Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Rokita: rząd powinien wziąć dobrych prawników, bo ten proces jest do wygrania

Zapewne dojdzie do procesu w Luksemburgu, bo nie sądzę żeby w obliczu pewnej radykalizacji nastrojów po obu stronach mogło dojść do jakiegoś wcześniejszego porozumienia - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Rokita, komentując rozpoczętą przez KE procedurę przeciw Polsce. Zdaniem komentatora TVN24 BiS "problem polega na tym, że Traktat Lizboński na temat ustroju wymiaru sprawiedliwości nic nie mówi, więc powstaje pytanie: czy Trybunał Sprawiedliwości może w tej sprawie orzekać. I to będzie punktem wyjścia w tym procesie". - Na korzyść Polski i rządu będzie działało to, że Komisja się zapętliła w bardzo daleko idące komplikacje prawne i wynik jest prawniczo nieoczywisty - stwierdził Rokita i dodał, że na niekorzyść rządu polskiego będzie działała solidarność sędziowska. Zdaniem gościa programu trudno przewidzieć efekt końcowy sporu, gdyż Komisja "ewidentnie wahała się ws. tego procesu". - To jest wydarzenie precedensowe - ocenił Rokita.

Anders: ustawa o IPN jest dyplomatycznym zwycięstwem PiS

- Lobby izraelskie w USA jest bardzo ważne. Wydaje mi się, że wszystkim w Izraelu, w USA i w Polsce zależało na tym, aby było dobrze. Powinniśmy zapomnieć o przeszłości i iść do przodu - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Anna Maria Anders. - Zarówno Putin, jak i Trump, są nieprzewidywalni. Obawiam się, jak inni Amerykanie, co będzie, jeżeli Trump poprosi Putina o wycofanie wojsk z Ukrainy - dodała.

"Donald Tusk, po raz kolejny, sprawdził się w roli przewodniczącego"

- Porozumienie na szczycie UE jest sukcesem, bo wielu uważało, że do porozumienia może nie dojść. To, że w tym porozumieniu znalazły się ustalenia, z których zadowoleni są Niemcy, Włosi i Polska, jest sukcesem - stwierdził Dariusz Rosati w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS. - hasło "obozy dla uchodźców" może brzmieć dramatycznie, ale w zasadzie tak nie jest. Należy zrozumieć Włochów, bo nikt się nie spodziewał takiej masy ludzkiej - dodał.

"Jeśli ktoś sam sprowadza się do roli chuligana klasowego, to stoi w kącie"

- Jesteśmy krajem, który sam utracił wiarygodność i możliwość budowania sojuszy. Myślę, że stało się wiele złego, a skuteczność Polski będzie ograniczona - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Jan Truszczyński. Są interpretacje, które mówią, że jest to kolejny gwóźdź do trumny, jaką sobie szykuje PiS - dodał rozmówca. - Jeśli ktoś sam się sprowadza do roli rozrabiaki, chuligana klasowego, którego się stawia w kącie, to stoi w kącie - mówił.

Balcerowicz: PiS ustępuje przed siłą, a nie przed słusznością

Przez 5 miesięcy ta ustawa była wspaniała i nagle się okazało, że jest zła - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Leszek Balcerowicz, komentując ekspresowo znowelizowaną ustawę o IPN. Zdaniem przewodniczącego Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju usunięcie kontrowersyjnych zapisów o karaniu za nieprawdziwe określenia Polski "to taka rachuba, że ci ludzie (wyborcy - przyp. red.) są niesłychanie naiwni". - Ta ustawa wyrządziła dużo zła - dodał i stwierdził, że "PiS ustępuje przed siłą, a nie przed słusznością".

Dzieci uprowadzane dla "właściwych" rodziców. W Hiszpanii ruszył proces

300 tysięcy hiszpańskich noworodków zostało odebranych rodzinom w czasach dyktatury Franco. Wrogom władzy o poglądach lewicowych odbierano dzieci i przekazywano w ręce tych, o "właściwych" poglądach - profrankowskim katolikom. W procederze brali udział ginekolodzy, pielęgniarki i położne. Rusza pierwszy proces w tej sprawie. Na ławie oskarżonych siedzi dziś 85-letni ginekolog. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Jesteśmy na marginesie Unii, obyśmy się nie znaleźli poza tym marginesem"

- Cała procedura artykułu siódmego prawdopodobnie skończy się tylko na wstydzie. Jednak ta procedura jest kolejnym dowodem na to, jak głęboko upada nie tylko wizerunek, ale też pozycja Polski - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Bosacki. Dodał, że "jesteśmy już w tej chwili, niestety, na marginesie Unii". - Obyśmy się nie znaleźli poza tym marginesem - dodał. W odpowiedzi na pytanie o słowa premiera Mateusza Morawieckiego, że rząd "oczyszcza sąd z morderstw sądowych" Marek Ostrowski odrzekł: - Gdyby Morawiecki mówił to, co mówi w 1989 roku, to miał by rację. Jednak dziś nie jest to prawdą. Żaden kraj, nawet Węgry, nie idzie tak antyunijnie jak rząd Morawieckiego - powiedział.

Nieformalny szczyt bez Polski. "Bezwzględnie powinniśmy tam być"

Ja jestem w stanie zrozumieć mniejsze kraje, które nie wzięły udziału w tym szczycie, ale Polska jest piątym krajem Unii i powinna wziąć odpowiedzialność za projekt europejski i za problemy europejskie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Grela, były ambasador RP przy UE, komentując nieformalny szczyt ws. kryzysu migracyjnego, na którym nie pojawili się przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej. - Bezwzględnie powinniśmy tam być - zgodził się Ryszard Schnepf, były ambasador RP w USA.

Późne macierzyństwo. "Są plusy, ale wady są znacznie poważniejsze"

Wiek zajścia w ciążę jest bardzo szeroki - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Grzegorz Południewski, ginekolog położnik, dodając że jedna z jego pacjentek urodziła dziecko w wieku 59 lat. - Wyznaczenie bariery wiekowej jest niewspółmierne do współczesnej medycyny - dodał. - Późne macierzyństwo wiąże się z jakimiś plusami - stwierdziła natomiast dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy z wydziału pedagogicznego UW. - Bez wątpienia wady są znacznie poważniejsze, bo rodzicielstwo to także zobowiązanie nie tylko do tego, że dziecko poczęte zostanie urodzone - dodała.

Europa zaczyna pękać. Coraz bardziej odczuwalne skutki kryzysu migracyjnego

O tym, że to właśnie kryzys imigracyjny może rozsadzić Unię Europejską, mówimy od lat. Włochy mówią stop i nie wpuszczają do swoich portów statków z imigrantami. Angela Merkel też chce zamknięcia drzwi, bo jej rząd jest na skraju upadku. A Grupa Wyszehradzka z dodatkiem Austrii nie chce nawet brać udziału w rozmowach o rozwiązaniu kryzysu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Krytykując UE bardzo mocno, mam na myśli, że się o nią martwię"

- Musimy naprawić Unię Europejską, Europejczycy muszą się trzymać razem - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były minister finansów Grecji i współzałożyciel ruchu Diem25 Janis Warufakis. Jego zdaniem kryzys finansowy w Europie był skutkiem "złej architektury" UE. - Stworzyliśmy wspólny rynek bez instytucji, które są potrzebne, by ten rynek regulować - przekonywał. W ocenie Warufakisa UE powinna mieć wspólne normy pracy i środowiskowe. - Krytykując UE bardzo mocno, mam na myśli, że się o nią martwię. Nie chcę, żeby się rozpadła, bo wtedy ucierpimy - mówił.

Pierwszy tydzień mundialu za nami. Organizacyjnie i sportowo Rosjanie zaskakują

Dla Rosjan to już jest turniej wybitny i ponad oczekiwania. Nie tylko te sportowe, bo przecież reprezentacja w doskonałym stylu awansowała do 1/8 mistrzostw, ale też te wizerunkowe. Kibice są zachwyceni atmosferą i luzem. Zachodnia prasa, w tym choćby "The Guardian", ocenia zaś, że kto spodziewał się państwa policyjnego, ten musiał być pozytywnie zaskoczony. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Osobny budżet strefy euro stanie się faktem? Angela Merkel powiedziała "tak"

Długo nie chciała o tym słyszeć, ale w końcu zgodziła się. Niemiecka kanclerz przystała na propozycję prezydenta Francji. Wszystko wskazuje na to, że osobny budżet strefy euro stanie się faktem. Ciągle są pewne niewiadome, jest już jednak wstępna data i to niezbyt odległa, bo mowa o roku 2021. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Budżet strefy euro? "Teoretycznie to może być początek budowania takiej Unii wewnątrz Unii"

- Tak to nie będzie, bo żeby się zgodzić na budżet UE, musi być jednomyślność - ocenił Piotr Kuczyński, doradca finansowy z firmy Xelion, który był gościem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS, komentując pomysł stworzenia budżetu strefy euro, który forsuje Emmanuel Macron. - Teoretycznie to może być początek budowania takiej Unii wewnątrz Unii - stwierdził drugi gość programu, ekonomista prof. Witold Orłowski.

"Wiem, że tragedia bardzo dobrze się sprzedaje w turystyce"

- Nie pojechałbym do Fukushimy, bo kłóci się to trochę z moim etycznym podróżowaniem. Zawsze biorę pod uwagę to, co ma służyć takiemu podróżowaniu - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Cessanis, dziennikarz "National Geographic", komentując fakt, że elektrownia atomowa w Fukushimie została atrakcją turystyczną. Tłumaczył, że odwiedzanie miejsc, gdzie cierpieli ludzie, kłóci się z jego etyką. - Wiem, że tragedia bardzo dobrze się sprzedaje w turystyce - dodał.

"Amerykanie są społeczeństwem imigrantów"

- Nie można nielegalnie wjechać do Stanów Zjednoczonych, a potem tam przebywać. Trump uznał, że trzeba te kwestie uporządkować - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Artur Wróblewski. - Pojawia się patowa sytuacja, ponieważ trzymanie dzieci przez dłuższy czas, a nie ich wypuszczenie, to pogwałcenie amerykańskiego prawa - dodał.

"Nieprzewidywalność polskiej polityki jest czymś, do czego świat się przyzwyczaił"

- Odwołanie spotkania władz Polski i Niemiec jest niepoważne - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Aleksander Smolar. - Taką decyzję podejmuje się tylko w dramatycznej sytuacji - dodał. Jak przypomniał, niegdyś odwołane zostało spotkanie przywódców Trójkąta Weimarskiego. - Nie wykluczam, że prezes PiS, który wraca do swojego budynku, powiedział swoim kolegom: "przyjdźcie na tę godzinę tego i tego dnia", a oni nie mieli odwagi powiedzieć mu, że mają spotkanie w Berlinie. Przy stosunkach, które tam istnieją - przynajmniej tych, o których wiemy na podstawie obrazów - ja tego nie wykluczam. Czy może być jakaś decyzja do podjęcia tak nagła, że się odwołuje taką wizytę? - zastanawiał się gość "Faktów o świecie".

"Upłynie tydzień, zanim skończą się śmiać zarówno w Waszyngtonie, jak i w Brukseli"

- Mniej więcej mamy na to takie szanse, jak ja mam szanse na wygranie następnych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były polityk PiS i PO Michał Kamiński, komentując wtorkowe słowa Mateusza Morawieckiego o tym, że Polska mogłaby być pośrednikiem między USA a Europą. - Jak on to powie głośno, to myślę, że upłynie tydzień, zanim skończą się śmiać zarówno w Waszyngtonie, jak i w Brukseli - ocenił poseł federacyjnego Klubu Poselskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego-Unii Europejskich Demokratów.

Rozdzielanie dzieci od rodziców. "Takie doświadczenie może na trwałe zmienić strukturę mózgu"

- Nauka mówi rzeczy bardzo głębokie i poruszające, że takie doświadczenie może na trwałe zmienić strukturę mózgu, i to na poziomie neuronalnym - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS psychoterapeuta Robert Rutkowski, komentując doniesienia z USA o tym, jak dzieci nielegalnych imigrantów są rozdzielane z rodzicami. - Dziecko przestanie się rozwijać, zatrzyma się w rozwoju w stopniu emocjonalnym - mówił, tłumacząc stałe konsekwencje takiej traumy.

Komorowski: władze udają, że nie wiedzą, o co chodzi Komisji

- To nie jest spór o reformę sądownictwa, tylko spór o zasady demokracji, w których się nie mieści na przykład to, że władza polityczna może wymieniać sędziów Sądu Najwyższego, czy skracać kadencję prezesa SN na mocy decyzji zapisanych w ustawach, jeśli ta 6-letnia kadencja jest zapisana w Konstytucji - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Bronisław Komorowski. Zdaniem byłego prezydenta "władze państwa polskiego udają, że nie wiedzą, o co chodzi Komisji", a poniedziałkowe spotkanie premiera z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem pokazało, że "nic nie załatwili". Według gościa programu lekceważenie zasad doprowadzi do tego, że "nie będzie żadnych zasad", co jest szczególnie niebezpieczne dla Polski. - Taka polityka służy Rosji - skwitował.

Najdroższy jacht na świecie w oku kamery TVN24 BiS

Są w Rosji ludzie, dla których ani podatki, ani emerytura problemami nie są. Chodzi o rosyjskich oligarchów. Ich majątki liczone są nie w milionach euro, lecz w miliardach, a kiedy ma się takie pieniądze, to można sobie kupić wszystko, na przykład najdroższy na świecie jacht. W tym momencie Rosjanin Andriej Mielniczenko wypoczywa w Monte Carlo i jego jacht z bliska obserwował Mateusz Walczak. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Dziak: nieoficjalnie mówi się, że Trump przegrał pojedynek z Kimem

- Jaki to jest prezydent, że my wszyscy patrzymy, modlimy się, żeby jakiejś gafy nie popełnił - zastanawiał się w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów strategicznych PAN, komentując fakt, że propaganda północnokoreańska wykorzystała zdjęcie Donalda Trumpa. Na fotografii tej prezydent USA salutuje północnokoreańskiemu oficerowi. - On parę rzeczy źle wykonał, co do tego nie ma wątpliwości - ocenił. Profesor Dziak stwierdził też, że gesty Trumpa ułatwiły propagandzie północnokoreańskiej przedstawienie szczytu w Singapurze przede wszystkim jako sukcesu Kim Dzong Una. - Nieoficjalnie już się mówi, że z Trumpem trzeba rozmawiać dlatego, że Trump przegrał ten pojedynek dyplomatyczny z Kim Dzong Unem, okazał się słabszy - mówił prof. Dziak.

Obawy o ataki rasistowskie w trakcie mundialu. "Mam nadzieję, że Rosja jest gotowa, by nas chronić"

"W czasie nadchodzących mistrzostw świata w piłce nożnej Rosjanki powinny unikać seksu z obcokrajowcami innej rasy" - przed tym przestrzega deputowana do Dumy Tamara Pletniowa. Polityk dodaje, że może się to skończyć samotnym wychowywaniem "dziecka mieszanej rasy". To wystąpienie i wcześniejsze zachowania rosyjskich kibiców, wywołują obawy o możliwości rasistowskich ataków w trakcie mundialu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Burza piaskowa na Marsie zagraża łazikowi Opportunity

Wielka burza piaskowa sprawiła wiele problemów marsjańskiemu łazikowi Opportunity. Burza w ciągu kilku dni objęła prawie 41 milionów kilometrów kwadratowych. To łączny obszar Ameryki Północnej i Rosji. Naukowcy z NASA obawiają się, że łazik może tego nie przetrwać. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.