"Jest tendencja do radykalizacji polityki. W Ameryce, w Europie, wszędzie"

Fried: polityka staje się emocjonalna i destruktywna
Fried: polityka staje się emocjonalna i destruktywna
Fakty o Świecie TVN24
Fried: polityka staje się emocjonalna i destruktywnaFakty o Świecie TVN24

Polityka w USA jest obecnie destruktywna i emocjonalna - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Daniel Fried. Odniósł się w ten sposób do sprawy rozsyłania paczek z ładunkami wybuchowymi do polityków i osób publicznych związanych z partią demokratyczną. - Przeżyliśmy takie okresy w przeszłości i jestem pewien, że przeżyjemy tym razem, ale koszta mogą być wysokie - dodał.

Sytuacja polityczna w Ameryce jest ponura, ponieważ jesteśmy podzieleni - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Daniel Fried, komentując ostatnie wydarzenia z USA. Politycy związani z partią demokratyczną oraz krytycy prezydenta Donalda Trumpa otrzymywali w ostatnich dniach paczki, które zawierały "ładunki wybuchowe".

Zdaniem Frieda polityka w Ameryce jest obecnie "destruktywna i emocjonalna". - Przeżyliśmy takie okresy w przeszłości i jestem pewien, że przeżyjemy tym razem, ale koszta mogą być wysokie i stracimy różne szanse, żeby lepiej być aktywnym na świecie - ocenił sytuację polityczną w USA były ambasador w Polsce.

Daniel Fried wskazał także, że obecna sytuacja w USA, kiedy wysyłane są bomby do osób o innych poglądach politycznych, jest podobna do sytuacji na południu Ameryki z lat 60. - Wtedy był okres przemocy i bomby. To był okres takiej walki, że doprowadził nas morderstwa i do bomb - dodał. Były ambasador uważa, że teraz "strona prawicy jest bardzo agresywna. W latach 70. część skrajna lewica była skłonna do terroryzmu".

Fried: polityka staje się emocjonalna i destruktywna
Fried: polityka staje się emocjonalna i destruktywnaFakty o Świecie TVN24

"Każdy kraj ma swoją czarną stronę"

- Jest tendencja do radykalizacji polityki na zachodzie ogólnie. W Ameryce, w Europie, wszędzie - stwierdził Daniel Fried pytany o rezolucję PE wzywającą do delegalizacji organizacji neonazistowskich i neofaszystowskich. Jego zdaniem powodem takiego zjawiska nie jest kwestia gospodarcza, ale kwestia imigrantów oraz tożsamości narodów i społeczeństw.

Zdaniem Daniela Frieda, w tradycji amerykańskiej "jest wpisana nienawiść wobec najnowszych emigrantów". Dodał jednak, że "każdy kraj ma swoją czarną stronę, ale na szczęście czarna strona Ameryki jest stanem przejściowym".

Nawiązując do obecnej sytuacji politycznej Fried ocenił, że jego zdaniem prezydent Donat Trump używa czasami "języka nacjonalistycznego", a powinien używać języka jednoczącego obywateli. - Donald Trump ma moc, żeby zjednoczyć Amerykę, ale nie wiadomo czy ma taką wolę - dodał.

"Każdy kraj ma swoją czarną stronę"
"Każdy kraj ma swoją czarną stronę"Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Polska może liczyć na Amerykę"

- Sądzę, że Polska może liczyć na Amerykę. Polska może liczyć na administrację Trumpa. Bez względu na retorykę Trumpa wobec Putina - zapewnił Daniel Fried mówiąc o zaplanowanej wizycie Władimira Putina w Białym Domu. Były ambasador wskazał także, że stacjonowanie amerykańskich wojsk w Polsce jest wielkim plusem. - Polacy mają być pewni, że Amerykanie będą z nimi - dodał.

Pytany o to, czy jego zdaniem Rosjanie planują manipulowanie przy zbliżających się wyborach wyborach do Kongresu, Fried odpowiedział, że "już manipulują". Dodał jednak, że manipulacje nie dotyczą tylko Ameryki. Jego zdaniem podobne praktyki są stosowane przez Rosjan w całej Europie. Zdaniem byłego ambasadora z takimi praktykami należy walczyć "metodami demokratycznymi i w ramach tradycji wolności słowa".

Daniel Fried mówił także o 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego zdaniem ta rocznica jest "wielkim osiągnięciem". - Polacy osiągnęli w ciągu stu lat dużo rzeczy. Odzyskaliście wolność i teraz suwerenność - powiedział były ambasador. W jego opinii "Polacy powinni być dumni z własnych osiągnięć".

"Polacy powinni być dumni z własnych osiągnięć"
"Polacy powinni być dumni z własnych osiągnięć"Fakty o Świecie TVN24 BiS
Cała rozmowa z Danielem Friedem
Cała rozmowa z Danielem FriedemFakty o Świecie TVN24

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS