Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Przeszczepiono jej macicę od zmarłej dawczyni, urodziła córeczkę. Pierwszy taki przypadek w historii

Potencjalny przełom w medycynie i nadzieja dla kobiet na całym świecie. W Brazylii urodziło się pierwsze na świecie dziecko, którego matką jest kobieta po transplantacji macicy od zmarłej dawczyni. Dziewczynka urodziła się całkowicie zdrowa. Przyszła na świat w ubiegłym roku, ale informacja na jej temat pojawiła się dopiero teraz. To kolejny ważny krok w leczeniu bezpłodności.

Schwarzenegger: zagrożenie dla planety nie jest wyolbrzymiane

- Sektor prywatny, uczelnie, sektor finansowy, zwyczajni ludzie. Każdy musi w tym musi wziąć udział, jeśli chcemy osiągnąć sukces. Dlatego moim zdaniem ta konferencja jest bardzo ważna - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Arnold Schwarzenegger, który jest jednym z uczestników katowickiego szczytu klimatycznego. Gwiazdor dodał też, że Polska mocno polega na węglu, ale - jak dodał - w ostatnich kilku latach udało się zredukować emisję gazów cieplarnianych o 30 procent.

Świadczenia tylko na zaszczepione dziecko. Pomysł minister budzi kontrowersje

Fińska minister nauki i szkolnictwa oświadczyła, że szczepienie dziecka nie jest sprawą prywatną. Zapowiedziała projekt ustawy, który przewiduje uzależnienie dodatków na dziecko od tego, czy było ono szczepione. To reakcja na wykrycie w ostatnich dniach przypadku odry u dziecka na zachodzie Finlandii. Chociaż szczepienia są w Finlandii całkowicie dobrowolne, to aż 95 procent fińskich dzieci jest zaszczepionych.

"Według prognoz w 2030 roku możemy mieć najdroższą energię w UE"

- Podstawą naszej energetyki powinien być węgiel, bo to jest podstawa naszej konkurencyjności - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej. Jego zdaniem inne źródła energii, w tym energia jądrowa i odnawialne źródła energii, podrażają prąd, więc obniżają konkurencyjność gospodarki. Drugi gość programu, ekonomista Witold Orłowski, przypomniał jednak, że za emisję CO2 się płaci w Unii Europejskiej. - Według prognoz w 2030 roku możemy mieć najdroższą energię w Unii Europejskiej, zakładając, że nie odejdziemy od węgla, dlatego że dojdą dodatkowe opłaty za emisję dwutlenku węgla - tłumaczył Orłowski.

"Połączenie człowieka i maszyny". Miliony na technologię przyszłości

Rewolucja w amerykańskiej armii. Pentagon postanowił wydać miliony dolarów na udoskonalenie żołnierzy. Chodzi o egzoszkielety, czyli mechanizm wspierający ciało żołnierza. Dzięki niemu żołnierz może więcej dźwigać i sprawniej się poruszać. Sprzęt wygląda jak z filmu, ale sprawdza się w całkowicie realnych warunkach.

Prezydent Ukrainy apeluje o pomoc, Zachód stawia na dyplomację

Petro Poroszenko wezwał NATO do wysłania okrętów na Morze Azowskie. Sojusz Północnoatlantycki jest obecny w regionie, ale na Morzu Czarnym. Od czasu przejęcia Krymu przez Rosję NATO prowadzi regularne patrole i ćwiczenia na tym akwenie. To Rosji jednak nie odstrasza. Zdaniem Kijowa kolejne wrogie działania Rosji to tylko kwestia czasu. Zachód na razie stawia na dyplomację. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Ucieczka przed brexitem. Tysiące Polaków opuszcza Wyspy

Polacy wyjeżdżają z Wielkiej Brytanii. Najnowsze dane mówią o prawie 40 tysiącach osób. To pierwszy tak istotny spadek liczby naszych rodaków na Wyspach od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Ale gdy jedni wyjeżdżają, inni składają wnioski o brytyjskie obywatelstwo. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Czech: atak na ukraińskie okręty to konsekwencja okupacji Krymu

- Cel polityczny był taki, aby wywołać zamieszanie na Ukrainie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Mirosław Czech, członek prezydencko-rządowej grupy strategicznych doradców ds. wspierania reform na Ukrainie, komentując incydent w Cieśninie Kerczeńskiej. Z powodu incydentu Donald Trump odwołał swoje spotkanie z Władimirem Putinem. Zdaniem Jana Rokity, komentatora TVN24 BiS, takiej decyzji amerykańskiego prezydenta należało oczekiwać. - Obaj jego kluczowi doradcy są ludźmi, którzy uważają, że w celu obrony swoich interesów w świecie Ameryka powinna hamować Rosję - stwierdził, mówiąc o Johnie Boltonie i Jimie Mattisie.

"Mamy przed sobą to samo zagrożenie, Rosję. Potem możemy nie mieć czasu na rozliczanie historii"

- Rosja zrobiła to, żeby pokazać światu, że chce usprawiedliwić to, co zrobiła w 2014 roku - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrij Deszczyca, nawiązując do morskiego incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej i zajęcia przez Rosję trzech ukraińskich jednostek wraz z załogami. Zdaniem ambasadora Ukrainy w Polsce czas działań Rosji nie jest przypadkowy, ponieważ Rosja chce zakłócić wybory na Ukrainie, a ponadto testuje, na ile pozwoli jej świat. - Zobaczymy, za chwilę szczyt G20 - podkreślił. Jak dodał w odpowiedzi na pytania o stosunki między Polską a Ukrainą, Rosja może pójść dalej. - Mamy przed sobą to samo zagrożenie - Rosję. Potem możemy nie mieć czasu na rozliczanie historii - powiedział.

"Szczeniaki pokoju". Psia dyplomacja między Koreami

Kiedyś istniało określenie "dyplomacja pand". Chiny dawały innym krajom pandy jako prezent, co pozwało albo dbać o dobre stosunki, albo w ogóle je wyrobić. W te ślady poszły inne kraje, ale zamiast pand rolę żywego prezentu pełnią inne zwierzęta. Najnowszy przykład to para psiaków z Korei Północnej, które trafiły do rąk prezydenta Korei Południowej. Teraz Seul chwali się szczeniakami i ma nadzieje, że wraz z nowymi zwierzakami dobrych dyplomatycznych wieści będzie więcej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Mamy do czynienia z morską wersją aneksji Krymu"

- Myślę, że mamy do czynienia z morską wersją aneksji Krymu - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Jerzy Maria Nowak, były ambasador RP przy NATO. Jego zdaniem działania Rosji są nakierowane na umocnienie swojej pozycji na Morzu Azowskim i Morzu Czarnym oraz osłabienie gospodarcze Ukrainy. - Nie widzę kierunku na wojnę - zastrzegł jednak były dyplomata. Podobnego zdania był były ambasador Polski w Kanadzie. - Wierzę, że jest koncentracja wojsk rosyjskich. Czy to oznacza inwazję? Zobaczymy - stwierdził Marcin Bosacki.

"Rosyjski most na Krym jest kluczowym elementem tej układanki"

Rosyjski most na Krym jest kluczowym elementem tej układanki - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Wojciech Łuczak, wydawca magazynu "Raport WTO", komentując fakt, że rosyjska flota staranowała i przejęła trzy ukraińskie jednostki, które płynęły do portu na Morzu Azowskim. Ekspert mówił o strategicznym znaczeniu tej inwestycji oraz procesu notyfikacji wpływających na Morze Azowskie statków. - Dla Ukraińców jest to upokarzające, bo uważają, że to ich obszar wodny - ocenił Łuczak i dodał, że Ukraina "ewidentnie próbowała przerzucić część swoich jednostek do budowanej bazy morskiej w Berdiańsku bez powiadomienia Rosjan, co Rosjanie uznali za akt wrogi wobec siebie".

"To dalszy ciąg wojny hybrydowej. Ważniejszy jest element polityczny"

To dalszy ciąg wojny hybrydowej. Nie było to dla mnie wielkie zaskoczenie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS gen. Bogusław Pacek, komentując staranowanie przez rosyjską flotę ukraińskiej jednostki. - Ważniejszy jest element polityczny - stwierdził generał i dodał, że "jest to uderzenie w przyszłą działalność gospodarczą Ukrainy". - Rosjanie konsekwentnie przyciskają do ziemi Ukrainę i czekają, aż się zmęczy - ocenił i dodał, że cel takich działań to zawrócenie Ukrainy "na właściwą drogę".

Odosobnienie drogą do wolności? "Osią sprawy jest narracja wewnętrzna"

- Większość z nas jest absolutnymi niewolnikami rzeczy, które codziennie trzeba robić - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Kiciński, założyciel CD projekt, komentując koreańskie więzienie, do którego ludzie idą dobrowolnie, szukając wolności. - W nowoczesnym świecie trochę mało miejsca jest zostawionego na to, by być tym, kim chce się być - mówił. Jak dodał, nie dziwi się stwierdzeniom z ust pensjonariuszy zakładu, że "tam jest wolność, a więzieniem jest to codzienne życie". - Piekło to jest generalnie prawda, którą dostrzega się na samym końcu - stwierdził z kolei Robert Krool, prezes Fundacji Lifeskills i dodał, że "osią sprawy jest narracja wewnętrzna". Zdaniem eksperta plagą współczesnego świata jest to, że nie potrafimy się wyciszyć i kontemplować. - To jest mózgoholizm - skwitował Kiciński i dodał, że "żyjemy w świecie wygiętym w drugą stronę" jeśli chodzi o ilość bodźców i informacji. Specjaliści na odstresowanie radzą ćwiczyć oddech, improwizację, taniec i izolowanie siebie samego od smartfonów.

"Sklepy korzystają z tego, że my oczekujemy wygody"

- Sklepy korzystają z tego, że my oczekujemy wygody - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Borowiński, specjalista do spraw technik sprzedażowych. Jego zdaniem atmosfera sklepu zmienia sposób postrzegania produktu. - Uważamy czasami błędnie, że przez to co kupujemy definiuje się świat - dodał.

"Polska jest bardzo nieśmiała, jeżeli chodzi o rabaty"

- Polska jest bardzo nieśmiała, jeżeli chodzi o rabaty - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Wiganna Papina. Zdaniem stylistki - lepiej na wyprzedażach nie rzucać się do sklepów sieciowych, tylko zrobić zakupy w sklepach renomowanych projektantów.

Ostatni sezon na parkiecie? "Jestem starym zawodnikiem"

Czy to ostatnie momenty jedynego polskiego koszykarza w NBA? Marcin Gortat przed sezonem zmienił klub i po raz pierwszy zagrał przeciwko swojej poprzedniej drużynie Washington Wizards. W trakcie rozmowy z Marcinem Wroną Marcin Gortat przyznał, że jego minuty na parkiecie są skracane, bo jest już starym zawodnikiem, i że w tym sezonie to może być jego ostatnia "Polska noc" w NBA. Polak gra coraz mniej i coraz rzadziej. Kilka razy nie zagrał w ogóle. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Marcin ciągle nie spełnił jednego marzenia: żeby wciągnąć do NBA swojego następcę"

- Marcin chce, żeby jak najdłużej ta kariera trwała - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Wojciech Michałowicz, dziennikarz sportowy NC+, komentując karierę polskiego koszykarza NBA Marcina Gortata. - Jeszcze ma szansę podpisać kontrakt dwu-, może trzyletni - ocenił dziennikarz. - Marcin ciągle nie spełnił jednego marzenia: żeby wciągnąć do NBA swojego następcę - dodał Wojciech Michałowicz. - Podziwiam Gortata za to, że zarabiając takie pieniądze, grając tyle spotkań, będąc normalnie zawodowym sportowcem, ma też czas podzielić się tym, ma tę swoją fundację, udziela się, zabiera te dzieciaki, organizuje różne rzeczy w Polsce w swoim wolnym czasie - powiedział drugi gość programu, dziennikarz sportowy NC+ Marcin Majewski.

"Podejmiemy stosowne decyzje w odpowiednim czasie". Wiceszef KE o polskim sprawozdaniu

Polskie sprawozdanie dla Brukseli. Rząd odniósł się do decyzji unijnego trybunału, który miesiąc wcześniej zawiesił przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczące przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w tym sprawozdaniu Polska kwestionuje prawo TSUE do zajmowania się polskim wymiarem sprawiedliwości. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Samotność w tłumie to jest coś, co charakteryzuje człowieka współczesnego"

- Jesteśmy teraz bardziej samotni, dlatego że styl życia, zwłaszcza w rozwiniętych krajach i dużych miastach, jest zupełnie inny niż taki, który jest bardziej naturalny dla człowieka, czyli taki, jaki mieliśmy w bardziej tradycyjnych społeczeństwach z lokalną społecznością - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS psycholog i socjolog dr Joanna Heidtmann. Dodała, że "funkcjonujemy w społecznym matrixie", gdzie "samotność staje się epidemią". - Dzisiaj mamy do czynienia z samotnością wynikającą z niepowodzeń z interakcji - ocenił z kolei psycholog dr Leszek Mellibruda. Heidtmann i Mellibruda, razem z Tomaszem Kwiecińskim - terapeutą relacji - rozmawiali o współczesnej "epidemii" samotności.