Etgar Keret: stanowisko władz Izraela jest skierowane głównie do wyborców

09.02.2018 | Etgar Keret: stanowisko władz Izraela jest skierowane głównie do wyborców
09.02.2018 | Etgar Keret: stanowisko władz Izraela jest skierowane głównie do wyborców
Jakub Loska | Fakty z zagranicy TVN24 BiS
09.02.2018 | Etgar Keret: stanowisko władz Izraela jest skierowane głównie do wyborcówJakub Loska | Fakty z zagranicy TVN24 BiS

W pobliżu skrzyżowania ulic Chłodnej i Żelaznej na warszawskiej Woli znajduje się niezwykłe miejsce. Instalacja artystyczna i najwęższy dom w Polsce. Znajduje się on w 152-centymetrowej szczelinie pomiędzy dwoma powojennymi budynkami. Oryginalne mieszkanie zaprojektowane zostało dla konkretnej osoby - polsko-izraelskiego pisarza Etgara Kereta. To tam, przyjeżdżajac do Polski może odpocząć i tworzyć. Mówimy o nim teraz, bo udzielił wywiadu TVN24. Mówi o trudnych relacjach między Polską i Izraelem. Na co dzień żyje w dwóch światach i dlatego może jego perspektywa jest tak unikalna.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Najwęższy budynek stolicy Polski. Niezwykłe miejsce na stałe zagościło na na liście atrakcji turystycznych Warszawy. "Dom Kereta" wziął swoją nazwę od pierwszego lokatora.

Autor opowiadań Etgar Keret łączy dwie kultury i dwa kraje. Od lat tłumaczy Polskę w Izraelu i Izrael w Polsce. Po uchwaleniu nowej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej znowu ma mnóstwo pracy.

Stanowisko dla wyborców

- Nasz rząd jest bardzo prawicowy i nacjonalistyczny, bardzo pielęgnuje swój wizerunek. Ludzie w tym rządzie nie są zadowoleni z nowego polskiego prawa, ja też nie jestem, ale ich stanowcze i głośne stanowisko jest skierowane głównie do wyborców. To ma pokazać, że jesteśmy tacy silni, dumni, nie kłaniamy się przed nikim. Kiedy zapytasz kogoś na ulicy, to nie będzie już tak emocjonalny i agresywny - podkreśla Keret.

Rodakom tłumaczy on polską perspektywę. Jego zdaniem realia polskiej polityki są bardzo podobne do tych izraelskich.

- To raczej ruch, którym polski rząd chce zmienić wizerunek wewnątrz Polski. Szczerze, tego prawa nie da się stosować w świecie w sytuacjach, kiedy ludzie będą nazywać niemieckie obozy koncentracyjne "polskimi obozami". Przecież Polska nie będzie aresztować i przewozić samolotami takich ludzi na przykład z Niemiec do więzienia w Krakowie - uważa literat.

Etgar Keret mieszka w Izraelu, ma polskie obywatelstwo. Jego ojciec w czasie II wojny światowej cudem uniknął śmierci w warszawskim getcie. Keret walczy z określeniem "polskie obozy śmierci", ale nie rozumie po co polskim władzom przepisy, które w Izraelu przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego.

- Kiedy państwo tworzy prawo, które zmusza ludzi, by nie mówili o czymś, to powoduje, że ten temat, nawet jeśli jest kłamliwy, nie słabnie, a staje się jeszcze bardziej popularny. Mamy przykład Turcji, która zakazała mówić o ludobójstwie Ormian. Myślę, że to prawo spowodowało, że ludzie myślą, iż Turcja jest niepewna swojej przeszłości i nie chce otwartej dyskusji o niej - ocenia Kerat.

Dyskusja trwa

W Izraelu wciąż trwa ożywiona dyskusja nad tym, co stało się w Polsce. Bardzo mocno przeżywają ją ci, którzy wciąż czują mocną więź z naszym krajem.

- Spotkałam się z bardzo skrajnymi reakcjami. Jedne osoby płakały w czasie rozmów, inne były bardzo zestresowane, trzecie - wydawałoby się najbardziej optymistyczne co do naszych relacji - zupełnie zmieniły ton swoich wypowiedzi - opowiada Karolina Przewrocka Aderet, korespondentka "Tygodnika Powszechnego" w Tel Awiwie.

Najbardziej skrajne głosy w Izraelu nawoływały do odwołania corocznego Marszu Żywych, na który do Polski przyjeżdżają tysiące młodych Żydów. Minister edukacji Izraela przyznaje, że dostał setki, a nawet tysiące listów w tej sprawie. Żadnych zmian nie ma zamiaru wprowadzać, mimo że jest przeciwnikiem polskiej ustawy.

- Głównym elementem ustawy jest usunięcie określenia "polskie obozy śmierci". Szanuję to! Rozumiem to! I chcę tego uczyć w Izraelu. Jestem ministrem edukacji i chcę, żeby każde dziecko w Izraelu wiedziało, że to są niemieckie, nazistowskie obozy, które stworzyli naziści w Polsce - mówił TVN24 Naftali Bennett, izraelski minister oświaty.

Zdaniem ministra Benneta nazywanie obozów zagłady "polskimi" jest równoznaczne z zaprzeczaniem Holokaustowi. A to w Izraelu jest karalne.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS