Po przeszczepie macicy urodziła zdrowe dziecko. "Czujemy, że dokonaliśmy czegoś pięknego"


W szpitalu w Dallas w Teksasie kobieta, której przeszczepiono macicę, urodziła zdrowe dziecko. Dawczynią była pielęgniarka, która miała już własne dzieci i nie planowała kolejnych. Pierwszy taki przeszczep na świecie 3 lata temu udało się przeprowadzić w Szwecji. Narodziny w Dallas to pierwszy taki przypadek poza Skandynawią.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

To chłopiec - chwalą się lekarze ze szpitala w Dallas. Powitali tam pierwsze w Stanach Zjednoczonych dziecko urodzone dzięki transplantacji macicy.

- Kiedy patrzymy na tego chłopca, czujemy, że dokonaliśmy czegoś pięknego - mówi Giuliano Testa, transplantolog z Uniwersytetu Baylor w Dallas. - To było tak wyjątkowe... Przepraszam, jestem emocjonalny. To było naprawdę ekscytujące. To, co ta kobieta przeszła, by dotrzeć do tego punktu, po prostu mnie powala - dodaje jego kolega, ginekolog Robert T. Gunby.

Matka to jedna z kilku pacjentek Centrum Medycznego Uniwersytetu w Baylor. Gdyby nie chirurdzy, nigdy nie urodziłaby dziecka. Biorczyni chce pozostać anonimowa.

Wiadomo jednak, że narząd pobrano od 36-letniej pielęgniarki, Taylor Siler, która ma już dwójkę dzieci i nie planowała kolejnych. Chciała dać innej kobiecie szansę na poród. "Mam w rodzinie pary, które walczą o to, by zostać rodzicami. To nie jest fair. Myślę, że jeśli możemy dać kobietom taką szansę, to jest to coś naprawdę niesamowitego" - powiedziała w jednym z wywiadów.

Rzadkie przypadki

Taki przeszczep nie ratuje życia, ale podnosi jego komfort. Narząd po spełnieniu swojej roli, czyli po jednym lub kilku porodach, jest usuwany.

- Jest pewne ryzyko odrzucenia takiej macicy i usuwa się ją dlatego, żeby nie stosować leków immunosupresyjnych, które zażywają pacjenci po wszystkich przeszczepach. Tutaj takiej potrzeby utrzymywania macicy po porodzie nie ma - tłumaczy ginekolog Grzegorz Mrugacz z Kliniki Bocian.

W Dallas zabiegi - dotąd nieudane - przeprowadza się od kilkunastu miesięcy. Większość pacjentek to osoby cierpiące na wrodzony brak lub niedorozwój macicy. Dotyczy to średnio jednej na pięć tysięcy kobiet.

- Chcemy dokonać 10 transplantacji. Do tej pory zrobiliśmy ich osiem. Możemy dziś potwierdzić, że kolejna pacjentka jest w ciąży, a następne są na kilku innych etapach tej procedury - mówi ginekolog Liza Johannesson.

Pionierami są Szwedzi

Amerykanie wcale nie są pionierami w transplantologii narządów rozrodczych. To specjalność Szwedów. Chirurdzy z Uniwersytetu w Göteborgu pracują nad tym już od kilkunastu lat. Do tej pory dzięki metodzie urodziło się kilkoro zdrowych dzieci. Wszystko zaczęło się od pomysłu pacjentki chorej na nowotwór.

- Powiedziałem jej, że będzie zdrowa, ale nigdy nie zostanie matką, bo nie będzie mieć macicy. Wtedy zasugerowała, że może zrobimy przeszczep. Przedyskutowałem to z kolegami. Stwierdziliśmy, że to może być rozwiązanie - mówi szef zespołu z z Uniwersytetu w Göteborgu Matss Brannstrom.

- Była 9 wieczorem, pracowałam do późna w labolatorium. Zobaczyłam dwa płody w macicy myszy, na której testowaliśmy metodę. Natychmiast zadzwoniłam do doktora Mattsa, byłam naprawdę szczęśliwa, bo przekonałam się, że to naprawdę działa - wspomina Randa Racho Akouri, naukowiec, która pracowała nad metodą.

Chłopiec urodzony w Dallas to zdaniem lekarzy przełom - po raz pierwszy procedura powiodła się w innym niż Szwecja kraju. To nadzieja na jej upowszechnienie i doskonała wiadomość dla tych, których problemy zdrowotne dotąd całkowicie wykluczały ciążę.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN