Poroszenko: jedną z sankcji mógłby być koniec budowy Nord Stream 2


- Mamy bardzo mocne stanowisko USA, które rozważają wprowadzenie sankcji - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. W rozmowie z Michałem Sznajderem poruszył kwestię tego, jak władze ukraińskie postrzegają incydent w Cieśninie Kerczeńskiej i jak zamierzają na niego odpowiedzieć. Użył określenia "azowski pakiet sankcji". - Jedną z potencjalnych sankcji mógłby być koniec budowy Nord Stream 2 - ocenił. Jednocześnie prezydent Ukrainy zapewnił, że wprowadzenie stanu wojennego nie wpłynie na wybory prezydenckie, które mają się odbyć w marcu przyszłego roku. Wyraził też wdzięczność dla Polski za wspieranie Ukrainy na forum międzynarodowym i w przeprowadzaniu reform.

25 listopada dwa uzbrojone kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne. Do incydentu doszło w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej. Rosja oskarżyła ukraińskie jednostki o naruszenie granicy i wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Zajęte jednostki ukraińskie znajdują się w Kerczu, porcie na Krymie. Trzech ukraińskich marynarzy zostało rannych. Wszyscy oni zostali aresztowani przez Rosję.

W rozmowie z Michałem Sznajderem prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nazwał działania Rosji "otwartą agresją". - Przede wszystkim są nie tylko niebezpieczne dla Ukrainy, dla integralności Ukrainy, ale dla bezpieczeństwa całego regionu, być może bezpieczeństwa globalnego - ocenił. - Mamy do czynienia z brutalnym naruszeniem prawa międzynarodowego, brutalnym naruszeniem suwerenności - dodał.

Jak powiedział prezydent, według informacji wywiadowczych Ukrainy liczba żołnierzy rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą wzrosła w ciągu ostatnich dwóch miesięcy trzykrotnie. Zwiększyła się przy tym także liczba sprzętu wojskowego.

"Koniec budowy Nord Stream 2"
"Koniec budowy Nord Stream 2"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowe sankcje

Petro Poroszenko ocenił, że na incydent zareagował błyskawicznie, zwołując posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek, a następnie dzwoniąc od samego rana do różnych przywódców światowych - od kanclerz Niemiec Angeli Merkel po sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo.

Ukraina, jak tłumaczył prezydent, domaga się "natychmiastowego uwolnienia ukraińskich marynarzy i oficerów". Jak podkreślił, są oni jeńcami wojennymi. Po drugie, Ukraina domaga się odzyskania swoich okrętów.

- Mamy bardzo mocne stanowisko USA, które rozważają wprowadzenie sankcji - ocenił rozmówca Michała Sznajdera. Użył określenia "azowski pakiet sankcji". - Jedną z potencjalnych sankcji mógłby być koniec budowy Nord Stream 2 - stwierdził Poroszenko.

Zdaniem prezydenta Ukrainy Nord Stream 2 to "projekt bez najmniejszego sensu gospodarczego". W jego ocenie ma tylko zwiększyć zależność energetyczną Europy od Rosji.

"Nikt nie wie, co Rosja sobie jutro wymyśli"
"Nikt nie wie, co Rosja sobie jutro wymyśli"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja niebezpieczna dla wszystkich

Prezydent Ukrainy przekonywał w rozmowie z Michałem Sznajderem, że Zachód powinien podjąć działania przeciwko Rosji nie tyle ze względu na Ukrainę, ale ze względu na siebie. Przypomniał zestrzelenie przez rosyjskich żołnierzy lotu MH17 nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku, w wyniku czego zginęło wielu Holendrów, i próbę otrucia Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii.

- I tak jest za każdym razem. Nikt nie wie, co Rosja sobie jutro wymyśli. Może rosyjscy żołnierze będą chcieli bronić Nord Stream 2 i zaatakują kraje nadbałtyckie - spekulował. - Żądamy w tej sytuacji jedności Unii Europejskiej i jedności świata - oświadczył.

Polacy "przyjaciółmi i partnerami"
Polacy "przyjaciółmi i partnerami"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska partnerem

Petro Poroszenko powiedział w rozmowie, że jest bardzo wdzięczny za stanowisko Polski w świecie w sprawach Ukrainy w ostatnich 5 latach.

- (Jesteśmy wdzięczni - przyp. red.) nie tylko za wspieranie ukraińskiej suwerenności. Polska jest jednym z największych doradców dla naszych reform, na przykład reform decentralizacyjnych. Także reformy na rzecz edukacji, deregulacyjna, gospodarcza, na rzecz klimatu, zostały dokonane przy wsparciu polskich doradców - wymieniał prezydent. Przypomniał także o powołaniu wspólnej brygady litewsko-polsko-ukraińskiej.

- Możecie mieć natychmiastowy dostęp do całego naszego doświadczenia w walce przeciwko Rosji - zapewnił. - Z przyjemnością podzielimy się tą wiedzą z naszymi polskimi przyjaciółmi i partnerami - dodał.

Wybory pewne

Rozmówca Michała Sznajdera zapewnił, że wprowadzenie stanu wojennego w regionach Ukrainy graniczących z Rosją i Krymem nie wpłynie na wolności Ukraińców, ani na wybory prezydenckie 31 marca.

- Putin jest przekonany, że może przeciwko nam dokonać agresji, a nasza reakcja będzie słaba - mówił. - Może Putinowi wydaje się, że wprowadzając stan wojenny, odwołamy wybory prezydenckie. Nie damy mu takiej szansy - ciągnął.

Prezydent Ukrainy tłumaczył, że wprowadzając stan wojenny obrona Ukrainy wzmocniła się, a jednocześnie żadne prawa konstytucyjne Ukraińców nie zostały zawieszone. - Zrobię wszystko, aby ochronić prawa demokratyczne Ukraińców - zapewnił.

Autor: fil / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS