"Dla niej ograniczeń nie ma". Jest niewidoma, chce zostać profesjonalną surferką


Niezwykła historia o spełnianiu marzeń i walce z przeciwnościami losu. 21-letnia Carmen Lopez jeździ na rowerze i rolkach, ale jej prawdziwą miłością jest surfing. W przyszłym roku chce nawet wystartować w mistrzostwach świata. I nie byłoby w tej opowieści nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Carmen Lopez jest niewidoma.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Błękit i piękno Oceanu Atlantyckiego słyszy i czuje całą sobą. - W wodzie czuję się wolna i zrelaksowana. Nie mam żadnych obaw. Jestem tylko ja i morze - mówi niewidoma surferka Carmen Lopez.

Carmen Lopez uwielbia wodę, a przede wszystkim fale. Stara się je poskromić, ucząc się surfingu. Ten sport to dla niej coś znacznie więcej niż tylko sprawnościowe wyzwanie. 21-letnia Hiszpanka wzrok straciła z powodu jaskry, jeszcze jako dziecko. Jest pierwszą niewidomą osobą, która ma zamiar być profesjonalną surferką.

- Zamierzam każdego dnia udowadniać, że gdy się czegoś chce, wszystko się da. Nieważne, czy masz jakąś niepełnosprawność, czy nie masz żadnej. Najważniejsze jest, że robisz to, co lubisz najbardziej. Przecież to ludzie stawiają bariery, a skoro tak, to ludzie mogą je przekraczać - uważa.

Do tego śmiałego podejścia długo nie musiała przekonywać swojego trenera. Ma za sobą dopiero kilka lekcji, a już stoi na desce i płynie.

- Carmen ma niesamowitą intuicję. To niewiarygodne, jak szybko się rozwinęła. Mamy za sobą zaledwie kilka treningów. Surfing jest dla niej naturalny. Niektórzy rodzą się z umiejętnościami trzymania równowagi, inni nie. Carmen ma do tego talent. Poza tym jeździ też na rolkach i na rowerze. Dla niej ograniczeń nie ma - chwali podopieczną trener Lucas Garcia.

Cel: mistrzostwa

Zapytana o strach przed żywiołem, Carmen odpowiada, że szanuje naturę, ale nigdy się nie boi. Trener pomaga jej zrozumieć żywioł. Gdy fala pojawia się z prawej strony, gwiżdże raz, gdy z lewej - dwa razy. Reszta należy już tylko do Carmen.

- Lucas to mój trener. Wspiera mnie i prowadzi. Wszystko omawiamy, ale kiedy jestem już na fali, nie widzę różnicy między mną a innymi surferami - mówi kobieta.

- Nikt nigdy nie sądził, że niewidoma osoba będzie mogła surfować. I nagle pojawiła się Carmen. Oczywiście, potrzebuje pewnej dodatkowej pomocy w wodzie, ale ostatecznie jest tylko ona i deska - twierdzi trener.

Duet w przyszłym roku ma pojawić się na mistrzostwach świata w Kalifornii. Te zawody udowadniają, że sporty wodne są naprawdę dla każdego. Dwa lata temu w kategorii wakeboardu zadebiutował na mistrzostwach niewidomy Amerykanin.

- Gdy zacząłem tracić wzrok, nie sądziłem, że zostanę mistrzem wakeboardu w Stanach Zjednoczonych, mistrzem sportu wodnego - mówi wakeboardzista Scott Leason.

Szczytne ambicje

Pływanie za motorówką czy z pomocą wyciągu to coś zupełnie innego niż korzystanie jedynie z siły natury - z siły fali.

- Zawsze musimy szanować morze, bo ono do nas nie należy, to część natury. Czym innym jest strach. Ja nigdy się nie boję, bo wiem, że zawsze jest ktoś ze mną, że nic mi nie grozi i będę się po prostu dobrze bawić - mówi Carmen Lopez.

Mistrzostwa w Kalifornii to jej najbliższy cel, ale Carmen mierzy wyżej - chce reprezentować swój kraj podczas paraolimpiady w Paryżu w 2024 roku. Dlatego trenuje codziennie, także na sucho. - Na razie skupiam się na krótkoterminowych celach, bo mam jeszcze wiele do zrobienia - tłumaczy.

Za tymi ambicjami kryje się jeszcze coś. 21-latka chce pokazać innym - i to nie tylko osobom z niepełnosprawnościami - że nic nie stoi na przeszkodzie, by robić po prostu to, co sprawia radość.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS