Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Widać element polityczny i braku przypadkowości w wyborze ofiar"

Będzie reakcja na wszelkiego rodzaju podejrzane zachowania, przesyłki. Natomiast myślę, że najistotniejsza w chwili obecnej jest kwestia wyjaśnienia kto stoi za tymi przesyłkami, kto jest sprawcą tego incydentu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Krzysztof Liedel, specjalista ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas. Gość programu komentował przechwycenie w USA serii podejrzanych przesyłek zaadresowanych do byłego prezydenta USA Baracka Obamy, byłej sekretarz stanu Hillary Clinton i kilku innych polityków.

Po wystąpieniu prezydenta w Berlinie. "Rzecz bardzo szkodliwa dla Polski"

Może się nie podobać, ale przykład jest prawdziwy - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS historyk dr Zbigniew Girzyński, komentując prezydencką wypowiedź o żarówkach. - Ale kulą w płot - odpowiedział były Paweł Zalewski. Zdaniem byłego eurodeputowanego PO "to jest posługiwanie się taką retoryką, która doprowadziła do zniechęcenia Brytyjczyków do UE" i dodał, że "to rzecz bardzo szkodliwa dla Polski, a także dla powagi państwa polskiego w Niemczech".

Demokracja i żarówki w wystąpieniu prezydenta. "Ośmiesza za granicą ten urząd"

- Moim zdaniem, jeśli chodzi o te żarówki, to dla ludzi Zachodu on się tak ośmiesza, że mi przykro. Przykro z punktu widzenia godności tergo urzędu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego, komentując słowa prezydenta Andrzej Dudy w Niemczech. - On tak ośmiesza za granicą ten urząd, że to jest okropne - ocenił. Aleksander Smolar skomentował także wyniki wyborów samorządowych. Jego zdaniem "PiS sobie stawiał za cel zniszczenie PSL-u", ale nie zdołał tego osiągnąć. - To dezawuuje zdolność przewidywania Kaczyńskiego i zdolność tej partii, jeśli chodzi o wieś - stwierdził.

Marcinkiewicz: Polacy dali PiS żółtą kartkę

Niby sukces, ale nie jest sukcesem - tak Kazimierz Marcinkiewicz ocenia w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS wynik PiS w wyborach samorządowych i dodaje, że o wygranej opozycji też mówić nie możemy. Zdaniem byłego premiera "Polacy dali żółtą kartkę" Prawu i Sprawiedliwości i 5 procent mniej głosów, niż w wyborach parlamentarnych. Jak dodał były premier, partia rządząca ma "słabszy mandat na dokonywanie tak radykalnych zmian", bo wygrane w dziewięciu sejmikach "nie przełożą się na wygraną w rządzeniu sejmikami" ani na wybory parlamentarne. - Jest mobilizacja, zwłaszcza w wielkich miastach - skwitował gość programu i dodał, że na wsi "następuje przewartościowanie", bo "PiS słabo dba o polską wieś" i kłamstwami mocno atakuje PSL.

"Wszystkie kobiety są regularnie gwałcone. Mężczyźni często zabijani". Tak działają "kojoty"

Nazywani są "kojotami", bo żerują na ludzkiej naiwności i desperacji. Przemytnicy ludzi, którzy biorą ogromne, często ostatnie, pieniądze od nielegalnych imigrantów, marzących o nowym życiu w Stanach Zjednoczonych. Jednak nie każdy kto bierze udział w tej wyprawie, dociera do celu. Wiele osób ginie, kobiety są gwałcone i niemal każdy jest okradany. Tę skrajnie niebezpieczną podróż z bliska obserwowali dziennikarze Sky News.

Pisała, że ma rok życia, pokazywała zdjęcia ze szpitala. "Wyjątkowo obrzydliwe oszustwo"

27-latka z Australii wzbudziła współczucie setek osób po tym, jak ogłosiła, że jest nieuleczalnie chora. Twierdziła, że lekarze zdiagnozowali u niej raka jajnika. Zamieszczała w internecie zdjęcia ze szpitala, a nawet filmy, na których jej chłopak goli jej głowę na łyso. Na rzekome leczenie zaczęła zbierać pieniądze. Pomogły jej setki osób. Okazało się, że wszystko to było kłamstwem.

Zamknięte plaże i czarne plamy na piasku. Ropa na Lazurowym Wybrzeżu

Problemy na Lazurowym Wybrzeżu. Plama ropy, która powstała po zderzeniu dwóch statków u wybrzeży Korsyki 12 dni temu, dotarła do Francji. Plaże - między innymi w Saint Tropez - pomagają czyścić ochotnicy i członkowie służb ratownictwa. Akcja może potrwać nawet 2 tygodnie. Materia "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Bardziej prawdopodobne, że UE się rozwiąże, niż że Polska z niej wystąpi"

- Obie strony opowiadają banialuki - ocenił komentator "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jan Rokita, opisując politykę rządu i opozycji. Jego zdaniem opozycja uprawia propagandę twierdzeniami, że działania PiS wyprowadzają Polskę z UE. - One są obliczone na to, by u jakiejś części polskich wyborców wytworzyć przekonanie, że PiS jest niebezpieczny dla polskich interesów narodowych - tłumaczył. - Bardziej prawdopodobne, że Unia Europejska się rozwiąże, niż że Polska z niej wystąpi - stwierdził, dodając, że "obie strony opowiadają głupoty by wywołać wrażenie, że druga strona jest niebezpieczna". Mówił też, że jeśli "zostałaby uznana niezgodność przepisów UE z konstytucją to dla TSUE nie ma problemu". - TSUE orzeka wedle prawa UE - zaznaczył.

Robot patroluje ulice Nowego Jorku. Są wątpliwości - co jeszcze rejestruje?

Służbę pełni 24 godziny na dobę, nie pobiera pensji i jest zawsze dyspozycyjny. Porządku miejskiego w Queens - największej dzielnicy Nowego Jorku - pilnuje robot. Rosie służbę pełni od wakacji. Robot ma zapewne ogromne możliwości i chyba nie wszystkie oficjalnie ujawniono. Pięć kamer, w jakie te maszyny wyposażono, rejestruje zapewne o wiele więcej niż tylko tablice rejestracyjne przejeżdżających obok samochodów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Migalski: Ziobro jest podejrzewany w sprawie taśm. Wniosek do TK to ucieczka do przodu

- Przekaz obozu rządowego pierwszy raz od zwycięskich wyborów się załamał - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS politolog i były wiceszef MSZ Paweł Kowal, komentując środowy wniosek Zbigniewa Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego. - Zbigniew Ziobro ucieka do przodu - stwierdził drugi gość programu, politolog Marek Migalski. - Na nim prawdopodobnie ciąży miecz prezesa Kaczyńskiego i premiera Morawieckiego, bo oni mniemają, że to on stoi za sprawą taśm i kompromitacji premiera Morawieckiego - tłumaczył Migalski.

"Cztery kilogramy jedzenia i prawie 200 złotych miesięcznie każdy z nas wyrzuca"

Cztery kilogramy miesięcznie każdy z nas wyrzuca jedzenia i prawie 200 złotych - stwierdziła Sylwia Walendowska Majcher, autorka "Gotuję, nie marnuję" i dodała, że "przede wszystkim należy planować", co pozwoli nam nie robić zbyt dużych zakupów, ani nie ulegać presji marketingowej. - Kupujemy żywność marnej jakości - taki największy błąd wytknęła dziennikarka Katarzyna Bosacka. - Powinny być odwrotne proporcje: zamrażarka powinna być zdecydowanie większa niż lodówka, bo zamrażanie jest jedną z najbezpieczniejszych i najszybszych metod przetwarzania jedzenia - stwierdziła Sylwia Walendowska Majcher i dodała, że edukacja i odpowiednie oznakowanie produktów co do dat ważności pomoże w walce z marnotrawstwem żywności.

Francuzi walczą z marnowaniem jedzenia. Rocznie wyrzucanych jest 9 milionów ton

Jedzenie jest wyrzucane bardzo często. Jedna trzecia ludzi robi to kilka razy w miesiącu, a co dziesiąty parę razy w tygodniu. W sumie w ciągu roku marnowane 9 milionów ton jedzenia. Francuzi wpadli na pomysł, by te liczby nie były aż tak wielkie. Często się bowiem zdarza, że wyrzucamy coś, co teoretycznie jest już przeterminowane, a tak naprawdę spokojnie moglibyśmy jeszcze to zjeść. Chodzi o to, by obok daty "najlepiej spożyć przed ...", pojawiła się też data "ale można też spożyć do ...". Jest bardzo wiele produktów, które po tym, jak minie już ta oficjalna data przydatności do spożycia, absolutnie się jeszcze nadają do zjedzenia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Najdłuższy lot pasażerski. "To jest przełom"

Lot na trasie Singapur-Nowy Jork to jest rekord. W kwestii organizacji lotu jest to przełom. Nie jest to porównywalne z innymi lotami. Został zbudowany konkretny typ samolotu na takie dystanse - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS, Grzegorz Brychczyński, ekspert lotniczy. - Ilość pracy pilota jest nieduża. Ona polega głownie na pilotowaniu działań samolotu - zauważył z kolei kapitan Jakub Benke.

"Narodziny wielkiej aktorki". Joanna Kulig na okładce "Elle"

Natalie Portman, Sophie Marceau, Jennifer Lawrence - one wszystkie pojawiły się na okładce francuskiego "Elle", jednego z najlepiej sprzedających się nad Sekwana magazynów. Do tego grona dołącza właśnie Joanna Kulig, którą gazeta opisuje jako "nową sensację kina". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Praca w służbach daje stabilizację finansową"

Dla młodego człowieka wyrwać się do wielkiego świata jest czymś niesamowitym. To przyciąga jak magnes. Ale od samych chęci do bycia w organizacji jest daleka droga - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS pułkownik rezerw Andrzej Kruczyński, były oficer GROM. - Praca w służbach daje stabilizację finansową, gwarancję rozwoju, a przede wszystkim możliwość poznania świata i wejście do zupełnie innej ligi - ocenił, w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS generał Marek Dukaczewski, były szef WSI.

Ambasador Wielkiej Brytanii: życie Polaków na Wyspach po brexicie praktycznie się nie zmieni

- Każdy Polak, każdy obywatel UE na terenie Wielkiej Brytanii w dniu naszego wyjścia z UE będzie miał swoje prawa, wsparcie, przywileje. To wszystko zostanie utrzymane. Ich życie naprawdę praktycznie się nie zmieni z punktu widzenia rządu - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott. Dyplomata mówił też o perspektywach porozumienia Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, oczekiwaniach Brytyjczyków co do tego porozumienia i o powodach, dla których zdecydowali się opuścić wspólnotę.

"Druk 3D będzie dawał możliwości, by tworzyć konkretne tkanki"

- To już nie jest proteza, to jest autoprzeszczep zbudowany na szkielecie 3D - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Dr Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej, komentując operację odtworzenia nosa przez lekarzy ze Słowenii przy użyciu druku 3D. - Druk 3D będzie dawał możliwości wkrótce, by tworzyć konkretne tkanki - powiedział drugi gość programu, Piotr Zaborowski, specjalista od technologii druku 3D.

"Media społecznościowe mają swoją ciemną stronę"

- Przez ostanie lata mówiło się o Iraku w kontekście terrorystycznym. Mało się mówiło o kobietach, które walczyły o przestrzeganie ich praw - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Magdalena El Ghamari z fundacji El Karama, komentując morderstwa wpływowych kobiet w Iraku. - W państwach demokratycznych media społecznościowe mają inne funkcje niż w państwach autorytarnych. W państwach autorytarnych robią coś dobrego. Irak chce kontrolować media społecznościowe - oceniła z kolei Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Narodowych. Jej zdaniem "media społecznościowe mają swoją ciemną stronę".

Dziennikarz "Washington Post" wszedł do konsulatu i zaginął. "Tureckie władze powiedziały nam, że został zabity"

Co się stało z dziennikarzem "Washington Post"? Jamal Khashoggi zniknął po przekroczeniu drzwi saudyjskiego konsulatu w Stambule. Pisał krytycznie o władzach Arabii Saudyjskiej, z której pochodzi. Bał się wrócić do kraju. Wiedział, że krytyka księcia Salmana może oznaczać wyrok śmierci. Potrzebował jednak dokumentów umożliwiających mu poślubienie swojej tureckiej narzeczonej. I to właśnie ona poinformowała o jego zniknięciu. Przed konsulatem spędziła kilkanaście godzin. Widziała, jak jej narzeczony wchodzi do budynku. Od tygodnia z niego nie wyszedł. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Podejrzany o łamanie prawa". Tajemnicze śledztwo w sprawie byłego szefa Interpolu

Szef Interpolu najpierw znika w niewyjaśnionych okolicznościach, a potem listownie podaje się do dymisji. Meng Hongwei zaginął na terenie Chin. Tam został zatrzymany i objęty tajemniczym dochodzeniem. Nie postawiono mu na razie żadnych zarzutów. Jego żona nie miała z nim kontaktu od końca września. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Składają przysięgi leżąc w trumnie, robione są im przeklęte blizny. Niewolnice z paryskiego parku

Współczesne niewolnictwo w europejskiej stolicy. CNN publikuje efekty swojego dziennikarskiego śledztwa i pokazuje jeden z parków w Paryżu, gdzie trwa dramat około 150 nigeryjskich kobiet. Są zmuszane do prostytucji. Pozbawiono je dokumentów, pomocy i jakiejkolwiek nadziei na poprawę swojego losu. Nieliczne, którym udaje się uciec, mówią, że to było piekło, które zupełnie zdewastowało im życie.

Dostał zaproszenie na wyjazd na Słowację. "Zawsze znajdą się osoby, które chcą rywalizować"

Zawsze w takiej grupie znajdzie się jedna, dwie, trzy osoby, które chcą rywalizować w sposób absolutnie idiotyczny - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jerzy Dziewulski, były antyterrorysta i amatorski licencjonowany kierowca wyścigowy. Jak przyznał, on też dostał zaproszenie na wyjazd na Słowację, w trakcie którego doszło do tragicznego w skutkach wypadku spowodowanego przed trzech polskich kierowców. - Zaproszenie informowało o tym, że z Zakopanego jest start. Później jazda fajnymi drogami w Tatrach, przez Słowację. Dobre hotele, dobre jedzenie, dobry wypoczynek - mówił Dziewulski. - Często biorę udział w takich spotkaniach. To są spotkania klubowe, bardzo spokojne. Odbywają się w zamkach, różnego rodzaju ciekawych, historycznych miejscach. Oczywiście jest trochę jazdy, ale nie ryzykownej - dodał. - Jeżeli jest to tego typu rajd, to trzeba patrzeć, kogo się zaprasza i komu wypożycza się takie samochody - ocenił z kolei drugi gość programu Mariusz Sokołowski, były policjant.

"Najgorsze, że prezydent dolewa oliwy do ognia wielkiego podziału"

To, co jest najgorsze, że prezydent USA dolewa oliwy do ognia wielkiego podziału, który jest w Ameryce - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dyplomata Marcin Bosacki. Zdaniem byłego ambasadora Polski w Kanadzie "to się nie powinno wydarzyć", zwłaszcza, że mało prawdopodobne jest to, że "cokolwiek powie FBI uspokoiło nastroje" społeczne. - W tle w pewnym sensie jest walka o Sąd Najwyższy - stwierdził amerykanista Artur Wróblewski i dodał, że pojawia się pytanie, "czy moralność przeważy".