Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Wietnam nie jest dobrym przykładem przestrzegania praw człowieka"

- Z okazji przyjazdu Kima działacze (opozycyjni - przyp. red.) są znów masowo zatrzymywani i przetrzymywani, albo zamknięci w domach, aresztach domowych - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Ton Van Anh, wietnamska opozycjonistka i obrończyni praw człowieka z Wietnamu. - Nie rezygnujemy z naszego prawa i walczymy o nie - dodała. Jej zdaniem Wietnam nie nie jest najlepszym wzorem transformacji.

Szczyt Trump-Kim. "Będzie sukces, dlatego że obie strony chcą sukcesu"

Będzie sukces, dlatego że obie strony chcą sukcesu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznego PAN. Ekspert komentował zbliżające się spotkanie Trump-Kim Dzong Un i stwierdził, że dialog uproszczono - na półmetku kadencji Trumpa nie ma już mowy o "rakietowym człowieku", ani o sztywnych terminach.

"Nie ma Oscara, ale polska obecność "była zauważona"

Nie ma Oscara, ale myślę, że polska obecność w Los Angeles na tej uroczystości była zauważona - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Allan Starski, polski scenograf filmowy i teatralny. Zdaniem laureata Oscara, sukces "Czarnej Pantery" w kategorii najlepsza scenografia i najlepsze kostiumy to znak czasów, zwłaszcza że "mają do dyspozycji i wspaniałe środki, i dobrych artystów". Ekspert podał też receptę na oscarowy sukces - składa się na niego promocja i "dotarcie do zwykłych widzów".

10-latek, który nagle musiał dorosnąć. Jedyny utrzymuje całą rodzinę

W pierwszej połowie lutego "Fakty o Świecie" TVN24 BiS pokazały materiał o 10-letnim Odeyu, uchodźcy z Syrii, który w Libanie musi utrzymywać swoją całą rodzinę. Podobnych historii z Libanu jest jednak więcej. Reporterka "Faktów" TVN Monika Krajewska na granicy libańsko-syryjskiej spędziła niemal tydzień. Oto jej relacja. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Nominacja filmu w Oscarach na pewno otwiera drzwi"

Tydzień przed zamyka się głosowanie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Sean Bobbitt, producent nominowanego do Oscara filmu "Twój Vincent", odnosząc się do promocji nominowanych filmów przed oscarową galą. - Jak już jest nominacja dla filmu, jak ludzie widzą, że jest szansa, że on wygra w Oscarach, to to na pewno otwiera drzwi - stwierdził i dodał, że podczas rozdania nagród "wszyscy kibicują sobie nawzajem". Na pytanie czy "Zimna wojna" wygra, producent odpowiedział: "myślę, że będzie ciężko".

"Potrzeba wszystkiego, ale trzeba wiedzieć jak pomagać"

Potrzeba wszystkiego, ale trzeba wiedzieć jak pomagać - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS reporterka TVN Monika Krajewska, opowiadając o swoich wrażeniach po pobycie obozie dla uchodźcach w Libanie. - Liban nie miał wyboru, został zalany falą uchodźców z Syrii - stwierdziła i dodała, że nikt się nie spodziewał, że konflikt potrwa 8 lat. Zdaniem reporterki Liban wbrew pozorom traktuje uchodźców "dość surowo", nie daje im statusu uchodźcy, przez co rośnie m.in. bezrobocie.

"Ten gest papieża Franciszka uwolnił mnie"

- Miałem w sobie poczucie winy i poczucie zagrożenia ze strony różnych osób, ale ten gest mnie wyzwolił. Przestałem się bać. To jest naprawdę nie do opisania - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prezes Fundacji "Nie lękajcie się" Marek Lisiński. Podczas wizyty w Watykanie, przed otwarciem szczytu poświęconemu walce z pedofilią w Kościele, to właśnie Lisińskiego papież Franciszek w odruchu wzruszenia ucałował w ręce. Ten gest odebrano jako przeprosiny i prośbę o wybaczenie zła. Lisiński podkreśla, że liczy na konkretnie działania Kościoła katolickiego w walce z molestowaniem dzieci.

Listy PiS do PE. Migalski: najsilniejsza ekipa, na jaką ich stać

Europarlament jest ważny. To nie jest tylko kwestia tego, jaką Polska będzie miała pozycję - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Paweł Zalewski, były eurodeputowany PO, mówiąc o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. We wtorek PiS - jako pierwsza partia w Polsce - podała liderów swoich list. Nie brakuje na nich nazwisk ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego. - Ja to interpretuję nie jako ucieczkę z tonącego statku, ale raczej wystawienie najsilniejszej ekipy, na jaką PiS stać - powiedział drugi gość programu, politolog doktor habilitowany Marek Migalski.

Urlop po rozwodzie? Orłowski: czysto populistyczny pomysł

- Żyjemy w tych czasach, kiedy populizm jednak triumfuje - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Witold Orłowski, główny ekonomista PWC i rektor uczelni Vistula. Skomentował w ten sposób pomysłu rumuńskich polityków, którzy chcą wprowadzenia trzech dni urlopu po rozwodzie. Jego zdaniem w krajach populistycznych takie decyzje łatwo się podejmuje. Zdaniem psychologa Andrzeja Komorowskiego, "Rumuni są od lat krajem wysoce socjalnym".

Młynarski: w Izraelu panują stereotypy, że Polacy nienawidzą Żydów

- Prawie każdy obywatel Izraela ma w rodzinie kogoś z Polski. I to jest niesamowite, bo to jest tak, że czasem się kogoś takiego spotka - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Młynarski, muzyk, a prywatnie syn Wojciecha Młynarskiego. Wypowiedział się on także na temat stereotypów o Polakach, z którymi można się zetknąć w Izraelu. - Dotyczą one głównie tego, że Polacy rzekomo nienawidzą Żydów - stwierdził i dodał od razu, że "to oczywiście jest nieprawdą".

Rysa na turystycznym wizerunku Paryża. Straty: 35 mln euro

W 2018 we Francji padł rekord liczby rezerwacji w hotelach. Było ich 35 milionów. Sytuacja pogorszyła się jednak w grudniu. Wtedy rozpoczęły się masowe protesty żółtych kamizelek. Ten trend utrzymuje się na początku roku 2019, a to władze Paryża martwi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Balcerowicz: gdyby nie UE, to może Putin miałby przymierze z Niemcami?

- Przede wszystkim nie zgadzać się na kłamstwo i demaskować - odpowiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 były prezes NBP Leszek Balcerowicz na pytanie, jak walczyć z populizmem. Podał też przykład, jak odpowiedzieć na często podawany przez eurosceptyków argument, że oni nie są przeciw Europie, a tylko przeciwko Unii Europejskiej. - Trzeba odpowiedzieć, co by było, gdyby nie była Unia Europejska, tylko Europa. To może Putin miałby przymierze z Niemcami? - mówił.

"Mam rozmawiać o Iranie bez Iranu? To zaprośmy Iran"

- Trudno to nazywać końcowym dokumentem - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Leszek Miller, komentując oświadczenie współprzewodniczących konferencji - Jacka Czaputowicza i Mike'a Pompeo - kończące konferencję bliskowschodnią w Warszawie. Jak powiedział, gdyby to on organizował konferencję, to najpierw poprosiłby inne strony "o program tej konferencji i projekt końcowej rezolucji". Zwrócił też uwagę na brak najważniejszej strony. - Mam rozmawiać o Iranie bez Iranu? To zaprośmy Iran - powiedział.

Seria spotkań i ważna umowa. Amerykańscy politycy z wizytą w Polsce

Zanim w środę wieczorem goście organizowanej w Warszawie bliskowschodniej konferencji usiedli do uroczystego obiadu na Zamku Królewskim, odbyli serię spotkań. Wiceprezydent Mike Pence spotkał się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami, a Polska i USA podpisały umowę na zakup systemu HIMARS. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Dla Polski to jest bardzo ważna konferencja"

- Ta konferencja jest jakimś początkiem nowej epoki na Bliskim Wschodzie, albo i nie. Jak nie będzie nowa epoka, to też będzie jakaś wiadomość - ocenił profesor Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, który był gościem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS. Tematem rozmowy była konferencja bliskowschodnia, która rozpoczęła się w środę w Warszawie. Zdaniem Weissa nie wiadomo, czy Iran zgodzi się na proces pokojowy, ale konferencja jest ważna. - Każda próba jest ważna - stwierdził.

Liczne tematy i spotkania dwustronne. Plan konferencji w Warszawie

W czwartek o godzinie 9:00 na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpocznie się konferencja na temat Bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Obrady, w których udział wezmą delegacje z około 60 państw, rozpoczną wystąpienia szefa MSZ Jacka Czaputowicza i amerykańskiego sekretarza stanu Mike'a Pompeo. Około godziny 12:00 głos mają zabrać wiceprezydent USA Mike Pence i premier Mateusz Morawiecki.

"Lepszego porozumienia z Iranem się nie doczekamy"

- Rosja zorganizowała inną konferencję, by pokazać, kto tu rządzi - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz, komentując konferencję bliskowschodnią, która w środę rozpoczęła się w Warszawie. - W moim przekonaniu jest to konferencja propagandowa Donalda Trumpa - ocenił. - Obiecał, że zrezygnuje z porozumienia z Iranem, zrobił to, dalej nie wiedział, co z tym fantem zrobić, więc zorganizował konferencję w Warszawie - tłumaczył były premier.

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie. Kogo zabraknie?

Na konferencji w polskiej stolicy będzie wiceprezydent Stanów Zjednoczonych i szef amerykańskiej dyplomacji. Nie będzie szefowej dyplomacji Unii, ani reprezentacji Iranu, Palestyny czy Libanu. Chociaż to właśnie o Bliskim Wchodzie i Iranie będzie mowa w Warszawie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Waga "przełomowego" porozumienia z Iranem. Czemu Trump je zerwał?

Donald Trump w maju 2018 roku zdecydował, że Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia z Iranem. Negocjowane było oficjalnie przez dwa lata, ale przygotowania do niego trwały o wiele dłużej. Podpisali je Amerykanie, Rosjanie, Chińczycy, Brytyjczycy, Francuzi, Irańczycy, ale i Unia Europejska. A co właściwie w tym porozumieniu zapisano? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Widziałem straszne obrazy". Specjalny ośrodek dla "szczeniąt kalifatu"

Miały walczyć i ginąć dla tak zwanego Państwa Islamskiego, choć były jeszcze dziećmi. W szeregi terrorystów w Syrii trafili przez rodziców. Terroryści chwalili się nimi i nazywali "szczeniętami kalifatu". Szkolili je, by gotowe były zginąć, ale wyzwolono je. Teraz w specjalnym ośrodku w północnej Syrii próbuje się z nich znów zrobić dzieci.

Policjanci straszyli zatrzymanego wężem. Aktywiści: to tortury

Szokujące zdjęcia z policyjnego przesłuchania. Indonezyjscy policjanci doszli do wniosku, że najlepszą metodą skłonienia do zeznań było straszenie zatrzymanego wężem. Funkcjonariusze grozili, że włożą podejrzanemu węża do ust. Cała sprawa nie wyszłaby na światło dzienne, gdyby nagranie z przesłuchanie nie trafiło do internetu. Zatrzymany był Papuasem, co może mieć w tej historii znaczenie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Bliskowschodnia konferencja. "Cieszy, że w Warszawie, martwi nieobecność UE"

- Prawdą jest, że Ameryka chce się wycofywać z Bliskiego Wschodu - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz "Polityki" Marek Ostrowski, komentując napięcia przed nadchodzącą konferencją w Warszawie. - To jest rozpoczęcie pewnego procesu i nie wolno być poza tym procesem. Cieszy mnie to, że to jest akurat w Warszawie, martwi mnie nieobecność UE - stwierdził z kolei amerykanista profesor Zbigniew Lewicki i dodał, że należy pracować nad "każdą próbą rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie".

"Zachowanie włoskiej strony daleko przekracza dobre obyczaje"

To jest jeden z kluczowych sporów, bo to jest tak naprawdę spór o to, czym ma być Europa w sensie organizacji politycznej - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrzej Celiński, były minister kultury, komentując spór na linii Paryż-Rzym. Zdaniem gościa programu chodzi o kształt Unii, między innymi o to, "czy regionalizm jest jakąś odpowiedzią cząstkową na globalizację", i czy idzie za tym organizacja polityczna, czy nie. - Zachowanie włoskiej strony jest daleko przekraczające dobre obyczaje - stwierdził z kolei politolog i były eurodeputowany Marek Migalski, komentując fakt, że włoski wicepremier spotkał się z ruchem żółtych kamizelek, nie informując o tym rządu Francji. Goście programu mówili m.in. o wyzwaniach przed eurowyborami, a także o ewentualnym przetasowaniu na unijnej scenie politycznej. - Po majowych wyborach reprezentacja populistów w Parlamencie Europejskim będzie większa niż do tej pory - ocenił Migalski.

Echa wypowiedzi Tuska. "To zdanie nie było przypadkowe"

Najlepszym dowodem na to, że słowa wypowiedziane przez Donalda Tuska były przemyślane, jest to, że zostały one potem zmieszczone na Twitterze - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Łukasz Pawłowski z tygodnika "Kultura Liberalna", komentując słowa szefa Rady Europejskiej o specjalnym miejscu w piekle dla osób, które chciały brexitu. - To w istocie rzeczy nie ma żadnego znaczenia. Wszyscy, i w Wielkiej Brytanii, i w Europie, wiedzą, jakie będą skutki brexitu - ocenił z kolei Marek Grela, były ambasador Polski przy Unii Europejskiej. - W tej chwili się dzieją bardzo ważne rzeczy - dodał.