Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

500 kilometrów problemu. "Nie wiem co się stanie po brexicie"

Tego tematu w kontekście brexitu nie da się uniknąć. Licząca 500 kilometrów granica między Irlandią i Irlandią Północną będzie jedyną, która oddziela Zjednoczone Królestwo od Unii Europejskiej. Dublin żąda od Londynu pełnych informacji na temat tego, w jaki sposób Brytyjczycy zapewnią swobodny przepływ ludzi i towarów.

Generał Hyten: Rosja i Chiny testują broń, której mogą użyć w kosmosie

Amerykański generał John Hyten, który nadzoruje wojskowe operacje w kosmosie, twierdzi, że Rosja i Chiny bardzo intensywnie pracują nad bronią zdolną niszczyć satelity na orbicie. Chodzi m.in. o lasery wystrzeliwane z Ziemi, ale też o"satelity kamikadze", które mogłyby zniszczyć amerykański sprzęt w kosmosie.

Irańska ropa i tureckie złoto. Zeznania biznesmena pogrążą Erdogana?

Czy zeznania irańsko-tureckiego biznesmena, który właśnie został przesłuchany w Nowym Jorku, pogrążą tureckiego prezydenta? To właśnie Reza Zarrab miał odgrywać kluczową rolę w nielegalnym handlu ropą pomiędzy Ankarą a Teheranem. Handel był nielegalny, bo miał miejsce wtedy, kiedy Iran był objęty sankcjami. Nie mogło być żadnych dowodów na taki proceder, dlatego Turcy za irańską ropę mieli płacić złotem. Tureckie władze najbardziej obawiają się, że wyjdzie na jaw kto w tę wymianę miał być zaangażowany. Mowa jest bowiem o ludziach z najbliższego otoczenia prezydenta Erdogana, w tym o jego synu. Na razie jednak Erdogan grzmi, że Ameryka atakuje Turcję. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Marcinkiewicz: w Wielkiej Brytanii wzrasta liczba niechętnych wobec brexitu

Czy dojdzie do brexitu? - Taki scenariusz pojawił się na horyzoncie - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Jego zdaniem negocjacje brexitowe ujawniły skalę podziałów między krajami tworzącymi Zjednoczone Królestwo. - To jest zlepek różnych narodowości, dziś ze sobą walczą - stwierdził Marcinkiewicz. - Wzrasta liczba niechętnych wobec brexitu - dodał.

Rosjanie wykluczeni z igrzysk? "Obawiam się, że tak nie będzie "

Będzie tak jak w Rio, gdzie MKOl powiedział, że to poszczególne federacje podejmą decyzję. Pewnie jutro będzie podobnie - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS publicysta sportowy Andrzej Person przed wtorkową decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w sprawie dopuszczenia rosyjskich sportowców do startu w igrzyskach w Pjongczangu (9-25 lutego). Zadaniem Persona całkowitego wykluczenia rosyjskiej reprezentacji nie będzie. Publicysta sportowy znaczył jednak, iż oczekuje, że igrzyska będą pozbawione dopingu. - Sport bez równości szans nie ma sensu - ocenił Person.

Boni: ludzie za granicą pytali nas, czy nie potrzebujemy ochrony

- Brak reakcji naszych władz, to niszczenie demokracji, a takie zachowania wobec posłów do Parlamentu Europejskiego są bardziej dostrzegane, niż inne złe rzeczy, które rząd robi - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS eurodeputowany PO Michał Boni. Opowiadał, z jakimi reakcjami spotyka się za granicą, w związku z powieszeniem wizerunków europosłów PO na szubienicach w Katowicach. - Ludzie pytali nas, czy nie potrzebujemy ochrony - wspominał. - Szkody wizerunkowe dla Polski są olbrzymie - dodał.

"Czas, żeby reprezentacja narodowa zagrała na odpowiednim poziomie"

- To nie jest trudna grupa. Przeciwnicy są w jakiś sposób doświadczeni. Nie ma słabych zespołów na mistrzostwach świata, ale to nie są też wybitne drużyny. Powalczymy i przy odrobinie szczęścia wyjdziemy z grupy - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były piłkarz Piotr Świerczewski. - Czas, żeby reprezentacja narodowa zagrała na odpowiednim poziomie - dodał drugi gość programu, Maciej Petruczenko z "Przeglądu Sportowego". - Ja wierzę w Adama Nawałkę - podkreślił dziennikarz. Obaj goście zaznaczyli, że wierzą w awans z grupy polskiego zespołu.

"Kaczyński ustawia się w sytuacji win-win"

- Kaczyński ustawia się w sytuacji win-win. Wygra jak prezydent się złamie, a jak prezydent się nie złamie też będzie chciał jakoś propagandowo wygrać - tak Michał Kamiński, poseł Unii Europejskich Demokratów, ocenił spór PiS-u z Pałacem Prezydenckim w sprawie sądów. Zdaniem gościa "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS politycy obozu rządzącego wykazują się cynizmem w kolejnych reformach. - Czują się tak pewni siebie, że nawet się nie muszą specjalnie krępować - ocenił poseł Kamiński. Natomiast dr Paweł Kowal, politolog z Polskiej Akademii Nauk, zwrócił uwagę na wizerunek Polski na forum międzynarodowym. - Nawet ludzie na Zachodzie, którzy sympatyzują z rządem PiS uważają, że te poprawki i cała batalia wokół sądów przyniesie skutki wizerunkowe trudne do odwrócenia - ocenił Kowal.

Maluch czeka na Hanksa. "Będziemy mieć wspólną przejażdżkę"

Tom Hanks i polski maluch, czyli finał wielkiej akcji z Fiatem 126p w roli głównej. Po tym jak aktor opublikował w sieci serię zdjęć z popularnym maluchem, Monika Jaskólska rozpoczęła zbiórkę funduszy na zakup takiego auta dla Hanksa. Dodatkowe pieniądze, które przy tej okazji udało się zebrać, trafiły na konto bielskiego szpitala pediatrycznego. Z organizatorką akcji rozmawiał w Los Angeles korespondent "Faktów" TVN i "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS Marcin Wrona.

Szef Parlamentu Europejskiego napisał list do premier Szydło

Zapowiedzi stały się faktem. Szef Parlamentu Europejskiego pisze do polskiej premier. W liście do Beaty Szydło Antonio Tajani wyraża "głębokie zaniepokojenie" wydarzeniami z Katowic. Przewodniczący europarlamentu pisze, że "groźby śmierci i zastraszanie wybranych w głosowaniu reprezentantów nie mogą być tolerowane w demokracji". Dziś w czasie obrad Parlamentu Europejskiego padły też pytania o bezpieczeństwo Polskich europosłów.

"60 państw świata przyczyniło się do tego, że Korea może być atomowym mocarstwem"

- Świat był bezczynny. 60 państw świata przyczyniło się do tego, że Korea może być atomowym mocarstwem. To błąd zaniechania - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN. - Był moment, kiedy inaczej można było zagrać z Koreą - przekonywał. Jego zdaniem na początku lat 90., kiedy program nuklearny Pjongjangu był w powijakach, a sytuacja międzynarodowa lepsza, administracja amerykańska mogła przeprowadzić chirurgiczne uderzenia w Korei Północnej, by ten program zatrzymać.

Wizerunki eurodeputowanych na szubienicach. "To jest rzecz, która w Polsce była niewyobrażalna"

Została przekroczona granica, o której myślałem, że nie zostanie przekroczona za mojego życia - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSZ Adam Daniel Rotfeld, komentując manifestację Ruchu Narodowego w Katowicach, gdzie narodowcy powiesili na szubienicach wizerunki europosłów PO. - To jest rzecz, która w Polsce była niewyobrażalna - dodał. Jak stwierdził, bardziej niż reakcje międzynarodowe, interesuje go reakcja polskich władz, która jego zdaniem powinna być zdecydowana. - Mam nadzieję, że się nigdy to nie powtórzy - dodał Rotfeld.

"Parlament jest używany w sposób charakterystyczny dla państwa totalitarnego czy faszyzującego"

- Faszyzm to ruch, który stawia na silne państwo i lekceważy parlament. To się dzieje. Parlament jest używany w sposób charakterystyczny dla państwa totalitarnego czy faszyzującego - mówił były minister finansów i spraw zagranicznych Andrzej Olechowski, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. W jego opinii, odradza się przekonanie o Polsce, że wraca do swojej "nieliberalnej tradycji", charakterystycznej dla regionu. Olechowski odniósł się także do wtorkowych prac sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która przyjęła wszystkie poprawki PiS do prezydenckich ustaw o KRS i SN, ale nie przyjęła ani jednej poprawki opozycji. - To by była sensacja, gdyby większość przyjęła chociaż jedną - dodał.

"On jest ten drugi. Książę Harry może sobie pozwolić na więcej"

- William mówiąc potocznie ma przerąbane, jest bardzo blisko tronu, nie wiadomo, czy królem będzie on czy Karol - oceniła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Karolina Korwin-Piotrowska z TVN Style. Jej zdaniem książę Harry mógł się zaręczyć z Amerykanką, i to w dodatku z rozwódką, bo w kolejce do tronu zajmuje odległe miejsce. - On jest ten drugi, więc mógł sobie pozwolić na więcej - stwierdziła.

Ruszają świąteczne jarmarki w Europie. Służby w pełnej gotowości

Na Starym Kontynencie ruszają świąteczne jarmarki. Jednocześnie zagrożenie terrorystyczne rośnie. Służby w całej Europie postawione są w stan najwyższej gotowości. We Francji dokładnie sprawdzane są samochody podjeżdżające do hoteli, a W Berlinie wszystkie świąteczne jarmarki ogrodzono betonowymi zaporami. Ma to zapobiec powtórce zamachu sprzed roku, kiedy to rozpędzona ciężarówka wjechała w tłum ludzi. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Są prześladowani, nie mają żadnych praw. Papież upomni się o Rohindżów?

Papież Franciszek wyruszył w bardzo trudną i ryzykowną podróż do Azji Południowo-Wschodniej. Zaczyna od Birmy, gdzie może upomnieć się o los ludu Rohindża - muzułmańskiej mniejszości prześladowanej w tym kraju. Chodzi o czystki etniczne, które zmusiły do ucieczki setki tysięcy ludzi. Ojciec Święty odwiedzi również sąsiedni Bangladesz. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Na Zachodzie nikt poważnie nie potraktuje słów pani premier"

- To jest wyraz obawy, że to jest strategiczne przygotowanie do powrotu do Polski - tak prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar skomentował w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS reakcję Beaty Szydło na wpis Donalda Tuska na Twitterze, w którym retorycznie zapytał on, czy PiS realizuje swoją strategię czy "plan Kremla". Zdaniem Szydło Donald Tusk "wykorzystując swoje stanowisko do ataku na polski rząd, atakuje Polskę". - Na Zachodzie nikt poważnie nie potraktuje słów pani premier - ocenił Smolar.

"Nie uważam, że budowa państwa partyjnego naprawi cokolwiek"

- Istota nie jest w rozmiarach - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marek Jurek, europoseł Prawicy Rzeczpospolitej, komentując spontaniczne protesty w obronie sądów w polskich miastach. - Jest w tej sprawie potężne napięcie polityczne - ocenił i dodał, że jego zdaniem "te propozycje (zmian w sądownictwie - przyp.red) poszły w złym kierunku". - Nie chcę żadnych sędziów związanych z opozycją ani z większością rządową - powiedział. - Sądownictwo wymagało zmian, ale nie uważam, że budowa państwa partyjnego naprawi cokolwiek - dodał.

Zbyt ostry wpis Tuska? "Mówił samą prawdę"

- To jest bezprecedensowa sytuacja - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Michał Kamiński z koła Europejscy Demokraci mówiąc o wpisie Donalda Tuska na temat sytuacji w Polsce. Zdaniem Kamińskiego Tusk miał prawo zabrać głos, ponieważ "to, co dzieje się w Polsce też jest bez precedensu". - Do tej wypowiedzi Tusk ma dwa tytuły: obywatelstwo polskie oraz fakt, że odpowiada za funkcjonowanie szefów państw członkowskich - stwierdził natomiast Janusz Zemke. Eurodeputowany SLD dodał, że "polemizować z nim można by tylko wówczas, gdyby nie mówił prawdy, a Donald Tusk mówił samą prawdę, dlatego ona tak boli".

"Współpraca musi być ścisła, ale nie musimy być jednym organizmem"

- Dziś próba dyskusji o reformie sprawiedliwości w Polsce to takie "uważajcie, bo idziecie w złym kierunku, a to kiedyś doprowadziło Europę na drogę wojny" - tak senator niezależny Grzegorz Napieralski ocenił upomnienie Polski przez prezydenta Francji podczas spotkania z polską premier. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS wskazał, że gospodarz Pałacu Elizejskiego szuka nowych sojuszy w Europie. - Widać, że naturalną dziś drogą dla prezydenta Francji jest to, żeby ta współpraca w Unii Europejskiej była ściślejsza - dodał senator Napieralski. Bardziej powściągliwy był Piotr Strzembosz z Prawicy RP: - Współpraca musi być ścisła, ale nie musimy być jednym organizmem - zaznaczył. Polityk dodał, że prezydent Macron bardzo delikatnie zwrócił uwagę na reformy sądownictwa w Polsce i "było to na miejscu".

"Stany Zjednoczone zbudowały swoją potęgę na solidnych podstawach"

- Nic wielkiego się jeszcze nie stało. Dopiero teraz będą schody kogo przy tym stole posadzić - tak prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, skomentował planowane rozmowy o przyszłości Syrii. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS podkreślił, że rosyjski przywódca Władimir Putin zaprosił na negocjacje prezydenta Baszara al-Asada. - Morderca, który używa broni chemicznej przeciwko własnemu narodowi, teraz jest "cywilizowanym" rozmówcą na temat przyszłości - ocenił prof. Lewicki. - To trochę wstydliwa sprawa - dodał ekspert. Amerykanista jest przekonany, że Rosja Putina, mimo zapewnień Kremla, ma mniejsze możliwości niż USA. - Ameryka jest dużo potężniejsza i bogatsza. Stany Zjednoczone zbudowały swoją potęgę na solidnych podstawach - podkreślił.

"To kompromitacja dla reżimu północnokoreańskiego"

- To kompromitacja dla całego reżimu północnokoreańskiego - tak Wojciech Łuczak, wydawca magazynu "Raport WTO" i ekspert ds. wojskowości ocenił ucieczkę żołnierza z Korei Północnej. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS podkreślił, że całe zdarzenie miało miejsce na przejściu granicznym w Panmundżom, gdzie odbywają się rozmowy pomiędzy przedstawicielami zwaśnionych krajów. Ekspert zauważył również dziwne zachowanie wojskowych reżimu, którzy strzelali do uciekiniera. - Najciekawsze jest to, że jeden z żołnierzy północnokoreańskich przekroczył linię demarkacyjną - zaznaczył Wojciech Łuczak. W jego opinii, część z żołnierzy, którzy dopuścili do ucieczki, zostanie, albo już została rozstrzelana. - Na pewno czeka ich sąd - uważa ekspert.

Koziński: relacje polsko-francuskie to brutalny pojedynek przede wszystkim na faule.

- To jest bardzo brutalny pojedynek przede wszystkim na faule, i wynik w nim to jeden do jednego - tak Agaton Koziński z dziennika "Polska The Times" ocenił obecne relacje polsko-francuskie. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS wyjaśnił, że czwartkowa wizyta premier Beaty Szydło w Paryżu może dać szansę na reset w stosunkach z Emmanuelem Macronem. - Nie broniłbym go w sprawie pracowników delegowanych - dodał Koziński. Natomiast zdaniem Piotra Moszyńskiego, dziennikarza francuskiego radia RFI, prezydent Macron zawiódł się na rządzie Szydło. - On bardzo na Polskę liczył, dlatego teraz jest taki wściekły, ponieważ jest poważnie rozczarowany - skomentował Moszyński. Jego zdaniem, obecna sytuacja wewnętrzna nad Wisłą nie daje szansy na włączenie naszego kraju do grona europejskich liderów.

Przez tygodnie zaprzeczali, teraz przyznają. Rosgidromet: doszło do emisji rutenu

Ogromny radioaktywny obłok przeszedł nad Europą. Rosja potwierdza, że pod koniec września doszło do emisji substancji promieniotwórczej z epicentrum koło Czelabińska. Chodzi o "ekstremalnie wysokie" zanieczyszczenie izotopem ruten 106. Normy były przekroczone niemal tysiąc razy. Ale według wszystkich ekspertów - takie stężenie nie stanowi żadnego zagrożenia. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Siemoniak: Chciałbym, żeby Tusk kandydował na prezydenta. Brakuje go

- Na razie jego miejsce jest tam, w Brukseli - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, zapytany o jego oczekiwania względem Donalda Tuska. - Chciałbym bardzo, żeby kandydował na prezydenta w 2020 roku. Wielu polityków PO powiedziało to już przede mną kilkukrotnie, brakuje go. Natomiast dziś jego miejsce jest tam - przekonywał. Były minister w rządzie Donalda Tuska zabrał też głos w sprawie gen. Kraszewskiego i tarczy antyrakietowej.

Wysoka cena za bezpieczeństwo. Patrioty droższe o prawie 10 mld zł

Polskie władze zapewniały, że są w stanie wydać na system rakietowy Patriot maksymalnie 30 mld zł. W odpowiedzi Amerykanie wysyłają wycenę i chcą prawie 40 mld zł. Zgodę na militarną transakcję musi wyrazić jeszcze Kongres. Negocjacje z władzami w Waszyngtonie nie będą łatwe. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.