Druga część rozmowy z Ludwikiem DornemFakty z zagranicy

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS