"Wczoraj 224 dzieci nie wróciło do domu". WHO: oto główna przyczyna śmierci młodych ludzi


Główną przyczyną śmierci młodych osób w wieku 5-29 lat są wypadki drogowe. Liczba tych zgonów przewyższa śmiertelność z powodu AIDS, gruźlicy czy biegunki. Najczęściej na drogach giną obywatele średnio lub słabo rozwiniętych krajów. 26 procent wszystkich ofiar to piesi lub rowerzyści. Autorzy raportu WHO o bezpieczeństwie na drogach wskazują, że w wielu krajach nie ma odpowiedniej infrastruktury, bo drogi dostosowywane są głównie do zmotoryzowanych, z pominięciem innych użytkowników. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Jest młodym mężczyzną i ma mniej niż 25 lat. Jeździ za szybko, często pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających. To statystyczna ofiara śmiertelnego wypadku drogowego.

Główną przyczyną śmierci młodych osób w wieku od 5-29 lat są wypadki drogowe. Liczba tych zgonów przewyższa śmiertelność z powodu AIDS, gruźlicy czy biegunki. "Wczoraj ponad 224 dzieci nie wróciło do domu. Dziś stanie się to samo" - informuje WHO w swoim filmie.

Najczęściej na drogach giną obywatele średnio lub słabo rozwiniętych krajów. 26 procent wszystkich ofiar to piesi lub rowerzyści. Autorzy raportu WHO o bezpieczeństwie na drogach wskazują, że w w wielu krajach nie ma odpowiedniej infrastruktury, bo drogi dostosowywane są głównie do zmotoryzowanych, z pominięciem innych użytkowników.

- Moje myśli są z milionem 350 tysiącami ludzi, którzy stracili życie w wypadkach drogowych w tym roku. Dziesiątki milionów zostały ranne, a większość z nich była młoda, pełna życia i aspiracji. Wszystkie te osoby mają ze sobą coś wspólnego. Wybierały się gdzieś, gdzie nigdy nie dotarły - mówi dr Etienne Krug z ONZ.

Co 24 sekundy ktoś na świecie ginie na drodze. Rocznie to milion 350 tysięcy osób - niemal dwa razy tyle co populacja Waszyngtonu. Polska ma w tych danych niemały udział - rok temu zginęło na polskich drogach 2831 osób. Większość życie straciła za dnia, w dobrych warunkach atmosferycznych.

Problem dotyczy społeczeństwa

- Najczęściej, jak wynika z naszych danych, do wypadków drogowych dochodzi poza obszarem zabudowanym, na prostym odcinku drogi, właśnie przy dobrych warunkach atmosferycznych - informuje mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.

Właśnie wtedy kierowcy czują się na drodze pewniej i jeżdżą brawurowo, z nadmierną prędkością. Dlatego Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ruszyła z kampanią "Nie skreślaj życia tak prędko".

- Kwestia problemu nadmiernej prędkości w Polsce dotyczy ogółu społeczeństwa. Tutaj ta kampania skierowana do ogółu pokazuje to, że wszyscy musimy zastanowić się nad tym, że jeździmy za szybko - tłumaczy Konrad Romik, dyrektor sekretariatu KRBRD.

Na dodatek, coraz częściej, prowadząc, korzystamy na przykład ze smartfona.

- Telefony to jest zmora i też to obserwuję. Co staję na światłach, czy w korku, to każdy ze spuszczoną głową - mówi Łukasz Bykiniewicz z TVN Turbo.

To zjawisko w Polsce nie zostało jeszcze dostatecznie wnikliwie zbadane. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Drogowego zamierza przyjrzeć się temu w przyszłym roku.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS