Po przeszczepie macicy urodziła zdrowe dziecko. "Czujemy, że dokonaliśmy czegoś pięknego"


W szpitalu w Dallas w Teksasie kobieta, której przeszczepiono macicę, urodziła zdrowe dziecko. Dawczynią była pielęgniarka, która miała już własne dzieci i nie planowała kolejnych. Pierwszy taki przeszczep na świecie 3 lata temu udało się przeprowadzić w Szwecji. Narodziny w Dallas to pierwszy taki przypadek poza Skandynawią.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

To chłopiec - chwalą się lekarze ze szpitala w Dallas. Powitali tam pierwsze w Stanach Zjednoczonych dziecko urodzone dzięki transplantacji macicy.

- Kiedy patrzymy na tego chłopca, czujemy, że dokonaliśmy czegoś pięknego - mówi Giuliano Testa, transplantolog z Uniwersytetu Baylor w Dallas. - To było tak wyjątkowe... Przepraszam, jestem emocjonalny. To było naprawdę ekscytujące. To, co ta kobieta przeszła, by dotrzeć do tego punktu, po prostu mnie powala - dodaje jego kolega, ginekolog Robert T. Gunby.

Matka to jedna z kilku pacjentek Centrum Medycznego Uniwersytetu w Baylor. Gdyby nie chirurdzy, nigdy nie urodziłaby dziecka. Biorczyni chce pozostać anonimowa.

Wiadomo jednak, że narząd pobrano od 36-letniej pielęgniarki, Taylor Siler, która ma już dwójkę dzieci i nie planowała kolejnych. Chciała dać innej kobiecie szansę na poród. "Mam w rodzinie pary, które walczą o to, by zostać rodzicami. To nie jest fair. Myślę, że jeśli możemy dać kobietom taką szansę, to jest to coś naprawdę niesamowitego" - powiedziała w jednym z wywiadów.

Rzadkie przypadki

Taki przeszczep nie ratuje życia, ale podnosi jego komfort. Narząd po spełnieniu swojej roli, czyli po jednym lub kilku porodach, jest usuwany.

- Jest pewne ryzyko odrzucenia takiej macicy i usuwa się ją dlatego, żeby nie stosować leków immunosupresyjnych, które zażywają pacjenci po wszystkich przeszczepach. Tutaj takiej potrzeby utrzymywania macicy po porodzie nie ma - tłumaczy ginekolog Grzegorz Mrugacz z Kliniki Bocian.

W Dallas zabiegi - dotąd nieudane - przeprowadza się od kilkunastu miesięcy. Większość pacjentek to osoby cierpiące na wrodzony brak lub niedorozwój macicy. Dotyczy to średnio jednej na pięć tysięcy kobiet.

- Chcemy dokonać 10 transplantacji. Do tej pory zrobiliśmy ich osiem. Możemy dziś potwierdzić, że kolejna pacjentka jest w ciąży, a następne są na kilku innych etapach tej procedury - mówi ginekolog Liza Johannesson.

Pionierami są Szwedzi

Amerykanie wcale nie są pionierami w transplantologii narządów rozrodczych. To specjalność Szwedów. Chirurdzy z Uniwersytetu w Göteborgu pracują nad tym już od kilkunastu lat. Do tej pory dzięki metodzie urodziło się kilkoro zdrowych dzieci. Wszystko zaczęło się od pomysłu pacjentki chorej na nowotwór.

- Powiedziałem jej, że będzie zdrowa, ale nigdy nie zostanie matką, bo nie będzie mieć macicy. Wtedy zasugerowała, że może zrobimy przeszczep. Przedyskutowałem to z kolegami. Stwierdziliśmy, że to może być rozwiązanie - mówi szef zespołu z z Uniwersytetu w Göteborgu Matss Brannstrom.

- Była 9 wieczorem, pracowałam do późna w labolatorium. Zobaczyłam dwa płody w macicy myszy, na której testowaliśmy metodę. Natychmiast zadzwoniłam do doktora Mattsa, byłam naprawdę szczęśliwa, bo przekonałam się, że to naprawdę działa - wspomina Randa Racho Akouri, naukowiec, która pracowała nad metodą.

Chłopiec urodzony w Dallas to zdaniem lekarzy przełom - po raz pierwszy procedura powiodła się w innym niż Szwecja kraju. To nadzieja na jej upowszechnienie i doskonała wiadomość dla tych, których problemy zdrowotne dotąd całkowicie wykluczały ciążę.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS