Poroszenko: jedną z sankcji mógłby być koniec budowy Nord Stream 2


- Mamy bardzo mocne stanowisko USA, które rozważają wprowadzenie sankcji - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. W rozmowie z Michałem Sznajderem poruszył kwestię tego, jak władze ukraińskie postrzegają incydent w Cieśninie Kerczeńskiej i jak zamierzają na niego odpowiedzieć. Użył określenia "azowski pakiet sankcji". - Jedną z potencjalnych sankcji mógłby być koniec budowy Nord Stream 2 - ocenił. Jednocześnie prezydent Ukrainy zapewnił, że wprowadzenie stanu wojennego nie wpłynie na wybory prezydenckie, które mają się odbyć w marcu przyszłego roku. Wyraził też wdzięczność dla Polski za wspieranie Ukrainy na forum międzynarodowym i w przeprowadzaniu reform.

25 listopada dwa uzbrojone kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne. Do incydentu doszło w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej. Rosja oskarżyła ukraińskie jednostki o naruszenie granicy i wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Zajęte jednostki ukraińskie znajdują się w Kerczu, porcie na Krymie. Trzech ukraińskich marynarzy zostało rannych. Wszyscy oni zostali aresztowani przez Rosję.

W rozmowie z Michałem Sznajderem prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nazwał działania Rosji "otwartą agresją". - Przede wszystkim są nie tylko niebezpieczne dla Ukrainy, dla integralności Ukrainy, ale dla bezpieczeństwa całego regionu, być może bezpieczeństwa globalnego - ocenił. - Mamy do czynienia z brutalnym naruszeniem prawa międzynarodowego, brutalnym naruszeniem suwerenności - dodał.

Jak powiedział prezydent, według informacji wywiadowczych Ukrainy liczba żołnierzy rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą wzrosła w ciągu ostatnich dwóch miesięcy trzykrotnie. Zwiększyła się przy tym także liczba sprzętu wojskowego.

"Koniec budowy Nord Stream 2"
"Koniec budowy Nord Stream 2"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowe sankcje

Petro Poroszenko ocenił, że na incydent zareagował błyskawicznie, zwołując posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek, a następnie dzwoniąc od samego rana do różnych przywódców światowych - od kanclerz Niemiec Angeli Merkel po sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo.

Ukraina, jak tłumaczył prezydent, domaga się "natychmiastowego uwolnienia ukraińskich marynarzy i oficerów". Jak podkreślił, są oni jeńcami wojennymi. Po drugie, Ukraina domaga się odzyskania swoich okrętów.

- Mamy bardzo mocne stanowisko USA, które rozważają wprowadzenie sankcji - ocenił rozmówca Michała Sznajdera. Użył określenia "azowski pakiet sankcji". - Jedną z potencjalnych sankcji mógłby być koniec budowy Nord Stream 2 - stwierdził Poroszenko.

Zdaniem prezydenta Ukrainy Nord Stream 2 to "projekt bez najmniejszego sensu gospodarczego". W jego ocenie ma tylko zwiększyć zależność energetyczną Europy od Rosji.

"Nikt nie wie, co Rosja sobie jutro wymyśli"
"Nikt nie wie, co Rosja sobie jutro wymyśli"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja niebezpieczna dla wszystkich

Prezydent Ukrainy przekonywał w rozmowie z Michałem Sznajderem, że Zachód powinien podjąć działania przeciwko Rosji nie tyle ze względu na Ukrainę, ale ze względu na siebie. Przypomniał zestrzelenie przez rosyjskich żołnierzy lotu MH17 nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku, w wyniku czego zginęło wielu Holendrów, i próbę otrucia Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii.

- I tak jest za każdym razem. Nikt nie wie, co Rosja sobie jutro wymyśli. Może rosyjscy żołnierze będą chcieli bronić Nord Stream 2 i zaatakują kraje nadbałtyckie - spekulował. - Żądamy w tej sytuacji jedności Unii Europejskiej i jedności świata - oświadczył.

Polacy "przyjaciółmi i partnerami"
Polacy "przyjaciółmi i partnerami"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska partnerem

Petro Poroszenko powiedział w rozmowie, że jest bardzo wdzięczny za stanowisko Polski w świecie w sprawach Ukrainy w ostatnich 5 latach.

- (Jesteśmy wdzięczni - przyp. red.) nie tylko za wspieranie ukraińskiej suwerenności. Polska jest jednym z największych doradców dla naszych reform, na przykład reform decentralizacyjnych. Także reformy na rzecz edukacji, deregulacyjna, gospodarcza, na rzecz klimatu, zostały dokonane przy wsparciu polskich doradców - wymieniał prezydent. Przypomniał także o powołaniu wspólnej brygady litewsko-polsko-ukraińskiej.

- Możecie mieć natychmiastowy dostęp do całego naszego doświadczenia w walce przeciwko Rosji - zapewnił. - Z przyjemnością podzielimy się tą wiedzą z naszymi polskimi przyjaciółmi i partnerami - dodał.

Wybory pewne

Rozmówca Michała Sznajdera zapewnił, że wprowadzenie stanu wojennego w regionach Ukrainy graniczących z Rosją i Krymem nie wpłynie na wolności Ukraińców, ani na wybory prezydenckie 31 marca.

- Putin jest przekonany, że może przeciwko nam dokonać agresji, a nasza reakcja będzie słaba - mówił. - Może Putinowi wydaje się, że wprowadzając stan wojenny, odwołamy wybory prezydenckie. Nie damy mu takiej szansy - ciągnął.

Prezydent Ukrainy tłumaczył, że wprowadzając stan wojenny obrona Ukrainy wzmocniła się, a jednocześnie żadne prawa konstytucyjne Ukraińców nie zostały zawieszone. - Zrobię wszystko, aby ochronić prawa demokratyczne Ukraińców - zapewnił.

Autor: fil / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki w dwóch osobach, bo jest także Tadeuszem Batyrem. To jego pseudonim i pod tym pseudonimem napisał biografię znanego gangstera. Jak ujawnili dziennikarze Onetu, wydał ją osiem lat temu i sporo od tego czasu zrobił, by ukryć, że to właśnie on jest jej autorem.

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Źródło:
Fakty TVN

- Ten okręt jest jak Nowy Jork, nigdy nie śpi - mówi oficer jednego z okrętów podczas operacji "Zatoka na Bałtyku". Na falach, na morzu też pracują polskie służby, bo zdarza się, że muszą przepędzać podejrzane statki. Na przykład takie, które kręcą się w pobliżu rury platformy wiertniczej. 

Operacja Zatoka na Bałtyku. "Musimy cały czas czuwać, bo wróg nie śpi nigdy"

Operacja Zatoka na Bałtyku. "Musimy cały czas czuwać, bo wróg nie śpi nigdy"

Źródło:
Fakty TVN

Wróciła potencjalnie groźna dla prezesa PiS sprawa budowy w Warszawie dwóch wież i domniemanej łapówki. Prokuratura uznała, że poprzednia władza zamiotła sprawę pod dywan. Wśród świadków zeznawała Barbara Skrzypek, emerytowana bliska współpracowniczka prezesa. Trzy dni później zmarła. Jarosław Kaczyński ogłosił, że padła ofiarą łotrów.

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu doszło do tragicznego wypadku, gdzie zginął niepełnoletni kierowca. Nie miał prawa jazdy - był na to zbyt młody. Trzech jego pasażerów trafiło do szpitala. W 2023 roku dzieci i nastolatkowie od siedmiu do 17 lat spowodowali w Polsce 477 wypadków drogowych. - W przypadku wypadków spowodowanych przez młodych kierowców ponad 35 procent to wypadki spowodowane przez nadmierną, niedostosowaną do warunków ruchu prędkość - przekazał nadkomisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

477 wypadków, 20 ofiar śmiertelnych. Niepełnoletni za kierownicą "nie zdają sobie sprawy z wagi wykroczenia" 

477 wypadków, 20 ofiar śmiertelnych. Niepełnoletni za kierownicą "nie zdają sobie sprawy z wagi wykroczenia" 

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sam początek przesłuchania to odbieranie danych, a potem bardzo powoli zadaje się pytania, jest tak zwana swobodna wypowiedź. Świadek odpowiada, ktoś protokołuje, to trwa - tłumaczył w "Faktach po Faktach" mecenas Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Komentował sprawę śmierci Barbary Skrzypek, którą politycy PiS usiłują powiązać z przesłuchaniem, jakie odbyła kilka dni wcześniej.

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Źródło:
TVN24

- Pan marszałek Hołownia wziął urlop na dwa kolejne posiedzenia Sejmu, a potem podejmie decyzję, co dalej - powiedział Piotr Zgorzelski (Trzecia Droga). W "Faktach po Faktach" wraz z Moniką Rosą (Koalicja Obywatelska) komentował także postępy w pracach nad zmianą prawa aborcyjnego.

Kto zastąpi marszałka Hołownię podczas urlopu? "Wskazał mnie"

Kto zastąpi marszałka Hołownię podczas urlopu? "Wskazał mnie"

Źródło:
TVN24

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS