Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Kolejne zatrzymania w sprawie przemytu ludzi do Niemiec

O tej sprawie mówiło się już kilka tygodni temu, gdy ogromną akcję przeprowadziła niemiecka policja. Zaangażowanych w nią było 160 funkcjonariuszy. A chodziło o polsko-syryjską grupę przemytników ludzi. Wszystko zaczynało się od fałszywych wiz turystycznych, dzięki którym można było wjechać do Polski. Potem fałszywych turystów przerzucano do Niemiec. Okazuje się, że śledztwo trwa dalej, bo w środę zatrzymano kolejne trzy osoby, które imigrantów wywoziły do Niemiec tirami.

Igrzyska Olimpijskie ociepliły stosunki na Półwyspie Koreańskim. Szansa na pojednanie?

Czy Korea Północna i Południowa staną się jednym państwem? Czy granica zostanie otwarta i rozdzielone rodziny po kilkudziesięciu latach znów będą razem? Takie pytania jeszcze kilka miesięcy temu byłyby niedorzeczne. Dziś zadają je sobie Koreańczycy po obu stronach granicy i liderzy na całym świecie. Bo zbliżające się igrzyska olimpijskie bardzo zbliżyły oba państwa, które formalnie są przecież wciąż w stanie wojny. To może być tylko czasowe ocieplenie stosunków. Ale może to być też szansa na przełom.

Ustawa o IPN trafi do kosza? "Kaczyński nie pozwoli"

Jarosław Kaczyński nie pozwoli na to, aby ustawa o IPN trafiła do kosza, ponieważ boi się utraty wiarygodności na tej skrajnie prawej części swojego elektoratu. To szkoda dla Polski i dla wieloletniego okresu budowania poprawnych relacji z Izraelem - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów. Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk zwrócił z kolei uwagę, że sformułowanie "polskie obozy śmierci", z powodu zamieszania wokół ustawy, jest teraz często powielane, co jest "dużym problemem".

Revol może wrócić w góry. "Jest ogromna szansa"

Amputacja jest ostatecznością - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dr Paweł Grzesiowski. Odniósł się w ten sposób do stanu Elizabeth Revol, himalaistki uratowanej pod szczytem Nanga Parbat, która doznała bardzo poważnych obrażeń ciała. Zdaniem Grzesiowskiego jest "ogromna szansa" na powrót Francuzki w góry.

Ostrowski: nie jest prawdą, że nasze władze nie wiedziały o ostrzeżeniach ze strony Izraela

- Ta ustawa wynika z PiS-owskiej ideologii, że Polska wstaje z kolan, więc o Polakach nie wolno mówić źle - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marek Ostrowski z "Polityki", komentując kontrowersyjny projekt nowelizacji ustawy o IPN. Oświadczył, że ze swoich źródeł wie o tym, że jeszcze przed głosowaniem w Sejmie, ze strony żydowskiej "były próby nawiązania kontaktu, które zostały zignorowane". - Nie jest prawdą, że nasze władze nie wiedziały o ostrzeżeniach ze strony Izraela - mówił. - Idziemy w złym kierunku - skomentował drugi gość programu, historyk prof. Andrzej Friszke. - Istnieją dość poważne siły i znaczący reprezentanci, którzy próbują zamazać prawdę o fakcie współuczestnictwa w Holokauście określonych osób - dodał. W jego opinii, bardzo nieprecyzyjne jest określenie "naród polski", które znajduje się w ustawie. - Kogo oni uważają za Polaków? Szmalcownicy też byli obywatelami polskimi - podkreślił.

Siostra Adama Bieleckiego o ratunku na Nanga Parbat. "Akcja była przeprowadzona wzorcowo"

- Akcja była przeprowadzona wzorcowo - oceniła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Agnieszka Bielecka, himalaistka i siostra Adama Bieleckiego, himalaisty, który uczestniczył w akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Polscy ratownicy dotarli do Francuzki Elisabeth Revol znacznie szybciej niż się spodziewano, o czym rozpisują się światowe media. Zdaniem Agnieszki Bieleckiej należałoby ich zapytać, jak im się udało to zrobić. - Wpływ na tę prędkość miał cel, który im przyświecał i dzięki temu dali z siebie wszystko, co mogli dać - mówiła.

Akcja ratunkowa w Himalajach. "Trzymajcie się, idziemy po was"

Koszmarna noc na wysokości ponad 7 tysięcy metrów. Pomoc ruszy dopiero o świcie. Dwójka himalaistów - Tomasz Mackiewicz i Francuzka Elizabeth Revol - po nieudanym ataku na szczyt Nangar Parbat utknęła. On jest w ciężkim stanie - ma chorobę wysokościową i odmrożenia. Francuska podjęła próbę zejścia do bazy. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Libijskie piekło. Handlarze torturują ludzi, by rodziny zapłaciły okup

Imigranci z Sudanu trafiają w ręce libijskich przemytników. Są przez nich torturowani, bici i podpalani. Wszystko rejestruje kamera, a nagrania trafiają do rodzin imigrantów wraz z listem, w którym przemytnicy w zamian za ocalenie ich życia ,żądają okupu. Zdjęcia dla osób o mocnych nerwach. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Jeśli rządzi Kaczyński, to protokół wymaga, żeby spotkać się oficjalnie"

- Jest możliwe spotkanie Rexa Tillersona z Jarosławem Kaczyńskim, dlatego, że Amerykanie wiedzą, jaka jest sytuacja w Polsce. Jeśli rządzi Kaczyński, to protokół wymaga, żeby spotkać się oficjalnie - powiedział Kazimierz Marcinkiewicz, były premier w "Faktach z Zagranicy TVN24" BiS. Skomentował w ten sposób wizytę sekretarza stanu USA w Polsce. - To będzie ważna rozmowa i ważna wizyta - stwierdził Marcinkiewicz. Zdaniem byłego premiera prezes PiS może rozmawiać z Tillersonem o uzbrojeniu, amerykańskich żołnierzach w Polsce, a także o demokracji i o tym, jak się mówi o Polsce na świecie. - Departament Stanu dawał już do zrozumienia, że demokracja w naszym kraju kuleje - podkreślił Marcinkiewicz.

Baranowska o uwięzionych himalaistach: nadzieję trzeba mieć do końca

- Wszystkie ośmiotysięczniki zimą są dużo trudniejsze - powiedziała Kinga Baranowska, himalaistka w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS. Odniosła się do akcji ratunkowej w związku z problemami, które na wysokości około 7400 metrów mają Tomasz Mackiewicz i Francuzka Elisabeth Revol. - Mamy bardzo mało informacji na temat tej wyprawy. Przypuszczamy, że doszli do jakiegoś momentu i musiał nastąpić odwrót, pewnie z powodu pogarszającego się samopoczucia Tomka - powiedziała Baranowska. - My do końca nie wiemy, czy oni mają jakieś wyposażenie, czy jedli i pili - powiedziała himalaistka. Odniosła się także do prawdopodobnej decyzji Francuzki o powrocie. - Musiała jakąś decyzje podjąć we własnym sumieniu, że albo rusza po pomoc, albo że jest w takim momencie, że sama za chwile będzie jej potrzebować, albo zdecydowała, że z jakiegoś powodu, że tak będzie lepiej. Trudno spekulować, bo nie wiem w jaki oni są stanie zdrowotnym - powiedziała i dodała, że "nadzieję trzeba mieć do końca".

"PiS ma rację, że sędziowie to nadzwyczajna kasta"

- Ludzie z zagranicy tego nie rozumieją. 30 lat temu zmieniano system i o co chodzi, że walczy się z komuną w sądach dopiero teraz - mówił w "Faktach Zagranicy" TVN24 BiS Jan Truszczyński, główny negocjator wejścia Polski do UE. Przekonywał, że dziennikarze i politycy na Zachodzie są dobrze poinformowani o sytuacji w Polsce. O sytuacji polskich sędziów dobrze są też poinformowani sędziowie w innych krajach europejskich, zdaniem drugiego gościa programu, politologa prof. Klausa Bachmanna. - PiS ma racje, że sędziowie to nadzwyczajna kasta. Kasta, która jest powiązana z podobnymi kastami w innych krajach - mówił. - Oni mają koneksje wszędzie. To wątek, gdzie PiS ma rację, ale tego nie kompletnie nie uwzględnił w swojej polityce - dodał.

Klonowanie człowieka w zasięgu ręki? "Za duże koszty pod wszelkimi względami"

- Po to, by uzyskać te dwie małpki, potrzebne było około 300 komórek jajowych i około 60 ciężarnych małp. Urodziły się cztery małpki, dwie z tych komórek zarodkowych, czyli te, wokół których jest szum - podkreśliła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. dr hab. Ewa Bartnik z Instytutu Genetyki i Biotechnologii UW. - Jakby ktoś myślał, żeby coś takiego robić z człowiekiem, to by musiał być sadystą albo wariatem. Są za duże koszty pod wszelkimi względami - dodała.

"Pewne kraje mogą nie być zainteresowane tym, by wzrosła rola Komisji Europejskiej"

- Unia Europejska stoi w obliczu wielu elementów niepewności - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar. Jego zdaniem niepewne jest to, czy Komisji Europejskiej udałoby się tak zmienić unijne prawo, by uzależnić wypłatę środków unijnych od przestrzegania zasady praworządności. Na to musiałyby się zgodzić kraje członkowskie, a w Niemczech wciąż nie ma nowego rządu po wyborach. - Pewne kraje mogą nie być zainteresowane tym, by wzrosła rola KE, nie tylko Polska - zaznaczył.

Kozyra o końcu kariery Eltona Johna: to tylko chwyt marketingowy

- Okazało się, że Elton John skończy karierę za 3 lata. 300 koncertów przed nim. To jego partner wymyślił mu ten PR - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dziennikarz Robert Kozyra. - To chwyt marketingowy - dodał. W jego opinii, jeśli ludzie usłyszą, że to ostatni koncert artysty, to chętniej zapłacą za bilety. - To nie jest spójne, gdy mówi, że "rodzina jest priorytetem", a jednocześnie zapowiada taką trasę - podkreślił Kozyra.

Codziennie zabija ponad 20 osób. Zapomniana choroba u granic Polski

Gruźlica, którą niemal zupełnie wyeliminowały obowiązkowe szczepienia, zabija dziennie ponad 20 osób na Ukrainie. Najgorzej jest na wschodzie kraju - tam, gdzie toczy się wojna. Wiele osób, które przyjeżdżają z Ukrainy do Polski, często nawet nie ma świadomości tego, że zaraziło się gruźlicą.

"Opuszczenie domu jest zabronione". Zagrożenie lawinowe w Alpach

Sytuacja, jakiej w Alpach nie było od kilkunastu lat. Śniegu spadło tyle, że utworzyły się kilkumetrowe zaspy, na dachach domów leżą wielkie śnieżne czapy, ale największe zagrożenie jest w samych górach, bo śnieg może stoczyć się na dół w każdej chwili, tworząc gigantyczne lawiny. Wiele miasteczek jest odciętych od świata. W niektórych już trwa ewakuacja. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Robił lepsze prognozy niż rządowa instytucja. Stanie przed sądem

Podważanie tego, co mówi władza w Rosji, jest szalenie niebezpieczne. Może to również dotyczyć prognoz pogody. Człowiek, który informował o zbliżającym się śniegu, deszczu czy wietrze skuteczniej od oficjalnych źródeł, zostanie ukarany. Została nałożona na niego grzywna, a ponieważ odmówił jej zapłacenia, stanie przed sądem.

"Twój Vincent" nominowany do Oscara. "Nie było zaskoczenia, była wielka radość"

Jesteśmy pierwsi, jesteśmy prekursorami - mówił "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marcin Cejrowski, redaktor naczelny portalu plejada.pl. Odniósł się w ten sposób do nominacji polsko-brytyjskiej produkcji "Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana do Oscara. Cejrowski dodał, że bez względu na to czy będzie statuetka, czy też nie, możemy być dumni z tego filmu. - Nominacja w ogóle nie jest dla mnie zaskoczeniem, bo to jest wspaniała produkcja - wtórowała mu Monika Krajewska, dziennikarka "Faktów" TVN. Goście zwrócili uwagę, że przeszło 100 malarzy na całym świecie zaangażowało się do stworzenia filmu, który powstał w pełni z użyciem techniki malarskiej.

"Prezes Kaczyński jest na tyle prowincjonalny, że może nie rozumie, co robi"

- Nie widzę sensu wojenki z Brukselą - oświadczył były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który był gościem w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS. Jego zdaniem "UE musi działać wobec państw, które łamią traktaty", a reforma sądownictwa autorstwa PiS podporządkowuje sądy partii Kaczyńskiego. - Zapłacimy za to mniejszymi dotacjami, co nam grozi, jeśli chodzi o fundusze unijne - przestrzegł Sikorski. - Prezes Kaczyński jest na tyle prowincjonalny, że może nie rozumie, co robi - zasugerował.

"Morawiecki i Czaputowicz mają ułatwione zadanie. Czarna robota została zrobiona przez poprzedników"

- Czaputowicz wie, jakie są mechanizmy UE - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Roman Kuźniar, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jego zdaniem zmiany na stanowiskach szefa dyplomacji i premiera tylko czasowo poprawią wizerunek Polski. - Morawiecki i Czaputowicz mają ułatwione zadanie. Czarna robota została zrobiona przez poprzedników. Oni mogą powiedzieć: to nie ja. A oni to wszystko popierali i uczestniczyli - przekonywał, mówiąc o polityce zagranicznej PiS.

Nowy szef MSZ odwiedził Berlin. "Właściwy człowiek na właściwym miejscu"

Czaputowicz jest człowiekiem urodzonym do tej roli - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Jan Maria Rokita komentując wizytę nowego szefa MSZ w Berlinie. Jego zdaniem Czaputowicz "to jest człowiek z dużymi talentami dyplomatycznymi". - Właściwy człowiek na właściwym miejscu - ocenił Rokita. Komentator TVN24 BiS odniósł się także do słów prezesa PiS w sprawie reparacji od Niemiec, który powiedział w czwartek, że nie zmieni zdania i w dalszym ciągu będzie ubiegał się o odszkodowanie. - Ma racje - powiedział Rokita. Dodał jednak, że uzyskanie reparacji to rzecz "niewykonalna".

"Można z kimś lata spędzić i nie wiedzieć, kim jest"

Można z kimś lata spędzić i nie wiedzieć, kim jest - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Anna Wendzikowska, komentując sprawę oskarżeń wobec Woody'ego Allena. - Psychopaci też mają uroczą osobowość. Nie można się dać zwieść - dodała. - Minęło już 20 lat, odkąd po raz pierwszy te oskarżenia się pojawiły. Bardzo trudno jest tera dociekać prawdy - zastrzegła jednak dziennikarka "Dzień Dobry TVN".

Dr Migalski: forsuję tezę, że Jarosław Kaczyński gra na konflikt z Unią Europejską

- Trzeba zreformować sądownictwo, ale nie takie sposób, jak to zostało zrobione - mówił Michał Kamiński z Europejskich Demokratów w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS. Odniósł się do nowych ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zdaniem Kamińskiego jedynym sposobem, aby Polski nie dotknęły konsekwencje uruchomienia artykułu 7. jest "wycofanie się z pseudoreformy". - Nie uważam, że PiS chce rozwiązać problem i się cofnąć - stwierdził drugi gość rozmowy dr Marek Migalski, politolog z Uniwersytetu Śląskiego. - Forsuję tezę, że Jarosław Kaczyński gra na konflikt z Unią Europejską, bo może to mu pomóc w wygranej w wyborach w 2019 roku - dodał. Goście rozmawiali także o przyjmowaniu uchodźców. - Viktor Orban nie ryzykuje polityką zagraniczną Węgier. Ma dobre kontakty i nie idzie na wojenki. On umie grać. Cała nasza polityka zagraniczna jest oparta o fantasmagorie - mówił Kamiński. - Dzisiaj na tle Budapesztu Warszawa jest czarnym ludem. Wyglądamy jak stolica ksenofobów - wtórował Migalski.

Sokołowski o przemycie ludzi: Polska jest krajem tranzytowym

- Nie byłem zaskoczony, co pewien czas słyszymy o takich grupach - powiedział Mariusz Sokołowski z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie UW w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS. Odniósł się do polsko-syryjskiej szajki przemytników ludzi, która została zatrzymana przez niemiecką policję. Syryjczycy na podstawie fałszywych wiz turystycznych najpierw trafiali do Polski, a stamtąd byli przewożeni do Niemiec. - Polacy ze wszystkiego starają się czerpać zyski - dodał Sokołowski. Drugi gość rozmowy Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi Collegium Civitas stwierdził, że skoro "jest coś takiego jak globalna migracja, to wokół tego zaczyna się też globalna przestępczość". - Szlaki przemycania ludzi się nie zmieniają. Polska jest krajem tranzytowym do tego, by ludzi przemieszczać dalej - podsumował Sokołowski.

Nie ma wyjątkowego smaku, ale jest śmiertelnie niebezpieczna. Na rynek trafiło pięć porcji trującej ryby fugu

Fugu lub rozdymka tygrysia to ryba tak trująca, że tylko jedna sztuka może zabić aż 30 osób. Każdy, kto chce ją przyrządzić w restauracji - musi mieć specjalny certyfikat. Trucizny nie zabija ani wrzątek ani obróbka. Sztuka polega na precyzyjnym odcięciu elementów trujących. W miejscowości Gamagori w Japonii ta sztuka się nie udała. Sprzedanych zostało 5 zestawów zawierających truciznę. I teraz władze za wszelką cenę chcą je odzyskać

"Gdyby Timmermans spotkał się z prezesem Kaczyńskim, to może coś by z tego wynikało"

- Nie w osobie ministra tkwi w problem, tylko w polityce PiS. To, że minister jest milszy, niż jego poprzednik, to jeszcze o niczym nie świadczy - powiedział Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO o nowym szefie MSZ Jacku Czaputowiczu. Odniósł się do deklaracji ministra spraw zagranicznych, który mówił, że chce spotkać się z Fransem Timmermansem, aby porozmawiać o artykule 7. - Gdyby Timmermans spotkał się z prezesem Kaczyńskim, to może coś by z tego wynikało - dodał. Były szef MON mówił też o przyjęciu uchodźców przez Węgry oraz o obecności Polski w Unii Europejskiej. - Pełna obecność Polski w UE być może będzie wymagać redefinicji tych 14 lat, które są za nami - stwierdził Siemoniak. - Elementem obecności Polski w jądrze Europy jest to, że trzeba myśleć o wejściu do strefy euro - dodał. Zdaniem Siemoniaka sprawa Polski w UE będzie głównym tematem przyszłych kampanii wyborczych. - Będzie to działało na korzyść dzisiejszej opozycji - przekonywał polityk PO.

Gen. Koziej: broń atomowa nie jest po to, by jej używać, ale by nie dopuścić do wojny

- Rosja oszukała USA i świat zachodni. Stany Zjednoczone pozbyły się większości swojej broni taktycznej - powiedział Marek Świerczyński z "Polityki Insight" w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS. Odniósł się do ryzyka wojny atomowej, ponieważ Rosja i Chiny od wielu lat modernizują swój arsenał, a Stany Zjednoczone dopiero zaczęły to robić. - Broń atomowa nie jest po to, by jej używać. Jest po to, by do wojny nie dopuścić - mówił drugi gość programu gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. - To, co teraz obserwujemy, to nuklearna gra strategiczna na poziomie wzajemnego odstraszania - dodał.