Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Huebner: jest szansa na to, że można dojść do porozumienia z KE

Myślę, że to co się dzieje, ten dialog, nawiązany po dwóch latach, jest szansą na to, że do czegoś można dojść - powiedziała w "Faktach o Świecie TVN24 BiS" europosłanka PO prof. Danuta Huebner. Komentowała w ten sposób słowa Fransa Timmermansa o tym, że "spór z Polską nie jest skończony". Zdaniem prof. Huebner, KE liczy na konkretne zmiany oraz wdrożenie zaleceń. W opinii gościa programu nie ma odwrotu od powiązania budżetu z praworządnością.

"Mamy do czynienia z liderami mocno nieprzewidywalnymi"

Zwołanie szczytu było niespodzianką, zerwanie szczytu było niespodzianką. W gruncie rzeczy z obu stron mamy do czynienia z przywódcami nieprzewidywalnymi - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Aleksander Kwaśniewski, komentując informację o odwołaniu spotkania Trump-Kim. - Moja prognoza jest taka, że podobnych zakrętów przeżyjemy jeszcze kilka - dodał były Prezydent.

Tak źle na wschodzie Ukrainy nie było od dawna. "7700 przypadków złamania rozejmu"

Petro Poroszenko publikuje w internecie nagranie, na którym widać pierwsze ćwiczenia z wykorzystaniem amerykańskich rakiet typu Javelin. Kijów zapewnia, że broń będzie wykorzystywana tylko w celach obronnych. Moskwa twierdzi, że udostępniania Ukrainie broni przez Amerykanów tylko pogorszy sytuację między dwoma krajami. Od kilku tygodni sytuacja na wschodzie Ukrainy dramatycznie się pogarsza, a w tle są ostrzeżenia SBU o możliwym potężnym ataku cybernetycznym.

"W tej całej rozgrywce plan ma tylko Pjongjang"

Trump może całą ofertę wobec Korei Północnej wycofać. Z drugiej strony mamy Kim Dzong Una, któremu zawierzyć to tak, jak się znaleźć z tygrysem w klatce - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Roman Imielski z "Gazety Wyborczej", komentując doniesienia w sprawie spotkania Trump-Kim. - Nie będzie tego spotkania, wszystko na to wskazuje - dodał dziennikarz. - Wydaje się, że w tej całej rozgrywce plan ma tylko Pjongjang, nie Waszyngton - ocenił i stwierdził, że Trump nie ma strategii, tylko kieruje się "zmysłem biznesowym". Zdaniem amerykanisty Artura Wróblewskiego z Uczelni Łazarskiego denuklearyzacja z perspektywy Kima "jest bez sensu". Według Wróblewskiego Kim nie ma interesu, by oddać broń rakietową, na którą tyle pracował.

Irlandczycy decydują w sprawie aborcji. "To jest kwestia równości"

Prawa i zdrowie kobiet są stawką referendum w Irlandii - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Agnieszka Wiśniewska z "Krytyki Politycznej". - To jest wybór czy wszyscy mają prawo do życia, czy tylko zdrowi, nie noszący wad i chciani - stwierdził z kolei Paweł Woliński z fundacji CitizenGo Polska.

Jacek Czaputowicz: mamy amerykańską deklarację, że do wizyty prezydenta Dudy dojdzie

Marzeniem polskiej dyplomacji jest spotkanie Andrzej Duda-Donald Trump. Prezydent Duda właśnie wrócił ze Stanów Zjednoczonych, ale żadnego spotkania na najwyższym szczeblu nie odbył. Sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział wcześniej o zobowiązaniach prezydenta Donalda Trumpa. Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz stwierdził jednak, że w jego przekonaniu do takiej wizyty dojdzie. - Myślę, że dojdzie. Tak, bo zaproszenie jest otwarte. Jest kwestia ustalenia terminu, dopasowania terminów prezydentów, kalendarzy. Zobaczymy, być może we wrześniu, a może w innym terminie. Zobaczymy. W każdym razie zostałem zapewniony, że Stany Zjednoczone są zainteresowane tą wizytą i będzie ona zrealizowana - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN. Jak dodał "mówimy o terminie tegorocznym". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Cimoszewicz: nieprzyjęcie Dudy przez Trumpa ma swoją wymowę

Państwo przewodniczące Radzie Bezpieczeństwa powinno raczej z troską mówić o wszystkich - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Jego zdaniem prezydent Duda w swoim przemówieniu w ONZ "mógł wyrazić polski punkt widzenia w sprawach dotyczących bezpieczeństwa, ale nie skorzystał z tego", a jedynie "strywializował kwestie prawa międzynarodowego, kiedy posłużył się przykładami reparacji wojennych i katastrof lotniczych". - To było swoistym zgrzytem - ocenił Cimoszewicz.

Rokita: dawno nie mieliśmy tak dobrego sojusznika jak Trump

- Takiego dobrego sojusznika (jak Trump - przyp. red.), który by działał na rzecz naszych interesów, już dawno nie mieliśmy - stwierdził w "Faktach o Świecie" komentator TVN24 BiS Jan Maria Rokita. Skrytykował Donalda Tuska za ostre słowa, jakie szef Rady Europejskiej ostatnio wypowiedział pod adresem USA. - To Trump jest dzisiaj sojusznikiem Polski, a nie Tusk - ocenił.

Szef kuchni o książęcym ślubie: zaakceptowałbym każde warunki, by się tam znaleźć

- Zazdroszczę tym osobom, które tam pracują. Nie musiałbym być szefem kuchni. Mógłbym być jednym z tych "trybików", które tam pracują. I też super. Zaakceptowałbym każde warunki, by się tam znaleźć - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS szef kuchni Jakub Kuroń, komentując przygotowania do ślubu księcia Harry'ego i Meghan Markle. - Najlepsze produkty z najlepszych, świetna praca, świetne doświadczenie - wymieniał.

Francja: są meczety, są wierni. Czego brakuje Macronowi?

We Francji jest ponad 2 tysiące meczetów, niemal 8 tysięcy imamów, ale nie ma jednej nadrzędnej instytucji, czegoś podobnego do katolickiego episkopatu, z którym można by ustalić coś co obowiązywałoby wszystkich wiernych. Kłopot w tym, ze większość Francuzów uważa, że nie można być jednocześnie dobrym obywatelem świeckiej z założenia Francji i dobrym muzułmaninem. A Emmanuel Macron chce, by państwo mogło mieć jakąś kontrolę nad tym, kto odprawia modły. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Zadzwoniła na numer alarmowy, dyspozytorki się z niej śmiały. 22-latka zmarła pięć godzin później

Skandaliczne zachowanie dyspozytorek pogotowia, które zignorowały prośbę o pomoc 22-letniej Naomi. Kobieta zadzwoniła, skarżąc się na ostry ból, ale dyspozytorki nie uwierzyły w słowa młodej dziewczyny. 22-latka zmarła mimo reanimacji. Sprawa wstrząsnęła całą Francją. W środę w Paryżu i Strasburgu odbyły się białe marsze, na których protestujący domagali się "sprawiedliwości dla Naomi".

"Żeby USA rozeszły się z Europą, potrzeba więcej niż jednego prezydenta"

Wydaje mi się, że to wyraża sentyment Europejczyków do storpedowanych przez Trumpa porozumień - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrzej Olechowski, komentując ostre słowa Donalda Tuska o administracji Donalda Trumpa. Zdaniem byłego szefa MSZ porozumienie z Iranem "to jest duża sprawa", bo dawało ono nadzieję na złagodzenie relacji na Bliskim Wschodzie. - To jest epizod, ale boję się, że jest to dominująca tendencja tej kadencji prezydenckiej - ocenił gość programu przy czym zastrzegł, że "żeby USA rozeszły się z Europą, potrzeba więcej niż jednego prezydenta".

Gorączka wokół książęcego ślubu. "To jest po prostu przemysł"

- Żyjemy w czasach tabloidowych i to jest po prostu przemysł - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku, komentując weselną gorączkę wokół książęcej pary. - Zainteresowanie wokół tego ślubu koncentruje się na tym, że to jest ostatnia współczesna bajka - stwierdziła z kolei reporterka "Faktów" TVN Monika Krajewska.

Bilet, dokumenty, karta kredytowa. Wszystko schowane w twojej dłoni

Nie potrzebują ani karty kredytowej, ani biletu kolejowego, ani nawet dokumentów. Wszystko mają w sobie, a dokładnie w swojej dłoni. Brzmi niewiarygodnie, ale jest codziennością już dla kilku tysięcy Szwedów. Zdecydowali się oni na wszczepienie maleńkiego czipa. Rozwiązanie staje się bardzo popularne. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Girzyński: wstąpienie teraz do strefy euro byłoby za wczesne

- Przypomnę, że rozmawialiśmy już o euro w Polsce przy okazji negocjacji traktatu akcesyjnego, podpisanego w Atenach - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były szef MSWiA Ryszard Kalisz. - Być może przyjdzie taki moment, że Polska będzie gotowa, a przede wszystkim, że Polsce i Polakom będzie się opłacało przystąpienie do strefy euro. Z całą pewnością na chwilę obecną jeszcze byłoby to za wczesne - ocenił drugi gość programu, historyk dr Zbigniew Girzyński. Jego zdaniem polska gospodarka musi nadrobić dystans do gospodarek Europy Zachodniej.

Zerwać stosunki handlowe z Iranem? "Mam nadzieję, że Polska nie będzie podejmować sama decyzji"

- W sposób oczywisty Stany Zjednoczone próbują złamać, ograniczyć suwerenność swoich sojuszników - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar, komentując groźby USA pod adresem Europy w związku z prowadzeniem interesów z Iranem. Polska może stanąć przed dylematem, czy handlować z Iranem, czy ulec presji USA. - Mam nadzieję, że Polska nie będzie podejmować sama decyzji. To sytuacja, w której sojusz jest rzeczą niesłychanie istotną - stwierdził Smolar.

Burmistrz chce załagodzić sprawę Pomnika Katyńskiego

Spór o pomnik wkracza w kolejną fazę. Burmistrz New Jersey chce sprawę załagodzić. Tłumaczy, że pomnik upamiętniający ofiary Katynia przenieść trzeba, a nowa lokalizacja jest tak samo prestiżowa. Zupełnie inne zdanie ma jednak w tej sprawie Polonia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Gremliny, czyli najnowszy wynalazek dla wojska USA

Mają latać w czwórkę, komunikując się i koordynując swoje działanie, dzięki sztucznej inteligencji. Gremliny to nowe drony, opracowywane dla wojska USA. Mają robić to, co będzie zbyt ryzykowne dla zwykłych samolotów. Na przykład bezpiecznie unieszkodliwiać rosyjską obronę przeciwlotniczą. Agencja Pentagonu opublikowała pierwsze nagranie pokazujące je w działaniu. Materiał Faktów o Świecie TVN24 BiS.

Polska może potrzebować głosów sześciu państw. Czego zażądają?

3 lipca - to właśnie ten dzień wyznaczyła Komisja Europejska Polsce. Do tego dnia dialog musi się zakończyć - albo zakończeniem sporu albo... wniesieniem go na kolejny szczebel - tym razem o losie naszego kraju decydowałaby już nie Komisja, a poszczególne państwa Unii. By zablokować procedurę wystarczy sześć głosów, więc każdy sojusznik będzie ważny. Takie głosowanie odbędzie się jednak już podczas negocjacji budżetowych, gdzie każde państwo będzie chciało ugrać dla siebie jak najwięcej. Każdy głos, tak Polsce potrzebny, może nie być tani.

"W wolności kobiet chodzi o to, by móc decydować jak żyć, i czuć się bezpieczne"

W krajach arabskich takie informacje nie pojawiają się jako top news - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Magdalena el Ghamari z Fundacji El-Karama, komentując wyrok skazujący na śmierć dziewczynę, która podczas gwałtu w samoobronie zabiła swojego męża. - Te drastyczne historie pokazywane są jako taka daleka egzotyka. W Polsce i całej Europie giną rocznie setki kobiet, mordowanych w wynikach konfliktów małżeńskich - stwierdziła z kolei Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej. Nowacka przypomniała, że 40 procent ofiar przemocy na świecie nie szuka pomocy, bo wiedzą, że instytucje państwa nie pomogą. Zdaniem Nowackiej na świecie mamy zmianę cywilizacyjną i "wielki, ale bardzo późny sukces emancypacyjny". - W wolności kobiet chodzi o to, żebyśmy same mogły zdecydować jak żyć, i żebyśmy się czuły bezpieczne - dodała Nowacka.

Marcinkiewicz: spór z KE jest dokładnie na tym samym poziomie, na którym był

Oni zupełnie coś innego mówią w Brukseli, a zupełnie coś innego do polskiej publiczności - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Kazimierz Marcinkiewicz, komentując spór na linii polski rząd-Komisja Europejska. Zdaniem byłego premiera rację ma komisarz Timmermans, a KE "wydała bardzo jasne" wytyczne, które w najważniejszych punktach nie zostały przez polski rząd spełnione. W opinii byłego premiera "spór jest dokładnie na tym samym poziomie, na którym był", a zmiany PiS "nie wykonały ani o pół kroku do przodu". - W moim przekonaniu jest bardzo trudne znalezienie rozwiązania - ocenił gość programu i dodał, że cofnięcie PiS zależne jest jedynie od sondaży. - My już dostajemy po kieszeni - stwierdził były premier, którego zdaniem "PiS ma strasznie trudną sytuację negocjacyjną" jeśli chodzi o nowy budżet UE. - W moim przekonaniu wielkość budżetu będzie absolutnie związana z zapisem dotyczącym praworządności - ocenił i dodał, że "Polska sama odwraca się od UE".

"Burmistrz Jersey City popełnił błąd, bo zignorował społeczność polską"

- Stało się dobrze, że ten konflikt został załagodzony i obie strony wyjdą z tego twarzą - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marcin Bosacki, były ambasador Polski w Kanadzie, komentując kompromis w Jersey City co do Pomnika Katyńskiego. - Burmistrz popełnił błąd, bo zignorował społeczność polską, społeczność polska się jakoś zorganizowała w ciągu kilku dni - ocenił drugi gość programu, dr Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych.

"Singapur leży stosunkowo najbliżej. Podobno w zasięgu samolotu rządowego Korei Północnej"

Donald Trump nie leci do Singapuru specjalnie, by spotkać się z Kim Dzong Unem, tylko w powiązaniu z wizytą w Azji i spotkaniami z innymi politykami - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marek Ostrowski, dziennikarz "Polityki", komentując ogłoszenie miejsca spotkania prezydenta USA i przywódcy Korei Północnej. - Singapur leży stosunkowo najbliżej. Podobno w zasięgu samolotu rządowego Korei Północnej. Może dolecieć do Singapuru, a do Warszawy byłoby już za daleko - mówił drugi gość programu, prof. Marian Edward Haliżak, prezes Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych.

Gina Haspel szefem CIA? Protesty w Senacie i okrzyki: "krwawa Gina"

Gina Haspel może zostać pierwszą kobietą, która stanie na czele CIA. Może też być najlepiej przygotowanym szefem CIA od czasów Williama Donovana. Szefami CIA zazwyczaj zostawali bardzo utalentowani politycy albo dyplomaci. To, co robiła Gina Haspel, może budzić kontrowersje, ale trzeba przyznać, że zaledwie paru mężczyzn miało pojęcie o pracy w CIA takie jak ona. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Lewicki: Donald Trump nie dostanie Nobla, bo to Donald Trump

- Sam fakt, że za miesiąc usiądą do stołu, będą rozmawiać, że za chwilę będzie traktat pokojowy między Koreą Północą a Koreą Południową, to się w głowie nie mieściło - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki, komentując zaplanowane na 12 czerwca spotkanie Donalda Trumpa i Kim Dzong Una. Jego zdaniem prezydent USA nie ma szans na otrzymanie pokojowej Nagrody Nobla, pomimo tego, że "ma sukcesy". - Oczywiście, że go nie dostanie, bo to Donald Trump - stwierdził.

"Każdy z kibiców, każdy z reprezentacji, kto wybiera się na mistrzostwa, powinien czuć się bezpiecznie"

- We Francji było bardzo dużo służb. Podobnie, myślę, będzie w Rosji - stwierdziła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Paulina Czarnota Bojarska z NC+, oceniając przygotowania Rosji do mundialu. - Każdy z kibiców, każdy z reprezentacji, kto wybiera się na mistrzostwa, powinien czuć się bezpiecznie - ocenił z kolei były reprezentant Polski w piłce nożnej i były bramkarz Spartaka Moskwa Wojciech Kowalewski. Podkreślił, że bezpieczeństwo kibiców zależy przede wszystkim od nich samych, od ich "reakcji".