Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

We Francji topiącym się pomogą drony

Jedno urządzenie, a tyle możliwości. Drony teraz mogą ratować topiących się. Mogą dotrzeć do nich szybciej niż ratownik i zrzucić z góry koło ratunkowe lub kapok. Materiał „Faktów z zagranicy” TVN24 BiS.

"To nie jest wypowiedzenie wojny handlowej, ale wojny gazowej Rosji"

- Wydaje się, że Kreml przestał liczyć, że Trump może coś poprawić w stosunkach z Rosją - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marek Ostrowski z "Polityki". Zdaniem drugiego gościa programu Andrzeja Talagi z Warsaw Enterprise Institute "nowy pakiet sankcji jest bardzo dotkliwy dla Rosji", ponieważ mocno uderza w jej budżet. - To nie jest wypowiedzenie wojny handlowej, ale wojny gazowej Rosji, co jest znacznie poważniejszym krokiem niż "zwykłe" sankcje - dodał.

Dorn: Tusk z tych wszystkich postępowań wyjdzie obronną ręką

- Sądzę, że pan przewodniczący Tusk, były premier, z tych wszystkich postępowań wyjdzie obronną ręką - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Ludwik Dorn. - Zwłaszcza, że "dobra zmiana", jeśli chodzi o sądy, stanęła w miejscu - dodał były marszałek Sejmu. Dorn krytykował też retorykę polityków Prawa i Sprawiedliwości w stosunku do Unii Europejskiej.

Szansa na wyeliminowanie genetycznych zaburzeń. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Pojawiła się szansa na usuwanie wad i chorób genetycznych na poziomie zarodka. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej przeprowadzili udany eksperyment - "pokazali" embrionowi uszkodzony gen, a zarodek sam zajął się jego naprawą. To może kiedyś wyeliminować groźne choroby przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

Reparacje wojenne od Niemców? "Dobry sposób na odwrócenie uwagi"

- PiS ma problem z konfliktem z panem prezydentem, a to jest dobry sposób na odwrócenie uwagi - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej", komentując podniesiony we wtorek przez polityków PiS temat reparacji wojennych ze strony Niemiec na rzecz Polski. - Nie sądzę, żeby to do czegokolwiek prowadziło - dodał. - Ja to odczytuję politycznie - skomentował drugi gość programu, Adam Szostkiewicz z "Polityki". Jego zdaniem temat wrócił do debaty teraz, "żeby Niemcy się za bardzo nie interesowali deformacją sądownictwa w Polsce".

"Społeczeństwo amerykańskie jest przekonane, że Rosja nie jest wiarygodnym partnerem"

- Biały Dom Trumpa codziennie dostarcza rewelacji - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były ambasador Polski w USA Ryszard Schnepf, komentując zwolnienie dyrektora ds. komunikacji Białego Domu Anthony'ego Scaramucciego. Jego zdaniem chaos w administracji nie pomaga Trumpowi w prowadzeniu własnej polityki, która mogłaby na przykład zbliżenia z Rosją. - Społeczeństwo amerykańskie jest przekonane, że Rosja nie jest wiarygodnym partnerem - mówił Schnepf.

Przedsiębiorcy z Palermo mówią "żegnaj haraczu". Wierzą, że z mafią da się wygrać

Wielu mieszkańców Sycylii zaczyna wierzyć, że walka z mafią może się udać. W Palermo - mateczniku owianej złą sławą Cosa Nostry - gdzie w biały dzień giną ludzie, powstał ruch Addio Pizzo (tłum. Żegnaj haraczu). Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ci, którzy odmawiali zapłaty haraczu, narażali się w najlepszym wypadku na bankructwo. Na porządku dziennym były groźby i najścia. Bywało, że nie kończyło się na pogróżkach. Dziś sprzedawcy mówią, że najścia mafiosów nie są już tak częste jak kiedyś. To nie oznacza jednak, że mafia jest w odwrocie. Po prostu czerpie zyski z innych działalności. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Stosunki USA-Rosja "najgorsze od zakończenia Zimnej Wojny"

Po rosyjskich sankcjach odwetowych Amerykanie się pakują. Od 1 września pracę straci aż 755 pracowników amerykańskiej ambasady i konsulatów. Jednak administracja prezydenta Trumpa wciąż chce współpracować z Rosją - szczególnie w sprawie Syrii. Takie odchylenie Białego Domu od stanowczego stanowiska Kongresu świetnie wyczuwane jest na Kremlu. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Kreml zapowiada wielkie manewry. "Rosja z kosztami się nie liczy"

- NATO tak dużych ćwiczeń nie organizuje, organizuje je za to częściej - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były minister obrony Tomasz Siemoniak, komentując planowane na Białorusi ćwiczenia Zapad 2017, w których według niektórych szacunków może wziąć udział do 90 tysięcy żołnierzy. - Moskwa się z kosztami nie liczy - dodał.

"Nie można uchodźców, muzułmanów, utożsamiać z terrorystami"

- Tak jak wędrówka ludów z północy rozłożyła imperium rzymskie, tak dzisiaj wędrówka ludów z południa rozkłada Europę - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dr Zbigniew Girzyński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Nie zgadzał się z nim prof. Tadeusz Iwiński. - Migracja jest stara jak świat - mówił. - Nie można uchodźców, muzułmanów, utożsamiać z terrorystami - dodawał.

Wojciech Brochwicz: poziom bezpieczeństwa sukcesywnie rośnie

- Często rozmawiamy o tych wydarzeniach, które mają miejsce; o atakach bardziej, mniej spektakularnych, terrorystycznych. Natomiast dużo rzadziej rozmawiamy o dziesiątkach, jak nie setkach, różnego rodzaju operacji antyterrorystycznych, które zakończyły się sukcesem: rozbito spisek, udaremniono zamach terrorystyczny, zlikwidowano jakąś komórkę przygotowaną do przeprowadzenia ataku - powiedział Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem z Collegium Civitas w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS, mówiąc o atakach terrorystycznych i pracy nad ochroną przed nimi. - To oczywiście jest duży sukces służb, ale to wpływa tak naprawdę na ten poziom zagrożenia - dodał. - Trzeba zwrócić uwagę na to, że ten poziom bezpieczeństwa chyba sukcesywnie rośnie. Dlatego, że, jak sadzę, służby coraz lepiej ze sobą współpracują, wydaje się więcej pieniędzy na ochronę antyterrorystyczną społeczeństw - mówił Wojciech Brochwicz, współtwórca UOP, były wiceszef MSW i były wiceszef Straży Granicznej. - To daje efekty w postaci wykrywania osób, które przygotowują się dopiero do zamachów terrorystycznych - dodał.

"Zbigniew Ziobro ma istotne powody, żeby mówić z niechęcią o poczynaniach prezydenta Dudy"

- Myślę, że Zbigniew Ziobro jest w tym swoim sporze z prezydentem pod szczególną obserwacją mediów i opinii publicznej, ale rzeczywistość jest taka, że przed ministrem sprawiedliwości, w moim przekonaniu, ostrzejsze słowa, choć bez tej takiej ironii atrakcyjnej dla mediów, wypowiadali inni politycy Prawa i Sprawiedliwości i to bardzo bliscy Jarosławowi Kaczyńskiemu - mówił były polityk Jan Rokita w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS. Gość Piotra Kraśki w swojej wypowiedzi wymienił Ryszarda Terleckiego, który po podwójnym wecie prezydenta oświadczył, że "dał tym samym przewagę układowi" i Marka Suskiego, który mówił o innym niż Andrzej Duda kandydacie na prezydenta w kolejnych wyborach. - Zbigniew Ziobro ma istotne powody, żeby mówić z niechęcią o poczynaniach prezydenta Dudy - kontynuował Rokita, podkreślając, że prezydent "bardzo mocno przyhamował projekty reformy wymiaru sprawiedliwości, a także argumentował to pragnieniem ograniczenia władzy ministra sprawiedliwości".

TSUE: należy natychmiast wstrzymać wycinkę w Puszczy Białowieskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazuje Polsce wstrzymanie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. To decyzja tymczasowa, która ma obowiązywać aż do wiążącego wyroku w tej sprawie. Polskę w związku z wycinką pozwała do Trybunału Komisja Europejska. Twierdzi ona - i zgadza się z nią wielu ekologów - że takie działania stanowią ogromne zagrożenie dla cennych gatunków i siedlisk. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Chińskie i rosyjskie okręty na Bałtyku. "Ogromna demonstracja siły"

Chińska flota morska poczyniła ogromny postęp technologiczny - ocenił w "Faktach z Zagranicy" Wojciech Łuczak, wydawca czasopisma "RAPORT-wto". Jego zdaniem fakt operowania chiński okrętów na Bałtyku świadczy o potencjale Państwa Środka. Z Łuczakiem zgodził się Jerzy Maria Nowak, były ambasador Polski przy NATO. - To jest ogromna demonstracja siły - ocenił. Goście programu rozmawiali o chińsko-rosyjskich manewrach Morska Współpraca-2017. Chińskie okręty po raz pierwszy pojawiły się w Bałtyjsku, głównej bazie rosyjskiej Floty Bałtyckiej.

"Reset rosyjsko-amerykański zakończył się, nim się pojawił"

- Reset rosyjsko-amerykański, którego wszyscy po zwycięstwie Donalda Trumpa oczekiwali, zakończył się, nim się pojawił - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dr Adam Eberhard, dyrektor Ośrodków Studiów Wschodnich. Zdaniem Eberharda fakt, że Rosja podjęła decyzję o odwecie przed podpisaniem przez Trumpa ustaw, które przegłosował Senat, nie jest przypadkiem. - To jest sygnał, że Putin konfrontuje się z establishmentem amerykańskim, z tym głębokim państwem, które rządzi. A Trumpa pozostawia trochę z boku - ocenia dyrektor OSW. - Jeśli Rosjanie liczyli, że z Trumpem będzie łatwiej to się przeliczyli - ocenił z kolei amerykanista prof. Bogdan Szafrański.

Nowe badania w sprawie antybiotyków. Jak je stosować?

W środowisku medycznym istnieje przeświadczenie, że pacjenci powinni zażywać przepisane im antybiotyki tak długo, jak kazał im lekarz. Nawet jeśli poczują się lepiej przed końcem kuracji. Jednak takie stosowanie antybiotyków może doprowadzić do wyhodowania bakterii na nie odpornych. Brytyjscy naukowcy publikują wstępne wyniki badań, które mogą zmienić przyzwyczajenia lekarzy i pacjentów.

"Za rządów PO-PSL mieliśmy lepszą opinię niż zasługiwaliśmy, teraz mamy opinię gorszą niż zasługujemy"

- Jestem przekonany, że do tego (nałożenia na Polskę sankcji w postaci ograniczenia unijnych funduszy - przyp. red.) z różnych względu nie dojdzie - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były wicepremier i były minister finansów prof. Grzegorz Kołodko. Choć przyznał, że Komisja Europejska ma pewne pole manewru, to jednak "są sztywne zasady, które obowiązują w Unii co do podziału funduszy". Prof. Kołodko dodał, że "za rządów PO-PSL mieliśmy lepszą opinię niż zasługiwaliśmy, teraz mamy opinię gorszą niż zasługujemy".

"Dziś we władzy przestaliśmy mieć jeden adres i zaczynamy mieć dwa adresy"

- Weta spowodowały, że troszeczkę role się odwróciły. Dziś we władzy przestaliśmy mieć jeden adres i zaczynamy mieć dwa adresy. Do tej pory, każdy kto chciał cokolwiek zrobić, łącznie z panem prezydentem Andrzejem Dudą, musiał iść na Nowogrodzką. A dziś, jeśli PiS będzie chciał coś zrobić, będzie musiał iść do Pałacu Prezydenckiego - ocenił w "Faktach z Zagranicy" Kazimierz Marcinkiewicz. Zdaniem byłego premiera Andrzej Duda "odzyskał pewnego rodzaju podmiotowość".

"Protesty są nadal potrzebne, bo została jedna ustawa, która jest niesłychanie istotna"

- Protesty są nadal potrzebne, bo została jedna ustawa, która jest niesłychanie istotna - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Piotr Stasiński z "Gazety Wyborczej". Zdaniem dziennikarza, nowelizacja ustawy o sądach powszechnych daje silne narzędzia władzy ministrowi sprawiedliwości i sprawi, że "będzie łatwiej wymusić konformizm" na sędziach. - Jak chce się mieć drugą kadencję, to nie można się opierać tylko na elektoracie partii rządzącej - dodał Stasiński, odnosząc się do decyzji prezydenta o wecie. - Z całą pewnością istnieje problem w relacjach między Andrzejem Dudą a Prawem i Sprawiedliwością - uważa drugi gość programu, Piotr Skwieciński z tygodnika "wSieci". W jego opinii bilans prezydentury obecnej głowy państwa jest dobry. - Wystawienie przez partię rządzącą innego kandydata na prezydenta byłoby czymś bardzo dziwnym - ocenił.

87 proc. Duńczyków dobrze ocenia sądy. W czym tkwi sekret ich działania?

W Danii niemal 90 procent społeczeństwa ufa swoim sędziom i ma bardzo dobre zdanie o wymiarze sprawiedliwości. W porównaniu z tym skandynawskim krajem, Polska plasuje się dopiero na 26. miejscu rankingu społecznego zaufania do sądów. Ponadto tamtejsze sądy działają o wiele wydajniej niż polskie, choć sędziowskie grono jest tam o 1/4 mniejsze. Duńskim sędziom w pracy niemal zawsze pomagają ławnicy i eksperci.

Bronisław Komorowski: być może Andrzej Duda się jeszcze rozkręci

- Oceniam pozytywnie te weta - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były prezydent Bronisław Komorowski, stawiając jednak znak zapytania przy tej decyzji. Jego zdaniem, motywacja Andrzeja Dudy była dążeniem do kompromisu. - Są jednak sprawy, w których nie ma na niego miesjca - ocenił Komorowski i dodał, że "zawetowanie trzech ustaw byłoby oznaką opowiedzenia się po stronie ładu demokratycznego". Według gościa Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, Andrzej Duda "może się jeszcze rozkręci". - Pytanie, czy pan prezydent uszanuje konstytucję i zasadę niezależności sądów, czy też będzie chciał przechwycić te uprawnienia, które miał otrzymać minister Ziobro - zastanawiał się były Komorowski.

Weto prezydenta na czołówkach światowych mediów. "Wygrał protest polskich millenialsów"

Ogromne protesty i ostatecznie weto prezydenta zrobiły wrażenie za granicą. Polska dawno nie była na tylu czołówkach gazet, na których widnieją słowa takie jak: "zaskoczenie", czy "niespodzianka". Brytyjski "Guardian" sugeruje, że "podejrzenia pozostają", bo weto miało być ruchem taktycznym, żeby osłabić siłę protestów. Europejskie media piszą o buncie głowy państwa, jego konflikcie z rządem i o obywatelach, którzy obronili demokrację. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Najgorszą dla demokracji rzeczą jest to, jeżeli ona nie obchodzi obywateli"

- Polskę trzeba naprawiać razem z ludźmi, a nie w kontrze do nich - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były doradca prezydenta Komorowskiego i działacz opozycji w PRL-u Henryk Wujec, komentując protesty przeciwko reformie sądownictwa zaproponowanej przez PiS. - Ja to porównuję do sytuacji latem 1980 roku, kiedy tworzyła się „Solidarność” i to poczucie, że wreszcie mamy coś do powiedzenia. Klimat jest ten sam, bo nie ma agresji - ocenił. Drugi gość programu, historyk dr Zbigniew Girzyński, docenił frekwencję na demonstracjach, tym bardziej imponującą, że mamy okres wakacyjny. - Najgorszą dla demokracji rzeczą jest to, jeżeli ona nie obchodzi obywateli - stwierdził.

"Prezydent podjął działania, które mają na celu rozładowanie sytuacji"

- Prezydent podjął działania, które mają na celu rozładowanie tej sytuacji, by debata w tak ważnych sprawach przebiegała w sposób godny i merytoryczny, a nie wiecowy - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej, komentując prezydenckie weto dla ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. - To lekko osłabi napięcie w relacjach z Unią Europejską, ale w Komisji Europejskiej wciąż toczy się postępowanie wobec Polski - przypomniał drugi gość programu, Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej. Trzeci gość "Faktów z Zagranicy", politolog Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk, wyraził opinię, że Andrzej Duda podjął decyzję między innymi pod wpływem protestów słyszanych z różnych stron. - Od pewnego momentu było jasne, że nie protestują tylko przeciwnicy rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale ludzie o różnych intencjach, także bardzo patriotycznych - zwrócił uwagę.

Jaki naprawdę jest amerykański Sąd Najwyższy? "Amerykanie mają przekonanie, że należy dbać o różnorodność"

W Polsce często odwołujemy się do zagranicznych wzorców. Projektując rozwiązania prawne, polskim politykom zdarza się wskazywać na recepty opracowane w zachodnich demokracjach. Nie inaczej jest ze zmianami w sądach. Jak więc wygląda Sąd Najwyższy w Stanach Zjednoczonych oraz procedury wyboru i odwoływania jego sędziów? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Zandberg: Prezydent powinien rozpocząć debatę nad reformą sądownictwa. Ale taką na poważnie

Jeżeli chcemy tą przewagę PiS-u zniwelować, chcemy utrzymać normalność i demokracje, to musimy grać na wielu fortepianach - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Władysław Kosiniak-Kamysz. Przewodniczący PSL mówił, że jego partia, partia Razem, jak i inne partie muszą współpracować, bo każda trafia "do różnych ludzi". - To, co prezydent powinien zrobić, po pierwsze: zawetować te ustawy, te groźne ustawy - mówił z kolei Adrian Zandberg z partii Razem. - A po drugie, (prezydent powinien - przyp. red.) rozpocząć wielką publiczną debatę nad reformą polskiego sądownictwa, ale taką, która będzie się odbywała na poważnie - dodał.

Nałęcz: to, co robi PiS, zsyła Donalda Tuska do polskiej polityki

Nie jest marzenie Donalda Tuska, żeby ubiegać o jakieś stanowiska w Polsce. On już w życiu osiągnął wszystko - mówił w "Faktach z Zagranicy" profesor Tomasz Nałęcz, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jego zdaniem Tusk marzy o tym, aby spędzić czas z rodziną, odpocząć i podróżować. - Jednak to, co robi PiS, w naturalny sposób zasysa go do polskiej polityki - dodał. - Wybiera się zawsze spośród kandydata (na lidera), którzy mogą być wybieralni, którzy są znani w szerokiej opinii publicznej. W tym rozumieniu Donald Tusk ma szansę - mówił Ryszard Bugaj, ekonomista i były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dodał, że nie jest pewien, czy Tusk nie chciałby wrócić na polską scenę polityczną.

"Tusk ma swoje obowiązki w Europie, powinien się nimi zajmować"

- Pan Donald Tusk ma swoje obowiązki w Europie, powinien się nimi zajmować. Liczymy, że zacznie również wykorzystywać tę swoją pozycję dla dobra Polski, dbając o Polskie interesy. Natomiast w Polsce będziemy rozmawiać we własnym gronie o naszych sprawach - mówił w "Faktach z Zagranicy" Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Horała dodał, że "tytuł do spotykania się" może mieć Schetyna, bądź inni liderzy polskich partii politycznych. - Donald Tusk z troską o Polskę, bo wie doskonale, co dzieje się w Brukseli i co mówi się o Polsce, chce spotkać się z Polskim prezydentem - podkreślał z kolei Borys Budka z Platformy Obywatelskiej. - Donald Tusk chce wytłumaczyć Andrzejowi Dudzie te zagrożenia, które płyną z tych uchwalanych, niekonstytucyjnych, sprzecznym z prawem europejskim ustaw. Donald Tusk pragnie dialogu, by prezydent Rzeczpospolitej jeszcze przemyślał podpisanie niekonstytucyjnego prawa - dodał.

Zagraniczne media i rządy o sytuacji sądownictwa w Polsce

Powaga zmian w polskich sądach i skala protestów sprawiają, że to najważniejsze tematy w krajowych mediach w ostatnich dniach. To, co dzieje się w Warszawie i w wielu innych polskich miastach, nie umyka także zagranicznym redakcjom. Sprawami Polski za granicą zajmują się jednak nie tylko dziennikarze - nie brakuje komentarzy i oświadczeń rządowych. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.