"Przez niegłosowanie mamy teraz ten bałagan". Frekwencja w USA może być rekordowa


Wybory do Kongresu Stanów Zjednoczonych, które odbędą się 6 listopada, mogą być najbardziej przełomowe w tym stuleciu. Chodzi o coś więcej, niż o to, czy Donald Trump będzie miał poparcie w parlamencie. Chodzi o to, czy nowy parlament nie rozpocznie wobec niego procedury impeachmentu. Dlatego mobilizacja wśród polityków i wśród wyborców jest bardzo duża.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Ostatnie godziny kampanii wyborczej i starcie gigantów - pojedynek między między Donaldem Trumpem i Barackiem Obamą.

- Te wybory zdecydują, czy dalej będziemy budować wyjątkowy dobrobyt, który stworzyliśmy, czy pozwolimy, by radykalni demokraci wielkim młotem zburzyli naszą gospodarkę i naszą przyszłość - przekonuje Donald Trump.

- Słyszę republikanów chwalących się świetnym stanem gospodarki. Jak myślicie, kiedy to się zaczęło? To dzięki naszej polityce - odpowiadał korespondencyjnie Barack Obama.

Karawana strachu

Najwięcej emocji w Ameryce budzi ostatnio karawana kilku tysięcy imigrantów z Ameryki Środkowej maszerujących w stronę amerykańskiej granicy. Pierwsi z nich dotarli już do stolicy Meksyku.

- Zostanę w Meksyku, jeśli dadzą mi pozwolenie, papiery. Jeśli nie, celem są Stany Zjednoczone - mówi imigrant w Hondurasu, Olvin Colindres.

Władze Meksyku zaoferowały imigrantom z karawany tymczasowe dokumenty i pozwolenie na pracę. Według szacunków organizacji pomocowych do amerykańskiej granicy dotrzeć może około 20 procent z kilku tysięcy maszerujących. Na granicy już czekają na nich żołnierze.

- Zauważyłem, że rozwijany jest ten piękny drut kolczasty. A drut kolczasty - używany właściwie - może stanowić piękny widok. Kobiety chcą bezpieczeństwa dla rodzin, w swojej okolicy, wspaniałych szkół dla swoich dzieci. A brutalni przestępcy, o których mówimy, powinni trafić do więzienia albo zostać wyrzuceni z naszego kraju - uważa Donald Trump.

- Od dwóch tygodni mówią nam, że największym zagrożeniem dla Ameryki jest grupa biednych, nędznych, bez grosza przy duszy, głodnych uchodźców, tysiące mil od nas - kpi Barack Obama.

Szansa na impeachment

I republikanie, i demokraci, mają świadomość, że wybory 6 listopada zdecydują o kształcie Ameryki na najbliższe lata. Przejęcie Izby Reprezentantów dałoby demokratom szansę na blokowanie pomysłów Donalda Trumpa, a przejęcie obu izb dałoby szansę nawet na rozpoczęcie procedury impeachmentu - czyli usunięcia prezydenta ze stanowiska.

W Izbie Reprezentantów do wzięcia są wszystkie 435 miejsc. W Senacie 35 ze 100 miejsc. Obecnie Republikanie kontrolują obie izby i jest mnóstwo skomplikowanych równań, które pokazują, jak demokraci mogliby przejąć kontrolę. Jeśli w Izbie Reprezentantów demokraci zdołają przejąć od republikanów 23 miejsca, to będą kontrolować tę izbę. W Senacie muszą przejąć dwa miejsca, ale to nie jest bardzo prawdopodobne.

Będzie rekordowa frekwencja?

Wybory w środku kadencji prezydenta zwykle są referendum na temat polityki urzędującego prezydenta. A Donald Trump budzi wyjątkowe emocje, stąd po obu stronach politycznego sporu jest poczucie, że to głosowanie jest najważniejszym od lat. Sondaże sprzyjają demokratom.

- Najważniejsze, by głosować poszli młodzi ludzie i kobiety, bo przez niegłosowanie mamy teraz ten bałagan - uważa Stacie Lee Banks, zwolenniczka Partii Demokratycznej.

- Trumpowi na nas zależy, zależy mu na Georgii, zależy mu na wszystkich w Stanach Zjednoczonych. Takiej osoby, takiej polityki, potrzebujemy - uważa Billie Robinson, zwolenniczka Partii Republikańskiej.

Amerykanie zdecydują nie tylko o składzie Kongresu, wybiorą też 39 gubernatorów. Ponad 34 miliony wyborców już zdecydowało, bo w wielu stanach jest wcześniejsze głosowanie.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS