Karawana migrantów w centrum wyborczego sporu. "Stawką jest to, kim jesteśmy"


W ostatnich dniach kampanii temat przewodni był tylko jeden: bezpieczeństwo południowej granicy. Republikanie ostrzegają przed karawaną migrantów, która przemierza Meksyk. Prezydent Trump mówi o rosłych i niebezpiecznych mężczyznach. Demokraci odpowiadają - każdy człowiek ma prawo ubiegać się o azyl w Stanach Zjednoczonych.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Funkcjonariusze amerykańskiej straży granicznej są już gotowi na nadejście tak zwanej karawany imigrantów. Mają drewniane pałki, ale też karabiny i ciężki sprzęt.

- Zabezpieczamy nasze granice. Daliśmy im do zrozumienia, że karawana nie zostanie wpuszczona na terytorium Stanów Zjednoczonych. Już zaczęliśmy budowę muru wzdłuż południowej granicy - mówi wiceprezydent Mike Pence.

Na razie karawana znajduje się w okolicach stolicy Meksyku, jakiś tysiąc kilometrów od amerykańskiej granicy. Miną tygodnie zanim dotrze do Stanów Zjednoczonych.

- Z bożą pomocą dojdziemy do granicy. Z bożą pomocą ją pokonamy, ale to będzie bardzo trudne. Mówią, że Donald Trump ma na granicy całą armię i że gdy spróbujemy ją przekroczyć, to otworzą do nas ogień - mówi Jose Armando Flores, 20-letni imigrant z Hondurasu.

- Ufamy, że Bóg dotknie serce Donalda Trumpa. Wtedy on zrozumie i zmiękczy swoje stanowisko. Nasz marsz jest rodzajem protestu. Wszystko, czego chcemy, to praca. W naszym kraju nie mamy na to szans - mówi Juventino Zavala, 43-letni imigrant z Hondurasu.

W centrum kampanii

Trudno powiedzieć, czy uchodźcy z Hondurasu, Gwatemali i Salwadoru mają świadomość jak ważną odgrywają rolę. Czy wiedzą, że stali się bohaterami amerykańskiej kampanii wyborczej. Donald Trump mówił o nich na każdym wiecu.

- Demokraci zapraszają kolejne karawany. Czy to jest miłe, że rzesza nielegalnych obcych zalewa nasz kraj i zaczyna dominować w naszych społecznościach? - pytał 4 listopada w Ohio Donald Trump.

Donald Trump twierdzi, że demokraci chcą zrobić ze Stanów Zjednoczonych schronisko dla dilerów narkotyków, zabójców, przestępców.

Na poparcie tej tezy na swoim koncie na Twitterze zamieścił wyborczy klip, na którym postać Meksykanina, który w 2014 roku zastrzelił dwóch amerykańskich policjantów została zestawiona z karawaną imigrantów.

"Stawką jest to, kim jesteśmy"

Po przeciwnej stronie wyborczego muru w kampanię zaangażowany był Barack Obama, który tak jak Trump jeździł po wiecach i namawiał do głosowania. Były prezydent przestrzegał, że dla Amerykanów "to mogą być najważniejsze wybory w życiu". - Stawką jest to, kim jesteśmy. Stawką jest sposób uprawiania polityki. Stawką tych wyborów jest to, jak traktujemy innych ludzi - mówił 5 listopada były prezydent Barack Obama. W swoich wystąpieniach Obama próbował obalić forsowaną przez republikanów tezę, że to właśnie złożona z nielegalnych imigrantów karawana jest największym zagrożeniem dla Ameryki.

Według różnych szacunków ta największa z grup zmierzająca właśnie w kierunku Stanów Zjednoczonych liczy od trzech i pół tysiąca do siedmiu tysięcy osób.

Eksperci amerykańskiego wojska szacują, że do USA dotrze maksymalnie 20 procent z nich.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS