Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Australijski rząd nie chce zmieniać polityki węglowej. Obywatele wyszli na ulice

Wiadomo już, że w Australii zginęło nie pół miliarda, a miliard zwierząt. Ogień zajął już ponad 100 tysięcy kilometrów kwadratowych. To mniej więcej terytorium Korei Południowej i tylko nieco mniej niż 1/3 Polski. Nawet w obliczu takiego kryzysu australijski rząd nie zamierza zmieniać polityki węglowej. Po tej deklaracji tysiące obywateli wyszło na ulice. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Wyznanie Justina Biebera. "Wrócę silniejszy niż kiedykolwiek"

Najbardziej niebezpieczny okres trwa od początku maja do końca listopada, a najwięcej przypadków notuje się w czerwcu i lipcu. To wtedy do lekarzy zgłasza się najwięcej chorych z podejrzeniem boreliozy. Wszystko przez bakterie należące do krętków. Borelioza to bardzo duży problem w Polsce, trudny do wyleczenia, a najpierw do zdiagnozowania, ale cierpią na tę chorobę miliony ludzi w całej Europie Środkowej, Skandynawii, Rosji i północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Jednym z najbardziej znanych chorych, który głośno mówi o tym, jak groźna jest ta choroba, okazał się być Justin Bieber. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Ze strony Waszyngtonu jest próba obniżenia napięcia"

- Ze strony Waszyngtonu jest próba obniżenia napięcia w relacjach z Teheranem - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Bogdan Klich, senator i były minister obrony narodowej. - Wydaje się, że Irańczycy nie są też skłonni do tego, aby zadawać Amerykanom takie ciosy, jak zapowiadali - dodał.

Media "wyolbrzymiły troszeczkę tę sytuację" w rodzinie królewskiej

- Nie dziwmy się i chyba nie mamy żadnych złudzeń, że inicjatorką, że tak powiem, tego wydarzenia, jest właśnie małżonka - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan X. Lubomirski-Lanckoroński, prezes Fundacji Książąt Lubomirskich i Grupy Landeskrone, odnosząc się do informacji, że książę Harry i księżna Markle opuszczają rodzinę królewską. - Media w jakiś sposób też wyolbrzymiły troszeczkę tę sytuację - dodał.

"Samolot cywilny nie ma dobrej łączności z kontrolą wojskową"

Samolot cywilny nie ma dobrej łączności z kontrolą wojskową, bo on niema systemu, kolokwialnie mówiąc, "swój-obcy" - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS ekspert lotniczy Grzegorz Bryczczyński. Odniósł się w ten sposób do najnowszych informacji na temat możliwej przyczyny katastrofy lotniczej w Teheranie. Jak podała stacja CNN i agencja Reutera, ukraiński boeing 737 prawdopodobnie został omyłkowo zestrzelony przez irańskie wojsko. Bryczczyński zauważył, że jest to "wysoce prawdopodobny" scenariusz - Nie dowiemy się tego do czasu aż odpowiednie służby amerykańskie, rosyjskie, i kanadyjskie nie udokumentują zobrazowania tego terenu - dodał.

Omyłkowe zestrzelenie boeinga? "Prawdopodobnie Irańczykom wymknęło się to spod kontroli"

Zestrzelenie samolotu cywilnego przez obronę powietrzną nie mogło nastąpić omyłkowo. Procedury na to nie pozwalają - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura, ekspert portalu defence24.pl. Skomentował w ten sposób najnowsze doniesienia na temat katastrofy ukraińskiego boeinga 737. Według stacji CNN i agencja Reutera, samolot który rozbił się w Teheranie prawdopodobnie został omyłkowo zestrzelony przez irańskie wojsko. - Niestety błąd jest możliwy, szczególnie w sytuacji kiedy mamy do czynienia z konfliktem państw - stwierdził z kolei drugi gość programu generał w stanie spoczynku, profesor Bogusław Pacek z Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego SDirect24.

"W oczach Iranu oczywiste jest, że jesteśmy sojusznikiem USA"

- W naszym interesie, podobnie jak w interesie pozostałych sojuszników, jest doprowadzenie do tego, żeby sytuacja nie tylko nie eskalowała, ale żeby nastąpiła deeskalacja, żeby zagrożenie uległo zmniejszeniu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, komentując sytuację na Bliskim Wschodzie. Współpracownik prezydenta Andrzeja Dudy kilkukrotnie w czasie rozmowy podkreślił, że należy poczekać na rozwój wypadków.

"Będzie to strategia wycieńczania wojsk amerykańskich"

Skłaniałbym się do teorii lansowanej przez niektórych ekspertów, iż będzie to strategia nękania Amerykanów w Iraku. Będzie to strategia wycieńczania wojsk amerykańskich. Natomiast nie będzie jednego decydującego ciosu, który sprowokowałby do kolejnego odwetu - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Tomaszewski z portalu tvn24.pl. Skomentował w ten sposób ostatnie doniesienia na temat zapowiedzi odwetu za śmierć irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Tomaszewski zauważył, iż tłumy osób wychodzące na ulicę domagają się odpowiedzi ze strony Iranu. - Jest oczekiwanie zemsty - dodał.

Ceny ropy naftowej wzrosły o około 4 procent. To reakcja na śmierć irańskiego generała

Jak zawsze, gdy na Bliskim Wschodzie dzieje się coś gwałtownego, natychmiast reagują ceny ropy, a mówiąc dokładniej: rosną. To efekt obaw o to, że o surowiec może być trudniej, bo trudniej może być go wydobywać lub transportować. Po śmierci generała Kasema Sulejmaniego, która nastąpiła w wyniku amerykańskiego ostrzału, Iran może spróbować zablokować Cieśninę Ormuz, którą transportuje się ogromne ilości ropy naftowej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Stany Zjednoczone przecież nie chciałyby konfliktu z Iranem"

- Stany Zjednoczone przecież nie chciałyby konfliktu z Iranem - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego zdaniem zlikwidowanie człowieka, który był odpowiedzialny za zamachy, to jest moment narodowej dumy.

"W samym Waszyngtonie mało kto wiedział o tym, że taka akcja jest planowana"

- Okazuje się, że w samym Waszyngtonie mało kto wiedział o tym, że taka akcja jest planowana - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Wojciechowski, redaktor czasopisma "Liberté!". - Sulejmani to postać o wpływie bez precedensu, jeżeli chodzi o współczesny Bliski Wschód - zauważył Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim. - Najbliższe dni pokażą, w którą stronę pójdziemy. Czasem warto też i zaryzykować - ocenił pułkownik rezerwy Andrzej Kruczyński, były oficer GROM z Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego.

"Żyjemy w epoce niestabilności"

- Żyjemy w epoce zmian, żyjemy w epoce niestabilności - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Leszek Mellibruda, psycholog. - Ta rzeczywistość, którą znamy, ona nas całkowicie przytłacza - stwierdziła doktor Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. Jej zdaniem - edukacja nie powinna być wykuwaniem danych i zdobywaniem wiedzy, tylko raczej umiejętnością analizowania tego, co do nas płynie.

"Będziemy na marginesie społeczności międzynarodowej"

- Nie spodziewam się bardzo formalnych skutków, tylko że będziemy na marginesie społeczności międzynarodowej, z opinią taką, jaką mają kraje najbardziej dyktatorskie, pogardzane na świecie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Ostrowski z tygodnika "Polityka". Odniósł się w ten sposób do apelu wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej w sprawie projektu ustawy dyscyplinującej sędziów. - Myślę, że pójdą oni (Prawo i Sprawiedliwość - przyp. red.) na otwarty konflikt z uczciwą opinią prawniczą i organami Unii Europejskiej - zauważył Ostrowski.

"Klimat zmienia się w bezprecedensowym tempie"

- Mamy Wenecję pod wodą, mamy rozgrzaną do gorąca Australię, więc świat się zmienia na naszych oczach - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS fizyk atmosfery dr Joanna Remiszewska-Michalak. - Klimat zmienia się w bezprecedensowym tempie - dodała. - Liczba zjawisk zaczyna skokowo przyrastać. Jednym z przykładów jest tempo topnienia lodowców Arktyki - zgodził się drugi gość programu, Kamil Wyszkowski z Global Compact Network Poland.

"Udokumentowane przypadki" tortur i przemocy seksualnej. Miażdżący raport na temat działania służb

Podczas tłumienia antyrządowych demonstracji w Chile doszło do co najmniej 113 przypadków tortur i znęcania się nad zatrzymanymi oraz 24 przypadków gwałtów popełnionych na aresztowanych uczestniczkach demonstracji - wynika z opublikowanego raportu agendy ONZ do spraw praw człowieka. Dokument jest efektem dochodzenia zespołu ekspertów ONZ, którzy odbyli rozmowy z ponad 300 świadkami i uczestnikami chilijskich wydarzeń.

Przeciwnicy i zwolennicy Borisa Johnsona na Downing Street

W Londynie w okolicy ulicy Downing zebrali się w piątek wieczorem przeciwny premiera Borisa Johnsona. Dla nich lider Partii Konserwatywnej to najgorsze, co mogło się przytrafić Wielkiej Brytanii. Na miejsce demonstracji przyszli jednak także zwolennicy byłego burmistrza Londynu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Jakie mogą być koszty transformacji energetycznej Polski?

Zbudowanie elektrowni wiatrowej albo atomowej to kosztowna inwestycja. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę koszty operacyjne, to mogą się one okazać tańsze niż elektrownie węglowe. Za węgiel płacimy jak za zboże. To nie tylko koszt surowca, ale także pozwoleń na emisję CO2 i leczenia obywateli, którzy mają problemy zdrowotne z powodu smogu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Co z Polakami po brexicie? Eksperci odpowiadają na pytania widzów

- Wielka Brytania dzisiaj będzie starała się zatrzymać tych ludzi, którzy są, bo oni nie mają zastępstwa na tym rynku, a sprowadzanie ludzi z zewnątrz nie jest pożądane - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Paweł Kowalski, radca prawny z Uniwersytetu SWPS. Razem z drugim gościem programu - Przemysławem Kamilem Rosiakiem, radcą prawnym z KPMG - odpowiadali na pytania widzów dotyczących sytuacji Polaków na Wyspach po brexicie.

Plany Komisji Europejskiej. "To oznacza rewolucję w całym przemyśle"

- Na początek mamy 250 miliardów euro rocznie do 2030 roku na realizację tych pierwszych planów Komisji Europejskiej - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl. - Toczy się gra o to, w jaki sposób kompensować te zmiany, jak wesprzeć je tak, by ta rewolucja zielona w gospodarce nie zmieniła się w rewolucję na ulicach - dodał. Drugi gość programu, Kamil Wyszkowski z Global Compact Network Poland, podkreślił, że "Europejski Zielony Ład" to wdrożenie polityk ONZ uzgodnionych w 2015 podczas szczytu klimatycznego w Paryżu.

Informacja o ćwiczeniach zamiast kalorii? Naukowcy chcą zmian na etykietach

Ile trzeba przebiec lub zrobić brzuszków, żeby spalić jedną pizzę? Brytyjscy naukowcy proponują, aby na opakowaniach żywności i napojów zamiast danych o kaloriach pojawiały się informacje o tym, ile minut spaceru lub biegania zajmie ich spalenie. Jak mówią - kalorie są zbyt abstrakcyjne, a przełożenie jedzenia na wysiłek powinno pomóc ludziom w podejmowaniu lepszych decyzji żywieniowych.

Kampania na ostatniej prostej. "W sprawie brexitu podziały są ogromne"

Stawka jest bardzo duża. I tu nie tylko chodzi o brexit, ale o całą przyszłość służby zdrowia i różnych praw pracowniczych - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Zielonka profesor Studiów Europejskich na Uniwersytecie w Oksfordzie. Skomentował w ten sposób kampanię przed wyborami do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie zwrócił uwagę, że przegrana Borisa Johnsona będzie oznaczała wycofanie się przez Partie Konserwatywną z kilku postulatów związanych z brexitem. - Brytyjczycy będą musieli przygotować się na to, że brexit ma swoją cenę - dodał profesor Zielonka.

"Na czas tych ćwiczeń Polska będzie wyglądała bardzo bojowo"

- To co jest bardzo istotne, to jest ten element ćwiczeń, który łączy się z przerzutem wojsk amerykańskich. Na taką skalę, w sytuacji symulującej działania bojowe, tego jeszcze nie realizowaliśmy - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS generał Bogusław Pacek, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego SDirect24. Odniósł się w ten sposób do informacji na temat organizacji ćwiczeń wojsk USA na terenie Polski w ramach DEFENDER-Europe 20. - Na czas tych ćwiczeń Polska będzie wyglądała bardzo bojowo i to jest dobry kierunek - dodał. - Ważniejsza dla Polski, jako członka NATO, jest ta aktywność szkoleniowa, która ma wymiar praktyczny. Tego typu przedsięwzięcia są bardzo ważne dla budowania naszych zdolności - zauważył drugi gość programu generał Mirosław Różański, prezes Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints.

Decyzja WADA w sprawie Rosji. "Kierunek bardzo dobrze obrany"

- To co uczyniła WADA to jest kierunek bardzo dobrze obrany, ale ja bym widział rozszerzenie tych działań o innych sportowców. Uważam, że ci sportowcy, którzy mają przeszłość dopingową, powinni być raz na zawsze wykluczeni z igrzysk - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Szymon Ziółkowski, lekkoatleta, mistrz olimpijski w rzucie młotem z Sydney. Skomentował w ten sposób decyzję Światowej Agencji Antydopingowej dotyczącą wykluczenia Federacji Rosyjskiej na cztery lata z najbardziej prestiżowych imprez sportowych. - Była pewność, że ta kara będzie wyglądała w taki sposób - dodał drugi gość programu Maciej Petruczenko z "Przeglądu Sportowego".

Jej serce nie biło przez sześć godzin, właśnie wyszła ze szpitala. "To, co mnie spotkało, to cud"

34-letnia Audrey Schoeman wyszła z mężem na wycieczkę w Pireneje, gdzie zaskoczyła ich śnieżyca. Z każdą chwilą stan Brytyjki się pogarszał, aż w końcu kobieta zemdlała. Służby dotarły do niej dopiero po dwóch godzinach, od kiedy mężowi udało się wezwać pomoc. Kobieta zapadła na głęboką hipotermię - temperatura jej ciała spadła do 18 stopni Celsjusza, a serce przestało bić. Wznowiło pracę dopiero po sześciu godzinach.

"Był to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców". Angela Merkel odwiedziła Auschwitz

W piątek Angela Merkel po raz pierwszy jako kanclerz Niemiec odwiedziła były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Kanclerz Niemiec wielokrotnie zwracała się bezpośrednio do byłych więźniów obozu śmierci, którzy również tam byli w piątek. - Był to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców. Ważne jest dla mnie, aby to podkreślić, ważne, aby jasno wskazać sprawców. Jesteśmy to winni ofiarom i nam samym - powiedziała. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.