Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Członkowie sztabu z zarzutami, doradcy na celowniku. Kto jest kim w śledztwie specjalnego prokuratora

Trzech członków sztabu wyborczego Donalda Trumpa już usłyszało zarzuty. Kto będzie następny? Doniesienia medialne podają, że w kręgu zainteresowań specjalnego prokuratora badającego wypływ Rosjan na amerykańskie wybory w 2016 roku jest dwóch doradców i syn prezydenta USA. Biały Dom bagatelizuje znaczenie oskarżonych członków sztabu, ale komentatorzy nie mają wątpliwości - śledztwo prowadzone przez Roberta Muellera dopiero się rozkręca.

Koniec stanu wyjątkowego nad Sekwaną. Zastąpią go nowe przepisy

Wraz z końcem października we Francji przestaje obowiązując stan wyjątkowy. Trwał on aż dwa lata. Według francuskiego MSW jego wprowadzenie pozwoliło na udaremnienie 32 zamachów terrorystycznych. Teraz we Francji obowiązywać będą nowe przepisy w sprawie bezpieczeństwa. Mniej restrykcyjne, ale - jak zapewnia Pałac Elizejski - równie skuteczne. Materiał "Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS.

Nazwano go australijskim Guantanamo, nakazano likwidację. Imigranci nie chcą opuścić obozu

Centra tranzytowe - tak nazywane są obozy dla uchodźców w Papui Nowej Gwinei. Przetrzymywani tam są nielegalni imigranci, którzy próbowali dostać się do Australii. Jeden z tych obozów zostanie zamknięty. Miejscowy Sąd Najwyższy uznał, że przetrzymywanie ludzi w zamknięciu przez kilka lat jest niehumanitarne. Problem w tym, że mieszkańcy obozu nie chcą go opuścić.

Gazociąg w miejscu katastrofy smoleńskiej? "To jest gra polityczna"

Nie jest tak, że ktoś kupił ten teren, nie wiedząc, co to za teren, a ktoś sprzedał ten teren, też tego nie wiedząc. To przedmiot gry polsko-rosyjskiej. To gra polityczna - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były wiceszef MSZ Paweł Kowal, komentując zakup terenu gdzie doszło do katastrofy smoleńskiej. Jego zdaniem wysyłanie przez Polskę not dyplomatycznych w tej sprawie "to zdecydowanie za mało". Drugi gość programu, były eurodeputowany Paweł Zalewski, przekonywał, że "to jest kwestia do spokojnej rozmowy z rządem rosyjskim". Jego zdaniem odzyskanie wraku byłoby trudne, ale możliwe, gdyby polska dyplomacja przestała traktować ten problem jako dwustronny, ale podniosła go do rangi unijnej. - Z tą polityką rządu szanse (na odzyskanie wraku - przyp. red.) są żadne - stwierdził Zalewski.

Dziak: Trump ma czas do końca stycznia. Inaczej Korea stanie się mocarstwem atomowym

- Gdybym był Chińczykiem, to stwierdziłbym, że najwyższy czas zawrzeć z Trumpem deal - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN. Jego zdaniem Pekin ma obawy związane z północnokoreańskim programem atomowym i "Chińczycy mają powoli dość Kim Dzong Una" - skwitował. Profesor Dziak stwierdził także, że USA mają czas do końca stycznia, żeby rozwiązać problemy z Koreą Północną. W przeciwnym razie kraj ten zyska status mocarstwa atomowego.

"Wymiana premiera byłaby bardzo pożyteczna"

- Wymiana premiera byłaby bardzo pożyteczna - podkreślił były prezydent Bronisław Komorowski, komentując rekonstrukcję rządu PiS. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS ocenił, że obecnie główny ośrodek władzy znajduje się w siedzibie partii rządzącej, a nie w kancelariach prezydenta czy premiera. - Prezes Kaczyński ma ogromną władzę i nie ma żadnej odpowiedzialności - dodał były prezydent. Jednocześnie wskazał ministrów, którzy jego zdaniem powinni stracić władzę. Na jego liście najwyżej znaleźli się szef MSZ Witold Waszczykowski, resortu obrony Antoni Macierewicz i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Czy zmiana czasu zostanie zniesiona? "Jest po prostu bezsensowna"

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W Europie nie robią tego tylko Islandia, Białoruś i Rosja. Polska pretenduje do stania się awangardą braku zmiany. Jeśli Sejm i Senat zdecydują, że od jesieni przyszłego roku nie będziemy przesuwać wskazówek zegarków, to będziemy pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który zdecyduje się na taki krok. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Sophia otrzymała obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. Jest robotem

Sophia, robot humanoidalny, otrzymała obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. To pierwszy tego typu przypadek na świecie. Sophia wystąpiła na forum "Future Investment Initiative". Uwagę internatów przyciągnął fakt, że nie miała nakrycia głowy i nie była ubrana w abaję - tradycyjny strój, który obywatelki Arabii Saudyjskiej muszą nosić w miejscach publicznych. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"W polskim interesie jest integralność terytorialna Hiszpanii"

- W polskim interesie jest to, żeby Hiszpania zachowała integralność terytorialną - podkreślił Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS wskazał, że niepodległość Katalonii może spowodować awans Polski na czwarte miejsce wśród największych unijnych krajów. W jego opinii, są politycy w Europie, które "trzymają kciuki" za Katalonię, wskazując między innymi na problem separatyzmu na Korsyce. Czarnecki mówił także o możliwych zmianach w polskim rządzie. - Czy rekonstrukcja będzie wielka? Zobaczymy - podkreślił. Dodał, że będzie bronił ministrów obecnego gabinetu, w tym szefa MSZ.

"Tam nie ma tajemnic, które by wyjaśniały samą śmierć Kennedy'ego"

- Tam nie ma tajemnic, które by wyjaśniały samą śmierć Kennedy'ego. Tam są materiały operacyjne, źródła informacji, procedury. Tego, co najciekawsze nie ma - tak o ujawnionych aktach w sprawie zamachu na prezydenta USA z 1963 r. mówił prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jednak gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS wątpi, że Lee Harvey Oswald działał z własnych pobudek. - Ja jestem przekonany, że wersja z Komisji Warrena jest nieprawdziwa. To nie jest wersja ostateczna - podkreślił ekspert. W podobnym tonie wypowiadał się historyk prof. Andrzej Paczkowski z Polskiej Akademii Nauk. - Jeżeli to była operacja sowiecka, to Amerykanie nie mają żadnych dowodów, żeby to potwierdzić - dodał drugi gość programu.

Wywiad Millera dla Sputnika. "Nie będę się nikogo pytał z kim mam rozmawiać"

Nie reprezentuję żadnej władzy polskiego państwa, jestem obywatelem i nie będę się nikogo pytał z kim mam rozmawiać, a z kim nie - mówił w "Faktach z Zagranicy" Leszek Miller. Były premier był pytany o to, dlaczego udał się na spotkanie Klubu Wałdajskiego w Soczi i dlaczego udzieli wywiadu wydalonemu z Polski na wniosek ABW rosyjskiemu dziennikarzowi Lenidowi Swiridowowi.

"20 procent wypadków jest spowodowanych przez korzystanie z telefonu"

- To choroba cywilizacyjna. Coraz częściej poruszając się po drogach w Polsce dostrzegamy takie sytuacje - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Mariusz Sztal, ekspert do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego. Komentował w ten sposób problemy związane z korzystaniem przez pieszych i kierowców ze smartfonów. - Badania pokazują, że nawet rozmowa przez zestaw głośnomówiący, którą prawo dopuszcza, zakłóca naszą percepcję - podkreślił Mariusz Sztal. Na skalę tego zagrożenia uwagę zwrócił również dr Leszek Mellibruda, psycholog z Active Business Mind. - 20 procent wypadków jest spowodowanych przez korzystanie z telefonu w samochodzie - przypomniał.

Luwr chce odkupić modlitewnik króla. Zorganizował zbiórkę publiczną

Muzeum w Luwrze rozpoczęło publiczną zbiórkę datków, aby nabyć bezcenny rękopis. Cel to milion euro, a chodzi o modlitewnik nazwany "Godzinkami" króla Franciszka I. Poza tym, że ma wielką wartość historyczną, to do tego jest w złotej oprawie wysadzanej kamieniami szlachetnymi. Przez jakiś czas modlitewnik był w posiadaniu matki Henryka Walezego, który był też królem Polski. Jak to się stało, że tak ważna dla Francji rzecz musi teraz być odkupowana od Brytyjczyka? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Prezydent Niemiec w Rosji. Rotfeld: chodzi o podjęcie dialogu

To wizyta niewątpliwie ważna - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSZ Adam Daniel Rotfeld, komentując spotkanie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera z Władimirem Putinem. - Stosunki między Rosją a Niemcami są złe - ocenił i przypomniał, że to pierwsza wizyta prezydenta Niemiec w Moskwie od 7 lat. - Faktycznie chodzi o to, żeby podjąć z Rosją dialog w sprawie rozwiązania tych spraw, które są dla Europy i świata bardzo niebezpieczne - stwierdził i dodał, że "konkretnie chodzi o kwestię Ukrainy".

Dżihadyści z Bliskiego Wschodu mogą wrócić do Europy. "Żadna ze służb nie jest przygotowana"

Służby boją się nie tyle zradykalizowania wszystkich dookoła, ale tego, co ci zradykalizowani mogą zrobić w Europie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Mariusz Sokołowski z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie UW, komentując fakt, że europejskie służby ostrzegają przed dżihadystami powracającymi do Europy po przegranej tak zwanego Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie. - To jest, jak się szacuje, około 6-7 tysięcy Europejczyków, którzy mogą wrócić po całkowitym upadku tak zwanego Państwa Islamskiego - przypomniał Sokołowski. - Żadna ze służb w Europie nie jest przygotowana, żeby tak wiele osób objąć stałą obserwacją - dodał.

Jakubiak: premier u nas odgrywa rolę technicznego

- Popieram silną pozycję szefa frakcji, a nie premiera - oświadczyła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Elżbieta Jakubiak (PiS), komentując zapowiedź rekonstrukcji rządu Beaty Szydło. - Ja jestem uradowana. Premier u nas odgrywa rolę technicznego - stwierdziła. Zdaniem drugiego gościa programu, senatora Grzegorza Napieralskiego (niezrzeszony), zapowiedź rekonstrukcji rządu na kilkanaście dni przed faktem jest podyktowana chęcią odwrócenia uwagi od opozycji. - Jarosław Kaczyński zobaczył, że jest konwencja PO i jest przyspieszenie przed wyborami samorządowymi - ocenił. - Dziś pani premier powiedziała, że będą zmiany i o tym mówimy - podkreślił.

"Zaapelowałbym, żeby traktować Chiny poważnie"

- To jest niemożliwe, by Polska była dla Chin drzwiami do Europy. Mnie to śmieszy - ocenił prof. Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN. - Zaapelowałbym, żeby traktować Chiny poważnie. Jak słyszę, że oni nam pomogą, to ja się załamuje - przyznał gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. - Nikt niczego za darmo nie daje. Jak pożyczą pieniądze, to powiedzą: zbudujemy port lotniczy, ale naszymi pracownikami, naszymi surowcami, a potem będziemy tym zarządzać. Oni chcą się bogacić - mówił. - Ostrożnie z Chinami. Więcej mądrości, mniej romantyzmu - wezwał.

Osoby LGBT w USA zaczynają się zbroić. Przez skrajną prawicę

Pistolety kontra skrajna prawica i Ku Klux Klan. W Ameryce geje i lesbijki zaczynają się zbroić. Do tej pory to środowisko starało się trzymać z dala od broni, teraz twierdzi, że czuje zagrożenie. I dlatego uczy się strzelać. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Ceny szybują w zastraszającym tempie. We Francji może zabraknąć croissantów

W Polsce na opakowaniach masła są już gdzieniegdzie zabezpieczenia antykradzieżowe - tak cenny jest to towar. We Francji masła zaczyna brakować. Francuska prasa publikuje nawet poradnikowe artykuły, jak gotować i piec bez masła. Braki w dostawach powodują, że piekarze ostrzegają - wkrótce może zacząć brakować croissantów. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Cimoszewicz: spora część społeczeństw ma kłopot z dostosowaniem się do zmian

W moim przekonaniu współczesny świat zmienia się tak intensywnie i wielopłaszczyznowo, że spora część społeczeństw, nawet dostatnich, ma kłopot z dostosowaniem się do tego - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Włodzimierz Cimoszewicz. Zdaniem byłego premiera dynamika tych zmian powoduje, że w wielu krajach Europy Zachodniej "co najmniej od kilkunastu lat obserwujemy wzrost populizmu i radykalizmu". - Tradycyjne partie polityczne, zwłaszcza w Europie, bardzo wiele straciły z pewnej oryginalności - dodał Cimoszewicz.

Kowal: Unia boi się separatyzmów. Widać strach urzędników, kiedy o tym mówią

Unia Europejska boi się separatyzmów. Ale co mnie najbardziej przeraża, to strach, który widzę u urzędnikach europejskich, kiedy na ten temat się wypowiadają - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS doktor Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk. Jego zdaniem Unia przez lata przekonywała, że "silne regionalizmy pomagają jedności europejskiej". - Teraz okazuje się, że państwa narodowe są dużo większym gwarantem spoistości. Ale natrafiają na problemy polityczne - dodał Kowal.

Barack Obama i George W. Bush po raz pierwszy od dawna przemówili publicznie

Barack Obama po raz pierwszy od opuszczenia Białego Domu wziął udział w wiecu poparcia dla kandydata w wyborach. Tym razem chodziło o kandydata w wyborach na gubernatora stanu Virginia. Obama jest bardzo młodym emerytem, więc jego coraz większe zaangażowanie w bieżącą amerykańską politykę jest coraz bardziej prawdopodobne. Także George W. Bush niedawno przemówił publicznie. Poprzednik Obamy nigdy nie komentował tego, co robił jego następca, a wiele rzeczy mogło mu się nie podobać. I tym razem nie skrytykował Donalda Trumpa bezpośrednio, ale zostało to odebrane jako krytyka urzędującego prezydenta. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Japonia to kraj, w którym kampania wyborcza trwa 12 dni

Państwo demokratyczne, w którym kampania trwa niecałe dwa tygodnie, treść ulotek trzeba uzgadniać w stosownym ministerstwie, a w telewizji klip wyborczy można odtworzyć najwyżej 4 razy. I gdzie wszyscy nisko się sobie kłaniają. Co to za kraj? Japonia. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"To aksamitna pułapka na pana prezydenta"

- To aksamitna pułapka na pana prezydenta - tak Ludwik Dorn, były Marszałek Sejmu, ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS propozycje PiS dotyczące wzmocnienia pozycji prezydenta w polityce zagranicznej. W ocenie Dorna, o wiele poważniejszy jest spór pomiędzy Pałacem Prezydenckim a Ministerstwem Obrony Narodowej. - W sprawach obrony narodowej, w konstytucji, jak i ustawach, prezydent ma zapisane bardzo poważne kompetencje, choć nie są to prerogatywy - zaznaczył. Dodał, że w decyzjach dotyczących obronności to głowa państwa "na końcu ma długopis", a w kwestii polityki zagranicznej "nie ma nic".

"Im dalej od konfliktu, tym żołnierzom bardziej potrzebna jest opieka"

- My podpatrujemy najlepszych, biorących udział w operacjach wojskowych na całym świecie - tak płk. rezerwy Andrzej Kruczyński, były oficer GROM , ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS opiekę nad weteranami w Polsce. Jednak podkreślił, że w tej materii w naszym kraju jest jeszcze wiele do zrobienia. - Żołnierze, którzy brali udział w pierwszej misji bojowej po II wojnie światowej, nawet nie są zapraszani na uroczystości wojskowe - dodał były komandos, mówiąc o wojskowych służących w Iraku. W podobnym tonie wypowiadał się drugi gość, gen. bryg. rezerwy Jarosław Stróżyk, ekspert Fundacji Stratpoints. - Nie oddawajmy hołdu żołnierzom tylko 50 lat po śmierci - dodał były attaché obrony przy ambasadzie RP w USA - Im dalej od konfliktu, tym bardziej potrzebna jest im opieka - podkreślił.