"Przez niegłosowanie mamy teraz ten bałagan". Frekwencja w USA może być rekordowa


Wybory do Kongresu Stanów Zjednoczonych, które odbędą się 6 listopada, mogą być najbardziej przełomowe w tym stuleciu. Chodzi o coś więcej, niż o to, czy Donald Trump będzie miał poparcie w parlamencie. Chodzi o to, czy nowy parlament nie rozpocznie wobec niego procedury impeachmentu. Dlatego mobilizacja wśród polityków i wśród wyborców jest bardzo duża.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Ostatnie godziny kampanii wyborczej i starcie gigantów - pojedynek między między Donaldem Trumpem i Barackiem Obamą.

- Te wybory zdecydują, czy dalej będziemy budować wyjątkowy dobrobyt, który stworzyliśmy, czy pozwolimy, by radykalni demokraci wielkim młotem zburzyli naszą gospodarkę i naszą przyszłość - przekonuje Donald Trump.

- Słyszę republikanów chwalących się świetnym stanem gospodarki. Jak myślicie, kiedy to się zaczęło? To dzięki naszej polityce - odpowiadał korespondencyjnie Barack Obama.

Karawana strachu

Najwięcej emocji w Ameryce budzi ostatnio karawana kilku tysięcy imigrantów z Ameryki Środkowej maszerujących w stronę amerykańskiej granicy. Pierwsi z nich dotarli już do stolicy Meksyku.

- Zostanę w Meksyku, jeśli dadzą mi pozwolenie, papiery. Jeśli nie, celem są Stany Zjednoczone - mówi imigrant w Hondurasu, Olvin Colindres.

Władze Meksyku zaoferowały imigrantom z karawany tymczasowe dokumenty i pozwolenie na pracę. Według szacunków organizacji pomocowych do amerykańskiej granicy dotrzeć może około 20 procent z kilku tysięcy maszerujących. Na granicy już czekają na nich żołnierze.

- Zauważyłem, że rozwijany jest ten piękny drut kolczasty. A drut kolczasty - używany właściwie - może stanowić piękny widok. Kobiety chcą bezpieczeństwa dla rodzin, w swojej okolicy, wspaniałych szkół dla swoich dzieci. A brutalni przestępcy, o których mówimy, powinni trafić do więzienia albo zostać wyrzuceni z naszego kraju - uważa Donald Trump.

- Od dwóch tygodni mówią nam, że największym zagrożeniem dla Ameryki jest grupa biednych, nędznych, bez grosza przy duszy, głodnych uchodźców, tysiące mil od nas - kpi Barack Obama.

Szansa na impeachment

I republikanie, i demokraci, mają świadomość, że wybory 6 listopada zdecydują o kształcie Ameryki na najbliższe lata. Przejęcie Izby Reprezentantów dałoby demokratom szansę na blokowanie pomysłów Donalda Trumpa, a przejęcie obu izb dałoby szansę nawet na rozpoczęcie procedury impeachmentu - czyli usunięcia prezydenta ze stanowiska.

W Izbie Reprezentantów do wzięcia są wszystkie 435 miejsc. W Senacie 35 ze 100 miejsc. Obecnie Republikanie kontrolują obie izby i jest mnóstwo skomplikowanych równań, które pokazują, jak demokraci mogliby przejąć kontrolę. Jeśli w Izbie Reprezentantów demokraci zdołają przejąć od republikanów 23 miejsca, to będą kontrolować tę izbę. W Senacie muszą przejąć dwa miejsca, ale to nie jest bardzo prawdopodobne.

Będzie rekordowa frekwencja?

Wybory w środku kadencji prezydenta zwykle są referendum na temat polityki urzędującego prezydenta. A Donald Trump budzi wyjątkowe emocje, stąd po obu stronach politycznego sporu jest poczucie, że to głosowanie jest najważniejszym od lat. Sondaże sprzyjają demokratom.

- Najważniejsze, by głosować poszli młodzi ludzie i kobiety, bo przez niegłosowanie mamy teraz ten bałagan - uważa Stacie Lee Banks, zwolenniczka Partii Demokratycznej.

- Trumpowi na nas zależy, zależy mu na Georgii, zależy mu na wszystkich w Stanach Zjednoczonych. Takiej osoby, takiej polityki, potrzebujemy - uważa Billie Robinson, zwolenniczka Partii Republikańskiej.

Amerykanie zdecydują nie tylko o składzie Kongresu, wybiorą też 39 gubernatorów. Ponad 34 miliony wyborców już zdecydowało, bo w wielu stanach jest wcześniejsze głosowanie.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS