Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"To jest wizyta w interesie propagandowym brytyjskim"

To jest poziom tabloidu. To jest bardzo miłe do oglądania, ale nie ma treści politycznej - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS publicysta "Polityki" Adam Szostkiewicz, oceniając pierwszą wizytę w Polsce brytyjskiej książęcej pary. Zdaniem eksperta "to jest wizyta w interesie propagandowym brytyjskim" po źle przyjętym Brexicie.

"Opór w świetle świec". Polska na ustach całego świata

Gorące polityczne lato w naszym kraju relacjonuje cały świat. Sprzyja temu tak zwany sezon ogórkowy i fakt, że sporo uwagi Polsce poświęcają dwie największe na świecie agencje prasowe - Reuters oraz Associated Press. Europejskie media odnotowują, że obecne demonstracje są dużo mniej liczne od tych sprzed roku, kiedy opozycja protestowała przeciwko działaniom władz w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

Kamiński: strategią PiS-u jest doprowadzenie do Polexitu

Klimat wokół polskiego rządu jest coraz gorszy i zapłacimy za to cenę - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" Janusz Zemke, eurodeputowany SLD i były wiceszef ministerstwa obrony narodowej mówiąc o reakcji Komisji Europejskiej na planowane przez rząd zmiany w sądownictwie. - Problem polega na tym, że zapłaci za to nie polski rząd, a zapłacimy my, obywatele - dodał. - Mam takie podejrzenie, że to jest też starannie przemyślana strategia - stwierdził z kolei Michał Kamiński z Europejskich Demokratów. - Ja się obawiam, że oni (politycy PiS - przyp. red.) chcą doprowadzić do takiego kryzysu w stosunkach między Polską a Unią Europejską, by powiedzieć: no słuchajcie, już nam się w ogóle nie opłaca być w tej Europie, bo oni tu nie pozwalają na dobrą zmianę, to z tej Europy wyjdźmy - dodał Kamiński.

"Jest tu więcej hałasu niż rzeczywistej zmiany"

- Ta reforma utrzymuje korporacyjność wyboru sędziów. Jest tu więcej hałasu niż rzeczywistej zmiany - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marian Piłka z Prawicy Rzeczpospolitej, oceniając reformę PiS w funkcjonowaniu Krajowej Rady Sądownictwa. - Moim zdaniem KRS odegrała negatywną rolę w kwestii oczyszczenia środowiska sędziowskiego - uważa polityk. - Wszystko będzie się decydować w kierownictwie Ministerstwa Sprawiedliwości - ocenił z kolei drugi gość programu, prof. Tadeusz Iwiński z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. - W oczywisty sposób łamie się konstytucję - podkreślił.

Marcinkiewicz: mam nadzieję, że wybory wygra inna partia, cywilizowana

- Na Nowogrodzkiej mogą zapadać wyroki wobec różnych osób, różnych spraw - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz, oceniając reformy PiS w sądownictwie. Jego zdaniem po rządach PiS "instytucje prawa będziemy musieli budować od nowa". - Mam nadzieję, że wybory wygra inna partia, cywilizowana - dodał. - Demokracja skończyła się półtora roku temu - uważa były szef rządu. W jego opinii, wielu Polakom potrzebna jest silna władza.

Sprawa Puszczy Białowieskiej trafi do Trybunału Sprawiedliwości UE

Skończyła się cierpliwość Komisji Europejskiej. Skierowała sprawę Puszczy Białowieskiej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wnioskowała jednocześnie o to, żeby Trybunał wydał decyzję o natychmiastowym zaprzestaniu wycinki drzew. Jeśli taka decyzja zapadnie, a Polska się do niej nie dostosuje, czekają nas duże kary finansowe.

"Polska definitywnie opuszcza wspólnotę europejskich wartości". Europa o zmianach w polskim sądownictwie

Zmiany w sądach powszechnych i Krajowej Radzie Sądownictwa przeszły przez Sejm i już w piątek 14 lipca trafią do Senatu. „Dobra Zmiana” w sądownictwie przyspiesza, a opozycja i wielu prawników mówi o zamachu stanu. Nie brakuje też krytyki z zagranicy - Wczoraj przekroczono czerwoną linię. Głosując za tą ustawą, PiS położył kres rządom prawa i wartościom demokratycznym - uważa Manfred Weber, przewodniczący frakcji EPP w Parlamencie Europejskim. Materiał z „Faktów z zagranicy” TVN24 BiS.

"Tajemnicą poliszynela jest to, że tzw. Państwo Islamskie czerpało korzyści ze szmuglowania ludzi"

- Tajemnicą poliszynela jest to, że tzw. Państwo Islamskie czerpało korzyści ze szmuglowania ludzi z Libii - mówiła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dr Monika Bartoszewicz z Uczelni Vistula. - Potrzeba woli politycznej, by odciąć głowy tej hydrze - stwierdziła, mówiąc o przemycie ludzi przez Morze Śródziemne. Drugi gość programu, Rafał Kostrzyński, rzecznik Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) w Polsce, zwrócił uwagę na jeszcze ciemniejszą stronę przemytu ludzi. - Ludzie siłą są wpychani do łodzi pod ogniem karabinów maszynowych. Oczywiście musieli za to zapłacić - mówił w programie. Dodał, że reklamy przemytników o sielankowym życiu w Europie "mogą nawet tworzyć u ludzi potrzeby, których nie mieli".

Była ambasador w Moskwie: Rosjanie potrzebują silnego człowieka u władzy

- Rosjanie bardzo boją się braku władzy, nawet jeśli ta władza jest zła i okrutna - stwierdziła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador w Moskwie, obecnie dyrektor zespołu Otwarta Europa w Fundacji im. Stefana Batorego. Tłumacząc popularność Władimira Putina, przywołała fakt, że w pamięci Rosjan lata 90., kiedy rządził Borys Jelcyn, były traumatyczne. - Przyszedł Putin i rozwiązał problemy, zapewnił dobrobyt - mówiła. - Rosjanie potrzebują silnego człowieka u władzy- dodała. Jej zdaniem mieszkańcy Rosji mogą mieć pretensje do rządu czy gubernatorów, natomiast "nad nimi jest człowiek, którego się nie ocenia".

Róża Thun: Polska musi być aktywnym członkiem UE, by liczyć na fundusze

- Żeby fundusze szły na politykę kohezyjną, to musimy być aktywnym członkiem UE, który spełnia wszystkie standardy europejskie - oceniła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS eurodeputowana Róża Thun (PO). - Na razie to tę Unię osłabiamy, zresztą samych siebie także - dodała. - Często się mówi, że UE odeszła od idei ojców-założycieli - przypominała Thun. - Wspólny rynek, wymiana dóbr i kultury, walka o prawa człowieka - to wszystko jest wypełnianie tych idei treścią - mówiła eurodeputowana.

Tajemnicze okoliczności odwołania nowego spektaklu w Teatrze Bolszoj

Premiera w moskiewskim teatrze Bolszoj to zawsze jest duże wydarzenie. Tym razem głośno jest o odwołaniu sztuki o genialnym rosyjskim tancerzu Rudolfie Nuriejewie. Teatr Bolszoj tłumaczy, że spektakl nie był gotowy. Reżyser Kiriłł Sierebriennikow to znany krytyk Kremla, a media spekulują, że decyzja zapadła w ministerstwie kultury, w którym nie spodobał się homoseksualny wątek w przedstawieniu. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Leszek Miller: nasza pozycja zależy od tego, jakie zajmujemy miejsce w Unii Europejskiej

- Polska pozycja zależy od tego, jakie zajmujemy miejsce w Unii Europejskiej. Sami nie znaczymy zbyt wiele - powiedział Leszek Miller, były premier, w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS. - Dlatego też nie powinniśmy dać się wmanewrować w żadne oczekiwania typu "czy będziemy bardziej proamerykańscy czy proeuropejscy". Rower, żeby jechać, musi mieć dwa koła i pytanie, które jest ważniejsze, jest bez sensu - uważa Miller. Odniósł się także do projektu Trójmorza. - Jeśli jest to pomysł, aby zintegrować najbiedniejsze kraje UE w kierunku przedsięwzięć inwestycyjnych, to ma to sens - mówił. Jak dodał, nie można jednak stwarzać wrażenia, jest to konkurencyjny projekt w stosunku do Unii. - Popełniono błąd, nie zapraszając na spotkanie Trójmorza żadnego z ważnych polityków unijnych - podkreślił Miller.

"Postawimy amerykańską stopę na Marsie"

Amerykanie i Rosjanie w trakcie Zimnej Wojny ścigali się o supremację o kosmosie. Pierwsza runda była dla Rosjan, druga dla Amerykanów - bo to oni wylądowali jako pierwsi i jedyni na Księżycu. Teraz Amerykanie chcą wygrać jeszcze raz. Wiceprezydent Mike Pence ogłosił, że NASA zamierza wysłać misję załogową na Marsa.

Dorn: Trump przedstawił swoją koncepcję świata Zachodu

To było wystąpienie przemyślane i bardzo spójne - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były marszałek Sejmu Ludwik Dorn, komentując wystąpienie prezydenta USA w Warszawie. - Donald Trump przedstawił koncepcję świata Zachodu wspartej na wartościach zakorzenionych w religii, a nie opartej o wolny handel i demokrację liberalną - dodał. Jego zdaniem obecna amerykańska administracja podziela koncepcję Samuela Huntingtona mówiącą o zderzeniu cywilizacji, gdzie "świat Zachodu ma wroga: radykalny islamizm".

Sikorski: wizyta Trumpa w Polsce może okazać się sukcesem

Ta wizyta umożliwiła prezydentowi USA powiedzenie tego, co do tej pory było oczywistością, to znaczy, że artykuł piąty Traktatu Waszyngtońskiego go obowiązuje - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Radosław Sikorski. Zdaniem byłego szefa MSZ wizyta w Trumpa w Polsce "może okazać się sukcesem" pod warunkiem, że jej znaczenie nie zostanie przecenione przez polskie władze.

"Trump może być koszmarem sennym Putina"

- To chyba najpiękniejsze przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych wygłoszone na polskiej ziemi - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Adam Bielan. - Było wiele innych ważnych wystąpień amerykańskich prezydentów, natomiast nikt tak pięknie nie opowiadał nie tylko o polskiej historii, ale i o polskiej roli w świecie Zachodu - dodał. Zdaniem wicemarszałka Senatu "to było to najbardziej antyrosyjskiej przemówienie ze wszystkich dotychczasowych przemówień Donalda Trumpa", co zadaje kłam wszystkim sugestiom wygłaszanym po wygranej nowego prezydenta USA, że może prowadzić on prorosyjską politykę. - Trump może być koszmarem sennym Putina - ocenił Bielan.

"Mamy w Waszyngtonie prawdziwego sojusznika"

To przemówienie wywarło na mnie ogromne wrażenie. Uważam, że było ono znakomicie skomponowane i wygłoszone z właściwą dozą emocji - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS profesor Zbigniew Lewicki o przemówieniu prezydenta Donalda Trumpa na placu Krasińskich w Warszawie.

"Stosunki transatlantyckie znalazły się w wielkim kryzysie"

Stosunki transatlantyckie pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi znalazły się w wielkim kryzysie - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" były eurodeputowany Paweł Zalewski (PO). Jego zdaniem w trakcie wizyty Donalda Trumpa w Polsce "prezydent Duda powinien podkreślić jak bardzo dla Polski ważne jest to, żeby ten kryzys w relacjach amerykańsko-niemieckich został przezwyciężony". Doktor Zbigniew Girzyński stwierdził natomiast, że Polsce najbardziej powinno zależeć na wskazaniu poważnej roli Europy Środkowo-Wschodniej jako całości.

Belweder, Centrum Nauki Kopernik, plac Krasińskich. Plany Melanii Trump

O ile dla polityka urząd prezydenta jest ukoronowaniem całej jego kariery i ma długie lata na to, by przygotować się do swojej roli, pierwsza dama ma o wiele trudniejsze zadanie. I bardzo trudno znaleźć równowagę pomiędzy byciem żoną, matką i panią domu, a osobą zaangażowaną w sprawy kraju. Melania Trump jest pierwszą damą od niemal pół roku i radzi sobie bardzo dobrze. Jaki jest plan jej wizyty w Polsce? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Trump to jest mówca, który koncentruje się na emocjach i potrafi je doskonale wykorzystać"

- Sympatyczny - tak po krótkiej rozmowie z prezydentem Donaldem Trumpem ocenił go korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona. W "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS rozmawiał z Piotrem Kraśko o kulisach kampanii, w której Trump pokonał Clinton. - Ci, którzy go wybrali, to jest zapomniana Ameryka - ocenił Wrona. - Ta część USA poczuła, że została jakby odtrącona przez Baracka Obamę, który otaczał się gwiazdami i ludźmi z pierwszych stron gazet. To wykorzystał obecny prezydent Stanów Zjednoczonych - stwierdził Wrona. - Trump wyczuł nastrój w Ameryce, czyli to, na co amerykańskie elity nie chciały zwracać uwagi. I to pozwoliło mu najpierw pokonać 16 kontrkandydatów do nominacji partyjnej. Gigantów we własnej partii - podkreślił dziennikarz. - Trump to jest mówca, który koncentruje się na emocjach, reakcjach i potrafi je doskonale wykorzystać na swoją korzyść - ocenił Wrona i dodał, że prezydent USA jest człowiekiem, którego przemówień nie da się przewidzieć.

Łapiński: słowo-klucz wizyty Donalda Trumpa to będzie szeroko rozumiane bezpieczeństwo

- Myślę, że Donald Trump jest takim politykiem i prezydentem, który na swoich przemówieniach odciska bardzo mocne piętno tego, co naprawdę myśli - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Krzysztof Łapiński. Zdaniem rzecznika prezydenta Andrzeja Dudy, nikt do końca jeszcze nie wie, co dokładnie powie amerykański prezydent. Łapiński w rozmowie z Piotrem Kraśką omawiał szczegóły wizyty delegacji z USA w Polsce oraz szczyt Trójmorza. - Słowo-klucz, które będzie przewijało się przez tę wizytę, to "bezpieczeństwo", rozumiane bardzo szeroko - ocenił. - Plac Krasińskich został wybrany przez stronę amerykańską - podkreślił i dodał, że "nam wypada przyklasnąć, że właśnie tak symboliczne miejsce wybrano na pierwsze publiczne przemówienie prezydenta USA w Europie". - Całą wizytę prezydenta będzie obsługiwać około 700 osób - powiedział Łapiński. - Wizyta rozpocznie się od spotkania prezydentów w cztery oczy - przyznał i dodał, że czas przewidziany na tę rozmowę to około 25 minut.

"Wizyta Donalda Trumpa już trwa"

- Według mnie ta wizyta już trwa. Pod względem operacyjnym, logistycznym, zapewnienia odpowiedniej łączności, zabezpieczenia przestrzeni powietrznej, a nawet wydaje mi się, że i satelitarnej - powiedział w rozmowie w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS Krzysztof Kubiciel, specjalista ds. sytuacji kryzysowych i stanów zagrożeń z City Security o nadchodzącej wizycie Donalda Trumpa w Polsce. - Bardzo późno jest zorganizowany system związany z ochroną. To jest robota "na rympał", "na łom", czyli jak najszybciej, z niewielkim zapasem czasu - skomentował przygotowanie Warszawy na przyjazd amerykańskiego prezydenta Jerzy Dziewulski, były antyterrorysta. - Ta wizyta nie jest przygotowana, tak jak kiedyś - dodał.

"Musimy polegać na kimś silniejszym, czyli na USA"

- Nie mamy suwerenności jeśli chodzi o samoobronę i musimy polegać na kimś silniejszym, czyli na USA. Każdy rodzaj wsparcia zbrojnego jest wskazany i konieczny żebyśmy byli bezpieczni i żeby Polska przetrwała jako państwo, bo w przypadku poważnego konfliktu, samoobrona jest niewykonalna z powodu zbyt małej armii i małego zorganizowania społeczeństwa do walki - powiedział w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Insitute o kwestiach, które powinny zostać poruszone podczas przyjazdu Donalda Trumpa do Polski. - Musimy mieć USA i musimy zachęcić Amerykanów, by wydawali pieniądze na swoją obecność w Polsce - dodał. - Dobrze byłoby zacieśniać polsko-amerykańskie relacje, by Polska i USA zaczęły się rozwijać na miarę XXI wieku jako dwa podobne sobie społeczeństwa. Potrzebne jest nowe otwarcie między nimi, bo dla młodszych Reagan, Wałęsa czy nawet wejście do NATO to albo prehistoria albo rzeczy oczywiste. - mówił Jacek Stawiski, szef redakcji zagranicznej TVN24 BiS. - Dobrze byłoby pracować nad rozbudową tej wzajemnej sympatii - podkreślił.

"Nie liczmy na to, że amerykański prezydent przyjedzie z workiem prezentów"

- Donald Trump wszelkie interesy traktuje jako deale, na których Ameryka ma zarobić i nie ukrywa, że nic nie jest robione jako prezent dla kogokolwiek - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" Witold Orłowski, główny ekonomista PWC. - Na pewno nie liczmy na to, że amerykański prezydent przyjedzie z workiem prezentów - dodał. Amerykanista Artur Wróblewski podkreślił z kolei, że prezydent Trump może przedstawić wiele propozycji biznesowych dotyczących umów z sektora energetycznego i nowych technologii.

Boni: ogólnoeuropejski program prywatnych emerytur to dobry pomysł

To jest system dobrowolny i może odegrać istotną rolę uzupełniającą, kiedy widzimy zagrożenia demograficzne dla Europy. Myślę, że mógłby być przydatny - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS europoseł PO Michał Boni, komentując pomysł wprowadzenia ogólnoeuropejskiego idywidualnego produktu emerytalnego. - Tego typu fundusze emerytalne mogą stanowić dobre źródło budowania venture capital, czyli funduszy kapitałowych wysokiego ryzyka, co jest potrzebne innowacyjności europejskiej gospodarki - stwierdził były minister cyfryzacji.

Niemczyk: wszystkie organizacje terrorystyczne chętnie by powtórzyły atak na WTC

Najgłośniejszym zamachem terrorystycznym w ciągu ostatnich lat był atak World Trade Center, dlatego wszystkie organizacje terrorystyczne, gdyby miały taką możliwość, chętnie by to powtórzyły - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Piotr Niemczyk. Ekspert ds. bezpieczeństwa zaznaczył przy tym, że nie sądzi by ataki na lub z wykorzystaniem samolotów były "podstawowym kierunkiem myślenia" terrorystów. - Terroryści szukają technologii, które nie są jeszcze znane - podkreślił. Zgodził się z nim Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi Collegium Civitas.