Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Problem Korei Północnej trzeba było rozwiązać 20 lat temu"

- Jeżeli ktoś zwyciężył politycznie, to zwyciężył Kim Dzong Un - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS spotkanie prezydenta USA i przywódcy Korei Północnej Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN. Jego zdaniem prezydent Trump miał rację, kiedy powiedział, że problem Korei Północnej trzeba było rozwiązać 20 lat temu. Jego zdaniem jest wiele zaprzyjaźnionych państw, w których Trump i Kim mogą się spotkać, ale wśród tych państw nie ma Polski.

"Jak Demokraci byli u władzy, to bardziej dbali o granicę południową"

- Jak się patrzy na lata, kiedy Obama był prezydentem, to już pewne pieniądze na to, żeby wzmocnić granicę z Meksykiem, były przegłosowane - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS amerykanista Bogdan Szafrański. - Jak Demokraci byli u władzy, to bardziej dbali o granicę południową - stwierdził. Drugi gość programu, amerykanista Artur Wróblewski, ocenił z kolei, że "polityka polega na szukaniu kompromisu" - Na tym polega demokracja, że chroni się prawa mniejszości różnych - dodał.

"Szansa, że Wielka Brytania zostanie zmuszona, by wycofać artykuł 50., rośnie"

- Ja już straciłem nadzieję - oświadczył w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS angielski prawnik, który pracuje w Polsce, Steve Terret, komentując perspektywy tego, żeby Wielka Brytania porozumiała się z Unią Europejską co do warunków wyjścia ze wspólnoty. Jak powiedział, gdyby 2 lata negocjował umowę, która jest nie do przyjęcia, to straciłby pracę. - Myślę, że May jeszcze raz podda umowę o wystąpieniu pod głosowanie - powiedział z kolei prawnik Przemysław Kamil Rosiak, drugi gość programu. Trzeci gość, Michał Dembiński, główny doradca w Brytyjsko-Polskiej Izbie Handlowej, prognozował coś innego. - Szansa, że Wielka Brytania zostanie zmuszona, by wycofać artykuł 50., rośnie - ocenił.

Świat śle kondolencje. "Wszystkimi bardzo to wstrząsnęło"

Nowy Jork, Waszyngton, Londyn, Budapeszt, Bruksela i Berlin... We wszystkich tych miastach płoną znicze ku pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zapala je nie tylko Polonia, ale też politycy, samorządowcy i ludzie kultury z całego świata. Bo cały świat zszokowało brutalne morderstwo prezydenta tak otwartego na ludzi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Orłowski: nie będzie załamania gospodarki z powodu twardego brexitu

- Nikt się nie spodziewał, że to będzie aż taka przegrana - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Czajkowski, były pracownik BBC News. Odniósł się w ten sposób do odrzucenia przez Izbę Gmin umowy brexitowej. Jego zdaniem - w referendum ludzie oddają głosy na bazie emocji. - Nie będzie załamania gospodarki z powodu twardego brexitu - uważa Witold Orłowski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

"Wyobraźcie sobie, że ktoś bije was i gwałci każdego dnia"

Naila w wieku 13 lat została zmuszona do małżeństwa ze swoim kuzynem. Ślub odbył się w Pakistanie, ale dziewczynka mieszkała na stałe w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie służby taki ślub uznały. Naila, wraz ze swoim mężem bez problemu wróciła do Stanów. Takich religijnych małżeństw, które zostały zalegalizowane w amerykańskim systemie, tylko w ciągu ostatnich 10 lat było 8 tysięcy.

Sikorski: USA chcą użyć Polski do rozbicia Unii Europejskiej

Administracja Trumpa gra na dociśnięcie Iranu ekonomicznie po to, żeby spowodować upadek reżimu - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 Radosław Sikorski komentując ogłoszoną w piątek decyzję o organizacji w Warszawie szczytu na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Zdaniem byłego szefa MSZ Amerykanie wybrali Polskę, bo chcą jej użyć do rozbijania Unii Europejskiej. - W tym sensie polityka amerykańska jest trochę podobna do rosyjskiej - ocenił Sikorski.

"Gra się toczy o to, na ile siły destrukcyjne opanują europarlament w przyszłych wyborach"

- My w tej Unii Europejskiej się liczymy, bo jesteśmy dużym krajem - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były szef MSZ i były minister finansów Andrzej Olechowski, komentując kwestię nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. - Gra się toczy o to, na ile siły destrukcyjne opanują europarlament w przyszłych wyborach - ocenił. - 20 procent to norma. Jeśli będzie więcej, jeśli odniosą sukces, jeśli Polacy by do tego doszli, jeśli by wystawili reprezentację niszczycieli Europy, to będzie fatalnie - skomentował.

Oś włosko-polska? "To sformułowanie jest niefortunne"

- Mnie się wydaje, że za tym kryje się kombinacja co do rozkładu sił w Europie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS socjolog UW prof. Ireneusz Krzemiński, komentując spotkanie Jarosława Kaczyńskiego i Matteo Salviniego. Wicepremier Włoch powiedział, że widziałby "oś włosko-polską". - To sformułowanie jest niefortunne. Jeżeli nacjonalista włoski proponuje polskim narodowcom "oś", to te asocjacje przedwojenne są oczywiste - ocenił drugi gość programu, politolog UŚ dr Marek Migalski.

"Salvini będzie kusił i to najmniej prawdopodobny wariant"

Klimat polityczny Europy zmienia się i to wyraźnie. Powstają nowe siły polityczne, które nie mieszczą się w dotychczasowych ramach - tak w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS możliwość sojuszu PiS z nacjonalistami Salviniego ocenia historyk dr Zbigniew Giżyński. - PiS nie ma dzisiaj łatwo - ocenia z kolei politolog dr Paweł Kowal, według którego taki sojusz nie będzie miał miejsca. Zdaniem eksperta - eurosceptycyzm i prorosyjskość włoskiej prawicy nie będzie po drodze PiS, bo "to byłoby za mocne", ale "wiadomo, że Salvini będzie kusił". "Jest to najmniej prawdopodobny wariant" - uważa Kowal - bo PiS ma "bardzo nieprzyjemne" wspomnienia "miłości do Orbana".

Gortat przybliża Amerykanom polską kulturę. "Tłumaczę im, jakim jesteśmy krajem"

Marcin Gortat zdobył osiem punktów, miał 10 zbiórek i sześć asyst, a jego Los Angeles Clippers pokonali u siebie Orlando Magic 106:96. Przy okazji tego spotkania odbyła się "Polska Noc" w NBA. Z trybun obejrzało je wielu gości, zaproszonych przez koszykarza z Łodzi. Już po raz ósmy, a po raz pierwszy w Los Angeles, dzięki inicjatywie Gortata przybliżono Amerykanom polską kulturę. Niestety, nie wiadomo, ile jeszcze takich imprez przed nim, bo coraz częściej Marcin Gortat daje do zrozumienia, że koniec kariery już jest na horyzoncie. W Los Angeles rozmawiał z nim Marcin Wrona. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Od października Arabia Saudyjska walczy z czarnym PR"

Arabia Saudyjska to kraj, który kieruje się "zupełnie innymi zasadami". - Najważniejsze jest to, żeby nie występować poza kanon reguł i pewnych zasad - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Magdalena El Ghamari z Collegium Civitas. Odniosła się w ten sposób do problemów, z jakimi spotykają się kobiety w Arabii Saudyjskiej. Znawca Bliskiego Wschodu Ryszard Malik uważa, że 18-letniej Saudyjce, którą zatrzymano na lotnisku w Bangkoku nic nie grozi, bo od października Arabia Saudyjska "walczy z czarnym PR".

Brytyjskie władze obawiają się zamieszek na granicy z Irlandią Północną

Granica, na której nie stanie mur, ale mogą wyrosnąć wielkie problemy. Chodzi o granicę z Irlandią Północną. To najbardziej zapalna cześć umowy brexitowej. Do tego stopnia, że władze obawiają się zamieszek. Jak podaje "The Guardian" - wkrótce ma rozpocząć się szkolenie prawie 1000 policjantów, których zadaniem będzie reagowanie w przypadku niepokojów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Na pewno nikt nas nigdy nie poinformuje, że wyciekły dane wrażliwe"

- Nie da się zatrzeć wszystkich śladów, natomiast zwykle jest tak, że nie da się ustalić wszystkich szczegółów, koniecznych do jednoznacznego wskazania osoby lub podmiotu (sprawcy - przyp. red.) - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Kobyliński, ekspert od cyberbezpieczeństwa, komentując kwestię wycieku danych z Bundestagu. - Na pewno nikt nas nigdy nie poinformuje, że wyciekły dane wrażliwe - stwierdził drugi gość programu, Wojciech Brochwicz, prawnik i współtwórca UOP. - Co o niczym nie świadczy. Bo gdyby zostały wydobyte, to też nigdy by się do tego nie przyznali - dodał.

Kontenery spadły ze statku w trakcie sztormu. W trzech były toksyczne substancje

Telewizory i zabawki na holenderskiej plaży. Morze Północne wyrzuciło na plaże Wysp Zachodniofryzyjskich dziesiątki kontenerów. Wypadły one z jednego ze statków towarowych podczas sztormu. W kontenerach są m.in. zabawki, żarówki i telewizory, ale także niebezpieczne chemikalia. Część z kontenerów była adresowana do Polski.

"Jest spór poważny, kto jest silniejszy: Kongres, czy prezydent"

Jest spór poważny, bo po pierwsze dotyczy istotnego meritum, a także tego, kto jest silniejszy: Kongres, czy prezydent - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Zbigniew Lewicki, komentując impas wokół budżetu na budowę muru na granicy USA i Meksyku, który podzielił USA i wywołał paraliż administracji. Zdaniem amerykanisty Trump liczy na to, że sytuacja obciąży też demokratów. - Wydaje się, że demokraci zyskają dodatkowe środki prawne, żeby dopiekać Trumpa na wolnym ogniu - ocenił Marek Ostrowski, dziennikarz "Polityki".

Hejj: "ustawa niewolnicza" nie wszystkich de facto będzie dotykać

To są pierwsze znaczące demonstracje od ośmiu lat - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Ostrowski, dziennikarz "Polityki", komentując sytuację na Węgrzech. - Ostatnie protesty miały miejsce w kwietniu - dodał politolog Dominik Hejj, stwierdzając, że "pogoda była lepsza". Jak jednak zauważył tzw. ustawa niewolnicza "nie wszystkich de facto będzie dotykać". - Rząd sam sobie związał ręce polityką migracyjną - ocenił politolog i dodał, że na Węgrzech znacząco brakuje rąk do pracy. - Te protesty są niezwykłe ze względu na kilka wątków - powiedział Hejj i dodał, że "pada mit państwa węgierskiego, w którym wszystkim żyje się świetnie. Żyje się, ale grupom uprzywilejowanym".

Drony sparaliżowały Gatwik. "Gdyby wpadły do silnika, to jest najgorszy scenariusz"

- To jest bardzo niesympatyczna i niebezpieczna sytuacja - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Grzegorz Brychczyński, ekspert lotniczy, komentując incydent na lotnisku Londyn-Gatwick, który został zamknięty z powodu obecności niezidentyfikowanych dronów w okolicy. Jak podkreślił, uderzenie 25-kilogramowego drona w samolot mogłoby spowodować katastrofę. - Gdyby wpadł do silnika, to jest najgorszy scenariusz - tłumaczył drugi gość programu, pilot liniowy Jakub Benke.

Praca na Wyspach po brexicie. Brytyjski rząd podał szczegóły

Londyn publikuje swoją wizję tego, jak ma wyglądać rzeczywistość imigrantów po brexicie. W tak zwanej Białej Księdze brytyjski rząd zapisał, że warunkiem ubiegania się o pięcioletnie prawo pobytu na Wyspach będzie posiadanie pracy z zarobkami minimum 30 tysięcy funtów rocznie. Osoby zarabiające mniej będą musiały wyjechać po roku pracy. Taki system miałby obowiązywać od 2021 roku.

Zorganizowały festiwal tylko dla kobiet. Raport rzecznika: złamanie zakazu dyskryminacji

Szwedzki rzecznik ds. zapobiegania dyskryminacji skrytykował imprezę "The Statement Festival", która odbyła się latem w Szwecji. Prawo wstępu na festiwal miały tylko kobiety, osoby transpłciowe i te, które nie czują się ani kobietami, ani mężczyznami. Chodziło o to, by te grupy czuły się bezpiecznie - po tym, jak rok wcześniej, na innym festiwalu, doszło do wielu ataków seksualnych na kobiety.

Militarna wystawa Pentagonu. Udowodnia, że Iran łamie międzynarodowe prawo

W podsumowywanie roku na listach najważniejszych światowych wydarzeń na pewno pojawi się decyzja Donalda Trumpa, który wycofał Stany Zjednoczone z umowy z Iranem. W jego oczach Iran ciągle stanowi ogromne zagrożenie dla Stanów, i nawet większe dla Izraela. Jego decyzja wzbudziła wielkie kontrowersje na świecie - dlatego administracja cały czas zbiera dowody na potwierdzenie swoich racji. Wśród nich - rakiety, pociski oraz broń, które Iran przekazywał zagranicznym grupom terrorystycznym. Teraz - Amerykanie zgromadzili ten arsenał, by pokazać światu, z kim ma do czynienia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Paryskie Lido zachwyca od ponad 70 lat. W elitarnym gronie tańczą Polki

Kabaret Lido to jedna z największych atrakcji Paryża. Od ponad 70 lat zachwyca niezwykłymi spektaklami, a ich znakiem rozpoznawczym jest m.in. prawdziwy francuski kankan. Każdy z występujących artystów musi reprezentować najwyższy światowy poziom. I w tym elitarnym gronie - są polskie tancerki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Jak nie wpaść w świąteczną gorączkę? "Istotą świąt jest spotkanie z bliskimi"

- Życie jest stresem - stwierdził w "Faktach o świecie" TVN24 BiS psycholog społeczny i biznesu dr Leszek Mellibruda, pytany o sytuacje, które podczas świąt spędzają nam sen z powiek. Jak dodał, nasze oczekiwania, by zrobić coś, żeby stres był jak najmniejszy, "są bajkowe, dziecięce". Wyjaśnił, że stres zawsze nam towarzyszy, a sytuacja przedświąteczna u niektórych grup wywołuje głębsze i silniejsze negatywne emocje. - Istotą świąt jest spotkanie z bliskimi - oceniła z kolei Katarzyna Iwanowska, prowadząca blog "Finanse od kuchni".