"Przez niegłosowanie mamy teraz ten bałagan". Frekwencja w USA może być rekordowa


Wybory do Kongresu Stanów Zjednoczonych, które odbędą się 6 listopada, mogą być najbardziej przełomowe w tym stuleciu. Chodzi o coś więcej, niż o to, czy Donald Trump będzie miał poparcie w parlamencie. Chodzi o to, czy nowy parlament nie rozpocznie wobec niego procedury impeachmentu. Dlatego mobilizacja wśród polityków i wśród wyborców jest bardzo duża.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Ostatnie godziny kampanii wyborczej i starcie gigantów - pojedynek między między Donaldem Trumpem i Barackiem Obamą.

- Te wybory zdecydują, czy dalej będziemy budować wyjątkowy dobrobyt, który stworzyliśmy, czy pozwolimy, by radykalni demokraci wielkim młotem zburzyli naszą gospodarkę i naszą przyszłość - przekonuje Donald Trump.

- Słyszę republikanów chwalących się świetnym stanem gospodarki. Jak myślicie, kiedy to się zaczęło? To dzięki naszej polityce - odpowiadał korespondencyjnie Barack Obama.

Karawana strachu

Najwięcej emocji w Ameryce budzi ostatnio karawana kilku tysięcy imigrantów z Ameryki Środkowej maszerujących w stronę amerykańskiej granicy. Pierwsi z nich dotarli już do stolicy Meksyku.

- Zostanę w Meksyku, jeśli dadzą mi pozwolenie, papiery. Jeśli nie, celem są Stany Zjednoczone - mówi imigrant w Hondurasu, Olvin Colindres.

Władze Meksyku zaoferowały imigrantom z karawany tymczasowe dokumenty i pozwolenie na pracę. Według szacunków organizacji pomocowych do amerykańskiej granicy dotrzeć może około 20 procent z kilku tysięcy maszerujących. Na granicy już czekają na nich żołnierze.

- Zauważyłem, że rozwijany jest ten piękny drut kolczasty. A drut kolczasty - używany właściwie - może stanowić piękny widok. Kobiety chcą bezpieczeństwa dla rodzin, w swojej okolicy, wspaniałych szkół dla swoich dzieci. A brutalni przestępcy, o których mówimy, powinni trafić do więzienia albo zostać wyrzuceni z naszego kraju - uważa Donald Trump.

- Od dwóch tygodni mówią nam, że największym zagrożeniem dla Ameryki jest grupa biednych, nędznych, bez grosza przy duszy, głodnych uchodźców, tysiące mil od nas - kpi Barack Obama.

Szansa na impeachment

I republikanie, i demokraci, mają świadomość, że wybory 6 listopada zdecydują o kształcie Ameryki na najbliższe lata. Przejęcie Izby Reprezentantów dałoby demokratom szansę na blokowanie pomysłów Donalda Trumpa, a przejęcie obu izb dałoby szansę nawet na rozpoczęcie procedury impeachmentu - czyli usunięcia prezydenta ze stanowiska.

W Izbie Reprezentantów do wzięcia są wszystkie 435 miejsc. W Senacie 35 ze 100 miejsc. Obecnie Republikanie kontrolują obie izby i jest mnóstwo skomplikowanych równań, które pokazują, jak demokraci mogliby przejąć kontrolę. Jeśli w Izbie Reprezentantów demokraci zdołają przejąć od republikanów 23 miejsca, to będą kontrolować tę izbę. W Senacie muszą przejąć dwa miejsca, ale to nie jest bardzo prawdopodobne.

Będzie rekordowa frekwencja?

Wybory w środku kadencji prezydenta zwykle są referendum na temat polityki urzędującego prezydenta. A Donald Trump budzi wyjątkowe emocje, stąd po obu stronach politycznego sporu jest poczucie, że to głosowanie jest najważniejszym od lat. Sondaże sprzyjają demokratom.

- Najważniejsze, by głosować poszli młodzi ludzie i kobiety, bo przez niegłosowanie mamy teraz ten bałagan - uważa Stacie Lee Banks, zwolenniczka Partii Demokratycznej.

- Trumpowi na nas zależy, zależy mu na Georgii, zależy mu na wszystkich w Stanach Zjednoczonych. Takiej osoby, takiej polityki, potrzebujemy - uważa Billie Robinson, zwolenniczka Partii Republikańskiej.

Amerykanie zdecydują nie tylko o składzie Kongresu, wybiorą też 39 gubernatorów. Ponad 34 miliony wyborców już zdecydowało, bo w wielu stanach jest wcześniejsze głosowanie.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS