Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

W Polsce zbrodniarze, na Ukrainie bohaterowie. "Obie te wersje pamięci są prawdziwe"

"Prawda historyczna" - to hasło powtarzane zarówno przez polską, jak i ukraińską stronę. Polska zapowiada ustami szefa dyplomacji, że nasza polityka wobec Ukrainy, jeśli chodzi o historię, będzie skorygowana. Minister oczekuje od Kijowa m.in. zaangażowania w ekshumację Polaków zamordowanych przez UPA. "Fakty z Zagranicy" przypominają złożoną historię Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Kampanie przypominające o cierpieniu dzieci. Poruszają serca, niczego nie zmieniają

Kampania chwytająca za serce. Kilkuletni chłopczyk szykuje się do szkoły. Zakłada buty, pakuje tornister. Uśmiechnięty wychodzi z domu. I nagle spada bomba. Tak wygląda życie w strefie wojny i przypomina o tym najnowsza kampania Czerwonego Krzyża. Najnowsza, ale nie jedyna. Podobnych w historii było wiele. Ruszały serca, ale chyba nie sumienia, bo realnie niewiele się zmieniało. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Nie ma sukcesów i nie ma polityki zagranicznej"

- Trudno wyciągnąć z tego "bla, bla, bla" cokolwiek sensownego - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz komentując czwartkowe wystąpienie premier Szydło o polskiej polityce zagranicznej. - Grupa Wyszehradzka jest kompletnie podzielona i w każdej sprawie, zwłaszcza Słowacja i Czechy, mają inne zdanie niż Polska - ocenił Marcinkiewicz i dodał, że Polska "nie ma sukcesów i nie ma polityki zagranicznej". - To, co PiS robi na zewnątrz, to dziecinna gra wymierzona jedynie po to, by utrzymywać swój elektorat w stanie podniecenia - pokreślił Marcinkiewicz.

Nowy dom dla ludzkości? "Szukamy kolejnych granic do przekraczania"

Tacy ludzie jak Elon Musk czy Stephen Hawking mają rację mówiąc, że Ziemia przestanie być bezpieczna dla ludzi - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Karol Wójcicki, popularyzator astronomii z portalu "Z głową w gwiazdach", komentując pomysł nowego domu dla ludzkości. - Pomysł wysłania czegoś do innej gwiazdy jest czymś kompletnie zwariowanym - ocenił pomysł wykorzystania tzw. nanokraftów, czyli zminiaturyzowanych sond kosmicznych. - Szukamy kolejnych granic do przekraczania, żeby nasza perspektywa się zwiększała - wyjaśnił.

Minister ds. Brexitu dla "Faktów z Zagranicy": Polacy na Wyspach będą żyli jak dotychczas

W naszym kraju będzie również miejsce dla Polaków, którzy już tutaj są i którzy przyjadą w przyszłości - zapewnia w rozmowie z "Faktami z Zagranicy" TVN24 BiS brytyjski minister ds. Brexitu David Davis. Przedstawiciel brytyjskiego rządu dodaje, że Polacy, którzy już są na Wyspach, będą mieli takie same prawa i taki sam status jak do tej pory. Czyli Brexit w żaden sposób nie wpłynie na ich życie czy pracę, ma być wręcz prawie nieodczuwalny.

Polska chce wydać 10 miliardów na okręty podwodne. Trzy oferty na stole, Francuzi z poważnym atutem

W tej chwili polska marynarka wojenna nie dysponuje żadnym nowoczesnym okrętem podwodnym. Do przetargu na nowy sprzęt dla wojska za 10 miliardów złotych stanęły trzy firmy, w tym jedna z Francji. Francuska minister obrony Florence Parly zapowiada, że "nie wypuści z rąk tej sprawy". Podpisanie nowego kontraktu złagodziłoby napięcie powstałe po zerwaniu w ostatniej chwili umowy na dostawę caracali.

Papież wzywa: wznoście w górę serca, a nie telefony

Wznieście serca, a nie telefony - mówi papież Francisek i wzywa wiernych, ale też duchownych, aby podczas nabożeństw nie używali telefonów komórkowych. Papież doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak popularne stało się nagrywanie jego wystąpień czy robienie sobie z nim zdjęć. Doświadcza tego na każdym kroku. Z pozowania do selfie całkowicie rezygnują też państwo Obamowie. Zdaniem byłej pary prezydenckiej to bardzo negatywne zjawisko, bo ludzie podchodząc do nich wcale nie chcą rozmawiać, tylko odwracają się tyłem i robią zdjęcie z nimi w tle. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Spór na linii Warszawa-Kijów. "Awanturnicza i cyniczna polityka"

- Każdy rozumny człowiek zdaje sobie sprawę, że Ukraina jest przedmiotem agresji Rosji - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Leszek Balcerowicz. Skomentował w ten sposób rosnące napięcia na linii Warszawa-Kijów w sprawie polityki historycznej. Zdaniem przewodniczącego Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju widzimy teraz "awanturniczą i cyniczną politykę" PiS, która skutkuje "utratą kapitału uznania", jaki Polska miała na Zachodzie.

"To jest lawina ogólnoświatowa, której już nic nie zatrzyma"

- To jest lawina ogólnoświatowa, której już nic nie zatrzyma - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Karolina Korwin-Piotrowska komentując efekt domina w wyjawianiu afer dotyczących molestowania seksualnego. Zdaniem dziennikarki TVN Style "to afera, która uderza nie tylko w Hollywood, ale w media. W przyzwolenie, które było". - Coś w ludziach pękło - dodała.

Parada wojskowa w Moskwie. Oficjalnie niezwiązana z rocznicą rewolucji październikowej

Mija 100 lat od rewolucji październikowej. W Rosji wciąż są ludzie, dla których to powód do dumy i świętowania, a nie wspominania ofiar. Oficjalnych obchodów więc nie ma, bo Kreml też uznaje, że to temat zbyt kontrowersyjny i dzielący społeczeństwo. Zwykle uroczyście obchodzi je grupka komunistów, ale w tym roku na Placu Czerwonym były tłumy. Odbyła się wielka parada wojskowa, teoretycznie całkowicie niezwiązana z setną rocznicą rewolucji, ale z 76. rocznicą defilady z 1941 roku. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Wystawa w Paryżu poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie

Wyjątkowa wystawa w Paryżu, poświęcona wyjątkowej Polce. Wszystko z okazji 150. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Wystawa oficjalnie zostanie otwarta w środę i będzie czynna do marca przyszłego roku. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Jest dobra szansa, żeby sobie zepsuć stosunki z Niemcami"

- Nie ma szansy, by uzyskać reparacje wojenne. Natomiast jest dobra szansa, żeby sobie popsuć stosunki z Niemcami - tak prof. Ryszard Bugaj, były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ocenił reakcję polskich władz na wypowiedz niemieckiej minister obrony. Zdaniem gościa "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS, słowa Ursuli von der Leyen były ciepłe i przyjazne w stosunku do Polski. - Martwi mnie bezhołowie w polskiej polityce zagranicznej - ocenił. Ostatnie spięcie na linii Warszawa-Berlin określił jako "wymyślony konflikt", a jako prawdziwie problematyczne ocenił relacje naszego kraju z Kijowem. - Jeżeli Ukraina oczekuje, że w Polsce będą swobodnie stawiane pomniki Ukraińskiej Armii Powstańczej, to jest to problem - dodał prof. Bugaj.

"Władimir Putin kieruje polską polityką zagraniczną"

- Władimir Putin kieruje polską polityką zagraniczną - skomentował w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Michał Kamiński, poseł koła Europejskich Demokratów. - Jeżeli przyjrzymy się temu, jak wygląda nasza dyplomacja w Europie i na świecie, to jest to jest to polityka rosyjska - uważa Kamiński, który dodał, że "jesteśmy najbardziej prorosyjskim krajem w Europie". Zdaniem drugiego gościa programu, Marka Ostrowskiego z tygodnika "Polityka", prezes PiS Jarosław Kaczyński nie interesuje się polityką zagraniczną. - Dla niego jest to nieważne - uważa publicysta. Odniósł się także do kwestii rekonstrukcji rządu i spekulacji na temat możliwej zmiany premiera. - Pani Beata Szydło jest bardzo podporządkowana i zdyscyplinowana. Nie wykazuje żadnej samodzielnej inicjatywy. To posłuszna żołnierka partii, więc nie ma potrzeby jej zmieniać - wskazał Ostrowski.

"Widok tych dzieci. To boli najbardziej". Relacje świadków masakry w Teksasie

O tym, jak ogromna tragedia spotkała maleńkie miasteczko Sutherland Springs w Teksasie, świadczy to, że w strzelaninie w kościele zginął albo został ranny co dziesiąty mieszkaniec. 26 ofiar i prawie drugie tyle rannych. Uzbrojony napastnik miał na sobie kamizelkę kuloodporną, w rękach karabin szturmowy. Najpierw oddał strzały w kierunku budynku. Potem wszedł do świątyni i strzelał dalej. Jedna z ofiar miała 5 lat. Życie straciła też 14-letnia córka pastora oraz cała 8-osobowa rodzina. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Timmermans ostrzega: jeśli nie będzie żadnego postępu, nie będziemy mieli innej opcji

Prezydenckie projekty reformy sądownictwa mogą budzić poważne obawy jeśli chodzi o zasady i normy - mówi Frans Timmermans, który w Brukseli relacjonuje to, co dzieje się w Warszawie. I ostrzega. Jeśli nie będzie reakcji polskich władz na wnioski komisji w sprawie praworządności, to nie jest wykluczone użycie dostępnych Komisji instrumentów. Jakich? Jego Timmermans nie chce na razie ujawniać. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Problem USA z bronią. Lewicki: sytuacja nie do opanowania

Problem dostępu do broni jest daleko poza granicą opanowania. Nawet gdyby dziś wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży broni, to i tak w rękach ludzi jest paręset milionów sztuk broni - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Zbigniew Lewicki. Jego zdaniem wszelka inicjatywa obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa w tym i innych problemach, i tak spotka się z ostrą reakcją mediów. - Cokolwiek prezydent zrobi lub nie zrobi, to przez 90 procent mediów jest krytykowany - ocenił. Innego zdania był dr Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej", który szansę na zmianę w USA upatruje w metodzie małych kroków. - Polityk może wpływać na społeczeństwo. Jest wiele obszarów, które kilkadziesiąt la temu wydawały się niemożliwe do zmiany - podkreślił dr Pawłowski.

"Z punktu widzenia niemieckiego sprawa jest zamknięta"

Reakcje uważam za przewidywalne, ale sama wypowiedz pani minister nie była do końca szczęśliwa - tak Eugeniusz Smolar, ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych, ocenił zamieszanie wokół wypowiedzi szefowej niemieckiego resortu obrony o Polsce. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS dodał, że nasi zachodni sąsiedzi oraz pozostałe państwa europejskie nie są zaskoczone chłodnymi relacjami na linii Warszawa-Berlin. - Z punktu widzenia niemieckiego sprawa jest zamknięta - dodał Smolar.

"Trumpowi wydawało się, że będzie siedział na szczycie świata"

- Wydawało mu się, że będzie siedział na szczycie świata. Moim zdaniem nie siedzi na nim, a na pewno ten szczyt jest trochę uwierający - tak dotychczasową prezydenturę Donalda Trumpa ocenił dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS wskazał, że przywódca USA potrzebuje sukcesu wizerunkowego w obliczu oskarżeń, jakie w Ameryce spotkały jego bliskich współpracowników z kampanii wyborczej. - W historii Stanów Zjednoczonych nigdy nie doszło nigdy do impeachmentu zapisanego w konstytucji. Bo nawet Richard Nixon został poproszony przez służby, żeby ustąpił. Donald Trump i jego otoczenie pracuje na to, żeby to miało miejsce - ocenił dr Oczkoś. W podobnym tonie wypowiadał się drugi gość programu, Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Jego zdaniem, rozpoczynająca się wizyta Trumpa w Azji to dla Ameryki spore wyzwanie. - Prezydent Chin Xi Jinping będzie trudnym rozmówcą. Jego przywództwo po ostatnim zjeździe partii jest niepodważalne. Nie może tego powiedzieć Donald Trump, który pozostawia w USA za sobą ogromny bagaż kłopotów i znaków zapytania - mówił Schnepf w TVN24 BiS. - Chiny mają ogromne ambicje dominowania w regionie, a może nawet globalnego przywództwa - zaznaczył.

"Granica pomiędzy bandytyzmem i terroryzmem bardzo się zaciera"

- Granica pomiędzy bandytyzmem i terroryzmem bardzo się zaciera. Jest coraz mniej różnic - ocenił Piotr Niemczyk, ekspert ds. terroryzmu i były funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS wskazał, że coraz częstsze przemyty narkotyków i leków przez islamskich radykałów mają reperować budżety organizacji ekstremistycznych. - Europejski rynek opiatów jest tak samo atrakcyjny jak amerykański, a może nawet bardziej - podkreślił ekspert

Olechowski: strategia polskiej polityki zagranicznej to dystans do UE i skłócanie z sąsiadami

Koncepcja polskiej polityki zagranicznej to dystans od Unii Europejskiej i skłócanie z sąsiadami. To wygląda na celowe działania - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Jego zdaniem rezultaty działań polskiej dyplomacji są słabe nie tylko w wydaniu europejskim, ale i relacji ze Stanami Zjednoczonymi. - Nasze stosunki są ograniczone do spraw militarnych i bezpieczeństwa i bardzo dobrze. Ale w tych sprawach też nie idziemy do przodu - ocenił Olechowski.

Fala doniesień o molestowaniach. "Dopiero teraz kobiety nie są osamotnione"

- Oby się nie skończyło tylko na manifestacjach i rozmowach, które mogą edukować, ale realnie nic nie zmienią - tak psycholog Maria Rotkiel odniosła się do lawiny ujawniania przypadków molestowania kobiet na całym świecie. Gość "Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS podkreśliła, jak wielkim wyzwaniem dla ofiar dwuznacznych propozycji i przemocy jest przyznanie się do tego faktu. - Dopiero teraz kobiety zaczynają mieć możliwość mówić otwarcie, bo nie są osamotnione - wskazała Rotkiel. Jej zdaniem potrzebne jest sformalizowanie międzynarodowego ruchu, który doprowadzi do realnej poprawy sytuacji kobiet.

Członkowie sztabu z zarzutami, doradcy na celowniku. Kto jest kim w śledztwie specjalnego prokuratora

Trzech członków sztabu wyborczego Donalda Trumpa już usłyszało zarzuty. Kto będzie następny? Doniesienia medialne podają, że w kręgu zainteresowań specjalnego prokuratora badającego wypływ Rosjan na amerykańskie wybory w 2016 roku jest dwóch doradców i syn prezydenta USA. Biały Dom bagatelizuje znaczenie oskarżonych członków sztabu, ale komentatorzy nie mają wątpliwości - śledztwo prowadzone przez Roberta Muellera dopiero się rozkręca.

Koniec stanu wyjątkowego nad Sekwaną. Zastąpią go nowe przepisy

Wraz z końcem października we Francji przestaje obowiązując stan wyjątkowy. Trwał on aż dwa lata. Według francuskiego MSW jego wprowadzenie pozwoliło na udaremnienie 32 zamachów terrorystycznych. Teraz we Francji obowiązywać będą nowe przepisy w sprawie bezpieczeństwa. Mniej restrykcyjne, ale - jak zapewnia Pałac Elizejski - równie skuteczne. Materiał "Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS.

Nazwano go australijskim Guantanamo, nakazano likwidację. Imigranci nie chcą opuścić obozu

Centra tranzytowe - tak nazywane są obozy dla uchodźców w Papui Nowej Gwinei. Przetrzymywani tam są nielegalni imigranci, którzy próbowali dostać się do Australii. Jeden z tych obozów zostanie zamknięty. Miejscowy Sąd Najwyższy uznał, że przetrzymywanie ludzi w zamknięciu przez kilka lat jest niehumanitarne. Problem w tym, że mieszkańcy obozu nie chcą go opuścić.

Gazociąg w miejscu katastrofy smoleńskiej? "To jest gra polityczna"

Nie jest tak, że ktoś kupił ten teren, nie wiedząc, co to za teren, a ktoś sprzedał ten teren, też tego nie wiedząc. To przedmiot gry polsko-rosyjskiej. To gra polityczna - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były wiceszef MSZ Paweł Kowal, komentując zakup terenu gdzie doszło do katastrofy smoleńskiej. Jego zdaniem wysyłanie przez Polskę not dyplomatycznych w tej sprawie "to zdecydowanie za mało". Drugi gość programu, były eurodeputowany Paweł Zalewski, przekonywał, że "to jest kwestia do spokojnej rozmowy z rządem rosyjskim". Jego zdaniem odzyskanie wraku byłoby trudne, ale możliwe, gdyby polska dyplomacja przestała traktować ten problem jako dwustronny, ale podniosła go do rangi unijnej. - Z tą polityką rządu szanse (na odzyskanie wraku - przyp. red.) są żadne - stwierdził Zalewski.

Dziak: Trump ma czas do końca stycznia. Inaczej Korea stanie się mocarstwem atomowym

- Gdybym był Chińczykiem, to stwierdziłbym, że najwyższy czas zawrzeć z Trumpem deal - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN. Jego zdaniem Pekin ma obawy związane z północnokoreańskim programem atomowym i "Chińczycy mają powoli dość Kim Dzong Una" - skwitował. Profesor Dziak stwierdził także, że USA mają czas do końca stycznia, żeby rozwiązać problemy z Koreą Północną. W przeciwnym razie kraj ten zyska status mocarstwa atomowego.

"Wymiana premiera byłaby bardzo pożyteczna"

- Wymiana premiera byłaby bardzo pożyteczna - podkreślił były prezydent Bronisław Komorowski, komentując rekonstrukcję rządu PiS. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS ocenił, że obecnie główny ośrodek władzy znajduje się w siedzibie partii rządzącej, a nie w kancelariach prezydenta czy premiera. - Prezes Kaczyński ma ogromną władzę i nie ma żadnej odpowiedzialności - dodał były prezydent. Jednocześnie wskazał ministrów, którzy jego zdaniem powinni stracić władzę. Na jego liście najwyżej znaleźli się szef MSZ Witold Waszczykowski, resortu obrony Antoni Macierewicz i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Czy zmiana czasu zostanie zniesiona? "Jest po prostu bezsensowna"

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W Europie nie robią tego tylko Islandia, Białoruś i Rosja. Polska pretenduje do stania się awangardą braku zmiany. Jeśli Sejm i Senat zdecydują, że od jesieni przyszłego roku nie będziemy przesuwać wskazówek zegarków, to będziemy pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który zdecyduje się na taki krok. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.