Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Księżna Meghan zamknęła drzwi i zrobił się szum. "Dowód na skretynienie mediów"

- Myślę, że nie mają wyjścia. Myślę, że muszą z tej klatki trochę wyjść, jeśli nie chcą stać się pośmiewiskiem także dla swojego własnego narodu - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Karolina Korwin Piotrowska, komentując rozluźnienie zwyczajów dworskich w Wielkiej Brytanii. Dziennikarka TVN Style skrytykowała jednak szum wokół faktu, że księżnej Meghan zdarzyło się samej zamknąć za sobą drzwi od samochodu. - Myślę, że jest to dowód na skretynienie mediów i trochę skretynienie odbiorców - powiedziała.

"Czekamy, aż zamkną ich do więzienia". Słowacy oburzeni po wypadku

Bezmyślny i arogancki - jak określiła go policja - wyścig samochodów na Słowacji. Za kierownicą Polacy. Jeden prowadził porsche, drugi ferrari, trzeci mercedesa. Na lokalnej jednopasmowej drodze postanowili sprawdzić, który pojedzie szybciej. W efekcie doprowadzili do tragicznego wypadku. Jadący z naprzeciwka mężczyzna nie miał żadnych szans. Zginął na miejscu. Jego żona i syn są w szpitalu. Słowacy są oburzeni zachowaniem polskich kierowców. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"W Europie narastają wątpliwości co do niezależności polskiego sądownictwa"

- W Europie, przynajmniej w wymiarze sprawiedliwości a nie tylko kręgach politycznych, narastają wątpliwości co do niezależności polskiego sądownictwa - powiedział "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Włodzimierz Cimoszewicz, były premier i były minister sprawiedliwości. Skomentował w ten sposób pytania hiszpańskiego sądu do sądu w Rzeszowie w sprawie ekstradycji poszukiwanego listem gończym obywatela kraju z półwyspu Iberyjskiego. - Zapytanie polskiego sądu może być o tyle kłopotliwe, że polski sąd w gruncie rzeczy nie ma takich kompetencji, żeby udzielić odpowiedzi na tak sformułowane pytania - dodał.

"Nie będziemy w Unii Europejskiej, jeżeli sądownictwo będzie partyjne"

- Jest wspólny obszar działania sądownictwa w Unii Europejskiej. Mateusz Morawiecki powinien to rozumieć, bo był prezesem niepolskiego banku w Polsce - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Kazimierz Marcinkiewicz, były premier. - Ta wspólnota jest możliwa tylko wtedy, kiedy wymiar sprawiedliwości ma te same standardy na terenie całego obszaru - dodał. Zdaniem Marcinkiewicza "nie będziemy w Unii Europejskiej, jeżeli sądownictwo będzie partyjne".

"Donald Trump nie wierzy w taką instytucję jak Unia Europejska"

- Donald Trump wie, że Polacy lubią, jak się o nich dobrze mówi. Donald Trump dobrze wypowiada się o Polakach po to, żeby budować opozycję między Polską, a Unią Europejską - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Paweł Kowal, były wiceszef MSZ. W przypadku wielu europejskich państw sama suwerenność nic by nie znaczyła - dodał. Jego zdaniem "Donald Trump nie wierzy w taką instytucję jak Unia Europejska".

"Nasze państwo, nie podporządkowując się wyrokowi TSUE, postawi się w nowej sytuacji"

- Nie wiadomo, czy Trybunał zajmie się tą sprawą - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były szef MSZ Andrzej Olechowski, komentując pozew Komisji Europejskiej przeciwko w Polsce w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Zdaniem Olechowskiego TSUE jeszcze nie badał sprawy "tego kalibru", więc "może uznać, że nie jest kompetentny". Jak jednak dodał, najprawdopodobniej trybunał w Luksemburgu rozpozna pozew i wyda wyrok. - Nasze państwo, nie podporządkowując się temu, postawi się w nowej sytuacji politycznej - ocenił.

Miała dwa życzenia: poznać Drake'a i dostać nowe serce. Teraz 11-latka chce pomagać innym

Niecały miesiąc temu 11-letnia Sophia walczyła o życie. Dziewczynka urodziła się z wadą, przez którą jej serce działało tylko w 12 procentach. Mimo ciężkiego stanu dziewczynka nie traciła jednak pogody ducha. Internet obiegło nagranie na którym Sophia - podłączona do aparatury medycznej - tańczyła do piosenki Drake'a. Dzięki temu 11-latka mogła spotkać się ze swoim idolem. Teraz, po przeszczepie, Sophia stara się pocieszać dzieci, które czekają na operacje. A lekarze mają nadzieję, że rozgłos przypadku 11-latki pomoże im znaleźć kolejnych dawców.

Szczeniaki na wielkiej paradzie skradły show

Na cały świecie czworonogi pomagają w poszukiwaniu narkotyków, zaginionych albo ocalałych w gruzach. Ich szkolenie jest długie i zaczyna się od szczeniaka. I właśnie młode golden retrievery skradły show w Chile. W czasie parady z okazji Dnia Armii 9 małych, 45 dniowych szczeniaków zaprezentowało się w specjalnych nosidełkach. I dziś mówi o nich cały świat. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Zalewski: ceną wymówienia solidarności innym państwom jest obcięcie budżetu

Rząd zachowuje retorykę twardą, ale realizuje politykę, wyznaczoną przez panią Kopacz - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marian Piłka z Prawicy RP, komentując nieformalny szczyt UE, na którym jednym z głównych tematów był temat uchodźców. - Budowanie społeczności muzułmańskich w Polsce wcześniej czy później doprowadzi zamachów terrorystycznych - dodał, z czym kategorycznie nie zgodził się drugi z gości programu. - Ceną wymówienia przez PiS solidarności innym państwom - m.in. w kwestii uchodźców, ale i w innych sprawach - jest taka, że KE, proponując założenia budżetowe na lata 2021-2027 obcięła najważniejsze dla nas tytuły budżetowe m.in. polityki rolnej o 23 proc. - ocenił Paweł Zalewski, były eurodeputowany PO.

"Tam było mnóstwo, mnóstwo bardzo wielkich niezręczności"

To, że Andrzej Duda nie wypowiedział słowa "Unia" to jest skandal - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz Marek Ostrowski, podsumowując spotkanie Duda-Trump. - Trump źle rozumuje jeżeli chodzi o relacje handlowe i Duda się niestety w to wpisał - stwierdził z kolei dr Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej". - Wydaje się, że tam było mnóstwo, mnóstwo bardzo wielkich niezręczności - skwitował Ostrowski.

Wielkie marzenia i wreszcie rotacyjna obecność. Historia polsko-amerykańskiej współpracy

Najpierw przez dziesięciolecia wielkim polskim marzeniem była sama obecność w NATO. Po wejściu do Sojuszu Północnoatlantyckiego kilkanaście lat musieliśmy czekać na rotacyjną obecność amerykańskich żołnierzy. Następny krok to stała baza. W międzyczasie nasi piloci zaczęli latać na F16, a wkrótce trafią też do nas wyrzutnie rakiet Patriot. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Sprawa UE jest kompletnie ponadpartyjna i ponadnarodowa"

Nie wiadomo w ogóle, czy w tej Unii zostaniemy. Niezwykle niepokojącym tematem dla polityków w PE jest, kto będzie w przyszłej kadencji z Polski w PE - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Róża Thun, komentując najnowszy sondaż stosunku Polaków do obecności w UE. Zdaniem europosłanki PO "sprawa Unii jest kompletnie ponadpartyjna i ponadnarodowa", więc "chodzi o to, żebyśmy potrafili przedstawić skutki działania rządów polityków antyeuropejskich na życie każdego z nas".

W trakcie wojny pani Maria znalazła schronienie w Iranie. Powstał o niej film

To historia o tym, jak niezwykłe były losy Polaków w ostatnim stuleciu. W 1942 roku wraz z rodakami wypuszczonymi z sowieckich łagrów pani Maria Bajdan trafiła do Iranu. I tam została. Jest jedną z ostatnich żyjących Polek, które wojenne losy rzuciły do Persji. Jej historią zafascynowała się Narges Khargani, irańska dokumentalistka. Nakręciła o pani Marii film. Z reżyserką, która gościła w Polsce, spotkał się Michał Sznajder. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Niesłychany wyczyn polskiego nurka. "To był trening. Ten rekord jest przy okazji"

Ten człowiek znany jest z niezwykłej pasji, wymagającej odwagi, umiejętności i dokładności - Krzysztof Starnawski, ratownik GOPR i nurek jaskiniowy. Na nurkowaniu zna się znakomicie, co właśnie potwierdził kolejnym wyczynem - rekordem świata. 303 metry - na taką głębokość udało mu się zejść w tak zwanym obiegu zamkniętym. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Rosjanie bardzo pewnie czują się na zachodzie"

Wszystko co w tej chwili się dzieje raczej potwierdza tezę, że prawdopodobieństwo zaangażowania służb rosyjskich w próbę zabójstwa Siergieja Skripala i jego córki nie budzi wątpliwości - ocenił, w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS generał Marek Dukaczewski, były szef WSI. Jego zdaniem Rosjanie "bardzo pewnie czują się na Zachodzie". - Putinowi to było potrzebne, by odzyskać pozycję patriotycznego obrońcy Rosji - dodał Michał Broniatowski, szef redakcji "Politico" w Polsce.

"Komisja Europejska nie szanuje rozdziału władz"

- Komisja Europejska nie szanuje rozdziału władz. Nie jest zadaniem kogoś, kto stawia zarzuty, prowadzenie kampanii przeciwko oskarżonemu - oceniał w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Jurek z Prawicy Rzeczypospolitej. Komisja Europejska powinna teraz czekać na werdykt Rady Europejskiej - przekonywał. - Zakres każdej władzy jest opisany w traktatach. KE złożyła skargę na Polskę. KE złożyła wniosek, i powinna czekać na Radę Europejską - mówił Jurek. Przekonywał, że "prokurator nie może nękać oskarżonego". - Funkcje KE są policyjne. Zbiera materiał i oddaje. Ten, kto zebrał materiał, powinien dać spokój i czekać na werdykt - argumentował.

Znów będzie dziewięć planet? Trwa batalia o status Plutona

Walka o dziewiątą planetę w Układzie Słonecznym. Był nią Pluton. W 2009 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety, określając to ciało jako planetę karłowatą. Ale być może znów trafi na listę pełnoprawnych planet. Walczy o to grupa naukowców. Ich zdaniem status planety Plutonowi odebrano niesłusznie. Jest mały, ale za to ciekawy. Ma ocean i atmosferę.

Szczerski broni Dudy. "Czytałem, że brawa dla Junckera puszczono z taśmy"

Przemawiając we wtorek w Leżajsku prezydent Andrzej Duda mówił o "wyimaginowanej wspólnocie", z której Polacy niewiele mają. Choć w tym zdaniu słowa "Unia Europejska" nie padły, to prezydent wypowiedział je kilkanaście sekund później. Broniąc tej wypowiedzi, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział: - Wolę realne oklaski mieszkańców Leżajska, niż sztuczne oklaski puszczone z taśmy w Parlamencie Europejskim po przemówieniu Junckera. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Gdyby chciał coś powiedzieć złego o Unii, to by powiedział wprost"

- Wydaje mi się, że przywiązujemy do wypowiedzi Dudy zbyt wielką wagę - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Grzegorz Sroczyński, dziennikarz TOK FM, komentując wypowiedź prezydenta o "wyimaginowanej wspólnocie". - Gdyby chciał coś powiedzieć złego Unii, to by powiedział wprost - przekonywał Sroczyński. - Przecież prezydent mówi wyraźnie o Unii Europejskiej - stwierdził z kolei drugi gość programu, były szef MSWiA Ryszard Kalisz. - To przerzuca nas gdzie? Do strefy niczyjej, do Międzymorza, które jest iluzją, czy do Rosji? - pytał.

"Dzień, który zapowiadał się przepięknie, stał się piekłem"

- Nie wierzyłem, że to samolot, myślałem, że to wybuch gazu - wspominał w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Tuliński, Polak, który w 2001 roku pracował w Nowym Jorku i był świadkiem zamachów z 11 września. W programie opowiedział o tym, co widział tamtego dnia, o zamieszaniu, jakie wybuchło. - Dzień, który zapowiadał się przepięknie, w ciągu kilku chwil stał się piekłem - opisywał.

"Część Europejczyków jest zaniepokojona polityką Unii"

To nie jest rewolucja, która wszystko zniszczy. To spokojna, demokratyczna wymiana elit - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były polityk i stały komentator stacji Jan Maria Rokita, komentując rosnącą siłę populistów w Europie. - Znaczna część Europejczyków jest zaniepokojona polityką Unii Europejskiej, zaniepokojona falą imigrantów i możliwością utraty państwa socjalnego - ocenił.

"W Szwecji nagle się okazało, że skrajność może zburzyć dwublokowy system"

Skrajność polega tu na trzech czynnikach: radykalny język antyimigrancki, załamanie się koniunktury gospodarczej oraz wrogość przeciwko elitom - powiedział w "Faktach o Świecie" prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar, komentując wynik szwedzkich wyborów. - W Szwecji nagle się okazało, że ta skrajność może zburzyć dwublokowy system - dodał. Zdaniem eksperta w sensie psychologicznym "to jest klęska dla skrajnej prawicy", ponieważ "liczyli na znacznie więcej". - Równocześnie trzeba powiedzieć, że to jest triumf demokracji - uważa Smolar.

Wielkie przygotowania do 70. rocznicy powstania Korei Północnej

Wielkie przygotowania do 70. rocznicy ustanowienia Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Na ulicach Pjongjangu tysiące ludzi ćwiczą przed nadchodzącą paradą. Na miejsce przyjeżdżają już pierwsi goście, a zagraniczni dziennikarze zabierani są na propagandowe przejażdżki, które mają udowodnić, że Korea Północna jest najlepszym państwem na świecie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"W niemieckiej strategii Polska i Europa Środkowa są bardzo ważne"

- W Unii traktuje się populistów jako zarazę - oceniał w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były szef MSZ Andrzej Olechowski komentując mocne słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona o Polsce. Jego zdaniem jednym krajem, który w UE nie posługuje się krzywdzącymi dla Polski stereotypami są Niemcy, bo "w niemieckiej strategii Polska i Europa Środkowa są bardzo ważne".

"W Polsce wiele spraw zamyka konkordat"

- Polska rzeczywistość jest zupełnie inna niż w krajach zachodnich. W Polsce wiele spraw zamyka konkordat. My nie mamy wglądu w teczki personalne Kościoła - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Lisiński, prezes fundacji "Nie lękajcie się". - Nie ma odpowiedniej kary dla księży pedofilów. Może być tylko minimalne poczucie sprawiedliwości - dodał.