Wszedł do pokoju, wymierzył w głowę, strzelił. 11-latek zabił babcię


11-letni chłopiec strzelił w głowę opiekującej się nim babci z pistoletu dziadka. Potem zamknął się w pokoju i popełnił samobójstwo. Do tego szokującego zdarzenia doszło w Arizonie.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Mieszkańcy niewielkiego miasta Litchfield Park w Arizonie cały czas są w szoku.

- To surrealistyczne. To była fajna rodzina. Znałem tego chłopca. Często jeździł po okolicy rowerem. To, co się wydarzyło, to prawdziwa tragedia - mówi Walter Venerable, sąsiad. - Utrzymywaliśmy sąsiedzkie relacje. Zastanawiam się, czy mogłem zrobić coś więcej. Czy mogłem coś zauważyć lub powiedzieć - mówi inny sąsiad Danny Dillon.

11-letni chłopiec zastrzelił swoją babcię, a następnie popełnił samobójstwo. O tragedii policję poinformował dziadek chłopca.

Nie chciał sprzątać

Według jego relacji razem z żoną wielokrotnie prosili wnuka, aby posprzątał swój pokój. Chłopiec miał stawiać opór. Gdy dziadkowie poszli do salonu, usiedli na sofie i zaczęli oglądać telewizję, do pomieszczenia wszedł wnuk. W dłoni miał należący do dziadka pistolet.

Podszedł do babci i bez chwili namysłu strzelił w tył jej głowy, po czym wybiegł do swojego pokoju.

Dziadek początkowo chciał biec za wnukiem, ale równocześnie próbował ratować żonę. Po chwili padł kolejny strzał.Chłopiec zastrzelił się w swoim pokoju.

Ta wersja wydarzeń jest teraz potwierdzana przez śledczych. Dziadkowie sprawowali pełną opiekę prawną nad chłopcem.

"On miał przecież zaledwie 11 lat"

Według sąsiadów 11-latek był pogodny, lubiany i nie sprawiał problemów wychowawczych. - Nie wiem co się stało. On miał przecież zaledwie 11 lat - mówi sąsiad rodziny. Dziadek chłopca może teraz usłyszeć zarzuty. Znajdująca się w domu broń powinna być tak zabezpieczona, aby nie miał do niej dostępu nieletni.

- Mogę sobie wyobrazić jak teraz czuje się dziadek chłopca. Gdy usłyszeliśmy z żoną co się stało, byliśmy w szoku - mówi David Juarez, sąsiad rodziny.

W szoku są też szkolni koledzy 11-latka. Władze szkoły w porozumieniu z rodzicami zapewniły uczniom opiekę psychologów. - Dzieciaki muszą zrozumieć te wydarzenia. Jako dziadkowie i rodzice musimy im w tym pomóc - dodaje David Juarez.

Do podobnych tragedii z użyciem broni palnej dochodzi w Stanach Zjednoczonych regularnie. Każdego roku od ostrej amunicji ginie około 30 tysięcy Amerykanów.

Temat ograniczenia dostępu do broni powraca po każdej krwawej strzelaninie i podczas wszystkich kampanii wyborczych. Jednak dotychczas - bez względu na to, czy u władzy są republikanie czy demokraci - nie wprowadzono obostrzeń.

Autor: Piotr Czubowicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS